09.00-12.00 - "Cztery pory roku" - zaprasza Sława Bieńczycka
Jak rozpoznać oszustów, którzy - wykorzystując okres przedświąteczny - organizują fałszywe zbiórki charytatywne, bądź też podszywają się pod organizatorów autentycznych akcji mających nieść pomoc? Na jakich zasadach organizowane są legalne zbiórki charytatywne, czy mamy prawo żądać od osób je prowadzących identyfikatorów, jak sprawdzić ich wiarygodność?
To tylko część pytań, na które poszukamy odpowiedzi m.in. w materiale reporterskim Patryka Bedlińskiego. Należy pamiętać, by nie przekazywać pieniędzy obcym osobom, nie przesyłać ich na podane przez obce osoby numery kont, nie podawać nikomu danych do logowania na nasze konta bankowe, nie przekazywać obcym osobom kodów do płatności mobilnych.
Zawsze warto kilkukrotnie sprawdzić nadawcę, choćby wpisując do przeglądarki adres, z którego nadeszła wiadomość. Każdy podejrzany przypadek należy niezwłocznie zgłosić funkcjonariuszom policji.
Ponadto kolejny odcinek słuchowiska "Rodzina Połanieckich" i konkursy "Od małego dla dużego", "A to kto to…" oraz Poradnik językowy.
19.30 - "Przystanek historia" - zaprasza Paweł Lekki
Niezapomniany zryw. Powstanie Wielkopolskie 1918-1919
27 grudnia 1918 roku wybuchło powstanie wielkopolskie, jeden z nielicznych zrywów w polskiej historii, zakończonych sukcesem. W rocznicę tego wydarzenia w poznańskim oddziale IPN w ramach projektu wystawienniczego "Wystawy Elementarne IPN" została przygotowana wystawa "Powstanie Wielkopolskie 1918–1919".
Na planszach wystawy przedstawiono podstawowe zagadnienia związane z powstaniem: jego genezę z uwypukleniem działań przygotowujących społeczeństwo polskie w Poznańskiem do odzyskania niepodległości, wybuch powstania z podkreśleniem jego spontaniczności związanej z przyjazdem do Poznania Ignacego Jana Paderewskiego, a także jego przebieg, tak od strony militarnej, jak i dyplomatycznej.
W audycji także informacje o najciekawszych wydarzeniach organizowanych przez IPN oraz o wybranych artykułach na portalu PrzystanekHistoria.pl.
LITERATURA W JEDYNCE:
10.35 - "Rodzina Połanieckich" Henryka Sienkiewicza z Janem Englertem, Martą Lipińską, Zdzisławem Mrożewskim - fragmenty słuchowiska z 1977 roku.
Ta obyczajowa powieść inspirowana nieszczęśliwym małżeństwem Sienkiewicza z Marynuszką został wydana w 1894 roku. Opowiada o Maryni z Pławickich i Stachu Połanieckim. Nie od razu dane im było zawrzeć małżeństwo, na przeszkodzie stanęło zbyt kupieckie podejście Stacha do życia. To jednak nie tylko historia małżeństwa Połanieckich, ale także obraz nowej klasy.
21.45 - "Opowiadania" Stefana Grabińskiego w interpretacji Tomasza Borkowskiego, czyli fantastyka i horror w wersji retro.
23.50 - Joseph Bedier "Dzieje Tristana i Izoldy", czyta Krzysztof Kolberger.
PŁYTYA TYGODNIA:
"Gore gwiazda Jezusowi" - Chór Polskiego Radia, Dorota Miśkiewicz, Paweł Tomaszewski Quartet, Chór dziecięcy
Grzegorz Ciechowski - Serwis specjalny
00.00-01.00 - "Nocna strefa" - prowadzi Piotr Metz
00.55-01.00 - "Przypadki słowa" / Tadeusz Nowak "Psalmy" - aud. Iwony Smolki
01.00-02.00 - "Fantazja polska" (powtórzenie) - prowadzi Ewa Szczecińska
Nikola Kołodziejczyk Koncert na saksofon, akordeon i smyczki, wyk. Paweł Gusnar – saksofony, Klaudiusz Baran – akordeon, Chopin University Chamber Orchestra, dyr. Rafał Janiak; Mieczysław Karłowicz pieśni do słów Kazimierza Przerwy – Tetmajera, wyk. Małgorzata Walewska – mezzosopran, Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Szczecińskiej, dyr. Rune Bergmann; Fryderyk Chopin Walc Es-dur op.18, Scherzo b-moll op. 31, Polonez As-dur op. 53, wyk. Witold Małcużyński – fortepian
02.00-06.00 - "Muzyczna noc Euroradia" - prowadzi Marcin Majchrowski
Georg Friedrich Händel, Leonardo Leo, Michel Corrette, Antonio Vivaldi, Giuseppe Torelli, Arcangelo Corelli, Jan Sebastian Bach, Antonio Vivaldi, Boris Papandopulo, Guillaume de Machaut, Ivan Jarnovic, Franciszek Schubert, Carl Friedrich Abel, Max Bruch, Wolfgang Amadeus Mozart, Adrian Willaert
06.00-07.00 - "Fantazja polska" (premiera) - prowadzi Ewa Szczecińska
Muzyka polskiego średniowiecza – Bogurodzica, O najdroższy kwiatku, Ballada, O Maria dulcor florum, Bądź wiesioła Panno czysta, wyk zespół Ars Nova, kier. Jacek Urbaniak; Karol Lipiński Trio A-dur op. 12, wyk. Wojtek Proniewicz – I skrzypce, Adam Roszkowski – II skrzypce, Jan Roszkowski – wiolonczela
07.00-10.00 - "Poranek Dwójki" - prowadzi Paweł Siwek
Tym razem wyruszymy w muzyczną ekspedycję pod kryptonimem "Misja: Młynarski", gdzie przyjrzymy się "naszej planecie", ale też planecie "Młynarski", o której chociaż mogłoby się nam tak wydawać, może nie wszystko jeszcze wiemy. Misja: Młynarski startuje, by odetchnąć, odpocząć w miłym towarzystwie, ale też - słowami Młynarskiego - podrzucić parę tematów na serio i zupełnie poważnie - tak o spektaklu muzycznym czytamy na oficjalnej stronie warszawskiego Teatru Ateneum.
Premiera już 31 grudnia, a o kulisach i samym wydarzeniu w rozmowie z Pawłem Siwkiem opowie aktor - Jacek Bończyk. Początek rozmowy o godz. 9.30. Ponadto w audycji:
- opowiemy o kresowej mowie, jej pochodzeniu oraz wielowymiarowych zastosowaniach;
- będziemy mówić o polsko-japońskiej wystawie "Mówi Onna", która odbywa się online;
- porozmawiamy z fotografem, Andrzejem Lechem.
Wypada także poczytać i to nie byle co! Na tapet weźmiemy pozycje urzekające prostotą oraz pomysłowością - książki aktywnościowe dla dzieci. Nie zabraknie również hojnie nagradzanego konkursu "Do trzech razy sztuka", gdzie emocje potrafią sięgnąć zenitu, a o którym słuchacze ślą słowa uznania.
10.00-13.00 - "Kanon Dwójki" - prowadzi Andrzej Sułek
10.00-11.00 - "Znacie, to posłuchajcie" - Antonio Vivaldi Koncerty, wyk. Musica Antiqua Latina, kier. art. Giordano Antonelli
11.10-12.00 - Joseph Haydn Symfonia nr 80 d-moll, Koncert skrzypcowy nr 1 C-dur, wyk. Freiburger Barockorchester, Gottfried von der Goltz
12.05-12.45 - Ludwig van Beethoven Koncert fortepianowy nr 4 G-dur op. 58, wyk. Krystian Zimerman, London Symphony Orchestra, dyr. Simon Rattle
12.45-13.00 - "Zapiski ze współczesności" / Mój dom rodzinny / Gość: Damian Damięcki
13.00-15.00 - "Koncerty w porze lunchu" - prowadzi Magdalena Łoś
Actus Humanus 2021 - recital Patrizi Bovi - śpiew, harfa (Gdańsk, Ratusz Głównego Miasta, 7.12.2021)
VOCI. STORIE DI DONNE
Anon. Cecilia; Anon. Mare maje, scura maje; Martin Codax Ondas do mar Anon. Duerme querido / Gerineldo; Anon. Santa Barbara; Anon. Sola Dolente; Anon. Magdalena degna da laudare (Laudario di Cortona 91); Anon. Beneito foi o dia; Anon. Stabat Mater; Anon. Como deus è comprida trinitade; Anon. Verbum caro factum est; Judici signum; Anon. Madre de Deus; Hildegarda z Bingen Ave generosa, O successores
16.00-18.00 - "Wybieram Dwójkę" - prowadzi Jakub Kukla
Zespół Śpiewaków Miasta Katowice Camerata Silesia obchodzi 30. urodziny. Założony został w 1990 roku przez dyrygentkę, Annę Szostak. Dziś jest jedną z najważniejszych kameralnych grup śpiewaczych w Polsce, cieszącą się również międzynarodową renomą. Camerata Silesia występowała w najbardziej prestiżowych salach koncertowych świata i podczas najbardziej renomowanych festiwali muzycznych. Nagrała ponad 60 płyt, z których trzy nagrodzono "Fryderykiem" a kilkanaście było do tej nagrody nominowanych.
O tym, przez jakie szlaki wiodła artystyczna droga zespołu, jak przedstawiają się jego plany na przyszłość oraz jak wyglądają jubileuszowe obchody - o tym porozmawiamy z dyrektor Zespołu Śpiewaków Miasta Katowice Camerata Silesia, Anną Szostak.
Kilka dni przed Bożym Narodzeniem w audycji nie może zabraknąć szopek, zwłaszcza tych krakowskich, niezwykle kolorowych, błyszczących, zaskakujących precyzją wykonania i kryjących w sobie wiele tajemnic. Odwiedzimy także wystawę "Pozdrowienia z powiatów!", którą można zobaczyć w Narodowym Instytucie Architektury i Urbanistyki w Warszawie.
Zaprosimy też do lektury książki "Jan Wilkowski. W stulecie urodzin 1921-2021". To wyjątkowy hołd złożony przez Teatr Lalka dyrektorowi artystycznemu tej sceny w latach 1952 - 1969, aktorowi, reżyserowi i autorowi sztuk teatralnych. Zaprosimy również do kin - na najnowszy film Woody'ego Allena - "Hiszpański romans".
17.30-18.00 - "O wszystkim z kulturą" / Miękki środek w twardej skorupie - aut. Jakub Kukla
Spotkanie z Wojciechem Grzędzińskim.
18.00-19.00 - "Teraz jazz" - prowadzi Przemysław Psikuta
19.00-22.00 - "Filharmonia Dwójki" - prowadzi Marcin Majchrowski
Koncert Duńskiej Narodowej Orkiestry Symfonicznej pod dyrekcją Marin Alsop, solista: Jan Lisiecki – fortepian (Kopenhaga, 23.09.2021)
Johannes Brahms I Koncert fortepianowy d-moll op. 15, Mikołaj Rimski-Korsakow Szeherazada – suita symfoniczna op. 35
21.30-22.00 - Rozmowy po zmroku / Roman Berger - audycja Beaty Stylińskiej
Najważniejsza była dla niego tematyka religijna i duchowa. Twórczość kompozytorska walczyła w nim o prymat z refleksją filozoficzną i rozprawami teoretycznymi. Roman Berger – kompozytor pogranicza Polski i Czechosłowacji, potem Słowacji będzie bohaterem audycji Rozmowy po zmroku. W pierwszą rocznice śmierci wspominać go będą przyjaciele i współpracownicy: Olga Smetanova – członek Rady Programowej Festiwalu Eufonie, dyrygent Ewald Danel i Dyrektor Festiwalu Warszawska Jesień – Jerzy Kornowicz.
22.00-23.00 - "Muzyczny wieczór" / Nowa Polska - prowadzi Ewa Szczecińska
Stefan Węgłowski deep light, ray of night, time brings relief, frozen memory, wyk. Adam Kośmieja – fortepian, Anna Figurska – wokal, Stefan Węgłowski – gitara elektryczna, elektronika
23.00-00.00 - "Nocna strefa" - Rafał Księżyk
LITERATURA W DWÓJCE:
11.00-11.10 - "To się czyta" - Literackie Boże Narodzenie: Władysław Stanisław Reymont "Chłopi".
15.00-15.15 - "Literacka sjesta" - Jaroslav Hašek "Gdy się serce roznamiętni", czyta Krzysztof Kowalewski.
19.15-19.30 - "Książka do słuchania" - Jarosław Iwaszkiewicz "Aleja przyjaciół", czyta Zbigniew Zapasiewicz.
Dzień pod hasłem: "Obywatel G.C. w Trójce"
00.00-02.00 - "Trójka pod księżycem" - Elżbieta Korczyńska
02.00-03.00 - "Apteka nocna" - Jędrzej Kodymowski
03.00-05.00 - "Między dniem a dniem" - Tomasz Miara
05.00-06.00 - "Trójka budzi: soul & funk" - Małgorzata Łukowska
06.00-08.45 - "Pora na Trójkę" - Tomasz Miara
W audycji m.in.:
6:50 - Kapsuła czasu dzwonników wawelskich została zamurowana w ścianie katedry na Wawelu. Dzwonnicy włożyli do niej cenne dla siebie rzeczy po to, aby po latach mogli je odkryć dzwonnicy... z przyszłości. To podsumowanie obchodów 500-lecia uruchomienia Dzwonu Zygmunt;
7:20 - 22 grudnia mija 20. rocznica śmierci jednego z najwybitniejszych polskich artystów Grzegorza Ciechowskiego. Był liderem zespołu Republika, kompozytorem, autorem tekstów oraz był także producentem. Realizował kilka projektów artystycznych takich jak Obywatel G.C oraz Grzegorz z Ciechowa. Piosenki pisał dla Kasi Kowalskiej i Justyny Steczkowskiej. Pisał muzykę filmową do takich produkcji, jak 'Wiedźmin" czy "Stan strachu". Grzegorz Ciechowski urodził się w Tczewie, ale studiował w Toruniu. Z miastem związał się na wiele lat, tu także narodziła się legenda zespołu Republika.
Jak pracowało i tworzyło się z Grzegorzem muzykę ? Wspominają członkowie zespołu Republika : Paweł Kuczyński, Zbyszek Krzywański, Leszek Biolik oraz Sławek Ciesielski.
08.45-09.00 - "Salon polityczny Trójki" - Beata Michniewicz
Gość - Grzegorz Schetyna, Koalicja Obywatelska, Platforma Obywatelska.
09.00-12.00 - "Trójka przed południem" - Marta Piasecka
W audycji m.in.:
9.30 Książka Sylwii Gawłowskiej „Ciechowski. Oblicza autorskości” jest pierwszą monografią poświęconą analizie twórczości wybitnego kompozytora, autora tekstów piosenek, wokalisty, producenta i poety – lidera zespołu Republika. Kluczem odczytania dokonań Ciechowskiego jest dla Gawłowskiej pojęcie autorskości na wszystkich poziomach twórczości i obecnej także we wszystkich inicjatywach, które powstały „po Ciechowskim” – na motywach albo z inspiracji jego dokonań.
Gość: dr Sylwia Gawłowska, autorka książki
10.30 Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie zaprasza na nową wystawę, na której można przyjrzeć się z bliska rekonstrukcjom strojów damskich i męskich z epoki Sobieskich. Jak za czasów króla Jana III ubierali się oficer gwardii francuskiej i muszkieter gwardii królewskiej, a także jak wyglądać mogły kaftan turecki, suknia królowej oraz strój panny respektowej. Pałac wilanowski od początku swojej historii stanowił swoisty mikroświat: miejsce wytchnienia dla zajętego sprawami państwowymi króla i ostoję życia rodzinnego. Twórcy strojów ukazali ówczesną modę, która istotnie wpływała na obyczaj i etykietę panującą na dworze lwa Lechistanu.
Gość: Elżbieta Dunin-Wąsowicz, archeolog, specjalista ds. rekonstrukcji historycznych z Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie
12.00-13.00 - "Nasza tonacja" - Michał Kirmuć
Audycja w całości o twórczości Grzegorza Ciechowskiego.
13.00-15.00 - "Trójka do trzeciej" - Mateusz Drozda
W audycji m.in.:
13:15 NFT wchodzi do branży muzycznej. Po wiosennym boomie na rynku dzieł sztuki coraz więcej firm i instytucji wierzy w technologię Blockchain. Tym razem nie będziemy jednak zbytnio tłumaczyć co to jest NFT, skupimy się na jego ewentualnych ścieżkach rozwoju oraz zespołach muzycznych, które niczym artyści z innych branż, chcą być pionierami nowych technologii.
14:15 – Armia wprowadza dodatkowe szkolenia przygotowujące żołnierzy do pełnienia służby na granicy, nie tylko polsko-białoruskiej, ale w razie konfliktu na Ukrainie, także w tamtym rejonie. Instruktaże prowadzone z policją jak zachować się w kontakcie a agresywnym tłumem, szczegółowe szkolenia prawne oraz spotkania z psychologiem to ABC przygotowań, które od teraz obowiązują każdego żołnierza wysyłanego na granicę.
15.00-19.00 - "Zapraszamy do Trójki" - Piotr Łodej
W audycji m.in.:
16.40 Niezła historia - Piotr Łodej i prof. Tomasz Gajownik
1964 - Przed III oddziałem NBP w Domu Pod Orłami w Warszawie nieustaleni nigdy sprawcy zastrzelili konwojenta i ciężko zranili drugiego, rabując ponad 1 mln 300 tys. zł. utargu z Centralnego Domu Towarowego.
1965 - Podpisano umowę licencyjną z Fiatem na produkcję modelu 125p.
17.20 Dzień z Obywatelem GC w Trójce. Wspominamy artystę, opowiadamy o portalu ciechowski.polskieradio.pl. Rozmowa z Michałem Kirmuciem
18.40 Reportaż w Trójce
PREMIERA „W odwiedzinach u śląskich Teksańczyków” – Agnieszka Pospiszyl (Radio Opole)
W Teksasie żyje już szóste pokolenie opolskich Ślązaków. Ich przodkowie wyemigrowali 160 lat temu z Płużnicy Wielkiej, Rozmierzy, Kadłuba, Opola i innych miejscowości naszej ziemi. Silesian Texans, czyli Śląscy Teksańczycy pielęgnują język, zwyczaje, a nawet tradycje kulinarne.
19.00-20.00 - "W Tonacji Trójki" - Piotr Baron
20.00-21.00 - "W Tonacji Trójki" - Michał Margański
W audycji usłyszymy bardzo rzadkie wersje i aranżacje utworów z repertuaru Grzegorza Ciechowskiego.
21.00-22.00 - "Klub Trójki" - Monika Małkowska
Klub Trójki w przedświątecznym wydaniu, z bardzo specjalnym gościem, prosto ze studia koncertowego im. Agnieszki Osieckiej, w którym za fortepianem zasiądzie Prof. Karol Radziwonowicz. Trudno wyobrazić sobie święta Bożego Narodzenia bez muzyki. To najbardziej muzyczne święta w roku. Najstarsze pieśni, litanie i hymny były przeznaczone do stosowania w liturgii kościelnej, pisane po łacinie.
Zanim kolędy przeobraziły się w popularne piosenki świąteczne, popularyzowane w mediach, a nade wszystko sklepach i centrach handlowych były pieśniami o charakterze religijnym związanymi z Narodzinami Syna Bożego. Najstarsza zachowana polska kolęda z 1424 zaczyna się od słów „Zdrów bądź, królu anielski”. My nie będziemy grali kolęd, lecz muzykę z przeszłości, w której pojawiają się wątki bożonarodzeniowe.
Gość: Prof. Karol Radziwonowicz, pianista, wykładowca, prezes Towarzystwa. im. Ignacego Paderewskiego
22.00-23.00 - "NocHarmonia" - Julia Sawicka
Przyjrzymy się twórczości Grzegorza Ciechowskiego od strony jazzowej.
23.00 - 00.00 Białe Szumy – Justyna Grabarz
LITERATURA W TRÓJCE:
10.45 - w cyklu "Powieść w Trójce": "Przez kraj ludzi, zwierząt i bogów" Antoniego F. Ossendowskiego w interpretacji Mirosława Zbrojewicza.
22.06 - "Posłowie" - zapraszają Piotr Gociek i Łukasz Orbitowski
Audycja, którą tworzą dwie, skrajnie różne osobowości literackie. Piotr Gociek i Łukasz Orbitowski, wraz z zaproszonymi gośćmi omawiają gorące nowości wydawnicze.
23.35 - "Między nami kobietami" - zaprasza Anna Popek
Gościem audycji będzie siostra Anastazja Pustelnik, autorka książek kucharskich. Opowie o świętach Bożego Narodzenia w zgromadzeniach zakonnych. Podzieli się także przepisami na świąteczne potrawy.

06.00-09.00 - "Pierwsze słyszę" - Kamil Jasieński
Jak uczniowie w szczytnym celu wykorzystali popularność profilu "Obliczenia i analizy w rapie", który obserwuje na Facebooku ponad 100 tys. osób? To odpowiedź na wyzwanie Fundacji DKMS, która walczy z nowotworami krwi, starając się przekonać jak najwięcej ludzi do stania się potencjalnymi dawcami szpiku.
09.00-10.00 - "Wszystko gra" - Ula Kaczyńska
Którzy polscy artyści nie czują magii świąt, a kto nagrał cover największego "christmasowego" hitu? Autorka zaprasza na spotkanie z Buslavem oraz duetami: Atlvnta i Ala/Zastary.
14.00-15.00 - "Dajesz radę" - Marta Hoppe
Świąteczne cyber … niebezpieczeństwo - jak w tym zabieganym tygodniu nie stracić czujności i jak odeprzeć ataki cyberprzestępców? Phishing, uwierzytelnianie, ataki DDoS - wyjaśnimy te wszystkie trudne hasła i podpowiemy jak nie dać się okraść w sieci.
19.00-20.00 - RAUdycja - Tomasz Rałowski "RAU"
Jako, że jest to ostatni program przed Bożym Narodzeniem, ulegamy świątecznej gorączce i słuchamy nieoczywistych świątecznych piosenek. Na wyjątkową selekcję zaprasza RAU.
21.30-22.00 - "Strefa sportu" - Darek Matyja
Teqball to sport, który powstał zaledwie kilka lat temu na Węgrzech i rozwija się w imponujący sposób. Mecze są rozgrywane na stołach przypominających te do tenisa stołowego, ale piłką … futbolową. Polacy to ścisła światowa czołówka, co udowodnili podczas ostatnich mistrzostw świata w Gliwicach - Adrian Duszak wywalczył brąz, a Paulina Łężak srebro.
LITERATURA W CZWÓRCE:
10.45 - "Lektura w Czwórce" - "Pożegnanie jesieni" - fragmenty powieści Stanisława Ignacego Witkiewicza czyta Jakub Kordas, absolwent Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie.
07.00-10.00 - "Poranek w PRD" - Z czego zrobione są anielskie włosy? Jak robi się bombki? Dlaczego mleko jest białe? Dlaczego się pocimy? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań znajdziecie w Poranku.
15.00-17.00 - "Popołudnik w PRD" - Zajrzymy pod wodę, żeby sprawdzić jakie stworzenia można spotkać w głębinach. Zastanowimy się, jak ryby spędzają zimę i które gatunki ryb żyją w wodach polskich a które wybierają na swój dom odległe morza i oceany.
17.15 - "Jestem, więc myślę" - Rozważania filozoficzne na temat piękna.
21.00-23.00 - "Strefa rodzica"
1. Temat: Akcję "Paczka dla Powstańca". W przedświątecznym czasie harcerze ze Stowarzyszenia Harcerskiego angażują się w akcję "Paczka dla Powstańca" organizowaną przez Muzeum Powstania Warszawskiego. O harcerstwie, pomaganiu i nawiązywaniu dialogu międzypokoleniowego, opowie biorąca udział w akcji Małgorzata Szelhaus ze Stowarzyszenia Harcerskiego.
2. Temat: Boże Narodzenie na ostatnią chwilę, czyli co zrobić gdy już się nie ma czasu. Na ten temat porozmawiamy m.in z red. Anetą Liberacką, redaktor naczelną portalu Stacja7.pl, prezes Fundacji Medialnej 7. Z wykształcenia matematyk. Mama czwórki dzieci.
23.00-01.00 - "Muzyczne podróże Adama Dobrzyńskiego" - W Plenerowym Studiu pojawi się światowej sławy pianistka, na stałe mieszkająca w Kanadzie. Katarzyna Musiał, należąca do elitarnego grona Artystów Steinway'a zdobyła pierwszą nagrodę na Bradshaw & Buono International Piano Competition (Nowy Jork, 2011), ponadto jest laureatką III Międzynarodowego Konkursu Współczesnej Muzyki Kameralnej im. Krzysztofa Pendereckiego (Kraków), Kay Meek Competition (Vancouver), Nagrody im. Albana Berga przyznanej za najlepsze wykonanie jego utworów (Wiedeń). Będzie o świętach, podróżach, będą świąteczne smaki, wspomnienia, plany. I będzie też o wyższości polskich świąt Bożego Narodzenia nad tymi na obczyźnie.
LITERATURA W POLSKIM RADIU DZIECIOM:
12.15 i 14.00 - zwycięskie prace konkursu "Gwiazdkopisanie".

08.00 - "Laureaci nagrody PR" - Anna Skulska
Bohaterem audycji będzie Charles Richard-Hamelin. Artysta został laureatem II nagrody na XVII Konkursie Chopinowskim (2015). Pianista otrzymał również nagrodę za najlepsze wykonanie sonaty Chopina.
18.00 - "Romantyczne brzmienia" - Magdalena Łoś
Muzyka XIX wieku na instrumentach współczesnych i z epoki. W programie m.in. Koncert fortepianowy f-moll Chopina pod palcami Krystiana Zimermana z towarzyszeniem Polskiej Orkiestry Festiwalowej i Grand Duo A-dur D574 Schuberta w wykonaniu Augustina Dumaya, Jean-Philippe Collarda.
22.00 - "Czarne na białych" - Jakub Puchalski
Autor szkicuje sylwetkę niemieckiego pianisty, poetyckiego klasycysty - a może jednak romantyka? - Wilhelma Kempffa. W programie muzyka Chopina, Schuberta, Schumanna i Brahmsa.
Zapraszamy!