Polskie Radio

"Dajesz radę" i "Strefa sportu". Polskie Radio na czwartek

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2021 18:00
O korzyściach z posiadania tzw. profilu zaufanego oraz o tym czy polskie innowacje przyspieszą walkę z pandemią? Wieczorem transmisja meczu eliminacji Mistrzostw Świata w piłce nożnej: Polska-Węgry. Sprawdź nasze propozycje! 
Robert Lewandowski
Robert Lewandowski Foto: PAP/Andrzej Grygiel

09.00-12.00 - "Cztery pory roku" - zaprasza Roman Czejarek

Joanna Dębek z Ministerstwa Cyfryzacji o popularności cyfrowych dokumentów (takich jak prawo jazdy, karta wozu czy cyfrowa wersja dowodu osobistego), ale przede wszystkim o korzyściach, które niesie ze sobą posiadanie tzw. profilu zaufanego - czym jest, jak go założyć i jakie sprawy dzięki niemu można załatwić. Co ważne, dotyczy to też rejestracji na szczepienie przeciwko COVID-19. 

20.40 - transmisja meczu eliminacji Mistrzostw Świata w piłce nożnej. Grę reprezentacji Polski z drużyną węgierską komentować będą Andrzej Janisz i Filip Jastrzębski. 


LITERATURA W JEDYNCE: 

10.35 od 15 do 26 marca - "Dole i niedole dzielnego żołnierza Szwejka" Jaroslava Haška w tłumaczeniu Józefa Waczkowa. Reżyseria Andrzej Zakrzewski. W roli tytułowej Krzysztof Kowalewski. Nagranie pochodzi z roku 1994.

21.45 - od 15 do 28 marca - "Czarna góra" Andrzeja Pilipiuka, Wydawnictwo Fabryka Słów Sp. z o.o.

Tytułowe opowiadanie z tomu czyta Andrzej Ferenc (patronat Jedynki). Bohaterem opowiadania jest jedna z postaci często pojawiających się w prozie Pilipiuka: Paweł Skórzyński, wybitny lekarz, syn syberyjskiego zesłańca. W "Czarnej górze" poznajemy 16-letniego Skórzyńskiego, który już wie, że chce być lekarzem i w 1872 roku styka się na Syberii z pewną tajemniczą, śmiertelną chorobą.

23.50 - od 15 marca do 5 kwietnia - Józef Korzeniowski "Wyprawa po żonę" - dowcipnie napisany moralitet i zarazem dokument epoki. Nagranie z XXI wieku - Zbigniew Zapasiewicz. "Radiobook". 

logo

07.00-10.00 - "Poranek Dwójki" - prowadzi Paweł Siwek

W "Poranku Dwójki" zaprosimy na 1. Konkurs Wiolonczelowy im. Dominika Połońskiego. Jak podkreśla inicjatorka i dyrektor przedsięwzięcia prof. Agata Jarecka, ideą konkursu jest promocja utalentowanych instrumentalistów młodego pokolenia, którzy podobnie jak Dominik Połoński wyróżniają się nieprzeciętną charyzmą i intuicją muzyczną, wrodzoną przenikliwością w interpretacji oraz wysokim kunsztem w grze na wiolonczeli. I dodaje: równie ważnym aspektem konkursu jest kultywowanie pamięci o Dominiku - zarówno w perspektywie jego bogatego dorobku artystycznego, jak również konfrontowania się w sposób twórczy z przeciwnościami losu. Z jego historii każdy artysta może czerpać lekcję. O idei i założeniach Konkursu porozmawiamy z Profesor Agatą Jarecką oraz z jego Honorową Przewodniczącą - Izabelą Połońską. Początek spotkania o godz. 9.30. W audycji zapowiemy też specjalny koncert "Gramy dla Białorusi 2021", będący wyrazem solidarności z wolnościowymi dążeniami naszych sąsiadów zza wschodniej granicy. Podczas koncertu - transmitowanego 25 marca na antenach TVP Kultura, TV Biełsat, TVP Polonia, TVP Wilno oraz w internecie (w późniejszym terminie koncertu można będzie wysłuchać w programie Pierwszym i Drugim Polskiego Radia) - wystąpi orkiestra Filharmonii Narodowej oraz artyści polscy i białoruscy. O tym wydarzeniu porozmawiamy z prof. Rafałem Wiśniewskim - dyrektorem Narodowego Centrum Kultury będącym organizatorem koncertu. Początek rozmowy o godz. 8.30. W audycji także dr Patryk Kencki przedstawi klasykę teatralną - najbliższe spotkanie poświęci spektaklowi "Dziady" w reżyserii Piotra Tomaszuka oraz Ogólnopolski Festiwal Animacji O!PLA. 

10.00-13.00 - "Kanon Dwójki" - prowadzi Klaudia Baranowska

10.00-11.00 - "Znacie, to posłuchajcie" - Szlakiem Mieczysława Karłowicza

11.10-12.00 - Franciszek Schubert Winterreise, wyk. Joyce DiDonato & Yannick Nézet-Séguin; Wolfgang Amadeus Mozart Koncert fortepianowy d-moll, KV 466, wyk. Seong-Jin Cho, Chamber Orchestra of Europe & Yannick Nézet-Séguin

12.05-12.45 - Antonio Soler Fandango, wyk. Marcin Świątkiewicz; Antonio Bertali Chiacona, wyk. Rachel Podger, Marcin Świątkiewicz & Daniele Caminiti

12.45-13.00 - Głosy z przeszłości: Stanisław Lem

13.00-15.00 - "Koncerty w porze lunchu" - prowadzi Joanna Grotkowska

Aula Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza (Poznań. 18.06.1998) Carl Philipp Emanuel Bach Sinfonia nr 3 C-dur Wq 182, Franz Schubert Salve Regina B-dur D. 106, Fryderyk Chopin Koncert fortepianowy f-moll op. 21, Georges Bizet (opr. Rodion Szczedrin) Suita „Carmen”, wyk: Anna Węgrzyn – sopran, Andrzej Ratusiński – fortepian, Orkiestra Kameralna Polskiego Radia „Amadeus”, dyr. Agnieszka Duczmal

16.00-17.30 - "Wybieram Dwójkę" - prowadzi Jakub Kukla

Wszystkie utwory, które wybraliśmy, łączy nić modlitwy - przyznaje Maria Sławek - skrzypaczka, która wraz z pianistą Piotrem Różańskim przygotowuje najbliższa Domówkę z Dwójką. Maria Sławek, współzałożycielka i prezeska Instytutu Mieczysława Wajnberga, prowadząca swoją klasę skrzypiec w Akademii Muzycznej im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie będzie naszym gościem o godz. 16.30. Ponadto omówimy książkę Polskie Oscary - poświęconą naszym twórcom, którzy przyczynili się do potęgi Hollywood, album „Artysta. Proces twórczy" dokumentujący cykl fotograficzny (zapis 27 spotkań w pracowniach pomorskich artystów) Wojciecha Korsaka. W "Literackich witaminach" - Wojciech Wojtyła.

17.30-18.00 - "O wszystkim z kulturą" / Dlaczego dla młodych tak ważna jest sprawa mieszkań? - aud. Michała Szułdrzyńskiego

19.00-22.00 - "Filharmonia Dwójki" - prowadzi Marcin Majchrowski

Koncert Stavanger Symphony Orchestra pod dyrekcją Andrisa Pogi, solistka: Aga Mikolaj - sopran (Stavanger, 29.10.2020)

Sofia Gubajdulina Fairytale Poem, Richard Wagner Wesendonck Lieder, Aleksander Skriabin II Symfonia c-moll op. 29

21.30-22.00 - "Rozmowy po zmroku" / Dźwięki nieidealne - aud. Beaty Kwiatkowskiej 


LITERATURA W DWÓJCE:

11.00-11.10 - "To się czyta" - Yan Lianke "Kronika Eksplozji", czyta Andrzej Mastalerz.

15.00-15.15 - "Literacka sjesta" - Joseph Conrad "W oczach Zachodu", przekład Wit Tarnawski, czyta Mariusz Benoit, odc. 4.

19.15-19.30 - "Książka do słuchania" - Tadeusz Dołęga-Mostowicz "Kariera Nikodema Dyzmy", czyta Jerzy Bończak, odc. 54.


logo

00.00-02.00 - "Potrójne pasmo przenoszenia" - Michał Margański

02.00-04.00 - "Annały Migały" - Michał Migała

04.00-06.00 - "Trójka budzi" / nowa fala - Jędrzej Kodymowski

06.00-08.45 - "Pora na Trójkę" - Łukasz Ciechański 

W audycji rozmowy o meczu Polska - Węgry, o poczekalni na dworcu w Wodzisławiu Śląskim - czynnej od 7 do 15ej oraz o spisie powszechnym. Będzie też wyprawa do Republiki Środkowej Afryki.


08.45-09.00 - "Salon polityczny Trójki" - Bartłomiej Graczak  

Gościem: Artur Soboń, wiceminister aktywów państwowych. 

09.00-09.50 - "Muzyczna poczta UKF" - Tomasz Żąda

09.50-10.00 - "Informator ekonomiczny" - Sylwia Zadrożna 

O obostrzeniach dla gospodarki porozmawiamy z Andrzejem Kubisiakiem z Polskiego Instytutu Ekonomicznego. 

10.00-11.00 - "Trójkowo, rockowo" - Marek Wiernik 

11.00-15.00 - "Trójka do trzeciej" - Piotr Łodej 

W Otwocku powstały nowe wiaty przystankowe nawiązujące do budynków, które powstały w unikatowym w skali świata architektonicznym stylu "świdermajer". Charakterystyczne domki i wille to wizytówka podwarszawskiego Otwocka. Na czym polega wyjątkowość tego stylu? Skąd się wziął i kto go stworzył? Z kolei w tym tygodniu Festiwal Docs Against Gravity ogłosił swój nowy, tegoroczny termin. Wiadomo już, że wśród najnowszych filmów dokumentalnych z całego świata w programie znajdą się również filmy nominowane niedawno do Oscara. Porozmawiamy również z Yaroslavem Shemetem - kierownikiem artystycznym Filharmonii Śląskiej. Ma zaledwie 25 lat, a na swoim koncie już pokaźny dorobek. Dziś odbędzie się także koncert "Gramy dla Białorusi 2021" i akcja #LightForBelarus czyli Światło dla Białorusi. Wybrane instytucje kultury w Polsce podświetlą swoje fasady w barwach historycznej, biało-czerwono-białej flagi Białorusi. 

15.00-17.45 - "Zapraszamy do Trójki" - Witold Lazar  

Powiemy o pierwszym z trójmeczów eliminacji do Mistrzostw Świata w piłce nożnej: Polska - Węgry. Porozmawiamy z selekcjonerem reprezentacji i zawodnikami. Spróbujemy też odpowiedzieć na pytanie - jak pandemia wpływa na Polaków mieszkających na świecie. Jak radzą sobie nasi rodacy, którzy mieszkają w różnych krajach świata, czy ciągle planują przyjazd do Polski na Święta?


17.45 - "Puls Europy" - Beata Michniewicz  

Gośćmi będą: Bolesław Piecha z Prawa i Sprawiedliwości oraz Paweł Kowal z Koalicji Obywatelskiej.

18.00-19.00 - "W tonacji Trójki" - Michał Kirmuć

19.00-22.00 - "Muzyka z Trójką" 

19.00-20.00 - "Od punka do Franka" - Radosław Okrasko

20.00-21.00 - "Konstelacja M." - Mateusz Tomaszuk

21.00-22.00 - "Po zachodzie słońca" - Aleksandra Kaczkowska 

22.00-23.00 - "Klub Trójki" - Łukasz Jasina 

Kolejne, czwarte w ciągu ostatnich kilku lat, wybory parlamentarne w Izraelu znów pozostawiły wiele znaków zapytania. O Izraelu i o jego klasie politycznej, o przyszłości państwa i chaosie połączonym ze stabilizacją porozmawiamy z ekspertami: Michałem Wojnarowiczem, Marcinem Szydziszem i Pawłem Pokrzywińskim. 

23.00-00.00 - "Dzika karta - NocHarmonia" - Julia Sawicka 

LITERATURA W TRÓJCE:

11.45 - z cyklu "Proza czytana w Trójce" - Ewa Curie "Madame Curie - Biografia", czyta Lidia Sadowa.


logo

22.05 - "Nakręceni - magazyn premier filmowych" - Piotr Gociek i Łukasz Adamski

W audycji nie tylko o premierach kinowych, ale także o najważniejszych produkcjach sygnowanych przez popularne platformy streamingowe. Tym razem prowadzący wezmą pod lupę serial "Klangor" w reżyserii Łukasza Kośmickiego oraz filmy "Mauretańczyk" Kevina Macdonalda i "Liga sprawiedliwości Zacka Snydera". ​

23.35 - "Weekend kulturalny" - Maja Kluczyńska

W ramach obchodów 100-lecia urodzin Kazimierza Górskiego Muzeum Sportu i Turystyki wraz z Fundacją Dziedzictwo Kresowe przygotowało wystawę "Łączy nas Kazimierz Górski" oraz program edukacyjny "Być jak Kazimierz Górski". Przeprowadzone zostaną również specjalne zajęcia w formie online we wszystkich polskich szkołach we Lwowie - mieście, w którym urodził się trener wszech czasów. O tych inicjatywach opowie Sławomir Majcher, dyrektor Muzeum Sportu i Turystyki. Zamek Królewski w Warszawie przyłącza się do akcji #LightForBelarus, symbolicznie akcentując wsparcie w dążeniu białoruskiego narodu do demokracji i uzyskania swobód obywatelskich. Od 25 do 28 marca br. w godz. 19.00-24.00 wschodnia elewacja Zamku od strony Wisłostrady rozbłyśnie barwami narodowymi Białorusi.

logo

14.00-15.00 - "Dajesz radę" - Ania Hardej

Zanzibar to ostatnio bardzo modny kierunek. W sieci można przeczytać artykuły o tym, że Polacy opanowali tę wyspę. Czy język suahili jest trudny do nauczenia? W audycji także cykl Ekonomik - UOKIK ostrzega przez ofertami - pułapkami i przytacza takie przykłady: 2 produkty w cenie jednego, kup bransoletkę i podaruj komuś życie, zarobek bez wysiłku i ryzyka, filmy za darmo, tylko załóż "bezpłatne" konto. W symulatorze na konsument.edu.pl można sprawdzić, w jaki sposób zachowywać się w takich sytuacjach i kiedy powinna nam się zapalić czerwona lampka. 

15.00-17.00 - "Czat Czwórki" - Piotr Firan

Czy polskie innowacje przyspieszą walkę z pandemią? Od początku pandemii polskie firmy i zespoły naukowe pracują nad narzędziami pomagającymi walczyć z koronawirusem. Opracowywane są szczepionki, bardziej czułe i precyzyjne testy, aplikacje wspierające w kwarantannie, przyłbice montowane na okularach ochronnych medyków, filtry z roślin, maseczki z unikalną nanopowłoką, a ostatnio - płyn do dezynfekcji o wydłużonym działaniu. We wrześniu zeszłego roku odbyły się nawet w Krakowie Anty Covid Expo. Wiadomo, że każda awaryjna sytuacja przyspiesza innowacyjność. Czy dzięki niej uda się przybliżyć do zwycięstwa w tej nierównej walce z podstępnym wirusem?

17.00-19.00 - "TOP" - Kuba Marcinowicz

Co robić, jeśli odholują nam samochód? Zniknięcie samochodu z miejsca, w którym go zostawiliśmy, nie musi oznaczać, że został skradziony. Warto sprawdzić, czy nie stanęliśmy w niedozwolonym lub utrudniającym ruch miejscu, bo oznaczałoby to, że nasz pojazd został odholowany. Jakie są procedury odzyskania samochodu w takiej sytuacji? 

19.00-20.00 - "Dziewczyny grają" - Lena Osińska

Mogliście już kiedyś usłyszeć jej głos na antenie Czwórki, głównie jako delikatny wokal zespołu Sonar. Artystka właśnie dołącza do audycji "Dziewczyny grają". Śpiewa, produkuje, pisze teksty i obecnie bardzo tęskni za koncertami. Jej życie to muzyka. W programie podzieli się playlistami, które do tej pory gromadziła tylko dla siebie. Poszuka także odpowiedzi na pytania: skąd się bierze kreatywność? W jaki sposób rodzą się w naszych głowach pomysły?

21.30-22.00 - "Strefa Sportu" - Norbert Michalak

Czołowi tenisiści stołowi w kraju szykują się do 89. mistrzostw Polski seniorów, które po 14 latach ponownie odbędą się na Podkarpaciu. Gościem programu będzie Natalia Bajor, mistrzyni Polski w tenisie stołowym.

22.00-00.00 - "Tłusty czwartek" - Vito Bambino

Selekcja muzyczna Vito Bambino - tym razem zapraszamy w podróż od soulowego australijskiego projektu The Teskey Brothers, po Jaya-Z i klasykę muzyki hip-hop. Będzie też niemiecka raperka o polskich korzeniach - Badmómzjay.


LITERATURA W CZWÓRCE:

10.45 - "Książka w Czwórce" - fragmenty "Procesu" Franza Kafki czyta Piotr Bajtlik. 


logo

07.00-10.00 - "Poranek w PRD" - Teatr to jedna z najstarszych form przedstawiania ludzkich historii. To właśnie dzięki teatrowi powstał film i dzisiejsze seriale. Teatrzyki dla dzieci, pomimo swojej lekkiej i zabawnej formy, także swoje korzenie mają w starożytnej Grecji, skąd wywodzi się dzisiejszy teatr. W Poranku dowiecie się, skąd wziął się teatr, czym jest teatr na wodzie, dlaczego kurtyna w teatrze jest czerwona i gdzie w Polsce można znaleźć teatr w szafie. 

11.00-12.00 - "Leszek i Miś Michaś" - Mrożone desery są znane Chińczykom od 3 tysięcy lat, a do Europy trafiły one za sprawą Arabów, którzy w X wieku przekazali receptury sorbetów Sycylijczykom... Skąd się wzięły lody? Kiedy powstały? Kiedy w Polsce po raz pierwszy mówiono o lodach? Lody w różnych postaciach i smakach. A jakie lody lubi Miś?

15.30 - "Jak będę duży/Jak będę duża" - W najbliższej audycji złożymy wizytę w gabinecie rehabilitantki i dowiemy się, na czym polega jej praca. Czy masaż może nas wyleczyć, jak odpowiednio go wykonywać i jakie trzeba mieć do tego predyspozycje? Pani Ola wyjaśni nam również co robić, aby nie potrzebować wizyty u rehabilitanta.

18.00-19.00 - "Podwieczorek z Filipem i Leopoldem" - Wiosna w końcu do nas przyszła, czas więc pomyśleć o odkurzeniu swoich rowerów i wyruszenie w drogę. O starych rowerach i związanych z nimi historiach opowie pan Łukasz Wykrota, pomysłodawca i kurator w Muzeum Rowerów Polskich w Radomiu, członek Radomskiego Towarzystwa Retrocyklistów - Sprężyści.

21.00-23.00 - "Strefa rodzica" 

1. Temat: 21 marca obchodziliśmy Światowy Dzień Zespołu Downa. O tym, jak wygląda życie rodziny, w której pojawia się dziecko z ZD, o integracji z najbliższym środowiskiem, rozwijaniu samodzielności, potrzebach i wsparciu dla dzieci i rodzin opowie pani Beata Zipper-Malina, terapeuta i pedagog, mama dziecka z zespołem Downa - dorosłej dziś Agaty, prezes Stowarzyszenia rodzin i przyjaciół osób z zespołem Downa "Szansa".

2. Temat: Czym różni się lasoterapia od zwykłego spaceru po lesie? Jak się do niej przygotować i w jakich sytuacjach może nam pomóc. O korzyściach, jakie naszemu zdrowiu może dać las, opowie dr Katarzyna Simonienko, psychiatra, certyfikowany przewodnik kąpieli leśnych.


LITERATURA W POLSKIM RADIU DZIECIOM:

6.30 i 14.00 - słuchowisko "Przygody Sindbada Żeglarza" na podstawie książki Bolesława Leśmiana, w adaptacji Emilii Stawskiej. TPR z 1989 r.

Wystąpili m.in. Wojciech Malajkat, Jerzy Kryszak, Tadeusz Grabowski, Jerzy Rostkowski, Tomasz Zaliwski, Anna Romantowska, Henryk Machalica.​

19.10 - "Książka do poduszki" - "Ptaki-dziwaki" Patrycji Nowak, czyta Wojciech Słupiński​.


.

08.00 - "Laureaci nagrody PR i nagród specjalnych na Konkursach Chopinowskich" - Anna Skulska

Bohaterem audycji będzie Aleksiej Sułtanow - zwycięzca Konkursu im. Van Cliburna w 1989 r. oraz XIII Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego w Warszawie w 1995 roku (II nagroda, ex aequo z Philippem Giusiano – I nie przyznano).

12.00 - "Interpretacja niejedno ma imię: Chopin historyczny czy współczesny?" - Marcin Majchrowski

Autor skonfrontuje ze sobą brzmienia fortepianu historycznego i współczesnego na przykładzie Ballady f-moll op. 52 Fryderyka Chopina w wykonaniach Wojciecha Świtały (na Pleyelu i Steinwayu). W programie również Maurizio Pollini, który wykona Etiudy op. 10 patrona naszej anteny.

13.00 - "Śpiewnik Chopinowski" - Dorota Kozińska

W swojej autorskiej audycji autorka przedstawi liczne konteksty muzyczne i kulturowe pieśni Smutna rzeka Chopina do słów Stefana Witwickiego. Wysłuchamy jej w wykonaniach Andrzeja Bachledy, Marii Kareskiej, Marii Kunińskiej-Opackiej, Aleksandry Kurzak, Olgi Pasiecznik oraz Teresy Żylis-Gary. Na zakończenie zabrzmią dwa utwory: Binnorie w wykonaniu Custera LaRue, Baltimore Consort, a także The Nightingale and the Two Sisters Percy’ego Graingera w interpretacji Richarda Mastersa.


Zapraszamy! 


Zobacz więcej na temat: #zostańwdomu W POLSKIM RADIU