PROGRAM:
Nokturn Es-dur op. 9 nr 2, Etiuda E-dur op. 10 nr 3, Walc a-moll op. 34 nr 2 i IV Ballada f-moll op. 52 (w wykonaniu Tomasza Rittera) oraz Nokturn Des-dur op. 27 nr 2, Fantaisie-Impromptu cis-moll, I Ballada g-moll op. 23, trzy mazurki (B-dur op. 7 nr 1, a-moll op. 17 nr 4 i C-dur op. 24 nr 2), a wreszcie Walc Des-dur op. 64 nr 1 „Minutowy”, pochodzący z paryskiego mieszkania Chopina przy Square d'Orleans z czasów, w których używany był tam fortepian – specjalny bohater naszego koncertu.
Z sali lustrzanej (Hall of Mirrors) w hamburskim MK&G przeniesiemy się na https://www.facebook.com/events/438103220579647/?active_tab=discussion YT Polskiego Radia Chopin oraz na stronę polskieradio.pl.
********
16 lutego 1848 roku Fryderyk Chopin, który nie występował publicznie od sześciu lat, pod wpływem nacisków wyszedł na estradę sali koncertowej Pleyela. Od ponad roku używał na co dzień jednego z instrumentów tej ulubionej przez siebie marki, na którym zarówno komponował (m.in. szczególnie popularne Walce op. 64, wraz z tzw. Walcem Minutowym), udzielał lekcji, jak i ćwiczył. Fabrykant regularnie wypożyczał polskiemu twórcy instrumenty, które następnie mógł sprzedać jako wybrane i wypróbowane przez samego Chopina.
Fortepian o numerze 13214 służył Chopinowi wyjątkowo długo, gdyż od grudnia 1846 roku aż do jego wyjazdu do Anglii w roku 1848. Poprzednie trafiały do jego rąk na czas trwania sezonu. Grał na nim nie tylko mistrz, lecz i jego uczniowie, m.in. Karol Mikuli i księżna Marcelina Czartoryska, będący krzewicielami żywej tradycji chopinowskiej w Polsce, wielka femme fatale Romantyzmu Maria Kalergis, Joseph Schiffmacher, o którym Delacroix mówił: „tylko on przypomina mi Chopina”, a także odwiedzający mistrza dawniejsi studenci, Thomas Tellefsen czy Adolphe Gutmann – oraz, naturalnie, Jane Stirling, która przekonała Chopina do podróży do Anglii i Szkocji.
Pleyel 13214 - fortepian Chopina
Fortepian należy obecnie do prywatnej kolekcji i wypożyczony został specjalnie na koncert zorganizowany przez działające w Hamburgu Towarzystwo Chopinowskie. Przy instrumencie zasiądzie prezes tego stowarzyszenia, Hubert Rutkowski, a także Tomasz Ritter, błyskotliwy zwycięzca I Konkursu Chopinowskiego na instrumentach historycznych w Warszawie w 2018 r., będący obecnie studentem w klasie prof. Rutkowskiego w hamburskiej uczelni.
Szczególną okazją jest tegoroczna, 211. rocznica urodzin kompozytora.
Polskie Radio Chopin