JEDYNKA
9.00-12.00 - W "Lecie z Radiem" wspólnie z Małgorzatą Głogowską odwiedzimy Sandomierz, miasto, które stało się niezwykle popularne wśród turystów za sprawą serialu "Ojciec Mateusz". Zajrzymy m.in. do tamtejszego Muzeum Okręgowego mieszczącego się w zamku wzniesionym przez Kazimierza Wielkiego, powiemy też dlaczego tak ważne dla rozwoju miasta było… szkło.
Ponadto kolejna odsłona akcji "Moje Archiwum" oraz jak zawsze nasze konkursy "Karuzela z nagrodami" i "Skojarzenia Lata z Radiem" i kolejny odcinek thrillera Harlana Cobena "W głębi lasu" w interpretacji Krzysztofa Globisza.
Zaprasza Roman Czejarek.
21.30 - "Już Taki Jestem"
Bohaterem audycji będzie Filip Tłokiński. Aktor urodził się w Bois-Bernard we Francji, jest synem byłego piłkarza Widzewa Łódź Mirosława Tłokińskiego. Wychowywał się w Genewie. Grał we francuskich i szwajcarskich teatrach Théâtre du Trèfle w Poitiers, Comédie de Reims, Théâtre Saint-Gervais w Genewie.
Mówi: "z prawa ziemi jestem Francuzem, z wyboru, bo dostałem ostatnio obywatelstwo, jestem Szwajcarem, z krwi i kości jestem Polakiem". Zagrał Jana Nowaka-Jeziorańskiego w filmie Władysława Pasikowskiego "Kurier z Warszawy". W filmie Geniusze /Adventure of a Mathematician/ o matematyku szkoły lwowskiej Stanisławie Ulamie, współtwórcy amerykańskiej bomby termojądrowej /projekt Manhattan/ zagrał główną rolę.
O ojcu piłkarzu, życiu w polskim domu za granicą, serialach w Polsce i teatrze we Francji, filmach Pasikowskiego i Kleina, graniu wielkich postaci historycznych, życiu na walizkach i poszukiwaniu stabilizacji rozmawia Jolanta Fajkowska.
DWÓJKA
07.00-10.00 - Poranek Dwójki - prowadzi Paweł Siwek
Pracował nad "Grą o tron", "Transformers", "Aquamanem", "Kapitanem Marvelem" czy "Królem rozrywki". Efekty jego pracy mogli zobaczyć także widzowie "Córek dancingu" Agnieszki Smoczyńskiej czy "Hiszpanki" Łukasza Barczyka.
Pracował w najbardziej prestiżowych studiach produkcyjnych m.in założonej przez George`a Lucasa wytwórni Industrial Light & Magic - tu powstały efekty specjalne np. "Gwiezdne wojny" czy ostatnio "The Irishman", Scanline VFX - wytwórnia ma na koncie efekty w m.in "Grze o Tron" czy "Jokerze", Rising Sun Pictures w Australii - (studio, które stworzyło niezapomniane efekty m.in w "Igrzyskach śmierci" czy we "Władcy Pierścieni".
Naszym gościem będzie Marcin Charlicki zajmujący się efektami wizualnymi w filmach i specjalizujący się w "komponowaniu cyfrowym". Czym jest digital compositing? Jak żmudna praca nad jednym ujęciem może zmienić kształt całego filmu? Co zrobić, by trafić do prestiżowej wytwórni, w której efekty specjalne powstają do filmów światowej sławy reżyserów? Między innymi o tym w rozmowie o godz. 9.30.
Godzinę wcześniej porwiemy Państwa do tańca. O 16. odsłonie Boogie Polish Festival porozmawiamy z Bartłomiejem Szopińskim - pomysłodawcą i współorganizatorem wydarzenia. Przed nami energiczne koncerty Boogie Boys, Steve`a BIG MANA Claytona, The Swamp Shakers, Black Ball Boogie i The Ponycars. W programie także szalone tańce oraz liczne warsztaty.
12.05-12.45 - Płyta na lato: Elgar, Koncert skrzypcowy h-moll op. 61, Sospiri op. 70, Salut d’amour op. 12, Chanson de nuit pp. 15 nr 1, Nicola Benedetti, Petr Liminov, London Philharmonic Orchestra, Vladimir Jurowski (premiera lipiec) - prowadzi Marcin Majchrowski
12.45-13.00 - Zapiski ze współczesności: Lech Majewski (powtórzenie)
13.00-14.00 - Z prywatnej kolekcji: Filip Berkowicz prezentuje ulubione nagrania z własnych zbiorów muzycznych
16.00-18.00 - Wybieram Dwójkę - prowadzi Jakub Kukla
Naszymi gośćmi są Mela Koteluk i Bartek Wąsik, którzy opowiadają o wspólnym przedsięwzięciu wokalistki i zespołu Kwadrofonik, zatytułowanym "Astronomia poety. Baczyński". Zapowiadamy także premierę słuchowiska "Wyjście z domu" według Tadeusza Różewicza, odwiedzamy wystawę "1920. Cud Wisły" w Muzeum Narodowym w Krakowie i przyglądamy się letnim propozycjom Teatru Nowego im. Kazimierza Dejmka w Łodzi. W Literackich witaminach - Filip Łobodziński.
21.30-22.00 - Rozmowy po zmroku: "Największa klęska polskiego wywiadu. Sowiecka akcja dezinformacyjna "Trust" 1921-27" - aud. Michała Nowaka
TRÓJKA
00.00-02.00 - Ciemna strona mocy - Aleksandra Kaczkowska
02.00-04.00 - Strefa rock’n’rolla wolna od angola - Michał Owczarek
04.00-06.00 - Trójkowy Budzik - Piotr Łodej
06.00-09.00 - Zapraszamy do Trójki - Marcin Łukawski
6.20 Bacówka w Jaworkach koło Szczawnicy pana Stanisława, który na hali spędził całe swoje życie. Jest co robić, kiedy trzeba oporządzić 600 baranów w stadzie. Jak wygląda życie bacy? Jak się robi serki? - przyg. Magdalena Zbylut-Wiśniewska.
6.40 Przegląd prasy - Marcin Pośpiech
6.50 Urywki z kalendarza - Krzysztof Szubzda
7.15 Pytania z kosmosu - Tomasz Rożek - Pani Rita ma na ścianie jedną z reprodukcji Gustava Klimta ...na niej portret kobiety. Gdziekolwiek pani Rita by nie stanęła w pokoju, oczy kobiety patrzą na nią. Czy to geniusz artysty czy… mania prześladowcza...
7.35 Cykl muzyczny Piotra Metza - Andrzej Zaucha
7.40 Ta zabawa do Polski przywędrowała z Czech, a teraz coraz popularniejsza robi się w Zagłębiu. Chodzi o to, aby ozdobić kamyk, a potem schować go gdzieś w terenie i czekać, aż znajdą go inni i zabiorą w dalszą podróż- Izabela Woźniak.
7.50 Przegląd prasy - Marcin Pośpiech
8.13 Salon polityczny Trójki - Beata Michniewicz; gość - Jadwiga Emilewicz - wicepremier i minister rozwoju
8.45 Muzyczny rozkład jazdy - Aleksandra Budka
09.00-13.00 - Byle do 13.00 - Michał Olszański i Michał Margański
Tematem przewodnik audycji będzie: wypoczynek w gospodarstwach agroturystycznych. Jak tego typu ośrodki poradziły sobie w czasie pandemii? Co przyciąga tam ludzi i jaką ofertę mogą tam znaleźć? Gość: Aleksandra Klonowska Szałek, podróżniczka, miłośniczka agroturystyki i autorka książki "Odetchnij od miasta" - przewodnik po agroturystykach Warmii i Mazur.
09.30 Informator Ekonomiczny - Patrycjusz Wyżga
10.20 Fajny Film - o plenerowych projekcjach filmowych Festiwalu Kino Letnie Sopot - Zakopane
12.15 Psychodnia - Aneta Awtoniuk - podróżowaniem z psem i kotem
13.00-14.00 - Powtórka z rozrywki - Łukasz Szwed
14.00-15.00 - Muzyczna Poczta UKF - Tomasz Żąda
15.00-16.00 - W Tonacji Trójki - Piotr Metz
16.00-19.00 - Zapraszamy do Trójki - Patrycjusz Wyżga
16.45 Trzy Strony Świata - Ernest Zozuń
17.20 Biegam, bo lubię - Krzysztof Łoniewski i Paweł Januszewski
18.12 Reportaż w Trójce - "Trzeba o siebie zadbać" - Magda Skawińska
Otyłość a choroby nowotworowe - współpraca z Ministerstwem Zdrowia
Pani Ewa zwraca uwagę na to, co kupuje i co zjada. Kiedyś tak nie było i zaczęła tyć. Widziała, jak przez lata źle odżywiała się jej była teściowa, jak borykała się z ogromną otyłością i niedawno zmarła na nowotwór. Córka pani Ewy wróciła ze Stanów Zjednoczonych z nadwagą i opowiadała mamie, jak trudno tam zachować szczupłą sylwetkę z powodu tamtejszych nawyków żywieniowych. Dużo tłuszczu, soli i cukru, a mało warzyw.
Teraz pani Ewa i jej córka odżywiają się zdrowo. Dr Paweł Koczkodaj zwraca uwagę, że nadwaga i otyłość to drugi po paleniu tytoniu czynnik zwiększający ryzyko chorób nowotworowych i że sytuacja wśród dzieci i młodzieży nie wygląda najlepiej. Rodzice dają często zły przykład, a dzieci tyją. Problem otyłości był już widoczny kilka lat temu, dlatego między innymi Centrum Zdrowia dziecka uruchomiło dla dzieci specjalne turnusy odchudzające, podczas których dzieci ćwiczyły i dowiadywały się o zdrowym odżywianiu.
18.35 Podsumowanie dnia - Sylwia Zadrożna
19.00-21.00 - Wieczór z Trójką - Marta Malinowska
21.00-22.00 - Klub Trójki - Michał Żakowski
22.00-23.00 - Gitarą i piórem - Janusz Deblessem
23.00-00.00 - Audycja publicystyczno-muzyczna - Wioletta Myszkowska: Muzyka w grach komputerowych.
CZWÓRKA
10.00-12.00 - Stacja Kultura - zapowiedź wakacyjnego programu Filmoteki Narodowej - Instytutu Audiowizualnego "Wieczne lato" z plenerowymi seansami. Jakie filmy będzie można zobaczyć?
14.00-15.00 - Dajesz radę - Z zawodu jestem… Specjalistą od social mediów. Jak zostać skutecznym specjalistą od mediów społecznościowych?
21.30-22.00 - Strefa sportu - gościem Norberta Michalaka będzie Natalia Partyka - tenisistka stołowa, która opowie o przygotowaniach do mistrzostw Europy i do igrzysk.
22.00-00.00 - Pogłos - Kuba Chuptyś, znany jako Gargamel, zaprezentuje trzy najnowsze utwory Drake’a. Poznamy także kulisy jego współpracy z brytyjskim raperem Headie One. Ponadto nie zabraknie kompozycji z wersji deluxe, niedawno wydanego debiutanckiego albumu PopSmoke’a - Shoot for the Stars, Aim for the Moon.
POLSKIE RADIO DZIECIOM
7.00-10.00 - Poranek w Polskim Radiu Dzieciom "Dzień Włóczykija" - dźwięki z Doliny Muminków.
Dzień Włóczykija to święto wszystkich, którzy nie lubią zbyt długo przebywać w jednym miejscu, ale za to kochają wędrować, włóczyć się w poszukiwaniu przygód. W Poranku zajrzymy do Doliny Muminków i przywołamy jej najbardziej charakterystyczne dźwięki. Spróbujemy odgadnąć na jakim instrumencie grał Włóczykij i zastanowimy się, którzy bohaterowie "czasem siedzą pod podłogami u ludzi i kiedy wieczorem robi się cicho, słychać, jak tam drepczą i szurają". Może uda nam się to szuranie wyjątkowo po godz. 8.00 usłyszeć?
17.15-17.45 - Zbieraj z klasą. Ekologiczny quiz dla rodzin, czyli zadania i pytania ekologiczne dla całych rodzin, poszerzające świadomość ekologiczną.
18.00-19.00 - Podwieczorek z Filipem i Leopoldem. Wakacje w Kambodży.
Wraz z naszym gościem, wokalistą - Antkiem Smykiewiczem wybierzemy się do Kambodży na baaaardzo długie, ale produktywne wakacje. Antek opowie nam o tym, jak jego azjatyckie wakacje zaplanowane na 2 tygodnie wydłużyły się o ponad 100 dni, co warto zobaczyć w Kambodży i o swoim nowym utworze, który przywiózł właśnie z tego kraju.
21.00-23.00 - Strefa Rodzica
Z Piotem Jaroszem - organizatorem rejsów "Żegluj z Tatą" porozmawiamy o inicjatywie rejsów, ich przebiegu i dlaczego warto jest żeglować akurat z tatą.
W drugiej części audycji tematem będzie głaskanie i przytulanie. O tym jak ważne jest głaskanie i przytulanie, co nam daje, szczególnie w czasach, kiedy wszędzie mówi się o zachowaniu dystansu społecznego. Mowa będzie nie tylko o głaskaniu drugiego człowieka, ale też zwierzaka i klepaniu się i przytulaniu np. przez sportowców.
Gościem audycji będzie Maria Rotkiel, terapeutka, psycholog, trenerka motywacyjna rozwoju zawodowego i osobistego.
POLSKIE RADIO CHOPIN
13.00 - W programie "Śpiewnik Chopinowski" Dorota Kozińska zaprezentuje pieśń Życzenie Fryderyka Chopina. Zabrzmią nie tylko klasyczne interpretacje tej niezwykle popularnej pieśni, ale również jazzujące wersje dzieła.
Zapraszamy do słuchania.