Polskie Radio

Letnie festiwale i wybitna lektura. Polskie Radio na piątek

Ostatnia aktualizacja: 18.08.2022 19:00
W Jedynce o Festiwalu Psalmów Dawidowych a w Dwójce o Festiwalu Teatralnym Retroperspektywy i Międzynarodowym Konkursie Plakatu "We want Jazz". Przedostatni odcinek akcji Trójkowy Rajd Rowerowy a w Czwórce o tym, dlaczego nie każdy może nurkować. W Polskim Radiu Dzieciom - co u dziecka sygnalizuje złość. Sprawdź nasze propozycje!
Polskie Radio, studio Dwójki
Polskie Radio, studio DwójkiFoto: Grzegorz Śledź/PR2
logo

Sytuacja na wschodzie - śledzimy sytuację na Ukrainie; informacje po ukraińsku pojawiają się na bieżąco w "Aktualnościach Jedynki" oraz w pasmach publicystycznych: "Sygnały dnia", "W samo południe", "Ekspres Jedynki" oraz "Polska i świat". We współpracy z Polskim Radiem dla Zagranicy Wiadomości po ukraińsku - przez cały tydzień po 10.00 i po 17.00.

Mistrzostwa Europy w Lekkoatletyce Monachium 15-21 sierpnia. Przez cały dzień zapraszamy do wysłuchania relacji dziennikarzy sportowych Polskiego Radia. O najnowszych sportowych wydarzeniach będzie można usłyszeć w serwisach sportowych, w audycjach: "Lato z Radiem" 10.30 i 11.05, "W samo południe" 12.36, "Muzyczna Jedynka" 13.05, w "Kronice Sportowej" 22.33 oraz o godz. 20.10, 21.05, 21.55 i 22.05.


06.00-09.00 - "Sygnały Dnia" - zapraszają Daniel Wydrych i Krzysztof Świątek

7.15 Jarosław Sellin / 8.15 Jarosław Sachajko

09.00-12.00 - "Lato z Radiem" - zaprasza Agnieszka Kunikowska

Tym razem Peleton Lata z radiem w okolicach Legnicy, gdzie w sobotę 20 sierpnia odbędzie się kolejny Familijny Piknik. Okolice miasta na rowerze będzie przemierzać Patryk Bedliński. Poza tym jak w każdy piątek Alfabet turystyczny Sławy Bieńczyckiej, która przedstawi też kolejnego zwycięzcę w konkursie „Pochwalmy się Polską” oraz kolejny odcinek powieści „Boczne drogi” Joanny Chmielewskiej plus codzienne konkursy „Koszyk Lata z radiem” i „Skojarzenia”.

13.00-15.00 - "Muzyczna Jedynka" - zaprasza Anna Will

W audycji mówić będziemy o Festiwalu Psalmów Dawidowych, zapraszać na podlaski festiwal jazzowy oraz przyglądać się wokalnej karierze Wojciecha Myrczka.

19.30-20.00 - "Eureka" / Wieczór odkrywców - zaprasza Krzysztof Michalski

* Fizyka dla medycyny i przemysłu – polskie osiągnięcia

- Ujarzmić wiązkę protonów – przełomowe badania prof. Marka Maryańskiego, który pracuje nad stworzeniem metody, umożliwiającej skuteczne, precyzyjne i bezpieczne wykorzystanie strumienia ciężkich cząstek np. w radioterapii. Profesor Maryański przyjechał na PG w ramach programu POLSKIE POWROTY (NAWA) po 30 latach pracy w USA.

- Elastyczna elektronika – o tym, jak powstają nowe, innowacyjne miękkie nanomateriały dla elastycznej elektroniki opowie prof. Bartłomiej Graczykowski – fizyk z UAM w Poznaniu. Materiały, nad którymi pracuje polski badacz mogą zostać wykorzystane np. do stworzenia zwijanych i składanych laptopów, telefonów komórkowych, czy komputerów.

23.00-23.30 - "Muzyczne spotkania" - zaprasza Adam Rozlach

Rafał Blechacz, zwycięzca XV Konkursu Chopinowskiego (2005).

Pianista w ekskluzywnym wywiadzie udzielonym podczas niedawno zakończonego 77. Międzynarodowego Festiwalu Chopinowskiego w Dusznikach-Zdroju, opowiada o swojej dotychczasowej karierze artystycznej, o współpracy z prestiżową firmą płytową, o swobodzie repertuarowej nagrań oraz o najnowszej płycie z dwiema sonatami Chopina. Opowiada też o swoich fortepianach, które towarzyszą mu podczas koncertów. Na zakończenie pianista radzi młodym pretendentom do nagród chopinowskich jak grać muzykę Mistrza Fryderyka.

Jeśli ktoś zajmuje się muzyką Chopina, gra ją na scenie, to musi kochać to, co robi. To jest warunek konieczny do bycia w tym zawodzie, w tej misji prezentowania muzycznego piękna – puentuje swoje rady nasz wybitny, 37-letni pianista.

W części muzycznej artysta zagra utwory J. S. Bacha, F. Chopina, C. Debussy’ego oraz K. Szymanowskiego, pochodzące z jego płyt.

LITERATURA W JEDYNCE:

10.35  - "Boczne drogi" Joanny Chmielewskiej 

"Boczne drogi” to pierwsza powieść kryminalna, którą Joanna Chmielewska napisała o swojej rodzinie. Mieszkająca w Kanadzie ciotka Teresa przyjeżdża do Polski i chce odwiedzić miejsca, których jeszcze nie widziała. Od początku, od samego przylotu na warszawskie lotnisko uczestników podróży prześladują dziwne wypadki, zaskakujące sploty wydarzeń - a w końcu znika Teresa… Tę powieść, jeszcze przed publikacją książkową, czytała w roku 1976 w Lecie z Radiem Barbara Krafftówna. Od tego momentu została wierną przyjaciółką audycji. Warto więc tę niezwykłą, szaloną lekturę przypomnieć.

21.45  "Nędznicy" Victora Hugo w interpretacji Mariusza Benoit (nagranie z roku 2001).

23.50 "Listy do Delfiny” Zygmunta Krasińskiego w interpretacji Krzysztofa Kolbergera.


logo

 

00.00 – 01.00 – "Nocna strefa" – prowadzą Jacek Hawryluk i Bartek Chaciński

00.55 – 01.00 – Przypadki słowa: Edward Stachura (w 85 rocznicę urodzin)

01.00 – 02.00 – "Fantazja polska" (powtórzenie) – prowadzi Marek Zwyrzykowski

02.00 – 06.00 – "Muzyczna noc Euroradia" – prowadzi Karol Furtak

Béla Bartók, Oana Vardianu, George Enescu, Alin Constantin Chelărescu, Wolfgang Amadeus Mozart, Dinu Lipatti, George Enescu, Arcangelo Corelli, Olivier Messiaen, Johann Sebastian Bach,

August Söderman, Armas Jarnefelt, Alexander Glazunov, Antonio Vivaldi, Ignaz Moscheles, Giuseppe Martucci, Andrew York.

06.00 – 07.00 – "Fantazja polska" – prowadzi Marek Zwyrzykowski

Karol Szymanowski II Koncert skrzypcowy op. 61, wyk. Henryk Szeryng – skrzypce, Orkiestra Symfoniczna w Bambergu, dyr. Jan Krenz, Mieczysław Karłowicz Poemat symfoniczny Odwieczne pieśni op. 10, wyk. New Zealand Symphony Orchestra, dyr. Antoni Wit

07.00 – 10.00 – "Poranek Dwójki" – prowadzi Roch Siciński

W Poranku Dwójki opowiemy o organizowanym po raz czwarty Międzynarodowym Konkursie Plakatu "We want Jazz". W tym roku - jak zaznaczają organizatorzy - nie może być innego tematu konkursu niż "Make Jazz Not War".

I dodają: "Zrozumieliśmy, jak bardzo ważna jest muzyka i kultura. Ile muzyka, a w szczególności jazz, może dawać i daje radości oraz pozytywnej energii. Zrozumieliśmy, że w tych trudnych czasach jazz może być ostoją normalności, bo leży na przeciwnym biegunie do okrucieństw i cierpień wywoływanych przez wojnę".

Szczegóły wydarzenia w rozmowie z Jerzym Szczerbakowem - prezesem Fundacji Popularyzacji Muzyki Jazzowej EUROJAZZ oraz z artystą plastykiem, reżyserem, projektantem grafiki i animacji, autorem opraw wielu wydawnictw książkowych., członkiem jury Andrzejem Wąsikiem.

Ponadto w audycji:

- Jazzowa Rozmowa Andrzeja Zielińskiego z Aleksandrem Dębiczem - pianistą i kompozytorem o najnowszej płycie "Siedeways" z kompozycjami rozpisanymi na orkiestrę dętą. 

- wakacyjne wystawy we Wrocławiu

- premiery na Festiwalu Teatralnym Retroperspektywy​

10.00 – 13.00 – "Podróżnik muzyczny" – prowadzi Marcin Majchrowski

10.00 – 11.00 – Muzyka taneczna z czasów „Dekameronu” Boccaccia, wyk. Ensemble Unicorn

11.10 – 12.00 – Isaac Albéniz Rapsodia española op. 70, wyk. Melani Mestre – fortepian, BBC Scottish Symphony Orchestra, dyr. Martyn Brabbins; Maurice Ravel Rapsodie espagnole, wyk. London Symphony Orchestra, dyr. Pierre Monteux

12.05 – 12.45 – Płyta na lato – Jan Vogler, BBC Philharmonic & Omer Meir Wellber Pop Songs

12.45 – 13.00 – Głosy z przeszłości: Ich głosy. Wojna 1920 roku w opowieściach świadków, aut. Aleksandra Łapkiewicz

13.00 – 15.00 – "Dwudźwięki na 85 obrotów" – prowadzi Róża Światczyńska/Piotr Metz

Laureaci Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. H.Wieniawskiego: Piotr Pławner ( I nagroda ex aequo 1991)

160 rocznica urodzin Claude’a Debussyego

Henryk Wieniawski Koncert skrzypcowy fis-moll  op 15, wyk. Piotr Pławner - skrzypce, Orkiestra Panstwowej Filharmonii w Poznaniu, dyr. Jerzy Katlewicz    (1991); Claude Debussy Peleas i Melizanda (fragm), wyk. Taru Veljakka - sopran, Krystyna Szostek-Radkowa -mezzosopran, Gerhard Faulstich - tenor, Jerzy Artysz - baryton, Leonard Andrzej Mróz - bas, Chór i Orkiestra  Filharmonii Narodowej  dyr. Andrzej Markowski ( 26.05 1972); Karol Szymanowski Sonata d-moll  op 9, wyk. Piotr Pławner - skrzypce, Waldemar Malicki- fortepian ( 2001)                                     

16.00 – 18.00 – "Wybieram Dwójkę" – prowadzi Jakub Kukla

17.30 – 18.00 – "O wszystkim z kulturą"Jak Agrippa Hull Kościuszkę pokochał, aut: Jakub Kukla  

O samym sobie mówi skromnie: pisarczyk. Pisarczyk z Warszawy. Tej skromności przeczą sukcesy jego książek, scenariuszy i słuchowisk. W najnowszej powieści opisuje Tadeusza Kościuszkę i, proszę mi wierzyć, jest to zupełnie inny człowiek niż ten, o którym uczyli się Państwo na lekcjach historii. O Kościuszce - bohaterze o nazwisku nie do wymówienia dla Amerykanów i jego czarnoskórym ordynansie Agrippie Hullu opowie Cezary Harasimowicz. 

18.00 – 19.00 – "Jazz.PL" – prowadzi Andrzej Zieliński - Wojciech Pulcyn Quintet [Zbigniew Wegehaupt]

19.00 – 22.00 – "Letnia promenada" – prowadzi Róża Światczyńska

Retransmisja koncertu festiwalu „Chopin i jego Europa”  ( Sala koncertowa, Filharmonia Narodowa, 19.08 godz. 18.00)

Antonín Dvořák Uwertura do opery „Wanda”; Koncert fortepianowy g-moll op. 33 (pierwsze wykonanie na instrumentach historycznych); Mauro Giuliani  Koncert gitarowy A-dur op. 30; Jan Křtitel Václav Kalivoda VII Symfonia g-moll (pierwsze polskie wykonanie

Wyk.  Lukáš Vondráček fortepian historyczny; Mateusz Kowalski gitara; Collegium 1704, dyr. Václav Luks 

21.30 – 22.00 – "Rozmowy na lato": – Strefa literatury: Janusz Głowacki w 5. rocznicę śmierci

22.00 – 00.00 – "Jam session" – prowadzi Przemysław Psikuta

LITERATURA W DWÓJCE:

11.00 – 11.10 – "To się czyta latem": Iwona Smolka "Droga do Obór”, czyta Sławomira Łozińska, opr. Elżbieta Łukomska

15.00 – 15.15 – "Literacka sjesta": Leopold Tyrmand "Zły”, czyta Marek Kondrat

19.15 – 19.30 – "Książka do słuchania": Józef Mackiewicz - Lewa wolna

logo

"Informacje po ukraińsku w Trójce" od poniedziałku do czwartku o godz. 10.30, 14.30 oraz 18.30, w piątek o godz. 10.30, 14.30 i 18.00, a w weekendy o godz. 11.00, 15.00 i 18.00.  

00.00 – 02.00 Trójka pod Księżycem - Barbara Marcinik 

02.00 – 04.00  Gdzie Grabek Mówi Dobranoc – Michał Grabkowski

logo

23.35 - „Weekend kulturalny” - zaprasza Maja Kluczyńska

Plenerowe i kameralne koncerty, recitale, spektakle oraz czytania performatywne. A także liczne spotkania literackie, pokazy filmowe, wykłady, warsztaty oraz spacery miejskie. 27 sierpnia rusza 19. edycja Festiwalu Warszawa Singera, podczas którego polscy i międzynarodowi artyści na nowo zinterpretują najsłynniejsze dzieła kultury żydowskiej. O wydarzeniu opowie Hanna Pałuba z Fundacji Shalom.​


logo

07.00-09.00 – „Najlepszy dzień tygodnia” – Szymon Jaworski

Na talerzu - gazpacho - orzeźwiający chłodnik z surowych pomidorów i innych warzyw z dodatkiem oliwy i białego pieczywa, świetny na upalne dni. 

09.00-10.00  - „Rozbiegani” – Karina Terzoni

Kim była Małgorzata Kącka, która zginęła pod lawiną w okolicach Kopy Kondrackiej? Jak wyglądają latem szkolenia na temat bezpieczeństwa w górach? Zapraszamy na spotkanie z Anną Kącką i Katarzyną Sokół-Borek z Fundacji „Ayola” upamiętniającej Małgorzatę Kącką.

12.00-13.00 - „Stacja Nauka” - Maciej Wójcik

Fizyka nurkowania - dlaczego nie każdy może nurkować? Czym jest choroba dekompresyjna, inaczej kesonowa, bywa też nazywana „chorobą nurków” i dlaczego grozi również pilotom samolotów i…. górnikom. Komary i kleszcze mają słabość do alkoholu? Piękna letnia pogoda zachęca do spędzania czasu w otoczeniu przyrody: w parku, lesie, czy nad jeziorem. W takich okolicznościach często nierozsądnie sięgamy po kieliszek, a to zachęca owady do ataku.

15.00-16.00 – „Ratujemy świat” – Kasia Dydo

Coraz częściej mówi się o tym, aby nie kupować psów z hodowli, tylko adoptować te ze schronisk. Ale co to znaczy dla hodowli? W audycji powiemy też o Europejskiej inicjatywie obywatelskiej, której celem jest położenie kresu eksperymentom na zwierzętach w UE.

16.00-17.00 – „Czwarty bieg” – Piotr Galus

Spotkanie z Piotrem Kruszyciem, który  podróżuje po świecie na hulajnodze odwiedzając boksy crossfitowe. W 2019 na Alasce wpadł na pomysł połączenia crossfitu i pasji zwiedzania. Na miejscu ćwiczy z lokalsami, sprawdza różne sprzęty. Trenował już w Kolumbii, Meksyku, Stanach Zjednoczonych. Niezależnie od miejsca spotyka ludzi z tą samą pasją i energią.

18.00-20.00 – „Będzie głośno!” – Damian Sikorski

Gościem audycji będzie Dawid Karpiuk z zespołu Dziwna Wiosna. Debiutowali w zeszłym roku w pełnej mocy pandemicznych obostrzeń. Stąd ich nazwa i pewien cień, który przewija się przez praktycznie całą pierwszą płytę warszawskiego zespołu. Rok po premierze debiutanckiej, nominowanej do Fryderyka płyty, Dziwna Wiosna wraca z "Ogniem" - pierwszym singlem zapowiadającym planowany na jesień drugi album zespołu. Po godz. 19.00 gościem audycji będzie Marta Zalewska. Artystka  zaprosi na koncert "Kulturalne dachowanie" i opowie o projektach muzycznych, które stworzyła po wygranej w konkursie Czwórki "Wydaj płytę z Będzie Głośno!".

..

14.00 - Chopin. Uniwersum - dr Kamili Stępień-Kutery

Lata 30. to w życiu Chopina jeden z momentów przełomowych. Radykalnie zmieniło się nie tylko jego życie – gdy opuścił Polskę – ale przeobrażeniu ulegał też jego styl kompozytorski. Widoczne to jest w koncertach fortepianowych, ale także w utworach, których dziś posłuchamy: Fantazji na tematy polskie op. 13 oraz Andante spianato i Wielkim Polonezie Es-dur op. 22. 

21.00 - Szlakiem Chopina - Piotra Wojciechowskiego

Twórca kosmopolityczny, ale jednak swojski, obywatel Europy, a przesiąknięty polskością, podróżujący po całej ojczyźnie i jednocześnie na wskroś warszawski. Spróbujmy podążyć szlakiem, który wiedzie po najważniejszych dla Fryderyka Chopina miejscach; miejscach, które znaczone były i ciepłymi wspomnieniami, i przykrymi doświadczeniami, beztroską wędrówką i nieuniknioną tułaczką, kwitnącą przyjaźnią i towarzyskimi porażkami, miłosnymi wzlotami i upadkami, a przede wszystkim arcydziełami muzycznymi – własnymi oraz innych, które słyszał (lub mógł słyszeć), i tymi, które zabrzmiały już po jego czasie, ale pozwalają szerzej spojrzeć na drogi życiowe Chopina. Piotr Wojciechowski zapraszam na muzyczne zwiedzanie – Europy, Polski, salonów, wiejskich gospodarstw, gór i nadmorskich okolic… wszędzie tam, gdzie, jakże bogate, życiowe losy poniosły kompozytora. Spróbujmy poczuć tamten świat i tamten czas.

22.00 - Czarne na białych - Jakuba Puchalskiego

Tragicznie zmarła nadzieja włoskiej, a właściwie ogólnoświatowej pianistyki – Dino Ciani – zagości na antenie w programie Jakuba Puchalskiego. W wykonaniu artysty usłyszymy m.in. Sonatę h-moll Fryderyka Chopina, Sonatę d-moll op. 31 nr 2 Ludwiga van Beethovena, miniaturę Vogel als Prophet Roberta Schumanna, a także etiudę La Campanella Ferenca Liszta.

logo

08.00 – 10.00 – „Poranek w PRD” – Światowy Dzień Fotografii. Technika tak poszła do przodu, że dziś wszyscy robią fotki, w końcu wystarczy mieć ze sobą telefon. Jest to możliwe dzięki technice dagerotypii wynalezionej przez Louisa Daguerre'a i Josepha Niépce'a. Światowy Dzień Fotografii upamiętnia to wydarzenie z 1839 roku, które uważane jest za datę wynalezienia fotografii. Do tego gość - Teresa Zalewska z Polskiej Federacji Scrabble na temat XIII Mistrzostw Raciborza w Scrabble.

11.00-12.00 „Bliskie i dalekie wyprawy smoka z człowiekiem” – Nietypowa podroż Wojtka i Smoka do Wenecji, czyli Smok, człowiek i balon.

15.00-17.00 „Popołudnik w PRD” – Co pija ludzie w różnych zakątkach świata: kompoty, herbata, sok z trzciny cukrowej, mleczko z kokosa, soki z owoców i wiele innych propozycji.

18.00-19.00 „Podwieczorek z Filipem i Leopoldem” – Historia zabawek i zabawy. Gość: Przemysław Krystian z Muzeum zabawy i zabawek w Kielcach.

21.00-23.00 „Strefa rodzica” – Co złość sygnalizuje u dziecka. Gość: Małgorzata Stańczyk – psycholog.

 

Zapraszamy! 

Zobacz więcej na temat: W POLSKIM RADIU