09.00-12.00 - "Lato z Radiem" - zaprasza Roman Czejarek
Tego dnia wspólnie z Małgorzatą Raduchą Będziemy gościć w Muzeum Wsi Kieleckiej w Tokarni - pokażemy skansen podzielony na sektory: świętokrzyski, lessowy, nadwiślański, wyżynny, małomiasteczkowy i dworsko - folwarczny, opowiemy też o kuchni świętokrzyskiej: parzybrodzie, bidzie i pierzchnickim mazidle z gęsi. Naszymi przewodnikami będą m.in. Aleksandra Inosa i Elżbieta Osman.
Plus nasze codzienne konkursy "Karuzela z nagrodami" i "Skojarzenia Lata z Radiem", Turystyczna Lista Przebojów.PL, kolejny odcinek słuchowiska "Klub wielbicieli Agaty Ch." oraz akcja "Moje Archiwum".
LATO Z RADIEM 2021 >>
19.00-19.30 - "Jedynka Dzieciom" - Agnieszka Kunikowska
26 sierpnia to Narodowy Dzień Psa w USA i we Włoszech. O swoich czworonożnych przyjaciołach opowiedzą Karolina Rożej, Magda Mikołajczuk, Patryk Michalski.
LITERATURA W JEDYNCE:
10.35 - Specjalnie zrealizowane słuchowisko "Klub wielbicieli Agaty Ch." napisane przez Justynę Bednarek i Jagnę Kaczanowską. W rolach głównych Edyta Jungowska i Katarzyna Dąbrowska.
21.45 - "Znachor" Tadeusza Dołęgi-Mostowicza w wykonaniu Mieczysława Czechowicza (Radiobook)
23.50 - "622 upadki Bunga" Witkacego w interpretacji Marcina Hycnara.
07.00-10.00 - "Poranek Dwójki" - prowadzi Paweł Siwek
Poszukujący swoich kolegów "na nieludzkiej ziemi" Józef Czapski, angażująca się w ratowanie dzieci Hanna Ordonówna, poeci Władysław Broniewski i Marian Czuchnowski, pisarze i publicyści Melchior Wańkowicz, Gustaw Herling-Grudziński i Jerzy Giedroyc, filmowiec Michał Waszyński, jeden z ojców polskiego jazzu Henryk Wars, a także cała plejada malarzy i rysowników, aktorek i piosenkarek, kompozytorów i muzyków, reporterek i dziennikarzy aktywnie włączających się w walkę o ludzkie wartości. Wymienione postaci są bohaterami projektu Artists in Arms. To opowieść o artystach i ludziach kultury, ich wojennym szlaku od rosyjskiego Buzułuku, po Monte Cassino i dalej - Paryż, Londyn, Rzym. To multimedialna podróż po historii związanej z Armią Andersa. O projekcie Artists in Arms opowiedzą Marcin Pieszczyk - redaktor naczelny Culture.pl portalu Instytutu Adama Mickiewicza i Mikołaj Gliński - koordynator projektu Artists in Arms w Instytucie Adama Mickiewicza. Początek rozmowy o godz. 9.30.
W audycji także:
- Festiwal "Warszawa Singera" i koncert w ramach cyklu JIDYSZ NA TRAWIE - "MESHUGE"
- Jakub Małecki o swojej najnowszej książce "Święto Ognia"
- prace nad powstaniem ogromnych rozmiarów muralu z wizerunkiem Jana Heweliusza
10.00-13.00 - "Podróżnik muzyczny" - prowadzi Magdalena Łoś
10.00-11.00 - Berlin
11.10-12.00 - Michael Ippolito Divertimento for Chamber Orchestra, wyk. c/o chamber orchestra; Johannes Brahms Sonata F-dur op. 99, wyk. Emmanuelle Bertrand - wiolonczela, Pascal Amoyel - fortepian
12.05-12.45 - Płyta na lato: Cecilia Bartoli, I Barocchisti - St.Petersburg
12.45-13.00 - Zapiski ze współczesności - Rafał Augustyn
13.00-15.00 - "Koncerty w porze lunchu" - prowadzi Klaudia Baranowska
Scottish Chamber Orchestra, dyr. Maxim Emelyanychev (Royal Albert Hall, Festival BBC Proms, 1.08.2021)
Wolfgang Amadeus Mozart 39. Symfonia Es-dur, K. 543; 40. Symfonia G-dur, KV 550; 41. Symfonia C-dur, K. 551 ('Jupiter')
16.00-17.30 - "Wybieram Dwójkę" - prowadzi Jakub Kukla
"Synteza czterech pór roku i światła" - tak swój obraz opisuje sam artysta. Dzieło tworzył przez dwa tygodnie na rodzinnym Podlasiu. Powstawało w jednej z hal, bo ze względu na wymiary (3,4 mx13,5 m) nie zmieściłoby się w jego domowej pracowni. To największy obraz namalowany na płótnie. Mistrz - Leon Tarasewicz - stworzył tę abstrakcję specjalnie na Wystawę Światową Expo 2020 w Dubaju i już w październiku będzie można ją podziwiać w polskim pawilonie. O tym jak powstawało to wyjątkowe dzieło, o roli kolorystyki i jego przekazach porozmawiamy z samym Leonem Tarasewiczem.
W audycji opowiemy też o trwającym w Łodzi Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym Retrospektywy 2021 oraz o festiwalu Solidarity of Arts zorganizowanym przez Europejskie Centrum Solidarności w Gdańsku. Zajrzymy również do Teatru Szekspirowskiego, by porozmawiać o pierwszej polskiej adaptacji scenicznej powieści Orhana Pamuka "Śnieg".
17.30-18.00 - "O wszystkim z kulturą" / Jaka polskość po pandemii - aud. Michała Płocińskiego
Jakich wartości i wzorców potrzebujemy w świecie po pandemii? Czy globalny kryzys zdrowotny powinien nas skłonić do zrewidowania kanonu postaw obywatelskich, ponownego zastanowienia się nad tym wymarzonym kształtem nowoczesnego patriotyzmu? Co z naszej historii chcemy zapamiętać, co stanowi dla nas wartość, inspirację, z czego chcemy być dumni i z czego czerpać wzorce? I które z tych wartości najlepiej sprawdzą się w starciu z wyzwaniami XXI wieku? Gość: Robert Kostro, dyrektor Muzeum Historii Polski
18.00-19.00 - "Teraz jazz" - prowadzi Andrzej Zieliński
19.00-22.00 - "Letnia promenada" - prowadzi Róża Światczyńska
Międzynarodowy Festiwal "Chopin i jego Europa" - retransmisja recitalu Kate Liu w Filharmonii Narodowej ( 24.08.2021, godz. 17.00)
Wolfgang Amadeus Mozart Sonata fortepianowa a-moll K 310; Fryderyk Chopin Nokturn G-dur op. 37 nr 2, Ballada g-moll op. 23; Johannes Brahms III Sonata f-moll op. 5
Wyk. Kate Liu - fortepian
19.30-20.00 - "Rozmowy po zmroku" / Vivica Genoux
Jest jedną z najciekawszych współczesnych śpiewaczek: zaczynała od repertuaru rossiniowskiego, jednak po przełomowym spotkaniu z Rene Jacobsem zwróciła się ku muzyce barokowej. Vivica Genaux zachwyca publiczność i krytyków na całym świecie niezwykła osobowością, energią i pięknym, mistrzowsko prowadzonym mezzosopranem. O długich mroźnych miesiącach na dalekiej północy, o poplątanych rodzinnych korzeniach i, przede wszystkim, o muzyce z pochodzącą z Alaski śpiewaczką porozmawia Jakub Kukla.
22.00-00.00 - "Nocna strefa" - prowadzą Jacek Hawryluk i Bartek Chaciński
LITERATURA W DWÓJCE:
11.00-11.10 - "To się czyta latem" - Elif Shafak "Czterdzieści zasad miłości", czyta Katarzyna Herman.
15.00-15.15 - "Literacka sjesta" - Jerzy Pilch "Dziennik", czyta Adam Ferency.
19.15-19.30 - "Książka do słuchania" - Czesław Miłosz "Rodzinna Europa", czyta Jerzy Radziwiłowicz.
00.00 - 02.00 Dym na wodzie - Leszek Adamczyk
02.00 - 03.00 Studio el-muzyki - Jerzy Kordowicz
03.00 - 04.00 Klub Trójki - powtórka ze środy - Monika Małkowska
04.00 - 06.00 Synth-Pop – Michał Kirmuć
06.00 – 08.45 Pora na Trójkę – Łukasz Ciechański
Ratowanie niepełnosprawnych zwierząt. W Zachodniopomorskiem stworzono pierwszy w Polsce wózek dla niepełnosprawnych świń. Dzięki temu sprzętowi będzie można uratować wiele zwierzęcych żyć.
Od najbliższego poniedziałku strażnicy miejscy lub gminni będą mogli karać mandatami użytkowników hulajnóg elektrycznych. Za jakie wykroczenia będą mogli wypisać mandat?
Na Kaszubach trwają jedne z największych ćwiczeń ratowniczych w Polsce. Podczas akcji pod kryptonimem LAS 2021 trenuje ponad 500 strażaków. Jak wyglądają ćwiczenia
08.45-09.00 Salon Polityczny Trójki – Beata Michniewicz
Gość: Marek Sawicki, Polskie Stronnictwo Ludowe
09.00 - 11.00 Trójka przed południem – Trójka na biwaku (wyd. specjalne) – Piotr Firan
Zwiedzamy kamper Polskiego Radia Rzeszów. Opowiadamy o akcji i wizycie przy Myśliwieckiej.
Kto znany pochodzi z Bieszczad i Podkarpacia? – wejście prowadzących
Bieszczady – dlaczego tyle osób tam ucieka?
Czy rzeczywiście "rzucamy wszystko i jedziemy w Bieszczady"? Jak de facto wygląda migracja? Jak się żyje w Warszawie osobom, które przyjechały z Podkarpacia do "stolicy"?
Bieszczady – co mają do zaoferowania? Czy warto tam pojechać na wakacje, nawet gdy tak jak teraz pogoda nas nie rozpieszcza?
Kulinaria Bieszczad i Warszawy. Co oba "regiony" mają do zaoferowania? Czego koniecznie trzeba spróbować
Czy kamperem można się w ogóle zatrzymać w Warszawie? Jak wyglądają warszawskie pola kempingowe i co warto zobaczyć w kilka godzin w stolicy?
11.00 – 15.00 Trójka do trzeciej – Mateusz Drozda
Jako jedyny na Dolnym Śląsku ma zielone tablice rejestracyjne, co oznacza że jest pojazdem z napędem wyłącznie elektrycznym. To nowy/stary fiat 126 p. Przeróbki leciwego malucha dokonał samodzielnie mieszkaniec Głuszycy, Radosław Pawlaczyk. Teraz jeździ nim do pracy do Wałbrzycha, pokonując codziennie 50 kilometrów.
Sercem terminalu na lotnisku jest bagażownia. Chociaż większa jej część jest skrzętnie ukryta przed oczami pasażerów to jednak dzięki niej nasze walizki lecą razem z nami. Jak to się dzieje, że bagaże trafiają do tego samolotu, do którego powinny, a także jak bagaż jest sprawdzany pod kątem bezpieczeństwa?
15.00 - 19.00 Zapraszamy do Trójki – Witold Lazar/wyd. Jakub Witkowski
Estetyka przestrzeni miejskiej. Jak działają ustawy krajobrazowe w miastach Polski?
18.45 Reportaż "Pielgrzymka" - Urszula Żółtowska-Tomaszewska
19.00 - 20.00 W Tonacji Trójki – Michał Kirmuć
20.00 - 21.00 Konstelacja M. - Mateusz Tomaszuk
21.00 - 22.00 Po zachodzie słońca - Aleksandra Kaczkowska
22.00 - 23.00 Klub Trójki – Wojciech Reszczyński
Najważniejsze problemy w funkcjonowaniu i zadania IPN pod nowym kierownictwem. Sylwetka nowego Prezesa Instytutu. Gość: dr Karol Nawrocki, prezes IPN
23.00 - 00.00 NocHarmonia - Julia Sawicka/wyd. Aleksandra Kaczkowska
LITERATURA W TRÓJCE:
12.45 - "Rowerem przez II RP. Niezwykła podróż po kraju, którego już nie ma. Reportaż z 1934 roku" Bernarda Newmana. Przekład - Ewa Kochanowska, czyta - Rafał Zawierucha, przygotowała - Barbara Marcinik.
23.35 - "Weekend kulturalny" - zaprasza Maja Kluczyńska
W pierwszej części audycji o filmowym konkursie historycznym "Patria Nostra". Gośćmi będą Natalia Wołyniec - prezes Fundacji oraz jej fundator Mirosław Gryko. Gościem drugiej części będzie Elżbieta Wrotnowska-Gmyz, dyrektor Instytutu Teatralnego. Przybliży ona słuchaczom wydarzenia towarzyszące obchodom 18. urodzin tej instytucji.

13.00-14.00 - "Muzyczny Lunch" - Ula Kaczyńska
Poznamy historię powstania utworu Kapeli ze Wsi Warszawa - Spiritual Revival.
14.00-15.00 - "Dajesz radę" - Anna Hardej
Zapraszamy do legendarnego schroniska Samotnia. Czasem warto zboczyć z głównego szlaku, żeby zatrzymać się w tym jednym z najstarszych schronisk w Polsce. Mały staw nad którym znajduje się Samotnia wcale nie jest taki mały, ma 255 metrów długości, 185 szerokości, a jego głębokość to 6,5 metra!
17.00-19.00 - "TOP - trochę optymizmu popołudniem" - Kuba Marcinowicz
OMG, czyli omawiamy mowę geeka - nowy trend na instagramie dump lub #photodump. Teoretycznie przypadkowe ujęcia złożone w jeden, instagramowy album. Dump to śmietnik - panuje na naszych wirtualnych rolkach ze zdjęciami i zwykle go nie ujawniamy, ale na fali mody na naturalność pojawił się na naszych feedach. Czy zostanie tam na dłużej?
21.30-22.00 - "Strefa sportu" - Darek Matyja
W sporcie najpiękniejsze są niespodzianki i taką właśnie niespodziankę sprawił Dawid Tomala zdobywając złoty medal w chodzie na 50 kilometrów, choć przed startem nikt na niego nie stawiał. Zapraszamy na spotkanie z mistrzem olimpijskim z Tokio.
22.00-00.00 - "TŁUSTY Czwartek - "Vito Bambino
Posłuchamy motywującego 'Carry on Phaenomenon' Kishi Bashi i zderzymy to z dobrym, wywarzonym gustem autora. Omah Lay opowie o oddanej mu kochance, a Freddy zapyta wprost: 'kto chciałby żyć na zawsze!?
08.00-10.00 - "Poranek w PRD" - Międzynarodowy Dzień Psa. Pies od zawsze jest najlepszym przyjacielem człowieka - początki udomowienia tego zwierzęcia sięgają kilkunastu tysięcy lat wstecz. Warto tego dnia spędzić więcej czasu ze swoim pupilem. Pójść na dłuższy spacer, kupić mu jakieś przysmaki czy nową zabawkę. Czworonogi to nie tylko wierni przyjaciele, ale też świetnie wpływają na małe dzieci, starsze zaś mogą nauczyć sumienności i odpowiedzialności. No i pies zawsze poprawi człowiekowi humor - kto pierwszy jest przy drzwiach, kiedy właściciel wraca ze szkoły lub pracy?
11.00-12.00 - "Leszek i Miś Michaś" - Razem z Leszkiem i Misiem Michasiem poznajemy Kosmos oraz dowiadujemy się czym są spadające gwiazdy. Co dzieje się z nimi potem, kiedy już znikają?
18.00-19.00 - "Podwieczorek z Filipem i Leopoldem" - Kim jest detektyw, jakich narzędzi używa w swojej pracy. Kim był Arsen Lupin, dżentelmen włamywacz. Dlaczego jego postać wciąż wzbudza tak duże zainteresowanie. Gość: Dariusz Rekosz, pisarz.
21.00-23.00 "Strefa rodzica"
1. Temat: Szkoły, do których chce się chodzić. W poszukiwaniu szkół, do których chce się chodzić, Maria Hawranek, reporterka i mama, przejechała całą Polskę. W Warszawie, Gdańsku, Bielsku-Białej, Radowie Małym czy Słupi Wielkiej znalazła inspirujące miejsca i ludzi, którzy zarażają entuzjazmem i wcielają w życie inne pomysły na edukację. Sięgają do metod Marii Montessori czy Celestyna Freineta, rezygnują z ocen, prowadzą lekcje w przyrodzie i mają czas, by dbać o relacje. O tych szkołach opowie p. Maria.
2. Temat: Bliżej. Rodzicielstwo bliskości dla tych, którym kończy się cierpliwość. Czym naprawdę jest rodzicielstwo bliskości i jak stosować jego zasady w praktyce. Gość: Joanna Jaskółka, autorka bloga Matka jest tylko jedna.
LITERATURA W POLSKIM RADIU DZIECIOM:
14.00 - Słuchowisko "Tajemnica granatowego zaułka" Barbary Kmicic. TPR z 1979 r. w reżyserii Stanisławy Grotowskiej. Wystąpili: Wiktor Zborowski, Paweł Wawrzecki, Bronisław Pawlik, Zofia Merle, Barbara Ludwiżanka, Cezary Kwieciński, Barbara Krafftówna, Jan Kociniak, Tadeusz Grabowski, Stefan Friedmann.
19.10 - "Książka do poduszki" - "Brygada Enfosia kontra plastikowa Zgryzolda", czyta Anna Wójcikiewicz.
13.00 - "Śpiewnik chopinowski" - Doroty Kozińskiej
W audycji autorka opowie m.in. o niesłusznie pomijanym wpływie pieśni i utworów wokalno-instrumentalnych Franciszka Schuberta na twórczość Fryderyka Chopina.
21.00 - "Chop-in-pop" - Mariusz Gradowski
Granie na fortepianie to może być dobra zabawa. Fortepian bywa traktowany jak zabawka. Bywa też zabawką. A co gdy taką zabawkę potraktować poważnie? Zespół Małe Instrumenty od dawna znajduje wśród zabawek tego świata brzmienia, które potrafią oddać wszystko. Także ducha muzyki Fryderyka Chopina.
22.00 - "Czarne na białych" - Jakub Puchalski
Friedrich Gulda jako interpretator dzieł Ravela, Debussy’ego i Chopina. W programie zabrzmią m.in. Nokturn c-moll op. 48 nr 1 oraz Preludia op. 28 Fryderyka Chopina, a także Suite bergamasque Claude'a Debussy'ego i Gaspard de la Nuit Maurice'a Ravela. Audycje zwieńczy utwór Epitaph Für Eine Liebe skomponowany przez samego Friedricha Guldę.