Polskie Radio

Dzień Dziecka w Polskim Radiu

Ostatnia aktualizacja: 31.05.2020 18:00
1 czerwca Polskie Radio zaprasza na audycje o dzieciach i dla dzieci. Porozmawiamy o „Świerszczyku” z okazji 75. urodzin tego pisma. Przypomnimy wiersze napisane specjalnie dla najmłodszych i światowe przeboje tworzone przez dziecięcych idoli. Zapraszamy!
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/Maja Marjanovic

Logo

JEDYNKA

9.00-12.00 – "Cztery Pory Roku". W audycji: o kłopotach finansowych szkół sportowych, będących pierwszym etapem wyszukiwania sportowych talentów. Czy wprowadzane przez samorządy cięcia są konieczne? To błąd, likwidować takie ośrodki. Sama się w takim uczyłam – mówi gość audycji Justyna Święty-Ersetic, polska lekkoatletka.

Poznamy listę najbardziej oryginalnych imion, które zostały nadane nowo narodzonym dzieciom w 2019 roku w Warszawie. To m.in. Adi, Chiara, Kimberly, Leia/Leja, Noel, Mohammad, Rocky, Sulpicjusz, Tilda, Vega, Żywia. Ponadto porady: czy można zarejestrować dziecko w Urzędzie Stanu Cywilnego on-line czy konieczna jest wizyta w USC?

W audycji także 75. urodziny najpopularniejszego pisma dla dzieci „Świerszczyk”. To jedyne pismo z tak długą i bogatą historią nie tylko w Polsce, ale i najstarsze pismo dla dzieci w całej Europie. Nakład pisma wynosił kiedyś prawie 900 tysięcy egzemplarzy! Wychowały się na nim już 3 pokolenia Polaków.

Tytuł wymyśliła pisarka, Ewa Szelburg-Zarembina, późniejsza inicjatorka budowy Szpitala-Pomnika Centrum Zdrowia Dziecka. Grający za kominem świerszcz miał być symbolem tego, co wiele dzieci utraciło w czasie wojny – ciepła rodzinnego domu. Okładkę pierwszego numeru namalował znakomity ilustrator Jan Marcin Szancer, natomiast pierwszą winietę „Świerszczyka” zaprojektował wybitny grafik, Eryk Lipiński, satyryk i długoletni redaktor naczelny „Szpilek”. Pierwszą redaktor naczelną została pisarka, krytyk literacki i tłumaczka, Wanda Grodzieńska.

Gościem audycji będzie red. nacz. pisma Małgorzata Węgrzecka. Zaprasza Daniel Wydrych.

19.30 - W "Jedynce Dzieciom" Dzień Dziecka w królestwie króla Maciusia z Muzeum POLIN

W tym roku Król Maciuś zaprosi ich do wspólnej zabawy i podejmowania ekscytujących wyzwań za pośrednictwem Internetu, choć, co warto podkreślić, nie tylko przed ekranami komputerów. Rozwiążemy zagadki na wirtualnej wystawie, zagramy w gry na stronie internetowej, ale będziemy też eksperymentować, majsterkować, lepić i malować w gronie swoich najbliższych, w domach i ogrodach. A także wspomnienia z dzieciństwa dziennikarzy I programu i Polskiego Radia Dzieciom.​ Zaprasza Agnieszka Kunikowska.

logo

DWÓJKA

07.00 – 10.00 – Poranek Dwójki – prowadzi Paweł Siwek

8.30 - W Poranku Dwójki przeniesiemy się do Katowic, gdzie do regularnych prób, a za chwilę do koncertów z publicznością w swojej siedzibie powraca Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia. Miesiące zamknięcia i izolacji społecznej przyniosły wiele refleksji dotyczących znaczenia zespołu dla ich członków, ale też prowadzenia działalności artystycznej. O tym oraz o planowanym repertuarze porozmawiamy z dyrektor NOSPR - Ewą Bogusz – Moore

9.30 - W audycji wybierzemy się też na Krakowski Festiwal Filmowy. Jednym z filmów pokazywanych podczas 60. odsłony jest fabuła Martyny Majewskiej "Maria nie żyje". To opowieść o młodej kobiecie, która popełnia samobójstwo, ale przez kilka dni pozostaje w swoim ciele szukając przyczyny, dlaczego zdecydowała się odejść. W swojej wędrówce obserwuje, jak świat funkcjonuje bez jej udziału. Zapraszamy na spotkanie z reżyserką.

Ponadto zaprosimy na transmisję w Teatrze Telewizji z Teatru Powszechnego w Łodzi komedię Krzysztofa Kędziory "Wykapany zięć".  Nie zapomnimy też o Dniu Dziecka - od poniedziałku w cyklu "Wiersz na Dzień Dobry" posłuchamy klasyki polskiej poezji, m.in. wierszy Tuwima, Brzechwy i Makuszyńskiego.

09.50 – 09.55 – Wiersz na dzień dobry, audycja Doroty Gacek

Z okazji Dna Dziecka słuchamy najpiękniejszych i najbardziej znanych wierszy i bajeczek dla dzieci: Juliana Tuwima, Kornela Makuszyńskiego, Stanisława Jachowicza, Aleksandra Fredry i Jana Brzechwy, czyli klasyki we wspaniałych interpretacjach, m. in. Ireny Kwiatkowskiej.

18.00 – 19.00 – Nabożeństwo Kościoła Starokatolickiego Mariawitów - Zesłanie Ducha Świętego, II Dzień

21.30 – 22.00 – Rozmowy po zmroku: Rzeczypospolite – audycja Antoniego Dudka

Kiedy kończy się stan „bycia u siebie”, a kiedy zaczyna się obcość? Przyłączenie do Polski niemieckich ziem w 1945 roku wiązało się z procesem niemal całkowitej wymiany ludności. Ówczesne określenie „Dziki Zachód” odnosiło się do panującego chaosu i obowiązującego w Nadodrzu „prawa silniejszego“, ale oznaczało także szansę na rozpoczęcie nowego życia. Beata Halicka odtworzyła na podstawie polskich, niemieckich i sowieckich wspomnień początki kształtowania się nowej wspólnoty ludzi.

Gościem prof. Antoniego Dudka jest prof. Beata Halicka - kulturoznawczyni związana z Uniwersytetem Adama Mickiewicza w Poznaniu i Collegium Polonicum w Słubicach.

22.55 – 23.00 – Przypadki słowa: ks. Jan Twardowski, audycja Doroty Gacek

logo

TRÓJKA

00.00 - 01.00  Audycja publicystyczna

01.00 - 04.00  Audycja muzyczna -  Michał Migała

04.00 - 06.00  Trójkowy budzik - Piotr Łodej

06.00 - 10.00  Zapraszamy do Trójki - Marcin Łukawski

9.30 Informator Ekonomiczny (Sylwia Zadrożna)

Gość: Tomasz Jaroszek z Kapitalni.org – dzieci w świecie bankowości, kiedy konto i karty, jak oszczędzać pieniądze, aplikacje ze skarbonkami

10.00 – 13.00   Dzień z Trójką - Tomasz Żąda

13.00 - 14.00  Powtórka  z rozrywki - Łukasz Szwed

14.00 - 16.00   W Tonacji Trójki - Piotr Stelmach

16.00 – 19.00  Zapraszamy do Trójki - Patrycjusz Wyżga

18.31 - Bardzo Ważny Projekt -

18.45 - Reportaż w Trójce

19.00 - 23.00  Wieczór z Trójka -  Michał Margańska

20.45   Powieść w Trójce - kard. S. Wyszyński - Pro Memoria

21.12   Mini Powtórka z Rozrywki

23.00 - 00.00  Koncert - Perfect

1 czerwca-2001 r. zespół zgodził się wystąpić dla dzieci trochę starszych czyli dla młodzieży zaproszonej przez nas z Domów Dziecka.

 logo

CZWÓRKA

09.00-10.00 - Numer raz wita Was – 1 czerwca Michał Witak przygotował specjalne utwory z okazji Dnia Dziecka: Kris Kross, The Youngsta's czy Justin Timberlake zaczynali swoje muzyczne kariery w bardzo młodym wieku. Między lekcjami matematyki a przyrody tworzyli nowe kawałki, które podbijały świat. Byli idolami nastolatków. I choć nie wszystkie kariery młodych raperów przetrwały, to ich wpływ na muzykę hip-hop jest niezaprzeczalny. A jakie wrażenie robili na Numerze Razie?

13.00-14.00 - Płyta tygodnia – w audycji Muzyczny Lunch co tydzień do wygrania inna Płyta Tygodnia Czwórki. Wystarczy słuchać, odgadnąć zagadkę i zadzwonić. Od poniedziałku do wygrania w Muzycznym Lunchu nowy album Szatta "Gonna Be Fine”. Łukasz Palkiewicz, znany lepiej jako Szatt, to producent działający przy wielu projektach muzycznych już od ponad dekady. Współtworzy zespół Kroki oraz podejmuje coraz to nowe kolaboracje z takimi wykonawcami jak chociażby Ralph Kamiński, Piotr Rogucki czy Marcelina. Po pięcioletniej przerwie Szatt powraca z autorskim projektem i trzecim niezależnym wydawnictwem „Gonna Be Fine”. To kilkanaście utworów, których przesłanie pokrywa się z aktualną sytuacją.

15.00-17.00 - Czat Czwórki – w Dniu Dziecka autorzy audycji zajrzą do archiwów rodzinnych i zapytają Marcelę Paniak z pracowni Duży Pokój o to, jak o nie dbać. 

21.30-22.00 - Krótka piłka – Gościem Mateusza Fusiarza będzie Damian Bednarz, założyciel retrofutbol.pl., który opowie o miłości do piłki z czystej pasji i chęci rywalizacji, a nie zysku. 

22.00-00.00 - Strefa Dread - rozmowa z zespołem Steady Social Club ze Szczecina, pierwszą polską kapelą grająca rocksteady – styl muzyczny z Jamajki uznawany za wczesne reggae.

logo

POLSKIE RADIO CHOPIN

13.00-15.00 - Z okazji Dnia Dziecka przygotowaliśmy specjalną, dwugodzinną audycję dla najmłodszych słuchaczy Polskiego Radia Chopin. Małgorzata Pęcińska opowie o zwierzątkach łagodnych w typie Łabędzia Camille’a Saint-Saënsa po krwiożerczego rekina z filmu Szczęki odmalowanego dźwiękami przez Johna Williamsa.

17.00 - Na antenie zagości twórczość mistrza późnego romantyzmu we Francji Gabriela Fauré, który wzorując się na muzyce ukochanego Chopina skomponował m.in. 13 Barkarol i 13 Nokturnów. Na "Ten piękny wiek XIX" zaprasza Małgorzata Pęcińska.

22.00-00.00 - "Czarne na białych" - Bohaterem programu Jakuba Puchalskiego będzie kultowy austriacki pianista klasyczny i jazzowy Friedrich Gulda (1930-2000).


#Zostań w domu z Polskim Radiem

Zobacz więcej na temat: #zostańwdomu W POLSKIM RADIU