Polskie Radio

Muzyczne odkrycia i klasyka literatury. Polskie Radio na niedzielę

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2021 20:00
W Jedynce - spektakl według Iredyńskiego, w Dwójce - słuchowisko do słów Różewicza, a w Trójce - sztuka Artura Grabowskiego. Muzycznie: koncert The Heavy Clouds w Trójce, Jakub Józef Orliński w Dwójce, a hip-hopowy DJ 600V - w Czwórce! 
propozycje programowe - zdjęcie ilustracyjne
propozycje programowe - zdjęcie ilustracyjne Foto: pxhere.com

logo


12.30 - "Słowoteka" - zaprasza Agnieszka Kunikowska 

Przyjrzymy się "matom". Nie chodzi jednak ani o sytuację szachową, ani o stopień w marynarce, tylko o cząstkę 'mat' i słowa, które ją zawierają. A jest ich całe mnóstwo. Od dobrze  znanych 'bankomatów', 'biletomatów', 'paczkomatów', po te najnowsze jak 'książkomat', 'mlekomat', 'ciastkomat' czy… 'żonkilomat'! Gość: dr Barbara Pędzich z Obserwatorium Językowego Uniwersytetu Warszawskiego.

 21.00-22.00 - Teatr Polskiego Radia / Ireneusz Iredyński, "Głosy III"

"Głosy cz. 3" to słuchowisko stworzone w ramach kursu Fundacji Szkoła Wajdy i PR S.A. "Interdyscyplinarne kształcenie kadr realizacji form dźwiękowych - kurs reżyserii radiowe"” zbiorowego autorstwa uczestników kursu. W „Głosach cz.3” zostały wykorzystane trzy miniatury słuchowiskowe Ireneusza Iredyńskiego: "Porwanie", "Przed prelekcją" , "Wejście do ogrodu". 

23.00-24.00 "Kulturalna Jedynka" - Anna Stempniak

W audycji m.in.: w Krakowie powstaje nowe muzeum - Muzeum Wyspiańskiego - rozmowa z dyr. MNK prof. Andrzejem Szczerskim; Radiobook - Juliusz Kaden-Bandrowski "Generał Barcz" w interpretacji Marka Walczewskiego - felieton własny i fragment utworu; V międzynarodowa akcja Wiersze w mieście - tradycyjnie w przestrzeni Warszawy i on-line. Europejska poezja w 20 krajach naszego kontynentu - w tym roku nt. WSPÓLNOTY. O tym koordynatorka Dorota Swinarska. Poza tym, przed oscarową galą – kto ma szansę na statuetki? 

logo


09.30-10.00 - "Magazyn filmowy" - prowadzi Beata Kwiatkowska 

"And the Oscar goes to..." - prognozy oscarowe. 

10.00-11.00 - "Cafe Muza" / Jakub Józef Orliński - prowadzi Magdalena Łoś

12.30-13.00 - "Czytelnia" - prowadzi Małgorzata Szymankiewicz

Z gośćmi - Magdaleną Mikołajczuk i Piotrem Koftą o książkach: Maciej Płaza "Golem" oraz Arek Gieszczyk "Bóg tak chciał". 

17.00-19.00 - "Kalambury z partytury" - prowadzi Krzysztof Herdzin

19.00-20.00 - "Wieczór ze słuchowiskiem" - Tadeusz Różewicz "Pułapka"

Premiera: adapt. i reż. - Ewa Małecki, realizacja akustyczna - Agnieszka Szczepańczyk, muzyka - Grzegorz Łapiński, wydawca - Kinga Michalska. Obsada: Piotr Bajtlik (Franz), Marian Opania (Ojciec), Łukasz Lewandowski (Maks), Kuba Strach (Duszyczka).


logo


12.05-13.00 - "Podróże ze smakiem" - Anna Kwiatkowska 

Najbliższe wydanie "Podróży ze smakiem" będzie dotyczyć trwającego właśnie ramadanu. Miesięczny post trwający od wschodu do zachodu słońca praktykuje cały świat islamu, dla upamiętnienia objawienia Koranu Mahometowi przez Archanioła Gabriela. W każdym zakątku arabskiego świata ramadan smakuje jednak nieco inaczej. Wraz z Abdelfetahem Gaidą, Tunezyjczykiem od lat mieszkającym w Polsce, wybierzemy się do krajów północnej Afryki – Tunezji i Maroka, na pogranicze Sahary, by poznać ramadanowe obyczaje, muzyczne rytmy i kulturowe szlaki, na których spotykały się ludy z północy i południa. Antoni Styrczula, dziennikarz, podróżnik, autor bloga "Zapiski spod puszczy", zabierze nas w świat tajemnic Iranu i opowie o poznawaniu odmiennych kulturowo krajów i ludzi. Waldemar Sulisz, dyrektor Europejskiego Festiwalu Smaku przybliży nam tajniki kuchni mieszkających w Polsce Tatarów i jej wpływie na nasze rodzime smaki. 

19.05-20.00 - "Scena teatralna Trójki" / "W nocy lepiej widać głosy - moralitet audio-video" 

Autor sztuki - Artur Grabowski - jest wykładowcą na Wydziale Polonistyki UJ. Zajmuje się literaturą nowoczesną, dramatem i teatrem. Współredaguje również serię "Dramat polski. Reaktywacja" oraz wydawnictwo "Nasze dramaty". Pracując naukowo, pisze sztuki i wiersze. W Teatrze Polskiego Radia jego tekst został zrealizowany po raz pierwszy, a rekomendował go Marek Kochan (autor i reżyser licznych słuchowisk). 

Akcja sztuki toczy się w… studiu radiowym nocą. Styl prowadzenia tego programu przez głównego bohatera – Dziennikarza – może naszych słuchaczy rozbawić. Ważne, by zachować dystans. Słuchowisko, będące "moralitetem", o sprawach poważnych i ważnych opowiada bowiem "pół żartem, pół serio". 

Artur Grabowski - "W nocy lepiej widać głosy". Reżyseria/opracowanie muzyczne/gitara – Tomasz Man. Reżyseria dźwięku – Andrzej Brzoska. Występują: Marcin Czarnik – dziennikarz, Katarzyna Strączek – jego żona oraz w roli słuchaczy: Wiktoria Gorodeckaja, Olga Sarzyńska, Michalina Łabacz, Mikołaj Roznerski, Jędrzej Hycnar. 

20.05-21.00 - Koncert w Trójce - The Heavy Clouds

Koncert będzie można usłyszeć na antenie i obejrzeć na stronie trojka.polskieradio.pl, profilu YouTube Polskiego Radia i Facebooku Trójki. 


logo


19.05 - "Życie z duszą czy bez?" - zaprasza Filip Memches 

"Wieczność" religii, sacrum i profanum w nowoczesnym świecie. 22 kwietnia minęła 35. rocznica śmierci Mircei Eliadego, >wybitnego rumuńskiego historyka religii, filozofa i pisarza. "Sacrum, mit, historia" to jego główne dzieło z zakresu religioznawstwa. Gościem Polskiego Radia 24 będzie dr hab. Rafał Łętocha, politolog i religioznawca z Uniwersytetu Jagiellońskiego. 

22.05 - "Poczytnik" - zapraszają Krzysztof Masłoń i Tomasz Zapert 

Aby lepiej zrozumieć, skąd pochodzimy, historyk i pisarz prof. Wojciech Roszkowski podjął się dzieła niezwykłego i w dwóch potężnych tomach "Świętości, upadki i nawrócenia" opisał historię chrześcijaństwa. Pierwszy tom kończy się upadkiem Konstantynopola. Drugi będzie doprowadzony do czasów najnowszych i ukaże się na przełomie czerwca i lipca 2021 r. Prof. Roszkowski będzie gościem Polskiego Radia 24. 


logo



09.00-11.00 - "Tędy po trendy" - Ola Jasińska

Jak szerzyć optymizm w sieci? Zapytamy o to licealistów - twórców projektu społecznego "Cytatoświat", realizowanego w ramach projektu "Zwolnieni z teorii".

12.00-13.00 – „Strefa gamingu” – Mateusz Kulik

Porozmawiamy o sytuacji na rynku podzespołów komputerowych oraz konsol nowej generacji. Wyjaśnimy dlaczego od dłuższego czasu kart graficznych i podzespołów albo nie ma, albo dostępne są po dużo wyższych cenach. To samo tyczy się konsol nowej generacji. Kiedy sytuacja ulegnie poprawie i jak wpływa ona na rynek i pojedynczych graczy? W audycji również kalendarium gracza.

13.00-14.00 - "Sztuka jedzenia" - Beata Kwiatkowska

Od ponad czterech lat Norwegowie zbierają nasiona jadalnych roślin, by zabezpieczyć ludzkość na wypadek katastrofy. Arka Noego z zagrożonymi nasionami roślin ma się znajdować również w RPA. Czy dają one jakąkolwiek gwarancję na przetrwanie roślinnej żywności dla kolejnych pokoleń? Zdradzimy też kilka przepisów z pierwszej książki kucharskiej napisanej dla tych, którzy przez Covid-19 stracili węch i smak.

17.00-18.00 - "Funkadelia" - Marcin Hubert "Harper"

Gościem audycji będzie DJ 600V - prawdziwa legenda i architekt krajowej muzyki hip-hop, który opowie m.in. o swoich nowych jazzowych i funkowych albumach. Zabrzmi także nowa muzyka takich wykonawców jak m.in. Little Simz, Lewis Parker, Snoop Dogg, czy Dam Funk. 

 

logo


10.00 - "Dźwięk dobry"
- Nela i wyprawa w morskie głębiny- wspólnie z Nelą, małą reporterką przysłuchamy się jak brzmią morza i oceany.​

17.00-18.00 - "Kulturoteka" –  Jak się nazywa lęk przed pająkami? Czy można bać się zegarów i upływającego czasu? Co tajemniczego i przerażającego czai się w cyfrach? Skąd wziął się strach przed piątkiem trzynastego? I dlaczego przeraża nas zapadający zmrok i nietoperze? Tego wszystkiego dowiecie się z książki „Najdziwniejsze fobie”! Naukowcy opisali i zbadali aż siedemset różnych lęków i strachów. Dzięki tej książce poznacie najciekawsze i najdziwniejsze fobie, które mogą pojawić się w życiu każdego człowieka. Dowiecie się skąd wzięły się ich tajemnicze nazwy oraz odkryjecie wielu zaskakujących faktów i ciekawostek związanych z działaniem ludzkiego mózgu. W Kulturotece o książce opowie autor Marcin Przewoźniak.​

21.00-22.00 - "Kulturalna strefa" - Pisze dla dorosłych, młodzieży i dzieci, jej książki są zawsze entuzjastycznie przyjmowane przez czytelników i krytykę. Za całokształt twórczości uhonorowana statuetką "Guliwer w krainie Liliputów". Laureatka pierwszej nagrody w konkursie na „Dziennik polskiej Bridget Jones” za Teren prywatny. Trzykrotna laureatka Konkursu Literackiego im. Astrid Lindgren, otrzymała także nagrody Książka Przyjazna Dziecku i Żółta Ciżemka. Jest doktorem literaturoznawstwa Uniwersytetu Gdańskiego. Gościem Kulturalnej Strefy będzie Barbara Kosmowska​.

22.00-00.00 - "Muzyka dla rodzica" - Damian Sikorski zaprasza na dwugodzinną audycję w klimacie blues rockowym. Pojawią się starsze kompozycje takich artystów jak ZZ Top, Erick Clapton, czy Stevie Ray Vaughan. Z polskiego podwórka zagrają Tomasz Organek, Robert Cichy i Sosnowski. 


.

09.00 - "Weekendowe potpourri" - Małgorzata Pęcińska

Bach, Hummel i Haydn na instrumentach historycznych w interpretacjach wybitnych muzyków XX wieku: klawesynistki Huguette Dreyfus, flecisty Bartolda Kuijkena i znakomitego zespołu Fransa Brüggena w sławnej symfonii „Zegarowej”, a w części drugiej audycji, już na instrumentach współczesnych – pierwsza dama światowej pianistyki, jak zawsze drapieżna i niepokorna Marta Argerich w I Koncercie Liszta. Na koniec wreszcie Wiosna – za oknem i w muzycznym ujęciu Debussy’ego, w jego orkiestrowej suicie pod dyrekcją Bouleza. 

18.00 - "Złoty wiek muzyki kameralnej" - Danuta Gwizdalanka

Słuchać będziemy utworów 17-latka. Kto lubi zabawy liczbowe, ma okazję do podwójnej, bo będą opusy: 1 – 2 – 3. A obsady? Podobnie, tylko o jedno oczko więcej: 2 – 3 – 4 – i cały czas instrumenty smyczkowe. Nazwisko kompozytora znane jest państwu doskonale – Luigi Boccherini. Na koncert kameralnej muzyki młodzieżowej zaprasza Dr Danuta Gwizdalanka.

21.00 - "Romantyczne Weberiana, czyli antenowe powroty Jana Webera" - program z komentarzem Marty Jankowskiej

Bohaterem audycji będzie "muzykalny do szpiku kości" pianista i pedagog - Henryk Heuhaus. Dzisiejszy program wypełni jego wykonanie Koncertu e-moll op. 11 Fryderyk Chopina zarejestrowane prawie 73 lata temu w sali koncertowej Konserwatorium im. Piotra Czajkowskiego w Moskwie. 

Zapraszamy!


Zobacz więcej na temat: #zostańwdomu W POLSKIM RADIU