Polskie Radio

Sportowe emocje i muzyka na każdy gust. Sobota z Polskim Radiem

Ostatnia aktualizacja: 19.08.2022 21:00
W Jedynce plenerowe "Lato z Radiem" z Legnicy oraz relacje z Mistrzostw Europy w Lekkoatletyce. W Dwójce w ramach Słuchowiska na lato - "Mecz" Janusza Głowackiego. W Trójce o trendach w projektowaniu wnętrz oraz gdzie jest europejska stolica jazzu. Jak rodziło się pismo i co było dla niego nośnikiem - o tym w Czwórce. Zapraszamy!
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/Jaromir Chalabala
logo

Sytuacja na wschodzie - śledzimy sytuację na Ukrainie; informacje po ukraińsku pojawiają się na bieżąco w "Aktualnościach Jedynki" oraz w pasmach publicystycznych: "Sygnały dnia", "W samo południe", "Ekspres Jedynki" oraz "Polska i świat". We współpracy z Polskim Radiem dla Zagranicy Wiadomości po ukraińsku - przez cały tydzień po 10.00 i po 17.00.

Mistrzostwa Europy w Lekkoatletyce Monachium 15-21 sierpnia. Przez cały dzień zapraszamy do wysłuchania relacji dziennikarzy sportowych Polskiego Radia. O najnowszych sportowych wydarzeniach będzie można usłyszeć w serwisach sportowych, w audycjach: "Lato z Radiem" 10.09 i 10.15 i po 11.40, w "Jeden na godzinę" 20.05 i 20.15, w "Lecie z Radiem Extra" 21.45 i 22.05 i w "Kronice Sportowej" 22.33.

09.00-12.00 - "Lato z Radiem z Legnicy" - zapraszają Sława Bieńczycka i Roman Czejarek

Audycja plenerowa z Legnicy, gdzie odbędzie się kolejny Familijny Piknik Lata z Radiem. Miasto ogórków, fontann, pełne wspanialej XIX-sto wiecznej architektury i... tajemnic. Lato z Radiem w sobotę będzie w Legnicy - opowiemy o historii miasta, muzyce i literaturze, która tu powstawała, oraz o bogatej tradycji kulinarnej. Będzie też sportowo, bo od nowego sezonu legnicki MKS Miedz Legnica awansował do Ekstraklasy.

14.00-15.00 - "Muzyczna Jedynka" - zaprasza Anna Will

Muzyczna Jedynka z Legnicy, gdzie odbywa się Piknik Lata z Radiem. W audycji rozmowy z legnickimi wokalistami - gośćmi będą Bartek Rzepka i zespół Hylla oraz relacje Marcina Kusego z Podlasie Jazz Festival.

15.00-16.00 - "Gdzie jest Pan Cogito" - zaprasza Małgorzata Raczyńska-Weinsberg

Rosja to dziś największe wyzwanie dla wolnego świata. Polska od zawsze rywalizuje z tym krajem w naszej części Europy. Czy jesteśmy skazani na ustawiczny konflikt z tym Państwem? M.in o tym porozmawiają:

dr Beata Górka-Winter - ekspert ds. międzynarodowych, wykładowca na Wydziale Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych UW;

prof. Piotr Grochmalski - ekspert ds. wojskowych, wykładowca na Akademii Sztuki Wojennej w Warszawie;

dr Piotr Gontarczyk - historyk z Instytutu Pamięci Narodowej.

16.00-17.00 - "Lato z Radiem Extra" - zaprasza Anna Will

Muzyczna Jedynka z Legnicy, gdzie odbywa się Piknik Lata z Radiem. W audycji m. in. relacje Marcina Kusego z Podlasie Jazz Festival.

18.00-19.00 - "Z muzyką po Kresach" - zaprasza Aleksandra Tykarska

1/ Rok 2022 został ogłoszony przez Sejm Rokiem Ignacego Łukasiewicza w związku 200. rocznicą jego urodzin. Historia polskiej nafty to jednak nie tylko postać wynalazcy lampy naftowej. Tomasz Kuba Kozłowski przypomni burzliwe początki przemysłu naftowego w Galicji Wschodniej - od pierwszych szybów Stanisława Szczepanowskiego w Słobodzie Rungurskiej i Schodnicy po sukcesy Władysława Długosza w Tustanowicach. Opowieść o krzepkich rębaczach, bezwzględnych koczynierach, upartych wiertaczach i Żydach - łebakach, pachnąca naftą, straszliwą nędzą, okrutnym wyzyskiem i nagłym bogactwem ilustrowana będzie tradycyjnie oryginalną ikonografią z epoki.

2/ Zaproszenie na festiwal Re:tradycja - Jarmark Jagielloński w Lublinie, kultową imprezę dla amatorów folkloru i kultury tradycyjnej, która od lat - ze względu na geograficzną bliskość - przyciąga artystów i muzyków z Białorusi i Ukrainy, budując mosty między kulturami. Motywem przewodnim tegorocznej imprezy jest biżuteria.

3/ W Wilnie wyjątkowy koncert Marty Zalewskiej "Ballady i romanse" jako część obchodów Roku Romantyzmu Polskiego.


logo

 

00.00 – 01.00 – "Nocna strefa" – prowadzą Jacek Hawryluk i Bartek Chaciński

00.00 – 01.00 – Jam session – prowadzi Przemysław Psikuta

01.00 – 07.00 – Fantazja polska – prowadzi Ewa Szczecińska 

Paweł Klecki Introdukcja i Rondo, wyk. Dominika Przech – skrzypce, Adam Mikołaj Goździewski – fortepian; Stanisław Krupowicz Tempo 72, wyk. Aleksandra Rupocińska – klawesyn, Orkiestra Muzyki Nowej, dyr. Szymon Bywalec; Marcin Bortnowski Oczekiwanie, wyk. Andrzej Bauer – wiolonczela, Orkiestra Muzyki Nowej, dyr. Szymon Bywalec; Jarosław Siwiński Sestetto, wyk. Julia Samojło – fortepian, Małgorzata Kołcz – kontrabas, Opium String Quartet; Henryk Wieniawski/Adam Bałdych improwizacje w oparciu o Pieśń polską, Kaprys nr1, Legendę, wyk. Adam Bałdych Quintet; Karol Kurpiński Elegia c-moll, wyk. Wrocławska Orkiestra Barokowa, dyr. Jarosław Thiel;  Witold Szalonek Sonata na wiolonczelę i fortepian, wyk. Izabela Buchowska – wiolonczela, Jakub Tchorzewski – fortepian; Stanisław Sylwester Szarzyński Cum invocare, In te Domine speravi, Qui habitat, Ecce nunc benedictite Dominum, Te lucis ante terminum, Nunc dimittis, Ave Regina, wyk. Wrocławska Orkiestra Barokowa, dyr. Andrzej Kosendiak; Andrzej Krzanowski II Symfonia, wyk. Orkiestra kmaeralna miasta Tychy Aukso, dyr. Marek Moś; Zbigniew Bargielski Notturno, Neosonatina, wyk. Dominika Przech – skrzypce, Adam Mikołaj Goździewski – fortepian; Emil Młynarski Symfonia F-dur op. 14 Polonia, wyk. Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Narodowej, dyr. Kazimierz Kord; Feliks Nowowiejski fantazja symfoniczna Nina i Pergolesi op17 nr2, Uwertura do opery Legenda Bałtyku, wyk. Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Opolskiej im. Józefa Elsnera, dyr. Przemysław Neumann; Karol Kurpiński Fantazja na kwartet smyczkowy, wyk. Quartetto Nero; Stanisław Moniuszki II Kwartet smyczkowy, wyk. Quartetto Nero; Roman Statkowski Idylle op18, Oberki op 22, 3 Piecettes polonaises op.9, wyk. Barbara Karaśkiewicz – fortepian

07.00 – 10.00 – Poranek Dwójki  – prowadzi Roch Siciński

10.00 – 12.00 – Upiór w eterze – Waldemar Malicki Show

12.00 – 13.00 – Mazurek słucha: Piotra Wierzbickiego – prowadzi Robert Mazurek

13.00 – 15.00 – Duża czarna – prowadzi Przemysław Psikuta

15.00 – 17.00 – Dwójka na miejscu – za jeden uśmiech: Jezioro – prowadzą Paweł Siwek i Jakub Kukla

Gość: Wojciech Chmielewski

17.00 – 18.30 – Wakacje z płytami – prowadzi Jacek Hawryluk

18.30 – 19.00 – Miejscówka z Dwójką / Magneto

Magneto - to zespół założony podczas pierwszej fali pandemicznej w mrocznych czasach lockdownu w Warszawie przez Bartka Tycińskiego (m. in. Mitch & Mitch, Starzy Singers, Slalom, Der Father/Mother, New Cage), Huberta Zemlera (m. in. Der Father/Mother, Opla, CEL) i Piotra Domagalskiego (m. in. Lomi Lomi, Levity). 

W 2021 roku, nakładem wytwórni Gusstaff Records, zespół wydał debiutancki album „Requiem Pour Satana”. Stylistycznie album stanowi mieszankę łączącą w sobie zarówno rytmy południowoamerykańskie, tajski surf, turecki funk, hawajską hulę czy muzykę filmową.

Na zaproszenie Programu Drugiego w ramach Miejscówki z Dwójką Magneto przygotował specjalny premierowy materiał muzyczny. Tym razem zespół sięgnął po utwory pochodzące ze wschodniej części basenu Morza Śródziemnego m.in. Greckie rembetiko czy tradycyjne turecko greckie pieśni z Jafy. Na tę okoliczność do Magneto dołączyli wspaniali Joanna Halszka Sokołowska oraz Miłosz Pękala. 

19.00 – 22.00 – Letnia promenada – prowadzi Marcin Majchrowski

XVIII Międzynarodowy Festiwal Muzyczny „Chopin i jego Europa” – recital fortepianowy Alexandra Gadjieva (Warszawa, 16.08.2022)

Fryderyk Chopin Preludium cis-moll op. 45, Polonez-fantazja As-dur op. 61, II Sonata b-moll op. 35, Robert Schumann Fantazja C-dur op. 17

22.00 – 23.00 – Słuchowisko na lato: Janusz Głowacki „Mecz”, prod. 2012, czas 53, reżyseria Janusz Zaorski, realizacja akustyczna Andrzej Brzoska, opracowanie muzyczne Marian Szałkowski

Obsada: Piotr Fronczewski (Prezes), Sławomir Pacek (Wiceprezes), Sonia Bohosiewicz (Maja), Marcin Troński (Skarbnik), Wojciech Wysocki (Dziennikarz), Marian Opania (Wolski), Paweł Krucz (Wrotek), Kamil Przystał (Migoń), Krzysztof Banaszyk (Cichoński), Zbigniew Buczkowski (Gospodarz stadionu), Dariusz Szpakowski (Sprawozdawca – komentator)

23.00 – 00.00 – Nocna strefa – Magdalena Tejchma

logo

"Informacje po ukraińsku w Trójce" od poniedziałku do czwartku o godz. 10.30, 14.30 oraz 18.30, w piątek o godz. 10.30, 14.30 i 18.00, a w weekendy o godz. 11.00, 15.00 i 18.00.  

00.00 -  02.00 W Rytmie na Trzy – Tomasz Dudek

 02.00 - 04.00 Apteka Nocna – Jędrzej Kodymowski

 04.00 – 06.00 Trójka Budzi: JAZZ’N’BASS - Michał Grabkowski

 06.00 - 09.00 Bed & Breakfast  Piotr Firan 

20 sierpnia obchodzimy dzień komara. To właśnie tego dnia 1987 roku, brytyjski lekarz Sir Ronald Rossa odkrył, że za przenoszenie  malarii odpowiedzialne są samice komarów z rodzaju Anopheles. W Polsce najpopularniejsze są dwa gatunki: komar brzęczący oraz komar widliszek. Malarii nie przenoszą jednak potrafią zaleźć za skórę i uprzykrzyć, każdy wieczorny, romantyczny spacer. A dziś romantyzm powinien się nas trzymać, ponieważ komary dzielą swoje święto ze światowym dniem wyznawania miłości.

Co się dzieje z ludzkim mózgiem, gdy jesteśmy zakochani. Jakie zmiany zachodzą w nim, gdy dostajemy kosza?

Czy warto zakochać się i mówić o swoich uczuciach. Dlaczego mężczyźni bardziej przeżywają rozstanie? -  Anna Golan, seksuolog

09.00 - 10.00 Śniadanie w Trójce – Bartłomiej Graczak 

              goście:

  • Anna Milczanowska, Prawo i Sprawiedliwość
  • Adam Bielan, Partia Republikańska
  • Andrzej Halicki, Koalicja Europejska (Platforma Obywatelska)
  • Mieczysław Kasprzak, Polskie Stronnictwo Ludowe

10:00 - 12:00 Lista Przebojów Trójki po Godzinach – Tomasz Miara 

12:00 - 13:00 Trzy Gramy Redbada – Redbad Klynstra 

Nie ma dobrego domu, bez dobrego wnętrza. Znając tę prawidłowość Redbad przyjrzy się dziedzinie zwanej projektowaniem wnętrz. Z aranżerką wnętrz Urszulą Tomaszewską porozmawia o tym, jakie są obecne trendy, jak wygląda proces tworzenia przestrzeni. Nie zabraknie też pytań dotyczących kondycji tej dziedziny sztuki oraz takich, które zdradzą nam w jaki sposób projektanci się kształcą.

13.00 - 15.00 Świat Do Trzeciej - Rafał Tomański 

15.00  16.00 Francuski łącznik – Monika Małkowska 

Tak twierdził Malcolm McLaren, zakochany w Paryżu od swych szczenięcych lat, od kiedy tylko zaczął sam pokonywać kanał La Manche i samodzielnie zapuszczać się w paryskie bulwary i ulicy. Na jego wspomnieniowej płycie „Pari” jest  utwór o takim właśnie tytule „Paris is jazz”.

Gdzie jest europejska stolica jazzu? Znawcy wskazują kilka miast: Londyn, Berlin, Kopenhaga, i oczywiście Paryż. To w paryskich klubach, zwłaszcza w dzielnicy łacińskiej, najwcześniej, już w latach 20. XX wieku, pojawili się muzycy afroamerykańscy, jako że nie przestrzegano tu zasad segregacji rasowej. A w czasie okupacji, kiedy naziści mieli na celowniku jazzmenów o kolorze skóry innym niż biała, paryskie kluby stały się miejscami specyficznego oporu. Podziemne lokale, gdzie grano muzykę improwizowaną rodem z Nowego Orleanu, zmieniały często adresy, zaś żeby wejść do środka, trzeba było podać tajemne haslo.

16.00 - 19.00  Trójka LatteMmm… - Witold Lazar

19.00 - 22.00 Departament Rytmu – Tomasz Miara

22:00 – 00.00 Departament Rytmu – Tomasz Dudek

 

logo

07.35 - "Temat dnia / Gość PR24" - zaprasza Maja Kluczyńska

W dniach 24.08, 31.08 i 7.08 Centrum Myśli Jana Pawła II organizuje festiwal zatytułowany "Pod wspólnym niebem". Głównym tematem programu filmowego jest współczesny krajobraz społeczno-kulturowy Ukrainy, Białorusi, Indii i Gruzji. Ideą przewodnią zaś - zapewnienie przestrzeni dla międzykulturowego dialogu z nowymi mieszkańcami stolicy. Gościem audycji będzie Marcin Nowak z Centrum Myśli JPII.

08.06 - "Polki" - zapraszają Magdalena Merta i Małgorzata Żaryn

Audycja poświęcona wybitnym Polkom - zarówno tym, które w sposób szczególny zapisały się na kartach historii naszej ojczyzny i narodu polskiego, jak i tych, które - choć powinny być pamiętane - zostały zapomniane. W najnowszym odcinku programu autorki omówią postać Elżbiety Granowskiej - królowej Polski, żony króla Władysława II Jagiełły.

19.06 - "Dziedzictwo współczesności" - zaprasza Magdalena Drohomirecka

Rozmowa o skutkach podpisania przez władze PRL i NRD w sierpniu 1953 roku rzekomego zrzeczenia się przez państwo polskie roszczeń do Niemiec za zniszczenia wojenne. Gośćmi audycji będą Józef Menes (w latach 2004-2005 sekretarz Zespołu ds. Strat Wojennych przy Prezydencie RP Lechu Kaczyńskim) i Piotr Dmitrowicz (dyrektor Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Tysiąclecia).

22.06 - "Dwa spojrzenia" - zaprasza Rafał Porzeziński

O współczesnej roli popkultury w naszym życiu porozmawiają z autorem audycji Aneta Kosin - artystka, grafik oraz Marek Horodniczy - publicysta.​


logo

10.00-11.00 – „Azymut 0” – Martyna Matwiejuk

Wybierzemy się na spacer po Hadze. Tyle że nie tej holenderskiej, a … szwedzkiej! Tak nazywa się jedna z dzielnic Göteborga - miasta założonego z myślą o morskim handlu. Znajdziecie tam również targ rybny udający gotycki kościół, a także szkielet wieloryba, który niegdyś podróżował po Europie jako przedziwna atrakcja. Odwiedzimy również muzeum Volvo, by dowiedzieć się, jak przez ostatnie sto lat zmieniały się samochody uznane za najbezpieczniejsze na świecie.

12.00-13.00 - „In English please…” – Ada Janiszewska

Jako prawdziwy fan naszego kraju eksploruje Polskę, dokumentuje swoje podróże, rejestruje przemyślenia, i publikuje wszystko na swoim kanale YT. Roman Maksimov, czyli Roman FanPolszy, pochodzi z kraju, którego nie ma na mapach – Naddniestrza. Po raz pierwszy przyjechał do naszego kraju siedem lat temu. Polska zafascynowała go do tego stopnia, że nauczył się języka polskiego. Od dwóch lat mieszka w Warszawie i cieszy się wolnością. 

13.00-14.00 – „Pasjonauci” – Adam Smolarek

Urbex History. Z czym wiąże się odwiedzanie opuszczonych miejsc, czy jest to dla każdego i jak zachować środki bezpieczeństwa?

14.00 -15.00 – „Zaklinacze czasu” – Jakub Jamrozek

Potrzeba zapisywania i przekazywania zanotowanych informacji towarzyszyła ludzkości od bardzo dawnych wieków. W Ameryce używano pisma węzełkowego, w Azji i Afryce królowały zapisy obrazkowe, Europa miała także swoje znaki. Jak rodziło się pismo? Co było dla niego nośnikiem? Czy pierwsze zapisy udało się odczytać? W cyklu Archeo-Wakacje zapytamy o to Grzegorza Barasińskiego, kaligrafa i iluminatora. Sprawdzimy też jakie skarby kryje dno Bałtyku.

16.00-17.00 – „Muzyczne Biuro Podróży” – Patryk Grabowski

Naszą najbliższą podróż rozpoczniemy w małym kanadyjskim miasteczku Saint-Eustache, z którego pochodzi Mathieu Bérubé. Zagra on dla nas fragment swojej ostatniej płyty „Coucou”. O to, by nasza muzyczna wycieczka była udana,  zadba prowadzona przez francuskiego artystę Adriena Duranda Bon Voyage Organisation. Wyjątkową mieszankę muzyki house z popem i hip-hopem oraz tradycyjnymi gatunkami południowoafrykańskimi wykona dla nas Muzi.

17.00-18.00 – „Nie na-żarty” – Mateusz Kulik

Moussaka, to bardzo popularna i super smaczna potrawa grecka szykowana na bazie bakłażanów i mięsa mielonego. Jak ją przygotować - opowie Kuba Korczak.

..

14.00 - Metafizyka Chopinowska - dr Kamili Stępień-Kutery [PREMIERA]

W trzeciej dekadzie XIX wieku Europa wrzała, wstrząsana zrywami niepodległościowymi, takimi jak powstanie listopadowe. był to też ważny czas dla twórczości pokolenia kompozytorów urodzonych na początku stulecia – takich jak Chopin, ale też Hector Berlioz. Poznamy razem początki jego niełatwej drogi do zostania muzykiem. 

19.00 - Orkiestra czasów Chopina - Piotra Deptucha

W programie audycji wysłuchamy m.in. słynnej, zainspirowanej byronowskim bohaterem symfonii programowej „Harold w Italii” Hectora Berlioza oraz Koncertu fortepianowego e-moll Fryderyka Chopina.

22.00 - Czarne na białych - Jakuba Puchalskiego

Rudolfa Serkina znamy przede wszystkim jako precyzyjnego, klarownego i kontrolowanego, choć zarazem dynamicznego interpretatora największych klasyków, zwłaszcza Beethovena i Brahmsa. Jego ściśle racjonalny, ale efektowny styl gry doprowadził go na szczyty – w drugiej połowie XX wieku ten wychowanek Wiedeńskiego Konserwatorium stał się punktem odniesienia dla całej nowoczesnej, neoklasycznej stylistyki, a zarazem najlepiej opłacanym pianistą świata (tę pozycję dzielił wyłącznie z Horowitzem). Czy jednak obraz znany z nagrań Serkina w pełni pokrywa się z jego działalnością koncertową? Zastanowimy się nad tym słuchając nagrań dokonanych na żywo, m.in. „rokokowego” Bacha, błyskotliwego Mendelssohna – i zimnych, ale logicznych... Etiud op. 25 Chopina. Zaprasza Jakub Puchalski.

logo

10.00-11.00 - "Rodzinny W-f" – Wakacyjne spotkania ze sportem. Szarfy, balet, koszykówka i piłka nożna - opowiadają dzieci.

12.00-13.00 – audycja plenerowa z Lata z Radiem – Legnica.

15.00-16.00 - „Dawno, dawno temu” – Historia sztućców. W roku 1669 Ludwik XIV uznał, że ostro zakończone noże są zbyt niebezpieczne i zakazał używania ich przy stole. W ten sposób pojawił się pomysł na sztuciec specjalnie przeznaczony do dzielenia poszczególnych porcji posiłków. Aby był bezpieczny, nadano mu zaokrąglony kształt oraz nieco tępe zakończenie.  O tym i innych ciekawostkach związanych z historią sztućców dowiecie się z naszej audycji. Gość: Sławomir Szczocki z działu edukacji Zamku Królewskiego w Warszawie.

 

Zapraszamy! 

Zobacz więcej na temat: W POLSKIM RADIU