Polskie Radio

Wyśmienita literatura, film i muzyka. Polskie Radio na piątek

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2021 18:00
O nauczaniu matematyki i o bezpłatnych badaniach wzroku w czasie pandemii - przed południem w Jedynce. Wieczorem - koncertowo: w Dwójce jazz oraz utwory Brahmsa; w Czwórce za to - Jacob Flâneur. Zapraszamy! 
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/Freedom Studio


09.00-12.00 - "Cztery pory roku" - zaprasza Joanna Racewicz

Znakomity amerykański fizyk Richard Feynman powiedział, że temu kto nie zna matematyki, trudno dostrzec piękno przyrody. Jak zbliżyć do królowej nauk i jakie są najlepsze metody jej nauczania? Gość: Zuzanna Jastrzębska, metodyk i praktykująca nauczycielka. Powiemy również o bezpłatnych badaniach wzroku, organizowanych przez Polskie Towarzystwo Okulistyczne w czasie pandemii: jaki jest ich zakres i kto powinien się na nie zgłosić, oraz czy przechorowanie COVID-19 może pozostawić skutki w narządzie wzroku. Poza tym - notowanie Turystycznej Listy Przebojów.

19.30-20.00 - "Eureka" - zaprasza Katarzyna Kobylecka

Lucjan Buchalik - dyrektor Muzeum Miejskiego w Żorach opowie "o kosmatych ludziach". Mówiono tak o nich ze względu na silne owłosienie ciała. Zdziwienie budził również tatuaż na kobiecych twarzach. Wykonywano go wokół ust, aby przypominał męski zarost. Ta odmienność była przyczyną wielowiekowej dyskryminacji i dziś potomkowie tej oryginalnej kultury to społeczność zaledwie 20-tysięczna. Ajnowie są bowiem najstarszą, autochtoniczną ludnością Sachalinu i Wysp Japońskich, ale przez stulecia byli uważani w Japonii za obywateli drugiej kategorii. To, co dzisiaj wiadomo o życiu i obyczajach Ajnów, w znacznym stopniu zawdzięczamy pracom Bronisława Piłsudskiego ( starszego brata Józefa), który w 1887 r trafił jako zesłaniec na Sachalin za udział w spisku przeciwko carowi. Piłsudski osiedlił się wśród Ajnów, przez wiele lat zbierał materiały etnograficzne na temat tego ludu i przede wszystkim rejestrował, na archaicznych wałkach fonografu Edisona, ich pieśni, obrzędy, rozmowy. Materialne świadectwa - te związane zarówno z codziennością jak i duchowością kultury Ajnów - można zobaczyć na otwartej właśnie wystawie "Świat Ajnów. Od Bronisława Piłsudskiego do Shigeru Kayano" prezentowanej w Muzeum Azji i Pacyfiku w Warszawie. 

21.00 - "Kulturalna Jedynka" - zaprasza Martyna Podolska

13 marca minie 25. rocznica śmierci jednego z najważniejszych twórców filmowych w kinie światowym XX wieku - Krzysztofa Kieślowskiego. Z tego powodu, w audycji pochylimy się nad twórczością reżysera "Dekalogu" i "Trzech kolorów", oceniając, czy jego kino jest ponadczasowe i wciąż artystycznie atrakcyjne. O nim, a także o nowej książce "Kieślowski. Od Bez końca do końca" porozmawiamy z jej autorami filmoznawcą i znawcą twórczości reżysera, dr hab. Mikołajem Jazdonem prof. UAM oraz adwokatem i współscenarzystą siedemnastu filmów Krzysztofem Piesiewiczem. Ponadto w audycji archiwalne wypowiedzi filmowca oraz fragmenty i muzyka z jego obrazów. 

23.10-23.30 - Reportaż Antoniego Rokickiego "K. Kieślowski"

Wielokrotnie nagradzany w Polsce i za granicą, nominowany w 1995 roku do Oscara - Nagrody Akademii Filmowej, inspiruje wielu współczesnych dziennikarzy i reżyserów. - Jeśli chcesz poznać samego siebie, musisz poznać filmy Kieślowskiego - mówi Joaquin Rubio Salazar, meksykański filozof, historyk filmu. W reportażu wystąpią m.in.: Stanisław Zawiśliński - dokumentalista, autor książek o K. Kieślowskim; Jacek Petrycki - operator filmowy, reżyser, scenarzysta; Andrzej Mastalerz - aktor.


LITERATURA W JEDYNCE:

10.35 od 15 do 12 marca - "Dole i niedole dzielnego żołnierza Szwejka" Jaroslava Haska w tłumaczeniu Józefa Waczkowa. Reżyseria Andrzej Zakrzewski. W roli tytułowej Krzysztof Kowalewski. Nagranie pochodzi z roku 1994.

21.45 - od 22 lutego do 14 marca - "Silva rerum III" Kristiny Sabaliauskaite, Wydawnictwo Literackie.

23.50 - od 22 lutego do 14 marca - prezentujemy fragmenty "Listów z podróży do Ameryki" Henryka Sienkiewicza w niezapomnianej interpretacji Krzysztofa Kolbergera. Całość nagrania znajduje się na stronie naszego RADIOBOOKA. RADIOBOOK to projekt POLSKIEGO RADIA, który prezentuje białe kruki literatury polskiej i światowej w interpretacji wybitnych aktorów i dostępny jest na kanale Youtube i na Facebookua także w serwisach z audiobookami. 

logo

07.00-10.00 - "Poranek Dwójki" - prowadzi Roch Siciński

W "Poranku Dwójki" sięgniemy po płytę "Lost Journey" - Krzysztof Lenczowski Trio. Inspiracją do jej powstania była sytuacja, która dotknęła nas wszystkich, związana z pandemią COVID-19 i jej skutkami, a szczególnie brakiem możliwości podróżowania - mówi Krzysztof Lenczowski i dodaje: bezpośrednim impulsem do powstania tego albumu była lektura książki "Bieguni" Olgi Tokarczuk, którą przeczytałem wiosną 2020 roku, na początku pierwszego lockdownu. Wywarła ona na mnie ogromne wrażenie, bo nie zdawałem sobie sprawy, jak silna jest we mnie potrzeba przemieszczania się, poznawania nowych miejsc i ludzi. Spotkanie z wiolonczelistą o godz. 9.30. Ponadto w audycji: jubileusz miesięcznika "JazzPRESS" i spektakl "Białe małżeństwo" w reż. Martyny Łyko na otwarcie Roku Różewicza w Teatrze Polskim we Wrocławiu. 

11.00-13.00 - "Kanon Dwójki" - prowadzi Magdalena Łoś

10.00-11.00 - "Znacie, to posłuchajcie" - Jan Sebastian Bach The Well Tempered Consort (II), wyk. Phantasm, kier. art. Laurence Dreyfus

11.10-12.00 - Camille Saint-Saëns Sonata wiolonczelowa nr 1 op. 32, wyk. Steven Isserlis - wiolonczela, Connie Shih - fortepiano; Johannes Brahms Sekstet smyczkowy B-dur op. 18 nr 1, wyk. L’Archibudelli - Vera Beths, Marylin McDonald - skrzypce, Jurgen Kussmaul, Guus Jeukendrup - altówki, Anner Bylsma, Kenneth Slowik - wiolonczela

12.05-12.45 - Józef Zeidler Nieszpory, wyk. Anna Mikołajczyk-Niewiedział - sopran, Agnieszka Rehlis - mezzosopran, Robert Gierlach - baryton, Tomasz Krzysica - tenor, Polski Chór Kameralny, Sinfonietta Cracovia, dyr. Michał Klauza

12.45-13.00 - Głosy z przeszłości: prof. Jerzy Limon

13.00-15.00 - "Dźwięki na 96 obrotów" - prowadzi Andrzej Sułek i Piotr Metz

Z nagrań Ryszarda Karczykowskiego (cz. 2)
Muzyka Stefana Kisielewskiego (cz. 2)
Kącik Chopinowski: Tatiana Szebanowa (cz. 2)
Piotr Metz prezentuje: Z nagrań zespołu Laboratorium (c.d.)

16.00-17.30 - "Wybieram Dwójkę" - prowadzi Jakub Kukla

Naszymi gośćmi będą muzycy Warsaw String Ensamble: Grzegorz Chmielewski i Grzegorz Skrobiński, którzy opowiedzą o pracy nad najnowszą płytą zespołu „Nowakowski, Chopin • Chamber Music”. Ponadto w audycji: 90. rocznica urodzin Ks. Prof. Józefa Tischnera, premiera spektaklu „Prawiek i inne czasy” na podstawie tekstu Olgi Tokarczuk w Collegium Nobilium w Warszawie. W Literackich witaminach - Jędrzej Pasierski. 

17.30-18.00 - "O wszystkim z kulturą" / Spotkanie z Jarosławem Sokołem - aud. Doroty Gacek

18.00-19.00 - "Jazz.PL" - prowadzi Andrzej Zieliński

Kamil Piotrowicz Sextet

19.00-22.00 - "Filharmonia Dwójki" - prowadzi Andrzej Sułek

TRANSMISJA Z NOSPR
Johannes Brahms I Symfonia c-moll, wyk. NOSPR, dyr. Lionel Bringuier

21.30-22.00 - "Rozmowy po zmroku" / Strefa literatury: Lou Andreas-Salome - aud. Kingi Michalskiej

22.00-23.00 - "Muzyczny wieczór" / Karnawał instrumentów - prowadzi Łukasz Borowicz

23.00-00.00 - "Jam session" - prowadzi Tomasz Szachowski


LITERATURA W DWÓJCE:

15.00-15.15 - "Literacka sjesta" - Lew Tołstoj "Anna Karenina", czyta Mieczysław Voit, odc. 38.

19.15-19.30 - "Książka do słuchania" - Tadeusz Dołęga-Mostowicz "Kariera Nikodema Dyzmy", czyta Jerzy Bończak, odc. 45.


logo

00.00-02.00 - "Trójka pod księżycem" - Piotr Majewski 

02.00-04.00 - "AnagrammarganA" - Michał Margański

04.00-06.00 - "Trójka budzi" / off - Mateusz Tomaszuk

06.00-08.45 - "Pora na Trójkę" - Mateusz Drozda 

Krawiectwo i projektowanie własnych ubrań: coraz więcej młodych osób odchodzi od kupowania produktów z sieciówek i stawia na spersonalizowane lub stworzone przez siebie ubrania. W tym celu odwiedzają zakłady krawieckie. Co można zamówić u krawca i jak wygląda praca krawca. W audycji też o miejskich ogrodach społecznych, Narodowym Spisie Powszechnym i Mieszkań 2021 oraz o tym, że coraz większą popularnością cieszy się spędzanie czasu na balkonie. Nie ma się czemu dziwić, szukamy bezpiecznego miejsca na zewnątrz. Niegdyś zaniedbywane przestrzenie stają się pięknymi jadalniami, miejscami rozrywki czy wiszącymi ogrodami. 

08.45-09.00 - "Salon polityczny Trójki" - Beata Michniewicz

Gościem Waldemar Kraska, wiceminister zdrowia.

09.00-10.00 - "Winien i ma" - Wojciech Surmacz 

Goście: Dr Artur Bartoszewicz i Marcin Roszkowski oraz gość specjalny - Dorota Hryniewiecka-Firley, prezes Pfizer Polska. 

10.00-11.00 - "Akademia rozrywki" - Łukasz Szwed 

W audycji wspomnienia artystów, którzy przyszli na świat bądź z niego odeszli w marcu. Pomówimy o Jeremim Przyborze, Irenie Kwiatkowskiej, Hance Bielickiej, Wojciechu Młynarskim, Jerzym Dobrowolskim czy Marianie Kociniaku. 

11.00-15.00 - "Trójka do trzeciej" - Piotr Firan 

W audycji m.in. premiera singla promującego płytę "Something To Believe In" zespołu Chemia (wyd. Agencja Muzyczna Polskiego Radia). Goście – członkowie zespołu. Poza tym rozmowa o największym w Polsce festiwalu fantastyki w Polsce, który ściąga fanów literatury, filmów, gier i komiksów. Stałym elementem "Pyrkonu" są wymyślne przebrania, którymi uczestnicy chcą się upodobnić do swoich ulubionych bohaterów. W tym roku ma się odbyć 20., jubileuszowa edycja. W zeszłym roku festiwal został odwołany. Okazuje się, że i tegoroczna edycja stoi pod wieloma znakami zapytania. Organizatorzy - wolontariusze ze Stowarzyszenia borykają się kłopotami, ogłosili zbiórkę i znaleźli się pod ostrzałem krytyki. Co planują? Czy impreza ma szansę dojść do skutku?

15.00-18.00 - "Zapraszamy do Trójki" - Witold Lazar 

W audycji m.in. o psach wykrywających COVID-19. To niezwykły polsko-francuski program szkolenia zwierzaków należących do administracji skarbowej opracowany został pod kierownictwem m.in. prof. Michała Dzięcioła z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. Zespoły psy i ludzi będą mogły robić badania przesiewowe, np. wychwytywać osoby zakażone wirusem na lotniskach czy dworcach. Tymczasem w 12 województwach można jeszcze odwiedzać kina i inne instytucje kultury. Teatr im. A. Fredry w Gnieźnie właśnie na weekend przygotował po długiej przerwie premierę. 

18.00-19.00 - "W tonacji Trójki" - Jędrzej Kodymowski

19.00-22.00 - "Cztery strony dźwięku" - Łukasz Ciechański

22.00-00.00 - "Rocka klasyka według Wiernika" - Marek Wiernik


LITERATURA W TRÓJCE:

11.45 - z cyklu "Proza czytana w Trójce" - Ewa Curie "Madame Curie - Biografia", czyta Lidia Sadowa.


logo

23.35 - "Weekend kulturalny" - zaprasza Maja Kluczyńska

Aktualne tematy, wyzwania przyszłości i przywracanie historii - to najważniejsze elementy programu Muzeum Warszawy i jego oddziałów, m.in. Muzeum Woli i Muzeum Warszawskiej Pragi. Na wystawie w siedzibie głównej, czekają kuratorzy i edukatorzy chętni do opowiadania warszawskich historii. Gościem Polskiego Radia 24 będzie dyrektor Muzeum Warszawy dr Karolina Ziębińska-Lewandowska.

Ponad 200 starannie wyselekcjonowanych filmów, kino mistrzów, hity światowych festiwali i wyjątkowa oferta dla dzieci: to propozycje platformy Nowe Horyzonty VOD, stworzonej przez zespół Stowarzyszenia Nowe Horyzonty - organizatora MFF Nowe Horyzonty, American Film Festival i MFF Kino Dzieci, we współpracy z dystrybutorem Gutek Film. Gościem Polskiego Radia 24 będzie Ewa Muszkiet - kuratorka projektu Kino Dzieci.

Po długiej przerwie Polska Opera Królewska zaprasza 13 marca o godz. 19.00 na muzyczne spotkanie do zabytkowych wnętrz Zamku Królewskiego. Usłyszymy m.in. "Symfonię na smyczki nr 10 h-moll" Felixa Mendelssohna i "Symfonię na smyczki nr 10 h-moll Josepha Haydna". O wydarzeniu opowie na naszej antenie skrzypek Tomasz Kulisiewicz, który poprowadzi koncert.


logo

14.00-15.00 - "Dajesz radę" - Ada Janiszewska

Jak być modnym odpowiedzialnie? Fashion Revolution Poland to globalny ruch na rzecz odpowiedzialnej mody. Porozmawiamy o ich działalności i ludziach, którzy ten ruch tworzą.

17.00-18.00 - "Teraz K-pop!" - Klaudia Tyszkiewicz

K-pop to nie tylko piosenki po koreańsku. Wielu idoli w nadziei na podbój zagranicznego rynku wydało specjalne piosenki w języku angielskim, a nawet całe albumy. Posłuchamy najciekawszych z nich.

19.00 - "Będzie głośno!" - retransmisja koncertu Jacoba Flâneura

Jacob Flâneur to jednoosobowy zespół, tworzony przez Dawida Jakubowskiego od 2012 roku. "Le flâneur" w języku francuskim oznacza osobę, która lubi spacerować po mieście, obserwować ludzi i rozmyślać nad światem. Swoje pierwsze teksty tworzył, właśnie przemierzając Gdynię nocą, ze słuchawkami na uszach, obserwując ludzi i miasto, spisując w notatniku myśli, które później przeradzały się w rymy. Utwór "Cappucino" Jacoba Flâneura znalazł się na pierwszej składance audycji "Będzie głośno!". 

22.00-00.00 - "Rock Blok" Bartek Koziczyński

Wrocławski zespół Less Is Lessie opowie o albumie "The Escape Plan". To drugi krążek w ich dorobku, w 2018 roku wydali debiutancką płytę zatytułowaną "Blackout".

00.00-02.00 - "BeatMaszyna" Piotr true.dat Truszkowski

Po północy w BEATmaszynie mieszanka rapu, soulu, muzyki basowej i house'u. Pojawi się nowy singiel duetu Miętha oraz premiery z poprzednich tygodni: Session Victim, Synkro, Kassian czy Dam Swindle. 

LITERATURA W CZWÓRCE:

10.45 - "Książka w Czwórce" - fragmenty "Procesu" Franza Kafki czyta Piotr Bajtlik. 

logo

15.00-17.00 - "Popołudnik w PRD" - Dzień Matematyki. Niby piątkowe popołudnie, czyli czas odpoczynku między innymi od nauki, a my właśnie o matematyce chcieliśmy porozmawiać. Wierzymy, że są wśród naszych słuchaczy wielbiciele równań, ułamków i geometrii i chętnie odpowiedzą na kilka matematycznych zagadek. Dowiemy się także, jak wykorzystujemy matematykę w życiu codziennym i jak ciężko by nam się żyło, gdyby nie ona.

18.00-19.00 - "Podwieczorek z Filipem i Leopoldem" - Beatbox to forma rytmicznego tworzenia dźwięków naśladujących na przykład perkusję, linię basową, głosy zwierząt za pomocą narządów mowy: ust, języka, krtani, gardła czy przepony. Takie naśladowanie dźwięków do perfekcji opanował pan Łukasz Staniewski, który swoje umiejętności beatboxerskie wykorzystuje w pracy w teatrze lalek. W Podwieczorku opowie o swojej teatralno-beatboxerskiej przygodzie. 

Dla dorosłych:

21.00-23.00 - "Strefa rodzica" Leśne warsztaty to nie kolejne zajęcia edukacyjne do zaliczenia po szkole ani atrakcja na wakacje. Las powinien być obecny w naszym codziennym życiu. Będąc leśnym towarzyszem, przyjacielem czy mentorem masz możliwość inspirować innych, by kontakt z naturą stał się codziennością w przedszkolach, szkołach czy pracy. Budując taką leśną wspólnotę, przyczyniamy się do małych zmian, które w przyszłości będą mieć ogromne znaczenie dla naszej planety oraz przyszłych pokoleń. Nasze leśne działania mają długofalowy wymiar, który zaowocuje w niedalekiej perspektywie. O znaczeniu lasów dla człowieka w wielu aspektach oraz o tym, jak prowadzić leśne warsztaty porozmawiamy z Anną Jodełką autorką książki "Leśne Warsztaty. Poradnik dla nauczycieli, edukatorów i rodziców".

23.00-01.00 - "Jestem muzykiem. Jestem rodzicem" - Gościem audycji będzie Marta Kondraciuk, występująca pod pseudonimem Gina Damalfi. Komponuje gitarowe piosenki, śpiewa i pisze teksty. Utwór „A kiedy już” w konkursie songwriterskim „Czekamy, czekamy” im. Roberta Brylewskiego znalazł się wśród dziesięciu najlepszych utworów wyróżnionych przez jury i jest kolejnym singlem po „Palermo” - które na Liście Przebojów Czwórki było numerem 1 i „Gdy nie ma ruchu”, zapowiedzią jej debiutanckiego albumu. Na płycie o tytule „Transformacja” znajdzie się na 12 osobistych piosenek, śpiewanych w większości po polsku, ale też po włosku i po angielsku, które tworzą rockowo-liryczny, chwilami punkowy charakter.

LITERATURA W POLSKIM RADIU DZIECIOM:

6.30 i 14.00 - słuchowisko "Przygody Sindbada Żeglarza" na podstawie książki Bolesława Leśmiana, w adaptacji Emilii Stawskiej. TPR z 1989 r.

Wystąpili m.in. Wojciech Malajkat, Jerzy Kryszak, Tadeusz Grabowski, Jerzy Rostkowski, Tomasz Zaliwski, Anna Romantowska, Henryk Machalica.​

19.10 - "Książka do poduszki" - "Biuro podróży nosorożki Papti. Papti i góra na horyzoncie" Marcina Mortki, czyta Wojciech Słupiński.​


.

08.00 - Laureaci Nagrody Polskiego Radia i nagród dodatkowych w Konkursach Chopinowskich - Anna Skulska

Bohaterką audycji będzie Magdalena Lisak - laureatka VI nagrody XIII Konkursu Chopinowskiego w 1995 r. Jako najlepsza polska laureatka otrzymała wiele nagród pieniężnych i rzeczowych, a także zaproszeń na koncerty.

18.00 - Arcydzieło miesiąca - Magdalena Sawicka

Pierwszy odcinek nowej odsłony cyklu. W tym miesiącu autorka opowiadać będzie o Fantazji A-dur na tematy polskie op. 13 Fryderyka Chopina.

21.00 - "Chop-in-pop" - Mariusz Gradowski

Audycja przebiegać będzie pod szyldem CHOPINESQUE. Czeka nas prawdziwa feeria stylów, gatunków i nastrojów. Wśród artystów, tak spolaryzowane artystycznie osobowości i zespoły, jak John Batiste, Adam Shulman, Alberto Pizzo, Michael Hennagin Duo, Don Friedman Trio czy Jacobien Vlasman Quintett.


Zapraszamy! 


Zobacz więcej na temat: #zostańwdomu W POLSKIM RADIU