Polskie Radio

Turystyka, kultura i najlepsza muzyka - Polskie Radio na czwartek

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2020 16:22
Odwiedzimy Sandomierz i wyjaśnimy jak zostać skutecznym specjalistą od mediów społecznościowych. Porwiemy Słuchaczy do tańca opowiadając o kolejnej odsłonie Boogie Polish Festival. Wieczorem reportaż o otyłości. Zapraszamy do słuchania
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay.com/StockSnap
logo

JEDYNKA

9.00-12.00 - W "Lecie z Radiem" wspólnie z Małgorzatą Głogowską odwiedzimy Sandomierz, miasto, które stało się niezwykle popularne wśród turystów za sprawą serialu "Ojciec Mateusz". Zajrzymy m.in. do tamtejszego Muzeum Okręgowego mieszczącego się w zamku wzniesionym przez Kazimierza Wielkiego, powiemy też dlaczego tak ważne dla rozwoju miasta było… szkło.

Ponadto kolejna odsłona akcji "Moje Archiwum" oraz jak zawsze nasze konkursy "Karuzela z nagrodami" i "Skojarzenia Lata z Radiem" i kolejny odcinek thrillera Harlana Cobena "W głębi lasu" w interpretacji Krzysztofa Globisza.

Zaprasza Roman Czejarek.

21.30 - "Już Taki Jestem"

Bohaterem audycji będzie Filip Tłokiński. Aktor urodził się w Bois-Bernard we Francji, jest synem byłego piłkarza Widzewa Łódź Mirosława Tłokińskiego. Wychowywał się w Genewie. Grał we francuskich i szwajcarskich teatrach Théâtre du Trèfle w Poitiers, Comédie de Reims, Théâtre Saint-Gervais w Genewie.

Mówi: "z prawa ziemi jestem Francuzem, z wyboru, bo dostałem ostatnio obywatelstwo, jestem Szwajcarem, z krwi i kości jestem Polakiem". Zagrał Jana Nowaka-Jeziorańskiego w filmie Władysława Pasikowskiego "Kurier z Warszawy". W filmie Geniusze /Adventure of a Mathematician/ o matematyku szkoły lwowskiej Stanisławie Ulamie, współtwórcy amerykańskiej bomby termojądrowej /projekt Manhattan/ zagrał główną rolę.

O ojcu piłkarzu, życiu w polskim domu za granicą, serialach w Polsce i teatrze we Francji, filmach Pasikowskiego i Kleina, graniu wielkich postaci historycznych, życiu na walizkach i poszukiwaniu stabilizacji rozmawia Jolanta Fajkowska.​

logo

DWÓJKA

07.00-10.00 - Poranek Dwójki - prowadzi Paweł Siwek

Pracował nad "Grą o tron", "Transformers", "Aquamanem", "Kapitanem Marvelem" czy "Królem rozrywki". Efekty jego pracy mogli zobaczyć także widzowie "Córek dancingu" Agnieszki Smoczyńskiej czy "Hiszpanki" Łukasza Barczyka.

Pracował w najbardziej prestiżowych studiach produkcyjnych m.in założonej przez George`a Lucasa wytwórni Industrial Light & Magic - tu powstały  efekty specjalne np. "Gwiezdne wojny" czy ostatnio "The Irishman", Scanline VFX - wytwórnia ma na koncie efekty w m.in "Grze o Tron" czy "Jokerze", Rising Sun Pictures w Australii - (studio, które stworzyło niezapomniane efekty m.in w "Igrzyskach śmierci" czy we "Władcy Pierścieni".

Naszym gościem będzie Marcin Charlicki zajmujący się efektami wizualnymi w filmach i specjalizujący się w "komponowaniu cyfrowym". Czym jest digital compositing? Jak żmudna praca nad jednym ujęciem może zmienić kształt całego filmu? Co zrobić, by trafić do prestiżowej wytwórni, w której efekty specjalne powstają do filmów światowej sławy reżyserów? Między innymi o tym w rozmowie o godz. 9.30.

Godzinę wcześniej porwiemy Państwa do tańca. O 16. odsłonie Boogie Polish Festival porozmawiamy z Bartłomiejem Szopińskim - pomysłodawcą i współorganizatorem wydarzenia. Przed nami energiczne koncerty Boogie Boys, Steve`a BIG MANA Claytona, The Swamp Shakers, Black Ball Boogie i The Ponycars. W programie także szalone tańce oraz liczne warsztaty.

12.05-12.45 - Płyta na lato: Elgar, Koncert skrzypcowy h-moll op. 61, Sospiri op. 70, Salut d’amour op. 12, Chanson de nuit pp. 15 nr 1, Nicola Benedetti, Petr Liminov, London Philharmonic Orchestra, Vladimir Jurowski (premiera lipiec) - prowadzi Marcin Majchrowski

12.45-13.00 - Zapiski ze współczesności: Lech Majewski (powtórzenie)

13.00-14.00 - Z prywatnej kolekcji: Filip Berkowicz prezentuje ulubione nagrania z własnych zbiorów muzycznych

16.00-18.00 - Wybieram Dwójkę - prowadzi Jakub Kukla

Naszymi gośćmi są Mela Koteluk i Bartek Wąsik, którzy opowiadają o wspólnym przedsięwzięciu wokalistki i zespołu Kwadrofonik, zatytułowanym "Astronomia poety. Baczyński". Zapowiadamy także premierę słuchowiska "Wyjście z domu" według Tadeusza Różewicza, odwiedzamy wystawę "1920. Cud Wisły" w Muzeum Narodowym w Krakowie i przyglądamy się letnim propozycjom Teatru Nowego im. Kazimierza Dejmka w Łodzi. W Literackich witaminach - Filip Łobodziński.

21.30-22.00 - Rozmowy po zmroku: "Największa klęska polskiego wywiadu. Sowiecka akcja dezinformacyjna "Trust" 1921-27" - aud. Michała Nowaka

logo

TRÓJKA

00.00-02.00 - Ciemna strona mocy - Aleksandra Kaczkowska 

02.00-04.00 - Strefa rock’n’rolla wolna od angola - Michał Owczarek 

04.00-06.00 - Trójkowy Budzik - Piotr Łodej

06.00-09.00 - Zapraszamy do Trójki - Marcin Łukawski

6.20 Bacówka w Jaworkach koło Szczawnicy pana Stanisława, który na hali spędził całe swoje życie. Jest co robić, kiedy trzeba oporządzić 600 baranów w stadzie. Jak wygląda życie bacy? Jak się robi serki? - przyg. Magdalena Zbylut-Wiśniewska.

6.40  Przegląd prasy - Marcin Pośpiech

6.50  Urywki z kalendarza - Krzysztof Szubzda

7.15  Pytania z kosmosu - Tomasz Rożek -  Pani Rita ma na ścianie jedną z reprodukcji Gustava Klimta ...na niej portret kobiety. Gdziekolwiek pani Rita by nie stanęła w pokoju, oczy kobiety patrzą na nią. Czy to geniusz artysty czy… mania prześladowcza...

7.35  Cykl muzyczny Piotra Metza - Andrzej Zaucha

7.40  Ta zabawa do Polski przywędrowała z Czech, a teraz coraz popularniejsza robi się w Zagłębiu. Chodzi o to, aby ozdobić kamyk, a potem schować go gdzieś w terenie i czekać, aż znajdą go inni i zabiorą w dalszą podróż- Izabela Woźniak.

7.50  Przegląd prasy - Marcin Pośpiech

8.13  Salon polityczny Trójki - Beata Michniewicz; gość - Jadwiga Emilewicz - wicepremier i minister rozwoju

8.45  Muzyczny rozkład jazdy - Aleksandra Budka

09.00-13.00 - Byle do 13.00 - Michał Olszański i Michał Margański

Tematem przewodnik audycji będzie: wypoczynek w gospodarstwach agroturystycznych. Jak tego typu ośrodki poradziły sobie w czasie pandemii? Co przyciąga tam ludzi i jaką ofertę mogą tam znaleźć? Gość: Aleksandra Klonowska Szałek, podróżniczka, miłośniczka agroturystyki i autorka książki "Odetchnij od miasta" - przewodnik po agroturystykach Warmii i Mazur.

09.30  Informator Ekonomiczny - Patrycjusz Wyżga

10.20  Fajny Film - o plenerowych projekcjach filmowych Festiwalu Kino Letnie Sopot - Zakopane

12.15  Psychodnia - Aneta Awtoniuk - podróżowaniem z psem i kotem

13.00-14.00 - Powtórka z rozrywki - Łukasz Szwed

14.00-15.00 - Muzyczna Poczta UKF - Tomasz Żąda

15.00-16.00 - W Tonacji Trójki - Piotr Metz   

16.00-19.00 - Zapraszamy do Trójki - Patrycjusz Wyżga

16.45  Trzy Strony Świata - Ernest Zozuń

17.20  Biegam, bo lubię - Krzysztof Łoniewski i Paweł Januszewski 

18.12  Reportaż w Trójce - "Trzeba o siebie zadbać" - Magda Skawińska

Otyłość a choroby nowotworowe - współpraca z Ministerstwem Zdrowia

Pani Ewa zwraca uwagę na to, co kupuje i co zjada. Kiedyś tak nie było i zaczęła tyć. Widziała, jak przez lata źle odżywiała się jej była teściowa, jak borykała się z ogromną otyłością i niedawno zmarła na nowotwór. Córka pani Ewy wróciła ze Stanów Zjednoczonych z nadwagą i opowiadała mamie, jak trudno tam zachować szczupłą sylwetkę z powodu tamtejszych nawyków żywieniowych. Dużo tłuszczu, soli i cukru, a mało warzyw.

Teraz pani Ewa i jej córka odżywiają się zdrowo. Dr Paweł Koczkodaj zwraca uwagę, że nadwaga i otyłość to drugi po paleniu tytoniu czynnik zwiększający ryzyko chorób nowotworowych i że sytuacja wśród dzieci i młodzieży nie wygląda najlepiej. Rodzice dają często zły przykład, a dzieci tyją. Problem otyłości był już widoczny kilka lat temu, dlatego między innymi Centrum Zdrowia dziecka uruchomiło dla dzieci specjalne turnusy odchudzające, podczas których dzieci ćwiczyły i dowiadywały się o zdrowym odżywianiu.

18.35  Podsumowanie dnia - Sylwia Zadrożna

19.00-21.00 - Wieczór z Trójką - Marta Malinowska 

21.00-22.00 - Klub Trójki - Michał Żakowski   

22.00-23.00 - Gitarą i piórem - Janusz Deblessem 

23.00-00.00 - Audycja publicystyczno-muzyczna - Wioletta Myszkowska: Muzyka w grach komputerowych.

logo

CZWÓRKA

10.00-12.00 - Stacja Kultura - zapowiedź wakacyjnego programu Filmoteki Narodowej - Instytutu Audiowizualnego "Wieczne lato" z plenerowymi seansami. Jakie filmy będzie można zobaczyć?

14.00-15.00 - Dajesz radę - Z zawodu jestem… Specjalistą od social mediów. Jak zostać skutecznym specjalistą od mediów społecznościowych?

21.30-22.00 - Strefa sportu - gościem Norberta Michalaka będzie Natalia Partyka - tenisistka stołowa, która opowie o przygotowaniach do mistrzostw Europy i do igrzysk.

22.00-00.00 - Pogłos - Kuba Chuptyś, znany jako Gargamel, zaprezentuje trzy najnowsze utwory Drake’a. Poznamy także kulisy jego współpracy z brytyjskim raperem Headie One. Ponadto nie zabraknie kompozycji z wersji deluxe, niedawno wydanego debiutanckiego albumu PopSmoke’a - Shoot for the Stars, Aim for the Moon.​


logo

POLSKIE RADIO DZIECIOM

7.00-10.00 - Poranek w Polskim Radiu Dzieciom "Dzień Włóczykija" - dźwięki z Doliny Muminków.

Dzień Włóczykija to święto wszystkich, którzy nie lubią zbyt długo przebywać w jednym miejscu, ale za to kochają wędrować, włóczyć się w poszukiwaniu przygód. W Poranku zajrzymy do Doliny Muminków i przywołamy jej najbardziej charakterystyczne dźwięki. Spróbujemy odgadnąć na jakim instrumencie grał Włóczykij i zastanowimy się, którzy bohaterowie "czasem siedzą pod podłogami u ludzi i kiedy wieczorem robi się cicho, słychać, jak tam drepczą i szurają". Może uda nam się to szuranie wyjątkowo po godz. 8.00 usłyszeć?

17.15-17.45 - Zbieraj z klasą. Ekologiczny quiz dla rodzin, czyli zadania i pytania ekologiczne dla całych rodzin, poszerzające świadomość ekologiczną.

18.00-19.00 - Podwieczorek z Filipem i Leopoldem. Wakacje w Kambodży.

Wraz z naszym gościem, wokalistą - Antkiem Smykiewiczem wybierzemy się do Kambodży na baaaardzo długie, ale produktywne wakacje. Antek opowie nam o tym, jak jego azjatyckie wakacje zaplanowane na 2 tygodnie wydłużyły się o ponad 100 dni, co warto zobaczyć w Kambodży i o swoim nowym utworze, który przywiózł właśnie z tego kraju.

21.00-23.00 - Strefa Rodzica

Z Piotem Jaroszem - organizatorem rejsów "Żegluj z Tatą" porozmawiamy o inicjatywie rejsów, ich przebiegu i dlaczego warto jest żeglować akurat z tatą.

W drugiej części audycji tematem będzie głaskanie i przytulanie. O tym jak ważne jest głaskanie i przytulanie, co nam daje, szczególnie w czasach, kiedy wszędzie mówi się o zachowaniu dystansu społecznego. Mowa będzie nie tylko o głaskaniu drugiego człowieka, ale też zwierzaka i  klepaniu się i przytulaniu np. przez sportowców.

Gościem audycji będzie Maria Rotkiel, terapeutka, psycholog, trenerka motywacyjna rozwoju zawodowego i osobistego.

logo

POLSKIE RADIO CHOPIN

13.00 - W programie "Śpiewnik Chopinowski" Dorota Kozińska zaprezentuje pieśń Życzenie Fryderyka Chopina. Zabrzmią nie tylko klasyczne interpretacje tej niezwykle popularnej pieśni, ale również jazzujące wersje dzieła.  


Zapraszamy do słuchania.

Zobacz więcej na temat: #zostańwdomu W POLSKIM RADIU