We wtorkowym „Lecie z Radiem” (9:00-12:00) wspólnie z Małgorzatą Głogowską odwiedzimy Muzeum Bajki w Pacanowie, znane też jako Europejskie Centrum Bajki, zaś naszych Słuchaczy zapytamy o to, z którą bajkową postacią i dlaczego właśnie z nią chcieliby spędzić jeden dzień, jeśli byłaby taka możliwość. Poza tym: konkursy „Karuzela z nagrodami” i „Skojarzenia Lata z radiem” oraz kolejny odcinek słuchowiska „Kariera Nikodema Dyzmy” wg powieści Tadeusza Dołęgi Mostowicza
Pomiędzy 13:00 a 15:00 Muzyczna Jedynka – Maria Szabłowska
Po 13:00 telefonicznym gościem będzie Hela – debiutująca młoda piosenkarka, która w londyńskiej szkole uczy się songwritingu czyli jak komponować i pisać piosenki.
O godz.21:14 "Światłoczuli" – reportaż Hanny Bogoryja-Zakrzewskiej
"Polska światłoczuła" wymyślona w 2011 przez Dorotę Kędzierzawską i Arthura Reinherta objeżdża małe miasteczka i pokazuje najciekawsze polskie filmy w więzieniach, domach kultury, salach Ochotniczej Straży Pożarnej. Mieszkańcy po bezpłatnym pokazie mogą rozmawiać z twórcami filmów. Są takie miejsca jak Górzno, gdzie już 13 razy odbywały się spotkania z filmem. Albo jak Tykocin, gdzie filmowcy pojawili się pierwszy raz. Ekipa jest zafascynowana Polską lokalną, którą dopiero odkrywa. A co Światłoczuli dają lokalnej społeczności?
07.00 – 10.00 – Poranek Dwójki – prowadzi Paweł Siwek
„Za każdym razem, gdy słyszę muzykę w moim uchu wewnętrznym, jest to wielka orkiestra. Gdy piszę muzykę wokalną, wciąż muszę sobie zadawać pytanie – czy to się da zaśpiewać?” – notował Ludwig van Beethoven. Po tę niezbyt często wykonywaną twórczość sięgnęli znakomici artyści i w roku obchodów 250 urodzin Beethovena, niemiecki śpiewak Matthias Goerne i pianista Jan Lisiecki połączyli siły we wspólnym recitalu, rejestrując na płycie jego pieśni. Dziś na festiwalu Chopin i jego Europa zaprezentują beethovenowski recital przed warszawska publicznością. Opowiada o tym Gość Poranka – znakomity pianista – Jan Lisiecki.
Ponadto omawiamy odbywający się w ramach Festiwalu Warszawa Singera jubileuszowy przegląd dokumentów Marcela Łozińskiego, przyglądamy się Cerkwi w Kwiatoniu w Beskidzie Niskim i opowiadamy o spektaklu o Ewie Demarczyk przygotowywanym przez Teatr Nowy w Krakowie.
09.50 – 09.55 – Wiersz na dzień dobry, aud. Doroty Gacek
W tym tygodniu słuchamy wierszy osnutych wokół motywu drogi, wędrowania, podróży. Będą to utwory: A. Mickiewicza, L. Staffa, E. Stachury, K. Wierzyńskiego.
12.05 – 12.45 – Płyta na lato: Mieczysław Weinberg - Utwory na skrzypce I fortepian, Trio fortepianowe a-moll op. 24, Sonata skrzypcowa nr 6, wyk. Gidon Kremer – skrzypce, yulianna Avdeeva – fortepian, Giedre Dirvanauskaite – wiolonczela – prowadzi Róża Światczyńska
12.45 – 13.00 – Zapiski ze współczesności: 40-lecie Solidarności
13.00 – 14.00 – Z prywatnej kolekcji: Anna i Krzysztof Firlusowie
Są razem i w życiu prywatnym i na estradzie, w różnych konfiguracjach, z różnymi zespołami, grają na wielu instrumentach. W tym tygodniu nagrania ze swojej prywatnej kolekcji będą prezentować Anna i Krzysztof Firlusowie.
Anna Firlus jest klawesynistką, organistką i fortepianistką. Jest członkiem {oh!} Orkiestry Historycznej, współzałożycielką zespołów Ex Tempor i Ensemble Chimérique. Współpracuje ponadto z wieloma zespołami zajmującymi się wykonawstwem muzyki dawnej, gra też w duecie z mężem Krzysztofem Firlusem - gambistą, związanym z różnymi zespołach instrumentów historycznych oraz kontrabasistą, na stałe związanym z Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia w Katowicach. Oboje uczą również na Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach.
16.00 – 18.00 – Wybieram Dwójkę – prowadzi Jakub Kukla
Gościem jest Max Cegielski - autor książki Prince Polonia. Porozmawiamy także o Konkursie Łódzkiej Filmówki, o Bitwie Warszawskiej - spektaklu w Tetrze Kamienica i o Telegraph Avenue – powieści Michaela Chabona.
W Literackich Witaminach - Maciej Urbanowski.
17.30 – 18.00 – O wszystkim z kulturą: Herman Hesse – aud. Wacława Holewińskiego
9 sierpnia minęło 58 lat od śmierci niemieckiego noblisty Hermanna Hessego. Rzadko się zdarza, aby tyle lat od śmierci, pisarz wciąż znajdował setki tysięcy nowych czytelników na całym świecie, aby wciąż ukazywały się przekłady jego tekstów (także tych mniej ważnych) chyba we wszystkich językach świata.
Będzie to rozmowa o nieprzemijającej fascynacji twórczością Hessego, o tym dlaczego autor „Wilka stepowego” „Gry szklanych paciorków”, „Demiana” był tak bliski zarówno wybitnym intelektualistom (Tomasz Burek), jak i tym, którzy dopiero wchodzą w dorosłe życie. O jego fascynacji Wschodem, a także o przenikliwym, bardzo wczesnym dostrzeżeniu zagrożenia totalitaryzmem w jego ojczyźnie. Gość dr Michał Zawadzki (Uniwersytet Jagielloński).
20.30 – 21.00 – Rozmowy po zmroku: Tamten sierpień – aud. Aldony Łaniewskiej-Wołłk
Spotkanie z Krzysztofem Kasprzykiem - jednym z uczestników wydarzeń sierpniowych. To poeta i nauczyciel, działacz emigracyjny. W sierpniu 1980 roku brał udział w strajku w Stoczni Gdańskiej. Stworzył piosenki strajkowe, przede wszystkim dobrze wszystkim znaną "Piosenkę dla córki". W lipcu 1981 roku wyjechał do Berlina Zachodniego, gdzie współorganizował Grupę Roboczą „Solidarność” i redagował jej miesięcznik „Przekazy”. Od 1985 roku mieszka w Toronto. Mimo, że podróżuje po całym świecie - Wybrzeże, a szczególnie Sopot, gdzie dorastał, są jego miejscem na ziemi.
00.00 - 02.00 Audycja muzyczna – Grzegorz Zembrowski
02.00 - 04.00 Nocna Polska – Tomasz Żąda
04.00 - 06.00 Trójkowy budzik – Piotr Łodej
06.00 - 09.00 Do Trójki zaprasza – Michał Kirmuć
09.00 – 13.00 Byle do 13.00 – Aleksandra Kaczkowska, Ryszard Jaźwiński
13.00 - 14.00 Powtórka z rozrywki - Łukasz Szwed
14.00-16.00 W Tonacji Trójki – Jędrzej Kodymowski
16.00 - 19.00 Do Trójki zaprasza – Michał Migała
18.12 Reportaż w Trójce – Ewa Michałowska "Drugie życie Filipka"
Chłopiec choruje na artrogrypozę, schorzenie dolnych i górnych kończyn, cechujące się przykurczem rąk, bioder, kolan oraz stopami końsko szpotawymi. Dla rodziców był to ogromny szok. Postanowili się nie
poddawać i zrobić wszystko, by stan zdrowia syna uległ poprawie.
19.00 - 21.00 Wieczór z Trójką - Grzegorz Hoffmann
21.00-22.00 Klub Trójki – Michał Żakowski Wakacyjnie - "Przewodnik po militarnym Dziwnowie".
22.00 - 23.00 Studio el - muzyki - Wschodni wiatr w Trójce - Jerzy Kordowicz
23.00 - 00.00 Audycja muzyczno-publicystyczna – Kuba Jamrozek
Na czym polega "efekt kameleona"? Gość: Renata Pająkowska-Rożen z Ośrodka Psychoterapii i Coachingu Inner Garden (w ogródku)
PROZA CZYTANA W TRÓJCE – JANUSZ GŁOWACKI „Moc truchleje” - od poniedziałku 6 lipca (w dni od poniedziałku do piątku) ok. 11.45 – przyg. Barbara Marcinik – przed 40. rocznicą podpisania Porozumień Sierpniowych.
Wyjątkowa powieść, ustylizowana na opowieść stoczniowca, prostego, biednego człowieka, wykorzystanego przez SB, nieświadomego tego, co się dzieje, który w sierpniu 1980 roku zaczyna dojrzewać do wolności. Janusz Głowacki był wtedy w stoczni, nie jechał tam z zamiarem pisania powieści, a gotowa już była w rok później i oczywiście nie mogła była się ukazać. Dostała się do podziemia wydawniczego. Uważana jest za najlepszy reportaż o wydarzeniach sierpniowych. Nikt też do tej pory nie oddał języka ówczesnej władzy, socjalistycznej nowomowy, z taka przenikliwością, z jaką uczynił to Głowacki. Efekt - „śmieszno i straszno”. Wszystkie u nas książki Głowackiego czytał, na jego życzenie, Fenomenalny Piotr Fronczewski. Zgodził się i tym razem. Muzyka - Piotr Moss, z gościnnym udziałem muzyki Oleny Leonenko-Głowackiej. Reżyserii dźwięku podjął się Andrzej Brzoska.
13.10 Słuchowisko Jacka Janczarskiego „Kocham pana, panie Sułku” – Marta Lipińska i Krzysztof Kowalewski.
Pierwsze słyszę 7.00-9.00 – Kamil Jasieński zaprasza na rozmowę z organizatorami konferencji Digital Dragons 2020, na której pojawią się twórcy muzyki do gier: Garry Schyman znany twórca muzyki m.in. serii Bioshock oraz Austin Wintory odpowiedzialny za ścieżkę dźwiękową do Journey i Banner Sagi. Konferencję organizuje Krakowski Park Technologiczny.
W audycji również o badaniach nad tym, ile plastiku zjadamy podczas posiłku składającego się z owoców morza.
Stacja Nauka 12.00-13.00 - Weronika Puszkar opowie o Wielkopolskiej Drodze św. Jakuba, jako jednym z nieodkrytych miejsc na wakacje.
Stacja Kultura 10.00 - 12.00 – zapowiedź dni otwartych online w Krakowskich Szkołach Artystycznych : w programie multimedialna prezentacja kierunków, bezpłatne webinaria oraz bezpłatny przegląd portfolio fotograficznego. Kasia Dydo zaprasza również na rozmowę o Bitwie Warszawskiej w kinie, literaturze i sztuce. O inspiracjach Cudem nad Wisłą w malarstwie opowie Paweł Fangor - blisko spokrewniony ze znanym artystą Wojciechem Fangorem.
Czat Czwórki 15.00-17.00 - Dlaczego kuchnia i jedzenie tak nas kręcą? Czy to efekt dobrobytu, czy może rosnącej świadomości, że od naszego wyboru zależy jakość życia? Na dyskusję zaprasza Piotr Firan.
TOP 17.00-19.00 – czym jest Lo-fi, co ma wspólnego z Wi-fi, falami radiowymi i amplitudą światła? Czy wkrótce wszyscy będziemy korzystać z Lo-fi w naszych smartfonach?
8:00 "Poranek w PRD" - Co to jest stado? Dlaczego niektóre zwierzęta wolą żyć w stadzie? Jakie korzyści daje im przebywanie w grupie? W programie wszystko o watahach, ławicach, rojach, kluczach i koloniach.
15:00 "Popołudnik w PRD" - Dziś obchodzony jest Dzień Polskiej Żywności. Data nie jest przypadkowa, pod koniec sierpnia stragany i sklepowe półki są pełne polskich świeżych warzyw i owoców, a rolnicy świętują dożynki i cieszą się zbiorami. Celem Dnia polskiej żywności jest przypomnienie jak ciekawa i bogata jest oferta rodzimych producentów żywności. Będziemy zachęcać do przygotowywania posiłków tylko z rodzimych składników. To okazja by poeksperymentować w kuchni, zaszaleć i przypomnieć sobie smaki dzieciństwa. Dziś skosztujemy i poszukamy wszystkich słynnych polskich potraw.
17:15 "Po drogach i bezdrożach z Szymonem Radzimierskim" - Wakacje dobiegają końca i audycja podróżnicza Szymona również. W ostatnim programie czas na podsumowanie. Szymon opowie o odpowiedzialnym podróżowaniu, o tym, co powinniśmy wiedzieć, jak do wypraw się przygotowywać, dlaczego nie można tubylcom z biednych krajów rozdawać pieniędzy i czym jest jam karet w Indonezji.
18:00 "Podwieczorek z Filipem i Leopoldem" - Królik i Lew będą przeprowadzać eksperymenty związane z pogodą. A przewodnikiem będzie dr Jan Amos Jelinek, prowadzący portal i cykl działań Dziecięca Fizyka.
Dla dorosłych:
21:00-23:00 "Strefa rodzica" - 1 temat: Jak właściwie dbać o stopy - duże i małe. Gościem programu będzie podologa - Justyna Jankowska.
2 temat: Jak właściwie wybierać witaminy i suplementy, dla rodzica i dziecka? W jakich produktach znajdziemy naturalne witaminy, zwłaszcza te najważniejsze. Rozmowa z pediatrą, członkiem WHO Łukaszem Durajskim.
W dzisiejszym programie Romantyczne brzmienia (g. 19) Magdalena Łoś prezentuje dzieła klasyka wiedeńskiego i czołowego romantyka. Zabrzmią Koncert fortepianowy K. 482 Wolfganga Amadeusza Mozarta, następnie Impromptu nr 2 op. 36 i Impromptu nr 3 op. 51 autorstwa patrona stacji. Oba utwory utrwalił Charles Richard-Hamelin.
Muzyka Stinga, Charlie Parkera i główny motyw z filmu Mission Imposible w Polskim Radiu Chopin? Wszystko jest możliwe, gdy gospodarzem programu jest Mariusz Gradowski. Posłuchajmy, jak ten wybitny dziennikarz i muzykolog udowodni związki znanych z popkultury tematów muzycznych z twórczością Fryderyka Chopina. Chop-in-pop – g. 21:00.