Polskie Radio

Wakacje kredytowe przez 3 miesiące bez odsetek i opłat. Zobacz, komu przysługują

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2020 19:05
Dajemy konsumentom prawo do zawieszenia spłaty kredytu na okres do 3 miesięcy, bez naliczania odsetek i innych opłat - poinformowała wicepremier i minister rozwoju Jadwiga Emilewicz. 
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: Pixabay

Dotyczy to tylko jednego kredytu i osób, które straciły pracę lub główne źródło dochodu po 13 marca br. - dodała.

Rząd przyjął projekt ustawy dotyczący obrony polskich firm, miejsc pracy, kredytobiorców i samorządów. - To kolejnej pakiet, który złoży się na tarczę antykryzysową - wskazała wicepremier.

finanse dług nieruchomość dom kredyt 1200.jpg
Duże zainteresowanie wakacjami kredytowymi. Form wsparcia kredytobiorców jest jednak więcej

Jak wyjaśniła na briefingu, w przyjętym projekcie, konsumenci będą mieli prawo do zawieszenia na okres do 3 miesięcy spłaty kredytu, bez naliczania odsetek i innych opłat. - Nowe przepisy dotyczyć będą tylko tych, którzy stracili pracę lub inne główne źródło dochodu po 13 marca b.r. - podkreśliła

Dodała, że dzięki temu gospodarstwa domowe, które zostały szczególnie dotknięte gospodarczymi skutkami pandemii, będą mogły odczuć ulgę w zbilansowaniu bieżących wydatków z obniżonymi dochodami bez obawy, że przełoży się to natychmiast na większe koszty obsługi ich zadłużenia w przyszłości.

Na pytanie, jak duża utrata dochodu uprawnia do ubiegania się o wakacje kredytowe wicepremier odpowiedziała, że "jeśli podstawą dochodu było np. kilka umów dzieło lub zleceń bądź kompilacja tych umów, wówczas wprowadzamy kryteria, które wprowadziliśmy przy postojowym utraty 15 proc. lub 25 proc. dochodu".

Wyjaśniła, że jeśli jeden ze współmałżonków, nawet ten zarabiający mniej, straci część dochodów, wtedy kredytobiorcy także będą mogli skorzystać z wakacji kredytowych. - W przypadku rozwiązania umowy o dzieło przy posiadanej przez kredytobiorcę umowy o pracę, wakacje kredytowe nie będą przysługiwały - dodała.

>>> CZYTAJ TAKŻE Wakacje kredytowe dla wszystkich. Rząd chce równych zasad

Przyjęty projekt zakłada, zawieszenie obowiązku spłacania kredytu, zarówno części kapitałowej, jak i odsetkowej. W tym okresie kredytodawca nie będzie mógł pobierać żadnych innych opłat, z wyjątkiem opłat z tytułu składek za umowy ubezpieczenia powiązane z umową kredytu. Maksymalny termin zawieszenia wykonania umowy będzie wynosił 3 miesiące. Okres kredytowania, jak i wszystkie terminy przewidziane w umowie kredytu, ulegną stosownemu przedłużeniu o okres zawieszenia - czytamy.

>>> CZYTAJ TAKŻE "Wakacje kredytowe" trafią do BIK. Czy wpłynie to na wiarygodność kredytową?

Projekt przewiduje, że w przypadku, w którym kredytobiorca ma kilka kredytów tego samego rodzaju (np. dwa kredyty waloryzowane do CHF) u danego kredytodawcy, będzie mógł skorzystać z wakacji kredytowych tylko wobec jednego z nich. Z zawieszenia wykonywania umowy kredytowej będą mogli skorzystać ci konsumenci, którzy po 13 marca br. stracili pracę lub inne źródło dochodu.

Rozwiązanie wskazane w ustawie będzie dotyczyło umów kredytowych zawartych przed 13 marca 2020 r., jeśli termin zakończenia okresu kredytowania określony w tych umowach przypada po upływie 6 miesięcy od dnia 13 marca 2020 r. - poinformował resort rozwoju.

IAR/PAP, PR24, akg


Czytaj także

"Wakacje kredytowe" trafią do BIK. Czy wpłynie to na wiarygodność kredytową?

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2020 12:14
Skorzystanie z wakacji kredytowych, jakie oferują banki w związku z obecna sytuacją, zostanie niemal zawsze odnotowane w Biurze Informacji Kredytowej - wynika z analizy Bankier.pl. Większość banków deklaruje, że wysyła raporty, które nie powinny jednak wpłynąć na ocenę wiarygodności klienta.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Duże zainteresowanie wakacjami kredytowymi. Form wsparcia kredytobiorców jest jednak więcej

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2020 14:26
Pandemia koronawirusa i coraz większa niepewność na rynkach sprawiły, że euro i frank dość mocno zdrożały, a to waluty, w których wielu z nas ma swoje kredyty. Nie musi być jednak tak, że kredytobiorcy w trudnej sytuacji zostaną pozostawieni sami sobie. - Mamy ustawę, która umożliwia wsparcie wszystkich, nie tylko osób posiadających walutowe kredyty hipoteczne - przypomina Katarzyna Szweda-Mackiewicz z biura Rzecznika Finansowego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wakacje kredytowe coraz popularniejsze. Do tej pory 800 tysięcy wniosków

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2020 07:37
Do końca kwietnia klienci indywidualni złożyli ponad 800 tys. wniosków o odroczenie płatności rat kredytowych – poinformował Związek Banków Polskich.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wakacje kredytowe dla wszystkich. Rząd chce równych zasad

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2020 12:32
Wakacje kredytowe dla wszystkich - takie rozwiązanie zawiera przyjęty przez rząd i skierowany do Sejmu projekt ustawy. Póki co, jak wynika z danych Związku Banków Polskich, o odroczenie spłaty rat kredytowych wystąpiło nieco ponad 800 tysięcy osób.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wakacje kredytowe w Santander Banku. Jest decyzja sądu ws. spornych zapisów

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2020 11:57
Sąd zdecydował, że bank Santander nie może stosować postanowień aneksów umów odnoszących się do wakacji kredytowych zawierających potwierdzenie przez klienta wysokości bezspornego zadłużenia względem banku - poinformował Rzecznik Finansowy.
rozwiń zwiń