Polskie Radio

Bono, Prince i Ciechowski – artyści dzielący się swymi talentami

Ostatnia aktualizacja: 26.12.2021 09:00
Obdarzanie swoich bliskich prezentami to jedna z najmilszych tradycji bożonarodzeniowych. Również artyści sprawiają sobie nawzajem upominki w postaci przebojowych piosenek – i to nie tylko od święta.
Ed Sheeran świetnie dogaduje się z Justinem Bieberem
Ed Sheeran świetnie dogaduje się z Justinem BieberemFoto: Forum / Planet / WARNER MUSIC

"Zakochana kobieta" od mężczyzn

Jednym z największych hitów podarowanych w prezencie był utwór "Woman in Love", nagrany w 1980 roku przez Barbrę Streisand. Jego autorzy, bracia Barry i Robin Gibb, wylansowali większość przebojów pod szyldem własnej grupy Bee Gees, ale twórczej weny starczało im również do tego, aby wspomagać innych artystów. Oprócz wspomnianej Barbry skorzystała z tego m.in. Diana Ross, która zdolnemu rodzeństwu zawdzięcza swój hit "Chain Reaction" z 1985 roku.

Szarmanccy jak James Bond

Hojni okazali się też Bono i The Edge z zespołu U2, gdy w 1995 roku stworzyli temat przewodni do filmu o przygodach Jamesa Bonda. "GoldenEye" zaśpiewała Tina Turner i to właśnie na nią spadł niemal cały splendor. Na szczęście grupa U2 nie musi się martwić brakiem przebojów w swym repertuarze, więc jeden mniej nie robi znaczącej różnicy.

Diament wypuszczony z rąk

O ile dwie poprzednie piosenki można porównać do zapakowanych w świąteczny papier prezentów pod choinką, to "Nothing Compares 2U" jest bardziej niczym genialny wynalazek, na którym nie poznał się jego twórca i dopiero ktoś inny zrobił z niego właściwy użytek. Wynalazcą był Prince, który wymyślił kawałek około 1984 roku, ale nawet nie pofatygował się do studia, by zarejestrować jego porządną wersję. Zamiast tego podarował utwór grupie The Family, której patronował, a która okazała się niewypałem.

W 1990 roku na trop piosenki wpadła niespodziewanie Sinead O'Connor. Irlandzka wokalistka uczyniła z "Nothing Compares 2U" światowy przebój i dopiero wtedy Prince uświadomił sobie, jaki diament trzymał w rękach. Szybko włączył piosenkę do swojego koncertowego repertuaru, ale wtedy wszyscy myśleli już, że to przeróbka hitu Sinead O'Connor.

Artystyczne sprzężenie zwrotne

Z kolei "Because the Night" to coś w rodzaju kurtki, która niezbyt przypasowała oryginalnemu właścicielowi, więc bez żalu oddał ją koleżance. Bruce Springsteen przez kilka miesięcy próbował coś wyrzeźbić w studiu nagrań z kawałka muzycznej gliny, która jednak nijak nie chciała przyjąć kształtu, którym warto byłoby pochwalić się światu. Sprawy w swoje ręce wzięła więc Patti Smith, która dopisała własny tekst i w ten sposób powstał jeden z największych przebojów w jej karierze. Sam Boss docenił dzieło koleżanki po fachu i chętnie grywał "Because the Night" na swoich koncertach.

Przyciąganie gwiazd

Miłe gesty zdarzają się również w świecie wielkich gwiazd popu. Gdy Ed Sheeran odkrył, że pisanie wielkich hitów przychodzi mu z dziecinną łatwością, zaczął się nimi dzielić z innymi artystami. Nie zawsze kończyło się to szturmem na szczyty list przebojów, ale tak stało się z pewnością w przypadku piosenki "Love Yourself" nagranej w 2015 roku przez Justina Biebera. Numery jeden na kilkudziesięciu listach bestsellerów, w tym amerykańskiej i brytyjskiej, dołożyły kolejną cegiełkę do gmachu sławy amerykańskiego gwiazdora. Co na to wszystko Ed? Pozostał tym samym skromnym rudzielcem o nieco nieśmiałym uśmiechu.

Dobrodzieje znad Wisły

Na krajowym podwórku twórczymi św. Mikołajami, z których hojności często korzystali inni artyści byli m.in. Romuald Lipko i Grzegorz Ciechowski. Pierwszy z nich seryjnie komponował przeboje dla zespołu Budka Suflera, w którym grał przez kilka dekad. To jednak nie przeszkodziło mu podrzucać hitów również dużej grupie wokalistów i wokalistek, którzy dzięki temu mogli brylować na scenie. I tak Urszula zawdzięcza mu "Dmuchawce, latawce, wiatr", Zdzisława Sośnicka "Aleję gwiazd" a Izabela Trojanowska "Wszystko, czego dziś chcę". Wśród obdarowanych znalazła się też Anna Jantar, dla której Lipko skomponował piosenkę "Nic nie może wiecznie trwać".

Ciechowski był natomiast obdarzony nadwyżką talentu literackiego. Teksty jego utworów nagranych pod szyldem Republiki i Obywatela G.C. do dziś nie straciły swej mocy. Ale to także on stoi za historiami opowiedzianymi w przebojach "Zostawcie Titanica""Tacy sami" grupy Lady Pank. Jemu Robert Gawliński zawdzięczał poetycki tekst "Nie pokonasz miłości", wyśpiewany w filmie "Wiedźmin". Ciechowski potrafił też spojrzeć na świat oczyma kobiety, gdy jako Ewa Omernik pisał słowa "Dziewczyny szamana""Oko za oko" i reszty piosenek z debiutanckiego albumu Justyny Steczkowskiej.

kc/kr

Czytaj także

Ciechowski jako akuszer karier Kasi Kowalskiej i Justyny Steczkowskiej

Ostatnia aktualizacja: 23.12.2021 09:28
Grzegorz Ciechowski dał się poznać nie tylko jako wyjątkowy autor piosenek i charyzmatyczny lider Republiki – jako producent stał również za karierami kilku gwiazd polskiej sceny muzycznej. Szczególnie dużo zawdzięczają mu Kasia Kowalska i Justyna Steczkowska.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Świąteczne przeboje AD 2021. Który zostanie z nami na dłużej?

Ostatnia aktualizacja: 24.12.2021 09:00
"Last Christmas", "Merry Christmas Everyone", "All I Want for Christmas Is You" – od lat te same hity okupują anteny stacji radiowych, gdy zbliża się Boże Narodzenie. Czy któraś z piosenek nagranych w 2021 roku dołączy do elitarnego grona świątecznych evergreenów?
rozwiń zwiń