Polskie Radio

"Trzy wymiary gitary" i "Dajesz radę". Polskie Radio na środę

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2021 18:00
O modzie na drugie życie starych ubrań oraz o twórczości Wisławy Szymborskiej, która zostanie zdeponowana w Światowym Archiwum Arktycznym na Spitsbergenie. Wieczorem - koncert Chopin University Big Band - "Cinema Boogie". 
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/STEKLO

09.00-12.00 - "Cztery pory roku" - zaprasza Sława Bieńczycka

Wydział leśny SGGW zakończył tworzenie  mapy korony drzew w Warszawie. Czy mamy naprawdę zieloną stolicę? Wnioski - na nowych osiedlach i w parkach sadzi się najtańsze, ale i najgorsze, najsłabsze drzewa, topole, brzozy, wierzby, które tworzą monokultury, mają słabe drewno, często chorują - a mało albo wcale nie ma nasadzeń drzew długowiecznych, np. dębów - jak na lekarstwo. Jakie drzewa byłyby najlepsze, także pod względem odporności na choroby, i jak to wygląda w pozostałej części kraju. Gość - prof. Piotr Latocha z Wydziału Ochrony Środowiska i Dendrologii SGGW. Ponadto, konkursy "Gdzie ja jestem" i "Od małego dla dużego" oraz Turystyczna Lista Przebojów i Poradnik Językowy dr Agaty Hąci i Małgorzaty Tułowieckiej.

20.00-21.15 - "Tu jest muzyka" - transmisja koncertu Chopin University Big Band - Cinema Boogie - prowadzi Paweł Sztompke

Wśród gwiazd usłyszymy Natalię Kukulską, Dorotę Miśkiewicz, Wojciecha Myrczka oraz Łukasza Zagrobelnego. Koncert będzie dostępny również na kanale YouTube, FB, stronie Jedynki, stronie Polskiego Radia.

21.15-21.50 - "Moje książki" - zaprasza Magdalena Mikołajczuk

Rozmowa z Arkiem Gieszczykiem o jego debiutanckiej, bardzo udanej powieści "Bóg tak chciał".

Gdańsk, koniec lat 60. Włodek dorasta u boku ojca komunisty i matki - religijnej fanatyczki. Jego rówieśnicy pochodzą z rodzin rosyjskich, niemieckich, żydowskich, co wpływa na ich zróżnicowaną sytuację w powojennej Polsce. W rodzinie Włodka przemoc nie jest czymś niezwykłym, ale pewnego dnia wydarza się coś tak bardzo traumatycznego, że na zawsze zmieni życie chłopaka.


LITERATURA W JEDYNCE:

10.35 - od 15 do 19 marca - "Dole i niedole dzielnego żołnierza Szwejka" Jaroslava Haška w tłumaczeniu Józefa Waczkowa. Reżyseria Andrzej Zakrzewski. W roli tytułowej Krzysztof Kowalewski. Nagranie pochodzi z roku 1994.

21.45 - od 15 do 28 marca - "Czarna góra" Andrzeja Pilipiuka, Wydawnictwo Fabryka Słów Sp. z o.o.

Tytułowe opowiadanie z tomu czyta Andrzej Ferenc (patronat Jedynki). Bohaterem opowiadania jest jedna z postaci często pojawiających się w prozie Pilipiuka: Paweł Skórzyński, wybitny lekarz, syn syberyjskiego zesłańca. W "Czarnej górze" poznajemy 16-letniego Skórzyńskiego, który już wie, że chce być lekarzem i w 1872 roku styka się na Syberii z pewną tajemniczą, śmiertelną chorobą.

23.50 - od 15 marca do 5 kwietnia - Józef Korzeniowski "Wyprawa po żonę" - dowcipnie napisany moralitet i zarazem dokument epoki. Nagranie z XXI wieku - Zbigniew Zapasiewicz. "Radiobook". 

logo

07.00-10.00 - "Poranek Dwójki" - prowadzi Paweł Siwek

Cała twórczość Wisławy Szymborskiej zostanie zdeponowana w Światowym Archiwum Arktycznym na Spitsbergenie. W "Poranku Dwójki" porozmawiamy o tym wydarzeniu z Michałem Rusinkiem - byłym sekretarzem noblistki, prezesem Fundacji Wisławy Szymborskiej oraz z Jędrzejem Sablińskim reprezentującym firmę, która opracowała innowacyjną technologię zapisu danych na analogowym nośniku, na którym znajdą się dzieła noblistki. O godz. 8.30 porozmawiamy o projekcie muzycznym "Posyłka", w ramach którego powstało słuchowisko na podstawie pieśni Władysława Żeleńskiego, w zupełnie nowych aranżacjach. W projekcie wzięli udział czołowi soliści polskich teatrów muzycznych, chór mieszany oraz znakomici instrumentaliści. Aranżacje utworów są dziełem zeszłorocznego laureata Fryderyka, Szymona Sutora, który wraz z Tadeuszem Kabiczem - reżyserem i dramaturgiem słuchowiska - oraz Maciejem Pawlakiem - odtwórcą głównej roli i współautorem projektu - będzie gościem Poranka Dwójki. W audycji także: "Posnaniana" - konkurs na najlepszą książkę o Poznaniu i apel do Rady Języka Polskiego w sprawie słowa "żyd".

10.00-13.00 - "Kanon Dwójki" - prowadzi Marcin Majchrowski

10.00-11.00 - "Znacie to posłuchajcie" - Ludwig van Beethoven Trio fortepianowe c-moll op. 1 nr 3, wyk. Sitkovetsky Trio 

11.10-12.00 - Piotr Perkowski Sinfonietta op. 17, wyk. Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia, dyr. Janusz Przybylski; łatwe utwory (wybór), wyk. Marcin Łukaszewski - fortepian; Koncert wiolonczelowy, wyk. Roman Jabłoński - wiolonczela, Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Narodowej, dyr. Kazimierz Kord

12.05-12.45 - Piotr Perkowski Uty japońskie op. 4, wyk. Urszula Kryger - mezzosopran, Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia, dyr. Michał Klauza

12.45-13.00 - Zapiski ze współczesności: Sławomir Pietras

13.00-15.00 - "Koncerty w porze lunchu" - prowadzi Andrzej Sułek

Msza za cierpiących od zarazy (Kościół pw. św. Apostołów, Kolonia, 25.09.2020)

Orazio Benevoli Missa In angustia pestilentiae, Domenico Scarlatti Stabat Mater, wyk. Chór WDR, dyr. Nicolas Fink

Koncert z okazji 90-lecia BBC Symphony Orchestra (Londyn, BBC Studio 1, Maida Vale, 22.10.2020)

Benjamin Britten Sinfonia da Requiem op. 20, Igor Strawiński Święto wiosny, wyk. BBC Symphony Orchestra, dyr. Dalia Stasevska

16.00-18.00 - "Wybieram Dwójkę" - prowadzi Jakub Kukla

Naszym gościem będzie Piotr Orzechowski - lider High Definition Quartet, który wydał właśnie album zatytułowany "Dziady". Porozmawiamy także z prof. Krzysztofem Rutkowskim o jego nowej książce - "Mickiewiczu w Stambule", przejrzymy trzecią części publikacji "Zygmunt Mycielski - Andrzej Panufnik. Korespondencja" i słuchamy albumu "Druga fala" wydanego przez Muzeum Gdynia. W cyklu "Literackie witaminy" - Remigiusz Grzela. 

17.30-18.00 - "O wszystkim z kulturą" / Zbigniew Namysłowski - aut. Roch Siciński

19.00-22.00 - "Filharmonia Dwójki" - prowadzi Joanna Grotkowska

VII Festiwal Muzyczny Polskiego Radia "Paryżanie" - koncert finałowy (30.05.2004) Piotr Perkowski Sinfonietta op. 17, Francis Poulenc Concert champêtre, Igor Strawiński Ognisty ptak, wyk: Elżbieta Chojnacka, klawesyn, Polska Orkiestra Radiowa, dyr. Tadeusz Strugała

21.30-22.00 - "Rozmowy po zmroku" / Skarbiec Nauki Polskiej - aud. Katarzyny Kobyleckiej


LITERATURA W DWÓJCE:

11.00-11.10 - "To się czyta" - Yan Lianke "Kronika Eksplozji", czyta Andrzej Mastalerz.

15.00-15.15 - "Literacka sjesta" - Lew Tołstoj "Anna Karenina", czyta Mieczysław Voit, odc. 41.

19.15-19.30 - "Książka do słuchania" - Tadeusz Dołęga-Mostowicz "Kariera Nikodema Dyzmy", czyta Jerzy Bończak, odc. 48.


logo

00.00-02.00 - "Apteka nocna" - Jędrzej Kodymowski

02.00-04.00 - "GH+ extra" - Grzegorz Hoffmann

04.00-06.00 - "Trójka budzi" / soul, funk, r’n’b" - Justyna Grabarz

06.00-08.45 - "Pora na Trójkę" - Łukasz Ciechański 

W audycji m.in. o sporze między Sebastianem Wątrobą - policjantem grającym policjanta w serialu paradokumentalnym, a producentem tego programu. "Aktor" nie dostaje tantiem za produkcje w których brał udział. Rozmowa z prawnikiem i samym zainteresowanym. Będzie także komentarz Redbada Klynstry - profesjonalnego aktora, o tym, kogo można nazwać Aktorem. Czy osoba bez studiów aktorskich, ale odgrywająca role w serialach czy produkcjach paradokumentalnych, może być nazywana aktorem? Przyjrzymy się również temu, czy będą certyfikaty szczepień w UE? W tym tygodniu KE przedstawi propozycje dotyczące "zielonych certyfikatów" czyli tzw. paszportów poszczepiennych. Co one będą zawierać? I jaki sposób będą interpretowane? Przy okazji, podejmiemy również temat szczepionek nieautoryzowanych (jeszcze) w UE. Czy rosyjską lub chińska szczepionka będzie zalegalizowana, a jeżeli tak, to pod jakimi warunkami? 

08.45-09.00 - "Salon polityczny Trójki" - Beata Michniewicz 

Gościem: Joanna Mucha, Polska 2050 Szymona Hołowni.

09.00-09.50 - "Muzyczna poczta UKF" - Tomasz Żąda

09.50-10.00 - "Informator ekonomiczny" - Marcin Jagiełowicz 

10.00-11.00 - "Trójkowo, rockowo" - Michał Kirmuć

11.00-15.00 - "Trójka do trzeciej" - Piotr Łodej 

W audycji m.in. o środowisku polskiego hip-hopu przez pryzmat filmu "Too many kicks". Film opowiada o ludziach kolekcjonujących buty sportowe i trafnie opisuje przy tym rozkwit polskiego designu w ostatnich 30 latach oraz znaczeniu sportu i muzyki w życiu młodych ludzi. Powiemy również o tym, że cała twórczość Wisławy Szymborskiej zostanie zdeponowana w Światowym Archiwum Arktycznym na Spitsbergenie. Czym jest tzw. "Biblioteka Końca Świata" i co trafia do jej zbiorów? 

15.00-18.00 - "Zapraszamy do Trójki" - Witold Lazar 

Ruszyły próbne egzaminy ósmoklasistów - w wielu szkołach uczniowie po raz pierwszy od dawna spotkali się na żywo, gdzieniegdzie egzaminy były online. Czy testy były trudne, jakie są reakcje uczniów i nauczycieli? W audycji poruszymy też m.in. temat społecznych agencji wynajmu – rząd przygotował przepisy, które mają ułatwić wynajem mieszkań po przystępnych cenach. Na czym polegają nowe rozwiązania? 

18.00-19.00 - "W tonacji Trójki" - Radosław Okrasko

19.00-22.00 - "Muzyka z Trójką"

19.00-20.00 - "Trzy wymiary gitary" - Piotr Baron

20.00-21.00 - "Dogrywka" - Michał Grabkowski

21.00-22.00 - "Klub folkowy" - Wojciech Ossowski

22.00-23.00 - "Klub Trójki" - Monika Małkowska 

Kiedyś żaden twórca nie zastanawiał się, w jak długo po jego odejściu przetrwa jego dzieło. Po prostu warsztat malarski czy rzeźbiarski wymagał solidności, trwałych materiałów, technik odpornych na upływ czasu. Początki konserwacji to było bardziej działanie intuicyjne, niż wiedza, co zresztą niekiedy sprowadzało się do całkowitego przemalowania obrazu, fresku, polichromii, bez przejmowania się oryginalnym wyglądem – co niekiedy było podyktowane zmiana estetycznych upodobań. Jaki obraz naszej epoki zostanie dla potomnych za pośrednictwem sztuki? O tym będziemy rozmawiać z prof. Iwoną Szmelter z Międzykatedralnej Pracowni Ochrony i Konserwacji i Konserwacji Sztuki Nowoczesnej i Współczesnej, ASP w Warszawie. 

23.00-00.00 - "Między dniem a snem" - Piotr Majewski

LITERATURA W TRÓJCE:

11.45 - z cyklu "Proza czytana w Trójce" - Ewa Curie "Madame Curie - Biografia", czyta Lidia Sadowa.


logo

20.06 - "Terlikowski na froncie" - zaprasza Tomasz Terlikowski 

Jednym z problemów Kościoła katolickiego, także w Polsce, jest apostazja. W ostatnim czasie oficjalne "wypisanie się" z Kościoła jako instytucji stało się w pewien sposób modne. Apostazję promują, m.in. w mediach społecznościowych, niektórzy celebryci. Na ten temat w audycji będzie mówił ks. prof. Andrzej Kobyliński, etyk i filozof z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.

23.35 - "Między nami kobietami" - zaprasza Anna Popek

Gościem audycji będzie Anna Pawłowska-Pojawa, dyrektor Centrum Informacyjnego Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Autorka opowie o swojej książce "Bieganie - kobieca strona mocy".

logo

14.00-15.00 - "Dajesz radę" - Marta Hoppe

W cyklu "Droga do pracy" - program Kariera, który umożliwia studentom odbycie wielu programów stażowych. Powiemy też o Targach Pracy na Politechnice Łódzkiej i organizacji StartUp Kids, która udowadnia, że biznes nie jest tylko dla dorosłych. 

17.00-19.00 - "TOP" - Kuba Marcinowicz

"Przejdźmy na priv" lub "wyślij mi DM", czyli kto chce skontaktować się z tobą bez świadków? Dlaczego nie każdy chce odpowiadać na pytanie zadane na forum? Co dokładnie oznaczają te skróty i kiedy można ich użyć? 

19.00-20.00 - "RAUdycja" - Tomasz Rałowski "RAU"

Po trzech tygodniach spędzonych z muzyką Daft Punk RAU spieszy z muzycznymi nowościami z kręgów rap, r'n'b i techno. Nie zabraknie aktualności od Freddiego Gibbsa, Doja Cat czy Bas Mooj. 

22.00-00.00 - "Noc Rezydentów" - Kacper Ponichtera

Nowości płytowe i nie tylko - usłyszymy elektronikę, ale także rock, dub i brzmienia etniczne. 

LITERATURA W CZWÓRCE:

10.45 - "Książka w Czwórce" - fragmenty "Procesu" Franza Kafki czyta Piotr Bajtlik. 


logo

 

07.00-10.00 - "Poranek w PRD" W Dniu Świętego Patryka wyruszamy do Irlandii. Z czasem święto to rozpowszechniło się w wielu miejscach na świecie, nie tylko w krajach anglojęzycznych, ale również w Japonii, Rosji czy w Polsce, gdzie dzień ten stoi pod znakiem zieleni. Biesiadowaniu towarzyszy również irlandzka muzyka, tańce i stroje. Czasami jednak świętowanie przybiera wyjątkowo spektakularną formę: w ciągu ostatnich lat 17 marca na zielono zaświecił się m.in. Pałac Kultury i Nauki, Krzywa Wieża w Pizie, brukselski ratusz, a nawet wodospad Niagara czy Góra Stołowa w RPA. Jak głosi jedno z haseł propagujących obchody: "Każdy chce być Irlandczykiem w Dzień Świętego Patryka". A co zachwyca nas w Irlandii? Odpowiedzi na to pytanie poszukamy w Poranku. 

18.00-19.00 - "Podwieczorek z Filipem i Leopoldem" Geocaching - gra terenowa użytkowników odbiorników GPS, polegająca na poszukiwaniu tzw. skrytek uprzednio ukrytych przez innych uczestników zabawy. Ukrywane przeważnie w interesujących miejscach zawierają dziennik odwiedzin, do którego wpisują się kolejni znalazcy, a także drobne upominki na wymianę. Królik i Lew wraz z gościem podpowiedzą dzieciom jak zacząć przygodę z geocachingiem.

Dla rodziców:

21.00-23.00 - "Strefa rodzica" - 1 temat: pielęgnacja twarzy po zimie. 2 temat: drugie życie starych ubrań. Coraz więcej kobiet kupuje z drugiej ręki i sprzedaje. Z czego to wynika?

23.00-01.00 - "Muzyczne podróże Adama Dobrzyńskiego" - Gość - Hey J, czyli Justyna Dobroć, wokalistka, autorka tekstów, ozdrowieniec, który w ramach autoterapii przygotował nową EPkę. Do tego III część prezentacji muzyki ze Słowenii, pierwsza część przedstawienia jazzowego rynku na Łotwie.

LITERATURA W POLSKIM RADIU DZIECIOM:

6.30 i 14.00 - słuchowisko "Przygody Sindbada Żeglarza" na podstawie książki Bolesława Leśmiana, w adaptacji Emilii Stawskiej. TPR z 1989 r.

Wystąpili m.in. Wojciech Malajkat, Jerzy Kryszak, Tadeusz Grabowski, Jerzy Rostkowski, Tomasz Zaliwski, Anna Romantowska, Henryk Machalica.​

19.10 - "Książka do poduszki" - "Biuro podróży nosorożki Papti. Papti i góra na horyzoncie" Marcina Mortki, czyta Wojciech Słupiński.​


.

18.00 - "Chopin i świat literatury" - Iwony Puchalskiej

W premierowym odcinku audycji w dalszym ciągu śledzimy meandry relacji Chopina z Mickiewiczem - tym razem skupimy się na latach związku z George Sand, dzięki której znajomość poety i kompozytora się zacieśniła, oraz na trudnym okresie, w którym Mickiewicz przystał do sekty towiańczyków.

21.00 - "Chop-in-pop" - Mariusz Gradowski

Przeniesiemy się do współczesnej Valdemossy na Majorce, gdzie w 2016 roku odbył się koncert "24 Preludia dla Chopina". 24 kompozytorek i kompozytorów z Hiszpanii napisało po jednym preludium inspirowanym jednym z utworów cyklu Chopina, skomponowanego właśnie na Majorce. Powstał zbiór chopinowski z ducha, a andaluzyjsko-katalońsko-majorkańsko-kastylisjki-i-w-ogóle-hiszpański w treści. To muzyka nieco poważniejsza niż to, co zwykle pojawia się w audycji, ale kto powiedział, że i na poważniejsze współczesne odczytania muzyki naszego patrona nie może być tu miejsca?

22.00 - "Czarne na białych" - Jakub Puchalski

Tym razem odwrotnie: białe na czarnych... gdyż klawiatury klawesynu z reguły mają tak właśnie odwrócone kolory. Porównamy - wyjątkowo - dwa nagrania Wariacji Goldbergowskich: fragmenty rejestracji uznanego pianisty wyznającego nowoczesne, XX-wieczne podejście do muzyki Bacha oraz najnowszą płytę Marcina Świątkiewicza, klawesynisty już sławy światowej, grającego... no właśnie, jak? Na razie powiedzmy tyle: prawdziwie, z pełnym przekonaniem - i z odwagą, na którą nie stać chyba nikogo innego.


Zapraszamy! 


Zobacz więcej na temat: #zostańwdomu W POLSKIM RADIU