Sytuacja na wschodzie - śledzimy sytuację w Ukrainie; informacje pojawiają się na bieżąco w "Aktualnościach Jedynki" oraz w pasmach publicystycznych: "Sygnały dnia", "W samo południe", "Ekspres Jedynki" oraz "Polska i świat". We współpracy z Polskim Radiem dla Zagranicy Wiadomości po ukraińsku - przez cały tydzień po 10.00 i po 17.00.
09.00-10.00 - "Audycja specjalna" / finał "Jedynej Takiej Loterii" - zapraszają Marcin Kusy i Daniel Wydrych
W audycji wylosowani zostaną ostatni laureaci nagród: dziennej (radio DAB+) i tygodniowej (miniwieża) oraz laureat nagrody głównej, czyli samochodu osobowego.
21.00-22.00 - "Historia żywa" - zapraszają Dorota Truszczak i prof. Andrzej Nowak
Nowe życie polityczne w zaborach: ruch narodowy, socjalistyczny i ludowy (od „Proletariatu” do PPS i SDKPiL, od Ligi Polskiej do Narodowej Demokracji, od „Wieńca” i „Pszczółki” do ruchu ludowego).
Jeszcze Polska nie zginęła, kiedy my żyjemy - te słowa pieśni, dzisiejszego hymnu Polski, mówiły końcu wieku XIX to, że mimo, iż Polski nie ma na mapie Europy, to nie oznacza jej śmierci. Polska żyje, bo żyją Polacy i ją tworzą oraz walczą o odzyskanie niepodległości. Ale jak skoro Rosja krwawo stłumiła Powstanie Styczniowe i na długie lata pozbawiła nadziei na zwycięską walkę zbrojną, a szlachta przestała być przewodnią siłą narodu, ponadto została zniesiona pańszczyzna, upowszechniała się oświata? W jakim stopniu te zjawiska przyczyniły się do powstania na ziemiach polskich pierwszych partii politycznych o różnych odcieniach: narodowym, socjalistycznym i ludowym?
Ruch narodowy zainicjowała Liga Polska powstała w Szwajcarii w 1887 roku w Zamku Hilfikon Ludwika Michalskiego za sprawą dawnych uczestników Powstania Styczniowego w tym Zygmunta Miłkowskiego znanego jako Teodor Tomasz Jeż, który opracował koncepcję programową organizacji. Po kilku latach w 1893 roku z emigracyjnej Ligii Polskiej wyrosła trójzaborowa Liga Narodowa Romana Dmowskiego.
Z kolei ruch socjalistyczny rozwijał się w Królestwie Polskim. W 1882 roku w Warszawie została założona partia o nazwie Proletariat z Ludwikiem Waryńskim na czele, której celem było zdobycie władzy, poprawa sytuacji robotników, rewolucja światowa. Po roku rozbita przez władze carskie. W końcu lat 80-tych XIX wieku powstały dwie kolejne organizacje: II Proletariat z Ludwikiem Kulczyckim, Feliksem Perlem oraz Związek Robotników Polskich z Julianem Marchlewskim, Ludwikiem Warskim.
Tymczasem w listopadzie 1892 roku odbył się w Paryżu zjazd polskich socjalistów. Powstała Polska Partia Socjalistyczna. Wśród jej przywódców był Józef Piłsudski. Ale rok później niezadowoleni z programu paryskiego działacze socjalistyczni utworzyli Socjaldemokrację Królestwa Polskiego (SDKP). Nawiązywała do I Proletariatu, odrzucając między innymi idee niepodległościowe. Wśród przywódców SDKP byli: Julian Marchlewski, Róża Luksemburg.
W niedługim czasie zdekonspirowana SDKP przestała istnieć. W 1900 roku działacze socjaldemokratyczni w Królestwie Polskim i na Litwie połączyli siły w Socjaldemokracji Królestwa Polskiego i Litwy (SDKPiL). Tu znaleźli się Feliks Dzierżyński oraz Adolf Warski-Warszawski.
W Galicji najmocniej rozwinął się ruch ludowy. Jego prekursorami był Stanisław Stojałowski wydający pisma „Pszczółka” i „Wieniec”, a także Bolesław i Maria Wysłouch, czy Jakub Bojko. Za sprawą wielu działaczy w 1895 roku w Rzeszowie powstało Stronnictwo Ludowe, przekształcone w 1903 w Polskie Stronnictwo Ludowe. Pozostający poza Galicją Śląsk Cieszyński stał się centrum polskiego ruchu robotniczego w zaborze austriackim, gdzie od 1897 roku działała Polska Partia Socjaldemokratyczna Galicji i Śląska z Ignacym Daszyńskim, Jędrzejem Moraczewskim, Zygmuntem Klemensiewiczem i Hermanem Liebermannem.
23.00-00.00 - "Muzyka Kina" - zaprasza Paweł Sztompke
W 26 rocznicę śmierci Krzysztofa Kieślowskiego w Muzyce kina - muzyka z filmów: Dekalog, Podwójne życie Weroniki, Trzy kolory, z muzyką Zbigniewa Preisnera.
LITERATURA W JEDYNCE:
10.35 - "Naszyjnik królowej" Aleksandra Dumasa. Słuchowisko z 1969 roku, w jednej z głównych ról - Jerzy Nowak.
21.45 - "Faraon" Bolesława Prusa w interpretacji Andrzeja Ferenca. Nagranie z roku 2001. Dostępne w ramach "Radiobooka".
23.50 - "Syzyfowe prace" Stefana Żeromskiego w interpretacji Krzysztofa Kołbasiuka. Nagranie z roku 2000.
00.00-01.00 - "Wieczór płytowy" - prowadzą Tomasz Szachowski i Piotr Metz
Leszek Możdżer / Adam Pierończyk – "19-9-1999" – 2003 GOWI Records
Flora Purim – "500 Miles High" – 1974 Milestone
00.55-01.00 - "Przypadki słowa" / Mirka Szychowiak "Kup mi las" - aud. Iwony Smolki
01.00-02.00 - "Fantazja polska" (powtórzenie) - prowadzi Marek Zwyrzykowski
Mikołaj Górecki Uwertura na orkiestrę smyczkową, wyk. Polska Filharmonia Kameralna Sopot, dyr. Wojciech Rajski, Mikołaj Górecki Concerto Notturno na skrzypce i orkiestrę smyczkową, wyk. Piotr Pławner - skrzypce, Polska Filharmonia Kameralna Sopot, dyr. Wojciech Rajski, Mikołaj Górecki Divertimento na orkiestrę smyczkową, wyk. Polska Filharmonia Kameralna Sopot, dyr. Wojciech Rajski
02.00-06.00 - "Muzyczna noc Euroradia" - prowadzi Marcin Majchrowski
Franciszek Schubert, Anton Bruckner, Józef Haydn, Leopold Hoffmann, Darius Milhaud, Emilio de' Cavalieri, Christoph Willibald Gluck, Jean-Baptiste Forqueray, César Franck, Dietrich Buxtehude, Igor Kuljerić, François Couperin, Jean-Philippe Rameau
06.00-07.00 - "Fantazja polska" (premiera) - prowadzi Ewa Szczecińska
Marceli Popławski Morceau de concest, wyk. Anna Sikorzak – Olek – harfa, Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Ktowicach, dyr. Michał Klauza; Franciszek Lessel Grand Trio Es-dur, wyk. Roman Widaszek – klarnet, Tadeusz Tomaszewski – róg, Joanna Domańska – fortepian; XV w Musica figurata z wrocławskich zbiorów, wyk. Zespół Ars Cantus, kier. Tomasz Dobrzański
07.00-10.00 - "Poranek Dwójki" - prowadzi Paweł Siwek
Gościem poniedziałkowego "Poranka Dwójki" będzie dominikanin OP Jakub Gonciarz, duchowny dekanatu lwowskiego, przebywający aktualnie w Kijowie. Przed rozpoczęciem wojny w Ukrainie był koordynatorem do spraw ochrony niepełnoletnich. Dziś stara się pomagać w ewakuacji cywilów, od kilkunastu dni pisze także dziennik wojenny. Jak mówi - stara się żyć normalnie. Ma także nadzieję, że do spotkania ze słuchaczami Programu 2 w Kijowie wciąż będzie prąd i światło. Początek planowanej rozmowy z OP Jakubem Gonciarzem o godz. 8.30.
O godz. 9.30 dr Rafał Leśkiewicz - dyrektor Biura Rzecznika Prasowego Instytutu Pamięci Narodowej opowie o nowym projekcie dotyczącym dekomunizacji przestrzeni publicznej, który obejmie zmiany nazw ulic czy pomników. W programie zaprosimy także na spotkanie z ukraińską poetką Lubow Jakymczuk, które odbędzie się w poniedziałek w Studiu im. Witolda Lutosławskiego o godz. 18.00. Odwiedzimy także Muzeum Narodowe w Poznaniu i zapowiemy wydarzenia związane z Rokiem Romantyzmu.
10.00-13.00 - "Kanon Dwójki" - prowadzi Róża Światczyńska
10.00-11.00 - "Znacie, to posłuchajcie"
12.45-13.00 - Zapiski ukraińskie: Jarosław Hrycak - opr. Dorota Gacek
13.00-15.00 - "Koncerty w porze lunchu" - prowadzi Marcin Majchrowski
Filharmonicy z Liege w koncercie muzyki francuskiej ( Flagey, Bruksela 20.02.22)
Cesar Franck Wariacje symfoniczne op. 46; Ernest Chausson Symfonia B-dur op.20
Wyk. Florian Noack - fortepian, Królewska Orkiestra Filharmoniczna z Liege, dyr. Pierre Bleuse
14.00 – 15.00 – Józef Haydn Sonata fortepianowa e-moll Hob.XVI:34; Domenico Scarlatti Sonata cis-moll K.247; Robert Schumann Etiudy symfoniczne op.13, Ingrid Fliter - fortepian
16.00-18.00 - "Wybieram Dwójkę" - prowadzi Jakub Kukla
Gościem w audycji będzie Włodek Pawlik - kompozytor, pianista jazzowy i laureat Grammy - który skomponował muzykę do wybranych wierszy poety pokolenia Kolumbów - Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. Premierowy koncert tego projektu odbył się 1 sierpnia 2021 roku w 77. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego w Amfiteatrze na Woli w Warszawie. Ten album to wyraz hołdu, jaki Krzysztofowi Kamilowi Baczyńskiemu składają artyści biorący udział w nagraniu. Włodek Pawlik zaś zadedykował krążek walczącej o swoją wolność i suwerenność Ukrainie (spotkanie o 16.30).
Ponadto w audycji relacja z premiery A Quiet Place Leonarda Bernsteina w reżyserii Krzysztofa Warlikowskiego. Jest to już ósma realizacja reżysera dla Opery Paryskiej. Rozmowa na temat właśnie otwieranej wystawy w Muzeum Narodowym w Krakowie - Bez retuszu Jan Matejko oraz relacja z odsłonięcia popiersia Janiny Korolewicz Waydowej w Teatrze Wielkim Operze Narodowej. W audycji przyjrzymy się także inicjatywie artystów ASP w Gdańsku chcących pomóc walczącej Ukrainie, porozmawiamy z poeta i tłumaczem - Bohdanem Zadurą i posłuchamy wierszy Lubow Jakymczuk - ukraińskiej poetki i krytyka literackiego, z którą spotkanie odbędzie się bezpośrednio po audycji Wybieram Dwójkę.
18.00-19.00 - Spotkanie z Lubow Jakymczuk / transmisja ze studia Witolda Lutosławskiego - prowadzi Małgorzata Szymankiewicz
19.00-22.00 - "Filharmonia Dwójki" - prowadzi Magdalena Łoś
Koncert Zespołu Śpiewaków Miasta Katowice „Camerata Silesia” pod dyrekcją Anny Szostak, soliści: Urszula Kryger – mezzosopran, Paweł Mykietyn – klarnet, Ryszard Duź – altówka, Andrzej Bauer – wiolonczela, Maciej Grzybowski – fortepian (Warszawa, 06.05.1995)
Józef Koffler Die Liebe – kantata op. 14, Augustyn Bloch Anenaiki na 16-osobowy chór kameralny; Roman Padlewski Stabat Mater na chór mieszany a cappella, Henryk Mikołaj Górecki Lerchenmusik op. 53
21.30-22.00 - "Rozmowy po zmroku" / Zawsze w kontrze: Niezależność za cenę biedy - opowieść o postawie Józefa Mackiewicza - aud. Anny Lisieckiej
22.00-23.00 - "Muzyczny wieczór" / Fortepianiści - prowadzi Andrzej Sułek
23.00-00.00 - "Nocna strefa" - prowadzi Ewa Szczecińska
LITERATURA W DWÓJCE:
11.00-11.10 - "To się czyta" - Yoko Ogawa "Podziemie pamięci", czyta Dorota Landowska, opr. Elżbieta Łukomska.
15.00-15.15 - "Literacka sjesta" - Tadeusz Konwicki "Mała apokalipsa", czyta Adam Ferency.
19.15-19.30 - "Książka do słuchania" - Józef Mackiewicz "Sprawa pułkownika Miasojedowa", czyta Mariusz Benoit.
00.00-02.00 - "Ciemna strona mocy" - Aleksandra Kaczkowska
02.00-03.00 - "Apteka nocna" - Jędrzej Kodymowski
03.00-04.00 - "Studio el muzyki" - Jerzy Kordowicz
04.00-05.00 - AnagramMargana - Michał Margański
05.00-06.00 - "Trójka budzi: Klub folkowy" - Wojciech Ossowski
06.00-08.45 - "Pora na Trójkę" - Piotr Firan
W audycji m.in.:
6:50 Aktualna sytuacja na Ukrainie, podsumowanie niedzieli i nocy – przyg. M. Strzałkowski
7.10 Poznaliśmy jakie wsparcie systemowe otrzymają uchodźcy z Ukrainy – przyg. K. Darmoros
7:20 Podsumowanie spotkania ambasadorów unijnych krajów w sprawie nowych sankcji wobec Rosji. Jakie proponowane przez KE nowe sankcje wejdą w życie – przyg. B. Płomecka
7:50 W jedną stronę z darami do Lwowa, w drugą z uchodźcami. Takie kursy od dwóch tygodni wykonuje kierowca pan Jacek – przyg. A. Raczek
08.45-09.00 - "Salon polityczny Trójki" - Beata Michniewicz
Gość - Łukasz Schreiber, Przewodniczący Stałego Komitetu Rady Ministrów
09.00-12.00 - "Trójka przed południem" - Katarzyna Cygler
W audycji m.in.:
9.30 "Niech będzie jeszcze jedna wiosna" - Nowy Salon Poezji – UKRAINA.
Salon Poezji reaktywuje się, by przybliżyć kulturę Ukrainy.
Podczas wydarzenia zostanie zaprezentowana twórczość ukraińskich poetów: Hałyny Kruk, Lubow Jakymczuk, Serhija Żadana, Borysa Humeniuka w wykonaniu aktorów Teatru Nowego w Łodzi. Wybranym fragmentom cytowanym na głos będą towarzyszyły ukraińskie pieśni i muzyka stworzona przez studentów Akademii Muzycznej w Łodzi. Wejściówki będzie można kupić za symboliczną złotówkę, a pozostałą kwotę wpłacić do skarbonek przygotowanych przez Caritas Polska.
Całość zebranych funduszy zostanie przekazana na pomoc mieszkańcom i uchodźcom z Ukrainy.
Gość: Katarzyna Binkiewicz
10.40 "ПЕРЕМОЖЕМО! WYGRAMY!" - nowy cykl koncertowy w Teatrze Wielkim w Poznaniu.
Ideą wydarzenia, którego nazwa pochodzi z poematu "Kaukaz" Tarasa Szewczenki, jest prezentacja kultury ukraińskiej w jak najszerszym aspekcie. Organizatorzy mają świadomość, że pomoc osobom dotkniętym wojną nie może skończyć się na jednym wydarzeniu.
Gość: Renata Borowska-Juszczewska - dyr. Teatru Wielkiego w Poznaniu
12.00-13.00 - "Nasza tonacja" - Marek Wiernik
13.00-15.00 - "Trójka do trzeciej" - Mateusz Drozda
13:30 Ratownik ma szybko pomóc uchodźcom w znalezieniu pomocy w najbliższym otoczeniu.
Każdy obywatel Ukrainy przekraczając granicę może zlokalizować punkty specjalne, gdzie poza zbiórkami darów, można znaleźć punkt medyczny, nocleg, tłumaczenia czy też opiekę psychologa. Do aplikacji dołączają Ratownicy Obywatelscy, którzy dodają punkty specjalne, jak i oznaczają swoją dostępność, aby móc udzielić pomocy potrzebującym. Apka działa w kilku językach. A o jej szczegółach opowie Barbara Skowrońska z Polskiej Organizacji Ratowniczej
13:45 - Informator ekonomiczny - M. Jagiełowicz. Tematy: w tym tygodniu trochę taniej na stacjach paliw - prognozy, przedłużenie tarczy antyinflacyjnej do końca roku, apel ekonomistów - zaostrzyć sankcje;
15.00-19.00 - "Zapraszamy do Trójki" - Piotr Łodej
W audycji m.in.:
15.10 Reakcje na atak rakietowy Rosjan na ośrodek wojskowy w Jaworowie 20 km od granicy z Polską. USA zapewniają, że będą bronić każdego kraju członkowskiego NATO, jaki będzie przez Rosję zagrożony. Rosja oskarżona o użycie na Ukrainie bomb fosforowych, czyli kolejnej broni zakazanej międzynarodowymi konwencjami. W okupowanych ukraińskich miastach kolejne antyokupacyjne manifestacje. W Chersoniu rosyjscy żołnierze strzelali do cywilów. Porwano też drugiego mera, który nie chciał współpracować z Rosjanami. W Melitopolu zaś powstaje już kolaboracyjny rząd. Michał Strzałkowski
15.40 Widzieli bombardowane miasta, samoloty rosyjskiego agresora nad domami i spadające rakiety. Coraz więcej uchodźców z Ukrainy dociera do naszego kraju. To przede wszystkim kobiety i dzieci. Zostawiają swoje domy, które atakują Rosjanie. Wojciech Szubzda
15.50 Spotkanie ministrów finansów państw strefy euro. Kolejne sankcje. Z Brukseli Beata Płomecka
16.10 Pomoc dla uchodźców z Ukrainy - Przemyśl, Medyka, przejście graniczne. Katarzyna Ingram
16.20 Przygotowania przed barażem na MŚ w Katarze. Powołania z ekstraklasy, fragmenty wywiadu z selekcjonerem kadry Czesławem Michniewiczem. Redakcja sportowa
18.40 Reportaż w Trójce - Moje miejsce jest tutaj
Anna i Igor są Polakami urodzonymi we Lwowie. Ich rodziny żyją tam od wielu pokoleń. On pracuje w pałacu młodzieży - prowadzi zajęcia z dziećmi. Jest też krótkofalowcem, ale z uwagi na wojnę nie może nadawać w eterze. Ona jest dziennikarką Kuriera Galicyjskiego. Ostatnie wydarzenia na Ukrainie zupełnie odmieniły życie tych ludzi. Choć się nie znają - oboje zgodnie twierdzą, że pozostaną we Lwowie, bez względu na to, jak dalej potoczą się wypadki.
Ewa Michałowska
19.00-20.00 - "W tonacji Trójki" - Michał Kirmuć
20.00-21.00 - "Trzy wymiary gitary" - Piotr Baron
21.00-22.00 - "Klub Trójki" - Tomasz Zapert
W Klubie Trójki o Patronie Roku 2022 Ignacym Łukasiewiczu porozmawiamy z jego biografem prof. Piotrem Franaszkiem, dyr. MUZEUM NAFTY w Bóbrce, Barbarą Olejarz oraz dyr. MUZEUM REGIONALNEGO w Jaśle, Mariuszem Świątkiem.
22.00-23.00 - "Trzy kwadranse jazzu" - Jan Ptaszyn-Wróblewski
23.00-00.00 - "Serdeczne dźwięki" - Mateusz Krautwurst
LITERATURA W TRÓJCE:
10.45 - w cyklu "Powieść w Trójce": "Przez kraj ludzi, zwierząt i bogów" Antoniego F. Ossendowskiego w interpretacji Mirosława Zbrojewicza.

Płyta tygodnia - "3 & remixed" Robert Cichy
To trzeci album Roberta Cichego będący głównie remiksami wybranych utworów z jego dwóch autorskich płyt ("Smack" z 2018 r. i "Dirty Sun" z 2021 r. - obie nagrodzone Fryderykami), a także zawiera trzy nowe utwory. Płyta do zdobycia codziennie w "Muzycznym Lunchu" po godz. 13.00.
06.00-09.00 - "Pierwsze słyszę" - Kamil Jasieński
Powiemy o platformie uasos.org. Platforma ta łączy uchodźców z Ukrainy z Polakami. Jej celem jest łączenie uciekających przed wojną Ukraińców z osobami w Polsce, które chcą udzielić pomocy. Narzędzie jest intuicyjne, dostępne w języku ukraińskim, polskim i rosyjskim, zaś algorytm najlepiej dobiera kryteria, tak aby pomoc była jak najbardziej skuteczna. Z językoznawcą uporządkujemy kwestię: "w Ukrainie" czy "na Ukrainie"? Jadę "do Ukrainy" czy "na Ukrainę"? Skąd wzięła się różnica i która wersja jest poprawna?
12.00-13.00 - "Stacja Nauka" - Ada Janiszewska
Chemia szczęścia - szczęście i zadowolenie z życia to nie kwestia postawienia właściwej nogi wstając z łóżka. Sprawa, którą badał zespół naukowy na Uniwersytecie w Oxfordzie okazuje się bardziej złożona, a dodatkowych komplikacji przysparza tu kwestia nieszczęścia w miłości i tzw. "biotechnologii anti-love". Nad tym, czym jest szczęście i jak "wyleczyć" miłość pochylili się Aleksandra Przygocka - magister farmacji.
14.00-15.00 - "Dajesz radę" - Kacper Kowalczyk
Zwierzęta te uchodzą za trudne w okiełznaniu. Między innymi właśnie dlatego, niektórzy decydują się, aby swój los związać z psem, bo ten zdaje się bardziej posłusznym. Jeżeli jednak, mimo tej enigmatycznej natury, zastanawiacie się nad adopcją kota, to warto więcej się o nim dowiedzieć.
19.00-20.00 - "Wieczór Rezydentów" - Jurek Przeździecki
Nasze oczy i uszy kierujemy w stronę pogrążonej w wojnie Ukrainy. Posłuchamy muzyki takich twórców z Ukrainy, jak Bryozone, Zavoloka, czy Poly Chain.
22.00-00.00 - "Strefa Dread" - Mirosław "Maken" Dzięciołowski
Rozmowa z organizatorem Winter Reggae, które odbędzie się 19 marca w Gliwicach.
LITERATURA W CZWÓRCE:
10.45 - "Lektura w Czwórce" - "Przygody Scherlocka Holmesa" sir Arthura Conana Doyle’a, w tłumaczeniu Tadeusza Everta. Opowiadanie pt. "Srebrzysta gwiazda" czyta Szymon Roszak - aktor Teatru Współczesnego w Warszawie.
11.00-12.00 - "Leszek i Miś Michaś" - Czym jest matematyka? O dawnych urządzeniach pomagających w liczeniu (abakus, suanpan i bardziej współczesne liczydła), o symbolach używanych w matematyce (symbole dodawania, odejmowania, mnożenia, dzielenia). Jak zawsze na słuchaczy czekają rymowane zagadki i spotkanie z Dziadkiem Ignacym, który tym razem wyjaśni dlaczego matematyka jest potrzebna niemal w każdej dziedzinie życia.
15.00-17.00 - "Popołudnik w PRD" - Hełm, bosaki, pas z toporkiem, zwinięty wąż do wody, czerwony wóz strażacki. W dzisiejszym Popołudniku opowiemy o tym, co strażakowi jest niezbędne w pracy, o tym, jak wzywać pomoc, kiedy jej potrzebujemy i jak zadbać o swoje bezpieczeństwo.
17.15 - "Skarbonka" - Co to jest płaca minimalna, czy jest też płaca maksymalna? Jak wiedza i umiejętności przekładają się na nasze zarobki.
Dla rodziców:
23.00-01.00 - "Co nam w duszy gra?" - W audycji pojawi się Robert Cichy, który opowie o swoim nowym/ starym, ale na pewno odświeżonym a przede wszystkim pełnym klubowych bitów albumie. Będą też członkowie zespołu Szeptucha. Paweł "Szucher" Szuszkiewicz i Tomek "Cynamon" Kamiński opowiedzą o ich znakomitym debiucie, który od początku roku wciąż nie znalazł sobie godnej konkurencji w naszym kraju. Będzie też kilka zapowiedzi płyt, kilka niespodzianek m.in. od Majki Jeżowskiej i Sad Smiles.
LITERATURA W POLSKIM RADIU DZIECIOM:
14.00 - Słuchowisko PRD - "Chlorofilka z błękitnego nieba" w adaptacji Emilii Stawskiej, w reżyserii Jana Warenyci. Teatr Polskiego Radia z 1988 roku. Wystąpili: Jerzy Tkaczyk, Jan Tesarz, Anna Skarżyńska, Aleksandra Rojewska, Włodzimierz Nowakowski, Tomasz Minichowski, Marta Lipińska, Julia Korejwo, Antonina Girycz, Aleksandra Ford-Sampolska, Magdalena Celówna, Marek Bargiełowski.

08.00 - "Laureaci nagrody PR" - Anna Skulska
Bohaterem audycji będzie Krystian Zimerman. W wykonaniu artysty usłyszymy dzieła Fryderyka Chopina: Koncert fortepianowy e-moll op. 11 z towarzyszeniem Polish Festival Orchestra pod kierunkiem samego pianisty, a także Balladę g-moll op. 23.
17.00 - "Linie i pięciolinie" - Jakub Beczek [PREMIERA]
Jakub Beczek – wybitny krytyk literacki, znany z publikowanej na naszym portalu autorskiej rubryki „Ut musica poesis”, przybliżać Państwu będzie związki polskiej literatury i muzyki. Zapraszamy na trzeci odcinek cyklu poświęconego Jarosławowi Iwaszkiewiczowi.
22.00 - "Czarne na białych" - Jakuba Puchalskiego
Tragicznie zmarła nadzieja włoskiej, a właściwie ogólnoświatowej pianistyki - Dino Ciani - zagości w programie. W wykonaniu artysty usłyszymy m.in. Sonatę h-moll Fryderyka Chopina, Sonatę d-moll op. 31 nr 2 Ludwiga van Beethovena, miniaturę Vogel als Prophet Roberta Schumanna, a także etiudę La Campanella Ferenca Liszta.
Zapraszamy!