Polskie Radio

Literatura, muzyka, relaks. Polskie Radio na niedzielę

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2021 18:00
Jak traktowana jest kobieta w mundurze, a jakie wyzwania ma zawodowa tancerka? Przypomnimy koncert Mroza z ostatniej edycji koncertów Lata z Radiem, zaprosimy na występ Jakuba Orlińskiego z Festiwalu Opera Rara oraz zespołu The Moon and The Sun. 
Muzyczne Studio Polskiego Radia im. Agnieszki Osieckiej
Muzyczne Studio Polskiego Radia im. Agnieszki OsieckiejFoto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

logo

10.00-12.00 - "Czas pogody" - Zbigniew Krajewski

Będziemy wspominać i przypominać dawne hity Feliksa Frachowicza - zapomnianego kompozytora i twórcy wielu przebojów, m.in: "Miłosnej serenady", "Po burzy", czy "W małym ogródku". Jego piosenki śpiewali Marta Mirska i Zbigniew Rawicz, a w archiwach PR zachowała się rozmowa z córką artysty Anną, oraz wywiad mu poświęcony z Martą Mirską.

14.00-15.00 - "Muzyczna Jedynka" - Przypomnimy koncert Mroza zarejestrowany w czasie Lata z Radiem 2020 r.


LITERATURA W JEDYNCE:

20.45 - od 22 lutego do 19 marca - "Silva rerum III" Kristiny Sabaliauskaite, Wydawnictwo Literackie.

23.50 - od 22 lutego do 14 marca - prezentujemy fragmenty "Listów z podróży do Ameryki" Henryka Sienkiewicza w niezapomnianej interpretacji Krzysztofa Kolbergera.

Całość nagrania znajduje się na stronie naszego RADIOBOOKA. RADIOBOOK to projekt POLSKIEGO RADIA, który prezentuje białe kruki literatury polskiej i światowej w interpretacji wybitnych aktorów i dostępny jest na kanale YouTube i na Facebookua także w serwisach z audiobookami. 


logo

10.00-11.00 - "Cafe Muza" / Jacek Kaspszyk - prowadzi Marcin Majchrowski

11.00-11.30 - "Droga przez mąkę" - prowadzi Łukasz Modelski

O śledziach porozmawiamy z Gieno Mientkiewiczem - dziennikarzem kulinarnym.

11.30-12.30 - "Ten cały musical" - prowadzi Jacek Mikołajczyk 

12.30-13.00 - "Czytelnia" / Szmuel Josef Agnon "Przysięga wierności", Maciej Płaza "Golem" - prowadzi Małgorzata Szymankiewicz

Goście: Iwona Rusek, Piotr Kofta

13.00-15.00 - "Niedzielnik muzyczny" - prowadzi Piotr Matwiejczuk

Józef Haydn Symfonia fis-moll Hob. I/45 „Pożegnanie”, wyk. Il Giardino Armonico, dyr. Giovanni Antonini; Santiago de Murcia Entre dos almas – fragmenty płyty, wyk. Stefano Maiorana – gitara barokowa; Georges Bizet Jeux d’enfants op. 22, wyk. Les Siècles, dyr. François-Xavier Roth; César Franck Sonata na fortepian i skrzypce A-dur, wyk. Isabelle Faust – skrzypce, Aleksander Mielnikow – fortepian

16.00-17.00 - "Chopin osobisty" - prowadzi Klaudia Baranowska

17.00-18.00 - "Kalambury z partytury" - prowadzi Krzysztof Herdzin

18.00-20.00 - "Filharmonia Dwójki" - prowadzi Magdalena Łoś

Festiwal Opera Rara - transmisja koncertu Jakuba Józefa Orlińskiego i Capelli Cracoviensis, dyr. Jan. Tomasz Adamus (Kraków, Teatr im. J. Słowackiego)
Arie e concerti
J.S. Bach III Suita orkiestrowa D-dur BWV 1068 (Ouverture – Air); Antonio Vivaldi Stabat Mater RV 621; J.S. Bach III Suita orkiestrowa D-dur BWV 1068 (Gavotte I & II); J.F. Haendel Furibondo spira il vento (Partenope HWV 27); Torna sol per un momento (Tolomeo, re d'Egitto HWV 25); J.S. Bach III Suita orkiestrowa D-dur BWV 1068 (Bourée & Gigue); J.F. Haendel Agitato da fiere tempeste (Riccardo Primo Re d'Inghilterra HWV 23); J.S. Bach Schlummert ein (Ich habe genug BWV 82)

20.00-22.00 - "Dawno niedawno" - prowadzi Magdalena Łoś

Stabat Mater, Miserere, Lamentacje… muzyka dawna na Wielki Post​

22.00-00.00 - "Wieczór płytowy" - prowadzą Tomasz Szachowski i Przemysław Psikuta


logo

00.00-01.00 - "Polarny w tropikach" - Michał Pomianowski

01.00-03.00 - "Od punka do Franka - weekendowo" - Radosław Okrasko

03.00-04.00 - "Trójkowe archiwum koncertowe" - Zofia Sylwin 

Mela Koteluk - retransmisja koncertu nagranego w studiu im. A. Osieckiej w maju 2012 roku.

04.00-06.00 - "Ranny wzmacniacz" - Grzegorz Hoffmann

06.00-08.00 - "Muzyczne rozmowy" - Agnieszka Trzeciakiewicz, Marcin Witan - Redakcja katolicka

Rozmowa z Łukaszem Jaszczukiem, liderem zespołu Porozumienie o najnowszej płycie "Jestem" oraz rozmowa z prof. Grzegorzem Kucharczykiem, autorem książki "Katedra i uniwersytet. O kryzysie i nadziei chrześcijańskiej cywilizacji". 

08.00-09.00 - "Bed & Breakfast" - Piotr Firan/Raf Uzar 

W audycji m.in. nauka wymowy brytyjskiego akcentu, Dzień Matki w UK i USA oraz kilka słów o rodzinie królewskiej. 

09.00-10.00 - "Zagadkowa niedziela" - Katarzyna Stoparczyk 

10.00-11.00 - "Leniwe przedpołudnie" - Małgorzata Łukowska 

11.00-12.00 - "Leniwe przedpołudnie" - Anna Popek 

O innowacjach w PKP Intercity i nowym składzie imienia Kazimierza Górskiego porozmawiamy z prezesem spółki - Markiem Chraniukiem, o 40-leciu zespołu Lombard - z Martą Cugier i Grzegorzem Stróżniakiem, a o Pałacu w Gorzanowie opowie Marek Haisig. 

12.00-13.00 - "Trójka literacka" - Magdalena Piejko 

O twórczości Stanisława Lema opowiedzą: Mikołaj Sokołowski, Jacek Kopiński i Marek Pąkciński. 

13.00-13.15 - "Kwadrans Leszka Długosza"

13.15-14.00 - "Podróże ze smakiem" - Anna Kwiatkowska 

W audycji Jacek Stasiński opowie o Wyspie Wielkanocnej.

14.00-16.00 - "Do trzech razy nuta" - Roman Dziewoński

16.05-17.00 - "Magazyn bardzo kulturalny" - Katarzyna Cygler i Piotr Majewski 

Tuż przed kolejnym zamknięciem instytucji kultury porozmawiamy o niepublicznych teatrach - na przykładzie Teatru WARSawy - z dyrektorem Adamem Sajnukiem. W audycji też spotkanie wokół Teatru TVP - po premierze "Lewiatana" porozmawiamy z Cezarym Harasimowiczem – autorem adaptacji powieści Akunina. Z kolei w związku z rocznicą stulecia urodzin Astora Piazzolli - poruszymy znaczenie jego twórczości w historii współczesnej muzyki oraz wyemancypowania lokalnej formy tanecznej tango nuevo do roli współczesnej formy muzyki koncertowej. 

17.00-19.00 - "Trzecia strona medalu" - Bogusław Solecki/Dariusz Urbanowicz 

19.00-20.00 - "Koncert w Trójce" - Zofia Sylwin 

THE MOON AND THE SUN - transmisja koncertu w studiu im. Agnieszki Osieckiej. 

20.00-21.00 - "Scena teatralna Trójki" - Piotr Majewski 

"Warunek" – aut. Eustachy Rylski; adaptacja i reżyseria - Waldemar Modestowicz, opr. muzyczne -  Renata Baszun. Występują (m.in.): Henryk Talar, Arkadiusz Jakubik, Paweł Ciołkosz, Marcin Przybylski, Karolina Gruszka. "Warunek" jest historią dwóch żołnierzy armii napoleońskiej z 1812 roku – pochodzącego z arystokracji Andrzeja Rangułta i syna biednego popa - Semena Hoszowskiego. Żołnierze stają naprzeciw siebie w pojedynku, z powodu którego są zmuszeni zdezerterować z armii. To przewrotna opowieść o uzależnieniu od przemocy, honorze, patriotyzmie. Premiera słuchowiska odbyła się w Programie III - 1 listopada 2012 roku. 

21.00-00.00 - "Ciemna strona mocy" - Aleksandra Kaczkowska 


logo

07.35 - "Społeczeństwo obywatelskie: Reaktywacja" - zaprasza Maciej Woźniakiewicz

Stowarzyszenie papieskie Pomoc Kościołowi w Potrzebie założono w 1947 r. Jego hasłem jest pojednanie i solidarność na świecie. Stowarzyszenie niesie pomoc zarówno chrześcijanom, jak też muzułmanom, czy niewierzącym, zgodnie zasadą założyciela o. Werenfrieda: "Ocierając łzy Boga wszędzie tam, gdzie Chrystus płacze". Pomoc, to wsparcie nie tylko finansowe, ale również rzeczowe, w miejscach, gdzie toczą się wojny i są prześladowania. Zostawiają swój ślad, ratując najbardziej potrzebujących. Z dobrodziejstw tej działalności - zaraz po II wojnie światowej - korzystała też Polska, a od 2006 r. w Polsce powstała sekcja Stowarzyszenia, która włącza się w nurt pomocy zarówno na Wschodzie, jak i w krajach Trzeciego Świata. Członkowie sekcji polskiej są wielokrotnie honorowani za swoją działalność odznaczeniami państwowymi. Gośćmi Polskiego Radia 24 będą ks. dr Mariusz Boguszewski, wicedyrektor Sekcji Polskiej Stowarzyszenia i Sebastian Banasiewicz z krakowskiego oddziału PKWP.

15.45 - "Temat dnia / Gość PR24" - zaprasza Magdalena Złotnicka

"Mróz, głód i wszy. Życie codzienne Wyklętych" to pierwsza książka traktująca o codzienności bytowania żołnierzy podziemia antykomunistycznego po II wojnie światowej. Opowiada o jednostkach działających w ramach obozu poakowskiego, narodowego, jak i stanowiących niezależne oddziały wojskowe. Gościem Polskiego Radia 24 będzie autor książki Stanisław Płużański. 

20.06 - "Temat dnia / Gość PR24" - zaprasza Piotr Wąż 

12 marca przypada 90. rocznica urodzin ks. Józefa Tischnera. Specjalnie na tę okazję Wydawnictwo Znak przygotowało wyjątkową książkę, zawierającą 21 najważniejszych i najbardziej aktualnych tekstów ks. Tischnera, które pomagają rozumieć otaczającą nas rzeczywistość. Od nadziei przez prawdę po miłość. Wyboru tekstów dokonał Wojciech Bonowicz. Co Tischner miałby nam do przekazania dziś? Okazuje się, że to, co Tischner mówił kiedyś, jest nadal aktualne. Na czym polega fenomen Tischnera? Często można usłyszeć opinię, że nasze czasy są czasami głębokiego kryzysu wartości. Na czym więc polega ów kryzys? W tekście otwierającym książkę, ks. Józef Tischner porusza problem relacji chrześcijaństwa i świata współczesnego. Czy chrześcijaństwo jest skazane na konflikt z tym światem, czy może się w nim jednak odnaleźć? Konflikty bywają twórcze, ale często się zdarza, że są niszczące dla wspólnoty. Jak sprawić, żeby różnice zdań, nawet gwałtowne, wzmacniały wspólnotę, a nie osłabiały? Innym sugestywnym obrazem, którym posługuje się Tischner, jest obraz targowiska. Żyjemy na świecie jak na wielkim targowisku, jesteśmy rozdzierani przez rozmaite sprzeczne idee, pomysły, światopoglądy. Czy dziś da się żyć konsekwentnie? Czy pandemia zmieniła coś w naszym postrzeganiu świata? Co Tischner miałby do powiedzenia ludziom w naszej sytuacji? W Polskim Radiu 24 o książce "To, co najważniejsze" opowiedzą Wojciech Bonowicz i Maja Kluczyńska.

20.33 - "W cieniu afer" - zaprasza Piotr Nisztor 

Afera Laboratorium Frakcjonowania Osocza (LFO). Rozpoczęta w 1995 roku inwestycja związana z budową fabryki osocza nigdy nie została zrealizowana, a Skarb Państwa został narażony na milionowe straty. Gościem Piotra Nisztora będzie Mariusz Łapiński, były minister zdrowia za rządów SLD.

22.06 - "Poczytnik" - zapraszają Krzysztof Masłoń i Tomasz Zapert 

Znakiem najwyższego przejawu kultury zachodniej były dwa pojęcia stanowiące tytuł książki prof. Grzegorza Kucharczyka "Katedra i uniwersytet", czyli wiara i rozum. To właśnie symbioza katedry i uniwersytetu doprowadziła cywilizację zachodnią do jej największych osiągnięć. W rozdzieleniu wiary i rozumu gość Polskiego Radia 24 upatruje zasadniczej przyczyny obecnej degrengolady nauki, ale i słabości Kościoła. Opisuje ten proces na przestrzeni wieków na przykładzie zarówno całej Europy, jak i Polski.


logo

11.00-12.00 - "Co Was kręci" - Hanna Dołęgowska

Rozmowa z Gosią Rdest - kierowcą wyścigowym, która bierze udział w wyścigach samochodowych od 12 roku życia - o planach na sezon 2021. Usłyszymy również relacje wysłannika Czwórki na Brelok Banked Slalom - zawody snowboardowe organizowane są w weekend na Czarnym Groniu pod patronatem Czwórki.

12.00-13.00 - "Stefa Gamingu" - Łukasz Chmiel

Poruszymy niezwykle trudny oraz kontrowersyjny temat młodych streamerów. Oprócz łatwych pieniędzy oraz sławy często czekają na nich zagrożenia, które napływają z różnych stron świata. Młodzi oraz rodzice nie do końca zdają sobie sprawę, co złego może przytrafić się streamerom. Zabawa w "wyzwania" oraz konflikty na różnym tle często mogą skończyć się tragicznie. 

14.00-15.00 - "Hrapkowidz" - Błażej Hrapkowicz

Na DVD ukazało się nowe wydanie "Fargo". Wrócimy do tego klasycznego filmu braci Coen. Wysłuchamy też Krzysztofa Zalewskiego i Jarosława Boberka, którzy opowiedzieli Beacie Kwiatkowskiej o pracy nad dubbingiem serialu "Kajko i Kokosz".

15.00-16.00 - "Artystyczny wybieg" - Kasia Cygler

Spotkanie z Wioletą Fiuk - zawodową tancerką i choreografką. Absolwentka Uniwersytetu Broadway Dance Centre w Nowym Jorku i Wiedzy o Teatrze na Uniwersytecie Gdańskim - pewnie ją pamiętacie jako zwyciężczynię programów telewizyjnych You Can Dance i Got to Dance. Autorka wielu choreografii w spektaklach dramatycznych w całej Polsce m.in: Czarownice z Salem (Teatr Wybrzeże w Gdańsku), Nasza Klasa (Teatr Jaracza w Olsztynie), tańczyła w takich musicalach jak Koty, Akademia Pana Kleksa, Ale Musicale ( Teatr Muzyczny Roma), Notre Dame de Paris, Wiedźmin (Teatr Muzyczny w Gdyni), All that Jazz ( Teatr Muzyczny w Łodzi). Wioleta jest też współtwórcą teatru tańca Dzikistyl Company z Gdańska.

16.00-17.00 - "Faktofonia" - Agata Nowotnik

W książce "Policjantki. Kobiece oblicze polskich służb" opowiadają, jak traktowana jest kobieta w mundurze, czy w policji istnieje coś takiego jak "kobiecy kompleks" i o tym, jak radzą sobie z narzucaną przez przełożonych presją. Ich szokujące historie zebrała Marianna Fijewska, która będzie gościem Faktofonii. 

17.00-19.00 - "Funkadelia" - Marcin Hubert "Harper"

W audycji m.in. Anderson .Paak i Bruno Mars jako Silk Sonic, nowy krążek Menahan Street Band, Genesis Owusu i jego świetny pierwszy album (bez wątpienia jedna z płyt roku), gospelowy funk od Cultures of Soul (zapowiedź składanki), nowe reedycje brytyjskiej firmy Mr Bongo (m.in. produkowany przez Barry'ego White'a soulowy Tom Brock, z Brazylii Lemos & Debétio, z Afryki Torreadors), amerykańska grupa Defunkt i reedycja ich porywającej pierwszej płyty z początku lat 80, bez której nie byłoby na pewno Red Hot Chili Peppers.


logo

11.00-12.00 - "Źródełko" - Kaja Prusinowska opowie o wołaniu wiosny, o ptaszkach, zabawach wiosennych, a Brygida Sordyl i Kuba Gołdyn o wiosennych porządkach na Żywiecczyźnie.​​

16.00-17.00 - "Łowcy Dziecięcych Przygód" - Jak uwierzyć w siebie. Rozmowa o samoakceptacji, kompleksach, kanonie piękna i pracy na mocnych cechach nas samych. Spotkanie dorastających nastolatek i licealistek, które stworzyły w mediach społecznościowych projekt UNIQUA.

Dla rodziców:

21.00-22.00 - "Kulturalna strefa" - "Dziewczynka z emocjami" to nie tylko spektakl, to wydarzenie artystyczno-edukacyjne, gdzie sztuka teatru łączy się z pedagogiką, gdzie spektakl staje się pretekstem do rozmowy o emocjach, a narratorem i przewodnikiem po tej emocjonalnej podróży jest narratorka, która ułatwia dzieciom poruszanie się po świecie emocji. Inspiracją do powstania tego wydarzenia stała się znana, klasyczna baśń Hansa Christiana Andersena „Dziewczynka z zapałkami”. Twórcy i jednocześnie aktorzy występujący w spektaklu próbują zastanowić się nad pytaniem: Czy dziecko ma prawo wyrażać swoje emocje? O spektaklu, przygotowaniach i koncepcji porozmawiamy z Małgorzatą Adamczyk.

22.00-00.00 - "Muzyka dla rodzica" - zaprasza Damian Sikorski

Tematem audycji będą producenci, instrumentaliści, kompozytorzy. Nie bez przyczyny, bo 14 marca 1933 w Chicago urodził się Quincy Delight Jones II, sławny amerykański muzyk, kompozytor, aranżer i producent. W audycji Muzyka dla rodzica pojawią się utwory Quincy'ego, ale również innych cenionych producentów , m.in ​Marka Ronsona, duetu Daft Punk, Bartka Królika i Macieja Wasia.


.

09.00 - "Weekendowe potpourri" - Małgorzata Pęcińska

W kolejnej audycji autorka poruszać się będzie głównie w kręgu niemieckich i niderlandzkich kompozytorów przełomu klasycyzmu i romantyzmu. Posłuchamy muzyki m.in. Ferdinanda Riesa oraz Johanna Wilhelma Wilmsa.

18.00 - "Złoty wiek muzyki kameralnej" - dr Danuta Gwizdalanka

W programie redaktorka opowie o skrajnie różnych wrażeniach Wolfganga Amadeusza Mozarta i Fryderyka Chopina z ich pobytu w Londynie.

21.00 - "Romantyczne Weberiana, czyli antenowe powroty Jana Webera" - program z komentarzem Marty Jankowskiej

Pisane daleko od Ojczyzny - w Wiedniu, w Paryżu, w zimnej i wilgotnej celi w klasztorze kartuzów na Majorce, w otoczeniu najbliższych w Nohant - cztery scherza Chopina są bardzo różnorodne, jednocześnie dalekie od swoich gatunkowych poprzedników. Trudno usłyszeć w nich cechy typowe dla scherza - żart, niefrasobliwość, lekkość. Jak trafnie skomentował to Robert Schumann po wysłuchaniu pierwszego z nich: Jak ma wyglądać powaga, skoro żart jest przybrany w tak ciemne welony? Tym czterem arcydziełom poświęcone będą dzisiejsze Romantyczne Weberiana. Redaktor Weber sięgnie po nagrania Benno Moiseiwitscha - w tym te zarejestrowane z okazji setnej rocznicy śmierci Chopina.

 

Zapraszamy!

Zobacz więcej na temat: #zostańwdomu W POLSKIM RADIU