Polskie Radio

"Poradnik językowy" i "Stacja Nauka". Polskie Radio na środę

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2021 18:00
Zawartość cukru w cukrze i mięsa w mięsie - kto to kontroluje? Czy szczepionka przeciw COVID-19 ma szansę zostać uznana za dobro wspólne ludzkości? W Narodowym Dniu Pamięci Polaków Ratujących Żydów opowiemy o filmie "Polmission. Tajemnice paszportów".
Multimedialne studio radiowej Jedynki
Multimedialne studio radiowej JedynkiFoto: P. Piorun / Polskie Radio

09.00-12.00 - "Cztery pory roku" - zaprasza Sława Bieńczycka

Zawartość… cukru w cukrze i mięsa w mięsie, czyli ile jest cielęciny w wędlinie z cielęciną lub zająca w pasztecie z zającem? I czy to możliwe, by w składzie tak nazwanych produktów mięsa z cielęciny lub z zająca było zaledwie… 3 procent? Kto o tym decyduje i kto to kontroluje? Na ten temat w materiale reporterskim i w rozmowie z Przedstawicielem IJHARS (Inspekcji Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych).

Naszym gościem będzie również Tomasz Chróstny - prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, którego zapytamy o reklamowanie i zwroty żywności kupowanej przez internet. Ponadto jak w każdą środę "Poradnik językowy" Małgorzaty Tułowieckiej z udziałem dr Agaty Hąci. 

13.00-15.00 - "Muzyczna Jedynka" - zaprasza Marcin Kusy

Gośćmi będą: o godz. 13.20 zespół Reggaeside, który zaprezentuje cover utworu "Shape of you" Eda Sheerana, a o godz. 14.30 Jan Benedek z solową płytą, reaktywacja zespołu T. Love.

21.15-21.50 - "Moje książki" - Wspomnienie o zmarłym właśnie poecie i pisarzu Adamie Zagajewskim

LITERATURA W JEDYNCE:

10.35 - od 15 do 26 marca - "Dole i niedole dzielnego żołnierza Szwejka" Jaroslava Haška w tłumaczeniu Józefa Waczkowa. Reżyseria Andrzej Zakrzewski. W roli tytułowej Krzysztof Kowalewski. Nagranie pochodzi z roku 1994.

21.45 - od 15 do 28 marca - "Czarna góra" Andrzeja Pilipiuka, Wydawnictwo Fabryka Słów Sp. z o.o.

Tytułowe opowiadanie z tomu czyta Andrzej Ferenc (patronat Jedynki). Bohaterem opowiadania jest jedna z postaci często pojawiających się w prozie Pilipiuka: Paweł Skórzyński, wybitny lekarz, syn syberyjskiego zesłańca. W "Czarnej górze" poznajemy 16-letniego Skórzyńskiego, który już wie, że chce być lekarzem i w 1872 roku styka się na Syberii z pewną tajemniczą, śmiertelną chorobą.

23.50 - od 15 marca do 5 kwietnia - Józef Korzeniowski "Wyprawa po żonę" - dowcipnie napisany moralitet i zarazem dokument epoki. Nagranie z XXI wieku - Zbigniew Zapasiewicz. "Radiobook". 

logo

07.00-10.00 - "Poranek Dwójki" - prowadzi Paweł Siwek

Gościem Poranka Dwójki będzie Piotr Głowacki. Aktor jest jednym z sygnatariuszy „Nie traćmy czasu” - petycji ludzi sztuki na rzecz uznania szczepionki przeciw COVID-19 dobrem wspólnym ludzkości. Poruszymy również temat sytuacji, w jakiej znajdują się obecnie twórcy. Początek spotkania o godz. 9.30. 

W audycji zapowiemy też obchody Dantedì - Dnia Dantego - przypadające 25 marca, w dniu, w którym poeta rozpoczyna swoją podróż w „Boskiej Komedii”. W Poranku Dwójki opowiemy o tym, jak ten dzień będzie obchodzony w Polsce. Projekt: Warszawa czyta Dantego: „W końcu wychodząc, witaliśmy gwiazdy” przedstawi Sebastiano Giorgi - pomysłodawca tego wydarzenia i redaktor naczelny magazynu Gazzetta Italia. Rozmowa o godz. 8.30.

W Narodowym Dniu Pamięci Polaków Ratujących Żydów opowiemy o filmie „Polmission. Tajemnice paszportów”. Dokument przedstawia wątek jednej z największych akcji ratowania Żydów podczas II wojny światowej. Obraz w reżyserii Jacka Papisa jest kontynuacją filmu Paszporty Paragwaju i opowiada o dalszych losach ratowanych dzięki działalności polskiego rządu RP na Uchodźstwie, polskiej dyplomacji i polskiego wywiadu, we współpracy z organizacjami żydowskimi.

W ramach działań tzw. Grupy Ładosia udało się uratować od zagłady około 3000 Żydów, wystawiając im fałszywie wypełnione paszporty krajów latynoamerykańskich, m.in. Paragwaju.

10.00-13.00 - "Kanon Dwójki" - prowadzi Klaudia Baranowska

10.00-11.00 - "Znacie, to posłuchajcie" - Divy operowe dawniej i dziś

11.10-12.00 - 340 Urodziny Jerzego Filipa Telemanna 

Jerzy Filip Teleman Tańce Polskie, wyk. Orkiestra Czasów Zarazy; Jerzy Filip Telemann Koncert na flet, violę da gamba i smyczki a-moll, wyk. Hille Perl - viola da gamba, Han Tol - flet, Freiburger Barockorchester

12.05-12.45 - Fryderyk Chopin Grand duo concertant E-dur na temat z opery "Robert Diabeł" Meyerbeera, wyk. Szymon Nehring & Marcin Zdunik; Karol Szymanowski Wariacje b-moll op. 3, wyk. Szymon Nehring - fortepian

12.45-13.00 - Głosy z przeszłości: Stanisław Lem

13.00-15.00 - "Koncerty w porze lunchu" - prowadzi Joanna Grotkowska 

Centrum Kultury Katowice, Sala im. G. Fitelberga (18.05.2014). Arthur Honegger Pacific 231, Jean Françaix Koncert na klarnet i orkiestrę, Ryszard Strauss Ucieszne figle Dyla Sowizdrzała op. 28, wyk: Aleksander Tesarczyk – klarnet, Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia, dyr. Clemens Schuldt.

Centrum Kultury Katowice, Sala im. G. Fitelberga (28.10.2012) Antonin Dvořák Suita A-dur "Amerykańska" op. 98b, Zygmunt Stojowski Rapsodia symfoniczna op. 23 na fortepian i orkiestrę, wyk: Adam Wodnicki – fortepian, Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia, dyr. Michał Klauza

16.00-18.00 - "Wybieram Dwójkę" - prowadzi Jakub Kukla

Gustaw. Opowieść o Holoubku - to pierwsza po wielu latach biografia Gustawa Holoubka. Jej autorka - Zofia Turowska, biografka m.in. Agnieszki Osieckiej, Janusza Majewskiego i Zofii Nasierowskiej, odkrywa w niej nieznane fakty z życia aktora, analizuje postawy i losy środowiska, a także określone działania Holoubka w kontekście osobistym i politycznym. O tym, jak docierała do wielu ważnych i nieznanych historii i faktów, opowie w audycji o godz. 16.30.

Ponadto zaprosimy słuchaczy do obejrzenia online wystawy „Arcydzieła z Watykanu Wystawa w 100-lecie urodzin Jana Pawła II” na Zamku Królewskim w Warszawie, oraz omówimy wystawę "Trudny wiek. Szapocznikow - Wajda - Wróblewski" w wileńskim muzeum sztuki współczesnej MO, polecimy także krótkometrażowe filmy dokumentalne nominowane do Oscara. W "Literackich witaminach" - Joanna Gromek - Illg​.

19.00-22.00 - "Filharmonia Dwójki" - prowadzi Marcin Majchrowski

Festiwal „Resonanzen” – koncert zespołu Graindelavoix pod dyrekcją Björna Schmelzera (Wiedeń, 22.01.2020)

Carlo Gesualdo Responsoria et alia ad Officium

21.30-22.00 - "Rozmowy po zmroku" / Niemodne przyjemności - aud. Romana Dziewońskiego


LITERATURA W DWÓJCE:

11.00-11.10 - "To się czyta" - Michał Sykora "Człowiek pana ministra", czyta Michał Czernecki.

15.00-15.15 - "Literacka sjesta" - Joseph Conrad "W oczach Zachodu", przekład Wit Tarnawski, czyta Mariusz Benoit, odc. 3.

19.15-19.30 - "Książka do słuchania" - Tadeusz Dołęga-Mostowicz "Kariera Nikodema Dyzmy", czyta Jerzy Bończak, odc. 49.


logo

00.00-02.00 - "Apteka nocna" - Jędrzej Kodymowski

02.00-04.00 - "GH+ extra" - Grzegorz Hoffmann

04.00-06.00 - "Trójka budzi" / soul, funk, r’n’b" - Justyna Grabarz

06.00-08.45 - "Pora na Trójkę" - Łukasz Ciechański 

W audycji m.in.:

7:20 – Bitcoin – Rozmowa z ekspertem od wirtualnych walut, na temat Bitcoina i innych tego typu walut. Jak je pozyskiwać? Na czym polega kopanie walut i za pomocą jakich urządzeń można to robić? Czy można płacić wirtualną walutą? Rozmowa z ekonomistą o tym jak kryptowaluty wpłyną na rynek ekonomiczny?

8:20 – Gucci sprzedaje wirtualne buty i są jedynie formą wirtualnego, niezamiennego tokena (generator kodów jednorazowych służący do uwierzytelniania transakcji internetowych). Kupujący mogą nosić je w wirtualnych światach lub dodawać w nich posty na Instagramie;

08.45-09.00 - "Salon polityczny Trójki" - Beata Michniewicz 

Gościem: Michał Dworczyk, szef Kancelarii Premiera.

09.00-09.50 - "Muzyczna poczta UKF" - Tomasz Żąda

09.50-10.00 - "Informator ekonomiczny" - Marcin Jagiełowicz 

10.00-11.00 - "Trójkowo, rockowo" - Michał Kirmuć

11.00-15.00 - "Trójka do trzeciej" - Piotr Łodej 

W audycji m.in.:

11.15 Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką – o filmie dokumentalnym "Polmission. Tajemnice paszportów" o polskich dyplomatach ratujących Żydów;

11.30 Niezła historia - cykl historyczny - dr hab. Tomasz Gajownik, Uniwersytet Warmińsko - Mazurski w Olsztynie i Piotr Łodej

1896 - Aleksandr Popow nawiązał łączność radiową i przekazał znaki telegraficzne na odległość ponad 250 m. Kim był Aleksandr Popow? Gdzie prowadził badania i na czym one polegały? Co dał ten wynalazek? Jakie znaczenie miała łączność bezprzewodowa np. w marynarce wojennej? Na jakim poziomie rozwoju techniki była ówczesna Rosji?

14.15 Obok nas - cykl OPP - Elżbieta Korczyńska - Symfonia serc - to wyjątkowa akcja edukacyjna, której celem jest przekazanie wiedzy, która pozwoli zrozumieć chorych na SM. 

SM to choroba, która dotyka najczęściej ludzi młodych ok. 20 roku życia. Prowadzące Symfonię serc, Polskie Towarzystwo Stwardnienia Rozsianego(OPP) nie tylko edukuje ale też pomaga chorym i ich rodzinom, także teraz w czasie pandemii. To między innymi Centrum informacyjne i konsultacje specjalistów. Każdy może też doświadczyć tego co czuje osoba z SM, a czego nie widać - korzystając ze specjalnej, wirtualnej symulacji;

15.00-18.00 - "Zapraszamy do Trójki" - Witold Lazar 

W audycji m.in.:

17.45 Reportaż - "Wspólny wątek życia" - Jakub Tarka

Leszek Szulc i jego rodzice zostali odznaczeni medalem "Sprawiedliwy wśród narodów świata" w 1997 roku. Przez 10 miesięcy w swoim domu na przedmieściu Stryja (dawne woj. stanisławowskie) ukrywali małżeństwo Żydów. Sonia była córką zaprzyjaźnionego młynarza, Jonah nauczycielem języka hebrajskiego.

Ukrywani co dzień modlili się o życie dla Szulców, bo wiedzieli, że bez nich nie przetrwają. Po wojnie wyjechali do USA, utrzymywali kontakt z Szulcami. Bohater audycji brał też udział w przerzuceniu na Węgry około 30 Żydów, którzy pod pozorem pomocy zostali uwięzieni w mieszkaniu krewnej Szulców.

Wszystko działo się w konspiracji, baz podawania nazwisk, nie było wiadomo, czy ratowani Żydzi dotarli na Węgry. Dopiero po wielu latach Leszek Szulc przeczytał w jednej z publikacji relację uratowanego Żyda, który wspominał tę spektakularną akcję przerzutową.

18.00-19.00 - "W tonacji Trójki" - Radosław Okrasko

19.00-22.00 - "Muzyka z Trójką"

19.00-20.00 - "Trzy wymiary gitary" - Piotr Baron

20.00-21.00 - "Dogrywka" - Michał Grabkowski

21.00-22.00 - "Klub folkowy" - Wojciech Ossowski

22.00-23.00 - "Klub Trójki" - Monika Małkowska 

KRZYŻ PRZEZ WIEKI

Krzyż to jeden z pierwszych symboli stworzonych przez ludzkość, występującym w większości starożytnych religii. Od Babilonu, poprzez Indie, Chiny, kultury Azteków i Majów, po ludy słowiańskie i germańskie. Ma też związki z najdawniejszymi kultami sił przyrody (ogień, słońce, życie).

Co więcej, występuje niemal w każdym zakątku ziemi. Jak wiele niesie znaczeń, można się przekonać porównując choćby krzyż słoneczny, swastykę,  krzyż celtycki, maltański, patriarchalny czy… Czerwony Krzyż  bądź krzyż marynarski.

Czego uczą nas krzyże? Jakie wnioski można wysnuć porównując ich formy, materiały z których czy w których są wykonane, a nade wszystko – analizując symbolikę i przypisywane im działania.

Gość: dr Piotr Barszczowski, artysta, projektant, teolog i pedagog, autor pracy „Krzyż – praznak”

23.00-00.00 - "Między dniem a snem" - Piotr Majewski

LITERATURA W TRÓJCE:

11.45 - z cyklu "Proza czytana w Trójce" - Ewa Curie "Madame Curie - Biografia", czyta Lidia Sadowa.


logo

20.06 - "Terlikowski na froncie" - zaprasza Tomasz Terlikowski 

Minęło prawie 60 lat od rozpoczęcia obrad Soboru Watykańskiego II. Powszechnie uważa się, że jego efekty były małą rewolucją w Kościele. Niektórzy jednak twierdzą, że zmiany poszły za daleko. Jak i czy realizowane są postanowienia Soboru Watykańskiego II? Gościem Polskiego Radia 24 będzie dr Sebastian Duda, teolog, filozof i publicysta.​

20.33 - "Spojrzenie na Wschód" - zaprasza Maria Przełomiec

Sojusz pająka z muchą, czyli koalicja Chiny i Rosja kontra Zachód w kontekście obecnej wizyty rosyjskiego ministra spraw zagranicznych Siergieja Ławrowa w Pekinie, amerykańsko-chińskiej "awantury" na Alasce i pierwszych od 30 lat unijnych sankcji na Pekin. Gośćmi Marii Przełomiec będą politolog prof. Przemysław Żurawski vel Grajewski i Jarosław Guzy z Polskiej Agencji Prasowej.


logo

09.00-10.00 - "Wszystko Gra" - Ula Kaczyńska

Gościem audycji będzie Kamil Hussein. Ten polsko-syryjski artysta zadebiutował singlem "Muszę iść tam sam". W najbliższym czasie można spodziewać się od niego znacznie więcej propozycji muzycznych, zwłaszcza że współpracuje z Agimem Dzeljilji.

12.00-13.00 - "Stacja Nauka" - Patryk Kuniszewicz

Chwasty na talerzu? W Polsce ponad 1/3 roślin jest jadalna. Szczaw, mniszek, babka, pokrzywa, komosa biała… Tego typu rośliny możemy zobaczyć podczas zwykłego spaceru. Czy są wartościowe dla naszego organizmu?

14.00-15.00 - "Dajesz radę" - Marta Hoppe

Makijaż do nauki i pracy zdalnej też bywa potrzebny. Jak się umalować, żeby dobrze wyglądać podczas telekonferencji, jak podkreślić brwi i nadać im właściwy kształt, gdzie nakładać róż i rozświetlacz? Jakie mankamenty urody może podkreślać kamera? Zapraszamy na rozmowę z Kingą Szewczyk, makijażystką.

20.00-21.30 - "Strefa Prywatna" - Jakub Jamrozek

Co nam daje las? Spokój, wytchnienie, poprawę zdrowia psychicznego - ale nie tylko. Wędrówki po lesie podnoszą naszą odporność, wspomagają leczenie wielu chorób, takich jak astma, alergie czy depresja. Czym są leśne kąpiele i jak korzystać z lasu w mieście? Gościem Kuby Jamrozka będzie Katarzyna Simonienko, doktor psychiatrii, certyfikowany przewodnik kąpieli leśnych, autorka książki "Lasoterapia".

22.00-00.00 - "Noc Rezydentów" - Kacper Ponichtera

Prezentacja płytowych nowości, od elektroniki po brzmienia orientalne. ​

LITERATURA W CZWÓRCE:

10.45 - "Książka w Czwórce" - fragmenty "Procesu" Franza Kafki czyta Piotr Bajtlik. 


logo

 

07.00-10.00 - "Poranek w PRD" Mosty w Europie są różne - stare, nowe, małe i duże, drewniane, metalowe czy betonowe. Wszystkie mają jednak jeden cel - pozwalają przedostać się na drugą stronę. Czy most może być dziełem sztuki lub wizytówką miasta? Jak najbardziej! Rozpoczynając od wielkich molochów, a na mostach rzymskich kończąc - na naszym kontynencie fan tych przepraw nie będzie się nudził.

W Poranku poszukamy najciekawszych mostów. Należą do nich nie tylko najdłuższe i największe, ale przede wszystkim te, które robią największe wrażenie. 

15.00-17.00 - "Popołudnik w PRD" - Wiosna kalendarzowa zagościła już na dobre, ale czy rzeczywiście ją czujemy i widzimy? Jakie zwiastuny wiosny już mogliśmy zaobserwować na zewnątrz? A co właściwie zwiastuje wiosnę?​

21.00-23.00 - "Strefa rodzica" 

1. Temat: Szczęście rodzicielskie. Szczęście to nie uśmiech przyklejony na stałe do twarzy. Szczęście to zgoda na czucie wszystkich emocji, przyjmowanie siebie we wszystkich stanach skupienia. Jak to z tym szczęściem rodzicielskim bywa? Gość: Sylwia Włodarska, mediatorka w nurcie Porozumienia bez Przemocy (NVC), coach, trenerka empatycznej komunikacji. 

2. Temat: V Konferencja o Wychowaniu w Szacunku. O tym, czym jest wychowanie w szacunku i o przygotowaniach do V Konferencji o Wychowaniu w Szacunku, która w tym roku odbędzie się online. Gość: Patrycja Frania, trener, coach, terapeuta młodzieży, doradca rodzinny, jedna z organizatorek konferencji.

23.00-01.00 - "Muzyczne podróże Adama Dobrzyńskiego" - Patrycja Zarychta i Gniewomir Tomczyk, prywatnie para, a w świecie muzyki - niezwykle utalentowani artyści, którzy przedstawią swoje muzyczne dzieła. Patrycja zapowie album, który ukaże się tej jesieni - zaprezentuje prapremierowo swój nowy utwór a Gniewomir przestawi swój najnowszy, trzeci w dyskografii album. Nie zabraknie muzycznych podróży dookoła świata, w tym andaluzyjsko-bałkańska muzyczna kooperacja pod nazwą Click Here.

LITERATURA W POLSKIM RADIU DZIECIOM:

6.30 i 14.00 - słuchowisko "Przygody Sindbada Żeglarza" na podstawie książki Bolesława Leśmiana, w adaptacji Emilii Stawskiej. TPR z 1989 r.

Wystąpili m.in. Wojciech Malajkat, Jerzy Kryszak, Tadeusz Grabowski, Jerzy Rostkowski, Tomasz Zaliwski, Anna Romantowska, Henryk Machalica.​

19.10 - "Książka do poduszki" - "Ptaki-dziwaki" Patrycji Nowak, czyta Wojciech Słupiński​


.

18.00 - "Chopin i świat literatury" - Iwony Puchalskiej

W premierowym odcinku audycji cyklu zajmiemy się osobą Stefana Witwickiego - poety i pisarza, długoletniego przyjaciela Chopina, z którym kompozytora łączyła nie tylko sympatia, ale i relacje artystyczne: jemu zadedykował Mazurki op. 41, do jego wierszy najczęściej komponował swoje pieśni.

19.00 - "Romantyczne brzmienia" - Magdalena Łoś

W audycji autorka zaprezentuje m.in. Sonatę fortepianową b-moll Fryderyka Chopina w interpretacji Cho Seong-Jin oraz dwa dzieła Franciszka Schuberta: Sonatę na skrzypce i fortepian A-dur w wykonaniu Doroty Anderszewskiej i Piotra Anderszewskiego, a także Trio fortepianowe Es-dur nr 2 D.929 w wykonaniu L’Archibudelli.

21.00 - "Chop-in-pop" - Mariusz Gradowski

Czy znają Państwo karcianą grę w kierki? W pewnym momencie rozgrywki pojawia się rozbójnik: czas, w którym jednocześnie pojawiają się wszystkie wcześniejsze obostrzenia. Robi się ciekawie, a wszystkie chwyty zaczynają być dozwolone. I taka też będzie audycja: bez podziału na style, na gatunki, będzie i tanecznie, i rockowo, i hip-hopowo, i akustycznie, eksperymentalnie, a i reggae się trafi. Będzie tryptyk ojcowski po polsku, rosyjsku i po słowacku, będą Ogromne Szczeniaki i Wszystkie Zjawiska.


Zapraszamy! 


Zobacz więcej na temat: #zostańwdomu W POLSKIM RADIU