Polskie Radio

"Dzieci wygnane" i "Czarodziejski flet" - literatura i muzyka na poniedziałek

Ostatnia aktualizacja: 26.07.2020 16:05
Od poniedziałku nowości w lekturach Polskiego Radia: w Jedynce "Zaśpiewaj mi kołysankę" Ryszarda Ćwirleja oraz "Dzieci wygnane" Magdaleny Odrobińskiej. W ramach "Koncertów w porze lunchu" koncert kameralny z Wigmore Hall a w repertuarze: Beethoven, Schumann i Chopin. Zapraszamy do słuchania!
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay.com/Ri_Ya
logo

JEDYNKA

LITERATURA

10.35 - Audiobook pt. "W głębi lasu" w oparciu o książkę Harlana Cobena, czyta Krzysztof Globisz.

Jaką tajemnicę skrywa milczący las? Dwójka zakochanych przypadkowo stała się świadkami krwawego morderstwa, które popełniono na czworgu nastolatków. Właśnie, czworgu...? Przecież odnaleziono tylko dwa ciała. Co stało się z pozostałymi? Czy jest szansa, że ofiary jakimś cudem przeżyły? Jedną z zaginionych osób jest Camille, siostra prokuratora Paula Copelanda, który po dwudziestu latach od tragedii wciąż nie może się z nią pogodzić. Zwłaszcza że to on, wtedy w lesie, był jednym z nastolatków, którzy słyszeli przerażone krzyki dobiegające zza drzew.

I kiedy w Nowym Jorku w zastrzelonym mężczyźnie rozpoznaje drugą z zaginionych ofiar, zadaje sobie pytanie: Czy Camille żyje? Lektura od 20 lipca do 14 sierpnia.

21.45 - Audiobook "Zaśpiewaj mi kołysankę" na podstawie książki Ryszarda Ćwirleja. Od 27 lipca do 9 sierpnia.

23.50 - "Dzieci wygnane" Magdaleny Odrobińskiej w interpretacji Magdaleny Warzechy, Społeczny Instytut Wydawniczy ZNAK. Od 27 lipca do 9 sierpnia.

logo

DWÓJKA

LITERATURA

11.00-11.10 - To się czyta latem: "Dzienniki z Powstania Warszawskiego" Larysa Zajączkowska-Mitznerowa, czyta Lidia Sadowa, odc. 1.

15.00-15.15 - Kwadrans bez muzyki: Józef Mackiewicz "Lewa wolna", czyta Jerzy Radziwiłowicz,  odc. 14.

19.10-19.30 - Książka do słuchania: Jarosław Abramow-Newerly "Lwy mojego podwórka", czyta Zbigniew Zapasiewicz, odc. 6

KONCERTY

14.00-15.00 - Koncerty w porze lunchu - prowadzi Andrzej Sułek

Koncert kameralny z Wigmore Hall (24.06.2020)

Ludwig van Beethoven 7 Wariacji na temat "Bei Männern, welche Liebe fühlen" z "Czarodziejskiego fletu" WoO. 46, Robert Schumann Fantasiestücke op. 73, Fryderyk Chopin Sonata na wiolonczelę i fortepian g-moll op. 65; wyk.: Guy Johnston (wiolonczela); Melvyn Tan (fortepian)

19.30-21.30 - Letnia promenada - prowadzi Marcin Majchrowski

Koncert Orkiestry Polskiego Radia w Warszawie pod dyr. Marzeny Diakun (08.11.2019, Filharmonia Narodowa, Warszawa)

Maurice Ravel Nagrobek Couperina; Francis Poulenc Concert champetre na klawesyn i orkiestrę; Ignacy Feliks Dobrzyński II Symfonia c-moll op. 15 "Charakterystyczna"

Wyk. Władysław Kłosiewicz - klawesyn, Orkiestra Polskiego Radia w Warszawie, dyr. Marzena Diakun


KONCERTY NOSPR TYLKO ONLINE

Godz. 12.00 

Ludwig van Beethoven Koncert skrzypcowy D-dur op. 61, VII Symfonia A-dur op. 92

wyk: Julian Rachlin - skrzypce, Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia, dyr. Jan Krenz

(VII Wielkanocny Festiwal Ludwiga van Beethovena, Filharmonia im. Karola Szymanowskiego w Krakowie, 16.04.2003)

logo

TRÓJKA

LITERATURA

11.45 - "Proza czytana w Trójce" - Janusz Głowacki "Moc truchleje" - od 6 lipca (od poniedziałku do piątku). Przed 40. rocznicą podpisania Porozumień Sierpniowych.

Przygotowała Barbara Marcinik.

Wyjątkowa powieść, ustylizowana na opowieść stoczniowca, prostego, biednego człowieka, wykorzystanego przez SB, nieświadomego tego, co się dzieje, który w sierpniu 1980 roku zaczyna dojrzewać do wolności. Janusz Głowacki był wtedy w stoczni, nie jechał tam z zamiarem pisania powieści, a gotowa już była w rok później i oczywiście nie mogła była się ukazać. Dostała się do podziemia wydawniczego.

Uważana jest za najlepszy reportaż o wydarzeniach sierpniowych.

Nikt też do tej pory nie oddał języka ówczesnej władzy, socjalistycznej nowomowy, z taką przenikliwością, z jaka uczynił to Głowacki. Efekt - "śmieszno i straszno". Wszystkie u nas książki Głowackiego czytał, na jego życzenie, fenomenalny Piotr Fronczewski. Zgodził się i tym razem.

Muzyka - Piotr Moss, z gościnnym udziałem muzyki Oleny Leonenko-Głowackiej. Reżyserii dźwięku podjął się Andrzej Brzoska.

13.15 - Słuchowisko Jacka Janczarskiego "Kocham pana, panie Sułku" - czytają Marta Lipińska i Krzysztof Kowalewski.

14.30 - "Powieść dla młodzieży" (i nie tylko) - Leonie Swann - "Sprawiedliwość owiec. Filozoficzna powieść kryminalna". Przekład - Jan Kraśko. Czytają: Maria Seweryn, Krzysztof Wakuliński, Rafał Mohr. Powtórka z 2006 roku.

logo


CZWÓRKA

LITERATURA

8.30 - W "Kąciku literackim" polecamy interpretację wiersza Wisławy Szymborskiej "Nic dwa razy" (cz.1) w wykonaniu Adrianny Styrcz z Projektu Cuda.

8.35 - Michał Gołkowski czyta fragmenty cyklu swojej książki "SybirPunk Vol.2".

10.45 - "Lizbona, miasto, które przytula" Weroniki Wawrzkowicz - Nasternak i Marty Stacewicz - Paixao, czyta Weronika Wawrzkowicz.

15.45 - Adam Bauman czyta fragmenty książki "Pilot ci tego nie powie" Patricka Smitha.

logo

POLSKIE RADIO DZIECIOM

LITERATURA

8.45 - Słuchowisko: "Chatka Puchatka". Słuchowisko na podstawie książki Alana Alexandra Milne w adaptacji Emilii Stawskiej.

Teatr Polskiego Radia z 1986 r. Wykonawcy: Andrzej Szczepkowski, Joanna Sobieska, Bronisław Pawlik, Ewa Milde, Wiesław Michnikowski, Wanda Majerówna, Ilona Kuśmierska, Jan Kociniak, Jerzy Bończak.

12.15 - "Wakacyjny bajkowy kącik" - Bajka pt. "Nie bój się pytać".

14.00 - "Bajanie Kulfona i Moniki" - Opowieść w interpretacji Kulfona i Moniki pt. "O nocznicach".

19.00-21.00 - "Wieczorne Pogaduchy" - Kontynuujemy naszą niezwykłą przygodę z Milą, prosiaczkową i wszystkimi bohaterami z krainy wyobraźni. Rozmowy o przyjaźni, bliskości ale i o strachu np. przed ciemnością i jak sobie z tym radzić.

19.10 - "Książka do poduszki" - Fragment baśni H.Ch. Andersena "Brzydkie kaczątko". Czyta Anna Wójcikiewicz.


Zapraszamy do słuchania.

Zobacz więcej na temat: #zostańwdomu W POLSKIM RADIU