JEDYNKA
9.00-12.00 - W "Lecie z Radiem" wspólnie z Martą Januszewską odwiedzimy Muzeum Romantyzmu w Opinogórze - to kolejne miejsce zgłoszone przez Słuchaczy do Turystycznej Listy Przebojów. Porozmawiamy o zbiorach muzeum, opowiemy o zespole pałacowo-parkowym czy tamtejszej powozowni, w której można podziwiać kolekcje karet i powozów o intrygujących nazwach takich jak "Milord" czy "Vis a vis".
Na kilka dni przed kolejną rocznicą bitwy pod Grunwaldem porozmawiamy też z rekonstruktorami, którzy tego wyjątkowego lata swoje historyczne pasje będą realizować nie na polach Grunwaldu, lecz lokalnie, w swoich miejscowościach. Naszym gościem będzie m.in. Jarosław Płotkowski rekonstruktor machin oblężniczych.
Ponadto jak zawsze nasze konkursy "Karuzela z nagrodami" i "Skojarzenia Lata z Radiem" oraz kolejny odcinek słuchowiska "Filary Ziemi" według powieści Kena Folletta. Zaprasza Roman Czejarek.
21.00 - Michał Montowski zaprasza na "Magazyn Bardzo Filmowy"
Zmarł Ennio Morricone, jeden z najwybitniejszych kompozytorów muzyki filmowej - żegnamy wielkiego artystę.
100 lat Yula Brynnera. Był aktorem charakterystycznym. Światową sławę i Oscara przyniosła mu rola króla Syjamu, do której ogolił głowę. Stał się pierwszym łysym gwiazdorem hollywoodzkim. Grał starożytnych władców, rzezimieszków i wojowników ze Wschodu, był jednym z "Siedmiu wspaniałych" i... kowbojem - androidem. Yul Brynner - urodzony sto lat temu legendarny aktor amerykański - będzie bohaterem Magazynu Bardzo Filmowego.
Słuchaczy zapraszamy do rozmowy o ich ulubionych aktorach charakterystycznych oraz jak zapisał się w pamięci Yul Brynner.
Skoro kina są otwarte (w ograniczony sposób, ale jednak!), zapowiadamy premiery tygodnia. Są to:
"Na topie" - amerykański melodramat z Dakotą Johnson, Tracee Ellis Ross i Ice Cube'. Pewna gwiazda show-businessu próbuje wejść na nową drogę kariery.
"Więzień zero" - brytyjski horror w reżyserii Russela Owena o wyspie St. Leonard, na której mieści się więzienie dla największych zwyrodnialców i zbrodniarzy na świecie. Tam prowadzi się radykalne doświadczenia na ludziach i jedno z nich wymknie się spod kontroli...
"#Tu i teraz" - komedia francusko-belgijska o Stephanie - szefie kuchni (w tej roli Alain Chabat), który poznał przez Internet piękną i tajemniczą Koreankę (z Korei Południowej). Postanowił do niej pojechać, ale na miejscu jej nie spotkał. Uwikłał się tymczasem w niezwykłe przygody i zdobył nowych przyjaciół.
A także: propozycje XI Przeglądu Kina Francuskiego, który trwa od 8 do 15 lipca w Warszawie i ponad dziesięciu innych miastach.
21.30 - "Już Taki Jestem"
Marcin Masecki, pianista, kompozytor i aranżer, lawirujący między jazzem, muzyką klasyczną i eksperymentalną. Urodził się w Warszawie, ale do siódmego roku życia mieszkał z rodzicami w Kolumbii. Ojciec jest klarnecistą, babcia była pianistką i dyrektorką szkoły muzycznej w Warszawie. Ojciec zainteresował go klasyką: Mozartem, Beethovenem, Bachem, Chopinem i jazzem.
W 2000 wyjechał na studia do Berklee College of Music w Bostonie, najlepszej uczelni jazzowej w USA. Poznał tam między innymi muzyków, z którymi stworzył trio TAQ oraz swoją przyszłą żonę - wokalistkę Candelarię Saenz Valiente.
W 2005 otrzymał pierwszą nagrodę i złoty medal w Międzynarodowym Konkursie Pianistów Jazzowych w Moskwie. Przez trzy lata grał w kwartecie jednego z najwybitniejszych polskich kontrabasistów Zbigniewa Wegehaupta.
W 2012 nagrał fugi Bacha (na taśmowym dyktafonie) na zabytkowym Steinwayu swojej babci. Wcześniej z pomocą taty przestroił fortepian, tak żeby zepsuć jego piękne brzmienie.
Tworzy Jazz Band Młynarski-Masecki wspólnie z Janem Emilem Młynarskim. O dzieciństwie w Ameryce Płd., o nauce jazzu w Bostonie, o żonie - argentyńskiej malarce, reżyserce i wokalistce, o dekonstrukcji instrumentów i humorze w muzyce rozmawia Jolanta Fajkowska.
DWÓJKA
07.00-10.00 - Poranek Dwójki - prowadzi Paweł Siwek
Indywidualne lekcje mistrzowskie z prof. Agatą Szymczewską, prof. Tomaszem Strahlem, prof. Klaudiuszem Baranem, prof. Jakubem Jakowiczem i prof. Januszem Wawrowskim, warsztaty z prawa autorskiego, zajęcia z PR-u, budowania własnej marki, współpracy z mediami, radzenia sobie z agresją w sieci, radzenia sobie ze stresem - to oferta wyjątkowego banku - "e-Bank Talentów".
E-Bank Talentów to pierwszy tego typu program w Polsce. Jego celem i misją jest odnalezienie najbardziej uzdolnionych artystycznie młodych muzyków oraz zapewnienie im pomocy w budowaniu kariery. O tej wyjątkowej inicjatywie porozmawiamy z profesorem Klaudiuszem Baranem - akordeonistą, bandoneonistą, rektorem Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie. (uczelnia jest partnerem programu) oraz pomysłodawcą e - Banku talentów, wiolonczelistą Jakubem Dubikiem. Spotkanie na antenie Dwójki o godz. 9.30.
Godzinę wcześniej połączymy się z Izą Rutkowską - animatorką artystką wytrącającą ludzi z codziennego rytmu funkcjonowania w miejskich przestrzeniach. Porozmawiamy m.in. o najnowszych działaniach przy Fabryce Sztuki w Łodzi oraz o znaczeniu w czasach pandemii sztuki jako miejsca spotkań ludzi w przestrzeniach publicznych.
W audycji również:
- w cyklu "Książka i kawa..." - Barcelona z początku XX wieku i ekscytujące czasy wielkich przemian społecznych i buntu wobec odwiecznych tradycji i zakurzonych konwenansów, czyli książka Ildefonso Falconesa "Malarz dusz".
- "Ogród naturalny" Marleny Promnej w Muzeum Architektury we Wrocławiu.
12.05-12.45 - Płyta na lato: Lisa Batiashvili - City Lights (Bach, Legrand, Morricone, Piazzolla, Kancheli), Katie Melua, Till Brönner, Miloš Karadaglić, Maximilian Hornung, Rundfunk-Sinfonieorchester Berlin, Georgia Philharmonic, DG 00028948385867 - prowadzi Klaudia Baranowska
12.45-13.00 - Głosy z przeszłości: Gustaw Herling-Grudziński
13.00-14.00 - Z prywatnej kolekcji: Łukasz Borowicz proponuje nagrania ze swoich zbiorów muzycznych
16.00-18.00 - Wybieram Dwójkę - prowadzi Jakub Kukla
Gościem w audycji jest Bartłomiej Teławiak - pomysłodawca i dyrektor artystyczny imprezy Young Arts Festival, która w tym roku odbędzie się po raz piąty.
Naszym rozmówcą jest także reżyser - Krystian Lada, który dla Opera Ballet Vlaanderen stworzył miniaturę filmową "Pieśń Roksany", inspirowaną arią z opery Karola Szymanowskiego "Król Roger". Wśród artystów zaangażowanych w ten projekt znalazły się również mieszkające na stałe za granicą kompozytorka Kasia Głowicka i sopranistka Dagmara Dobrowolska.
W audycji zapowiadamy także Sopot Film Festiwal, który startuje nazajutrz i rozmawiamy o albumie poświęconym fotografiom Mieczysława Karłowicza. W Literackich witaminach - Tomasz Pindel.
17.30-18.00 - O wszystkim z kulturą: Rola Państwa w ratowaniu kultury po pandemii - audycja Michała Szułdrzyńskiego
19.00-22.05 - Letnia promenada - prowadzi Joanna Grotkowska
19.30-21.30 - Koncert z cyklu "NOSPR kameralnie" - kameraliści Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach
Michaił Glinka Trio patetyczne d-moll na skrzypce, wiolonczelę i fortepian, Reinhold Glière 8 utworów na skrzypce i wiolonczelę op. 39 (wybór), 12 duetów na 2 skrzypiec op. 49 (wybór), Dmitrij Szostakowicz 5 utworów na 2 skrzypiec i fortepian, Fryderyk Chopin Nokturn H-dur op. 9 nr 3; wyk. Krystyna Kowalska - skrzypce, Małgorzata Bugdoł - skrzypce, Karolina Nowak-Waloszczyk -wiolonczela, Piotr Kopiński - fortepian
TRÓJKA
00.00-02.00 - Ciemna strona mocy - Aleksandra Kaczkowska
02.00-04.00 - Strefa rock’n’rolla wolna od angola - Michał Owczarek
04.00-06.00 - Trójkowy Budzik - Piotr Łodej
06.12-09.00 - Zapraszamy do Trójki - Marcin Łukawski
8.13 - Salon Polityczny Trójki - Beata Michniewicz. Gość: Jarosław Sellin, Wiceminister Kultury i Dziedzictwa Narodowego
09.00-13.00 - Byle do 13.00 - Michał Margański i Michał Olszański
09.30 Informator Ekonomiczny - Patrycjusz Wyżga. Gość: Grzegorz Nawacki
10.45 O premierze kinowej ostatniego tygodnia, która ma szansę zainteresować widzów w różnym wieku. Akcja brytyjskiego filmu fantasy "Czworo dzieci i coś" rozgrywa się właśnie latem, w czasie wakacji. Z Izabelą Wierzbińską (z firmy dystrybucyjnej Best Film) rozmawiał Ryszard Jaźwiński.
12.10 Psychodnia - Aneta Awtoniuk. Temat: Mity o psach i kotach.
13.00-14.00 - Powtórka z rozrywki - Łukasz Szwed
14.00-15.00 - Muzyczna Poczta UKF - Tomasz Żąda
15.00-16.00 - W Tonacji Trójki - Piotr Metz
16.00-19.00 - Zapraszamy do Trójki - Patrycjusz Wyżga
16.45 Trzy strony świata
17.30 Ekonomia w Trójce
18.12 Reportaż w Trójce - "Kłopoty Wuja Sama" - Ewa Michałowska
Stany Zjednoczone są jednym z krajów szczególnie dotkniętych przez pandemię. Najwięcej mówi się o sytuacji w Nowym Jorku. Jednak USA to ogromne obszary, których mieszkańcy na swój indywidualny sposób zmagają się z koronawirusem.
Do trudnej sytuacji epidemicznej doszły jeszcze konflikty na tle rasowym. Jak radzą sobie z tym wszystkim Amerykanie?
18.31 - Bardzo Ważny Projekt - Sylwia Zadrożna
19.00-21.00 - Wieczór z Trójką - Marta Malinowska
21.00-22.00 - Klub Trójki - Piotr Semka
22.00-00.00 - Gitarą i piórem - Janusz Deblessem
CZWÓRKA
7.00-9.00 - Pierwsze słyszę - informacje o studiowaniu w Wielkiej Brytanii po brexicie: czy wzrosną opłaty za studia dla obywateli krajów Unii Europejskiej, czy będą mogli skorzystać z pożyczki studenckiej, co z Polakami studiującymi na Wyspach?
14.00-15.00 - Dajesz radę - Z zawodu jestem… szefem kuchni. To najważniejszy pracownik na zapleczu każdej restauracji. Nie tylko ustala menu, wymyśla smaki i dania, odpowiada za wygląd potraw, ale też organizuje pracę w kuchni, przygotowuje grafik, kontroluje obecność. Jak wygląda dzień szefa kuchni?
21.30-22.00 - Strefa sportu - jeździectwo online, czyli jak ćwiczyć czworoboki i brać udział w zawodach online? Norbert Michalak zapyta o to Łukasza Waltera - sędziego i zawodnika.
00.00-02.00 - Pora Lexa - taneczne nowości z czołowych europejskich wytwórni płytowych, relaksujące brzmienia z albumu "Moments", którego autorami są Grzegorz Demiańczuk i Grzegorz Tarańczuk, znani szerszej publiczności jako Catz 'N Dogz. Zaprasza Lex, czyli Maciej Kasprzyk.
POLSKIE RADIO DZIECIOM
Ruszył 7. Międzynarodowy Festiwal Literatury Dziecięcej "Rabka Festival" pod hasłem "Od gór do morza…", którego partnerem medialnym jest Polskie Radio Dzieciom.
Udział w wydarzeniu potwierdzili m.in. Roksana Jędrzejewska-Wróbel, Ewa Poklewska-Koziełło, Michał Rusinek, Dorota Segda i Jerzy Stuhr.
8.00-10.00 - "Poranek" - Audycja plenerowa z Międzynarodowego Festiwalu Literatury Dziecięcej w Rabce-Zdroju. Spotkania z czołowymi twórcami literatury dziecięcej i młodzieżowej z całego świata, cykl spotkań dla dorosłych, audycje specjalne, literacka gra miejsca, prezentacja płyty i inne, liczne wydarzenia towarzyszące.
15.00-17.00 - "Popołudnik" - Jak reagować, gdy widzimy, że dzieje się coś złego. Krótki kurs pierwszej pomocy. Rozmowa z Anną Podgrudną, naczelnikiem Wydziału Bezpieczeństwa Publicznego m.st. Warszawy.
16.30 - "Wakacyjne rozmówki - niemiecki" - 10-letnia Józefina w rozmowie z Joachimem opowie o swojej przygodzie z językiem polskim i dlaczego dla wielu Polaków język niemiecki brzmi twardo i agresywnie.
17.15 - "Zbieraj z klasą" - Tym razem zajrzymy do ogródka i tego, jakie plony oferuje nam w najpłodniejszym okresie. To, co sami w nim wyhodujemy, to najbardziej ekologiczne jedzenie, jakie możemy spotkać, a jego resztki mogą posłużyć jako idealne podłoże pod przyszłoroczne plony. Porozmawiamy, w jaki sposób w pełni i ekologicznie korzystać z darów ogrodu.
18.00-19.00 - "Podwieczorek z Filipem i Leopoldem" - Pustynia Sahara, Namib, Karru, Kalahari, Gobi i wiele innych... Która pustynia jest największa? Jakie zwierzęta tam żyją? Czym jest fatamorgana? Wszystkiego dowiemy się od podróżniczki Anny Kwiatkowskiej.
21.00-23.00 - "Strefa rodzica"
1. Temat: od 1 lipca ruszyły zapisy na Międzypokoleniowy Festiwal Literatury Dziecięcej - Ojce i Dziatki! Ta tegoroczna jest szczególnie trudna. W spotkaniach festiwalowych, ze względów bezpieczeństwa, będzie mogło uczestniczyć zdecydowanie mniej dzieci, niż w roku ubiegłym. Część spotkań będzie transmitowanych online.
Dla wielu dzieci mieszkających poza granicami Polski będzie to znakomita okazja do poznania polskich twórców. Festiwal zostanie zainaugurowany 23 lipca w czasie rejsu statkiem o wdzięcznej nazwie "Pirat". Na pokład razem z ojcami i dziatkami wejdzie ambasador Festiwalu - Józef Wilkoń, autor plakatu promującego tegoroczną edycję.
Ponadto nad morzem będzie można spotkać: Mariannę Sztymę, Pana Poetę, Agatę Królak, Basię Flores, Tomasza Małkowskiego, Piotra Sochę, Natalię Uryniuk, Elżbietę Pałasz, Joannę Czaplewską i Mariannę Oklejak. W ramach wydarzeń online oraz transmisji wystąpi: Barbara Gawryluk, Krzysztof Piersa, Agnieszka Mielech, Paulina Chmurska, Jarosław Kaczmarek i Bartosz Szczygielski. O Festiwalu opowie Agnieszka Karp-Szymańska, dyrektor programowy.
2. Temat: porozmawiajmy z dziećmi o suszy. Susza, skażenie i powodzie to zjawiska, o których mówi się dużo, ale jak o nich rozmawiać z dziećmi? Jak tłumaczyć sobie i rodzinie konieczność zakręcania kranu albo fakt, że ślad wodny naszych dżinsów to ok. 11.000 litrów wody? Susza i kryzys klimatyczny nie poczekają, dlatego jedną z pierwszych wystaw dla rodzin otwartych po pandemii jest "Przeciek", wystawa autorstwa kolektywu "Mamy Projekt" dotycząca wody prezentowana we wrocławskim Hydropolis.
Gość: Małgorzata Żmijska z kolektywu "Mamy Projekt" i współautorka przedsięwzięcia.
POLSKIE RADIO CHOPIN
13.00 - W najbliższym programie "Śpiewnik Chopinowski" Dorota Kozińska zaprezentuje trzecią z pieśni Chopina opatrzoną ciekawymi kontekstami wykonawczymi, literackimi i kulturowymi - Smutna rzeka. Interpretacje wersji oryginalnej (m.in. Andrzeja Bachledy, Marii Kunińskiej-Opackiej, Dorothee Mields, Olgi Pasicznik czy Alfreda Ordy), będą przez autorkę po mistrzowsku kontrapunktowane przez Two Sisters Toma Waitsa oraz wersję Percy’ego Graingera (The Nightingale and the Two Sisters).
22.00 - Bohaterem programu "Czarne na białych" będzie Myra Hess - angielska pianistka znana z interpretacji utworów Bacha, Mozarta, Beethovena i Schumanna. Na audycję o tej arcyciekawej postaci zaprasza Jakub Puchalski.
Zapraszamy do słuchania.