Sytuacja na wschodzie - śledzimy sytuację na Ukrainie; informacje po ukraińsku pojawiają się na bieżąco w "Aktualnościach Jedynki" oraz w pasmach publicystycznych: "Sygnały dnia", "W samo południe", "Ekspres Jedynki" oraz "Polska i świat". We współpracy z Polskim Radiem dla Zagranicy Wiadomości po ukraińsku - przez cały tydzień po 10.00 i po 17.00.
00.00 – 03.00 - "Muzyka nocą" - zaprasza Robert Kamyk
Jest multiinstrumentallstką, wokalistką, kompozytorką, pedagogiem, znawczynią kultur muzycznych różnych stron świata. Potrafi dokonywać fenomenalnych fuzji z pozoru kompletnie nie przystających do siebie brzmień etnicznych. Gdy przez 5 lat mieszkała w Japonii, jako ambasadorowa Rzeczpospolitej Polskiej, komponowała muzykę dla Jej wysokości, cesarzowej Michiko. Od wielu lat jest dyrektorem artystycznym Festiwalu Skrzyżowanie Kultur. Gościem "Muzyki Nocą” będzie Maria Pomianowska.
06.00 – 09.00 - "Familijna Jedynka"
I godz.
- (ES) KALENDARIUM
- (EN) KOCHANE ŻYCIE
- (SS) Jasnogórskie dziękczynienie za plony (dożynki)
- (SS) 10 – 11 IX - Miechowskie Dni Jerozolimy
- (JP ) Zapowiedź kongresu – 108 męczenników ?
- (JP) – Wilno w Gdańsku (2-4 września)
- (JP) ABYŚ …
II godz.
Autor: Agnieszka Trzeciakiewicz
Prowadząca: Mariola Orłowska
TEMAT: Zniszczenia wojenne i odbudowa Kościołów po II wojnie światowej
Wojenne losy kościołów i ich kapelanów potoczyły się różnie. W Krakowie ocalały, w innych miejscach Polski ocalały podczas wojny – niszczone były po 1945 roku. Były i takie, których los nie oszczędził - wielkie, historyczne, bezcenne obracały się w gruz już od początku wojny - a ludność pod okiem zakonników i księży próbowała przywrócić dawną świetność. W audycji wspominać będą historycy, historycy kościoła i znawcy tematu.
III godz.
- (JP) WAŻNE SPRAWY: Początek nowego roku szkolnego. Rozmowa wokół tematów zawartych w „Słowie Komisji Wychowania Katolickiego Konferencji Episkopatu Polski”
- FELIETON: JL
- (MGP) MAGAZYN:
- Audiencja Franciszka
- Beatyfikacja papieża Jana Pawła I-go
- W Watykanie zakończyło się dwudniowe spotkanie kardynałów z całego świata (konsystorz nadzwyczajny)
- (AKŁ) 1 września – Światowy Dzień Modlitw o Ochronę Stworzenia
- 1 września – 83. rocznica wybuchu II wojny światowej. Dzień Weterana - Msza św. w Katedrze Polowej Wojska Polskiego. + straty Kościoła w czasie II wojny światowej
Zaprasza Przemysław Goławski.
10.00 – 12.00 - "Czas pogody" - zaprasza Zbigniew Krajewski
Za kilka dni ukaże się książka Ireny Wielochy "Kobieta zawsze młoda. Jak nie przeoczyć szansy na realizację własnych marzeń". Kim jest Autorka i czym może zainspirować – ano tym, że postanowiła zostać influencerką sporo po 60-tce, bo twierdzi, że "nie chce marzyć, chce, aby marzenia się spełniały” – dlatego żyje jak młoda kobieta i jest entuzjastką zdrowego stylu życia. Jej motto brzmi: - Chcę dać wiarę niedowiarkom, że tylko od nas samych zależy, czy zawalczymy o siebie – o czym opowie w Czasie pogody. A naszym cyklu kabaretowym profesor mniemanologii stosowanej Jan Tadeusz Stanisławski w pełnym absurdu monologu o różnicy między lewą a prawą ręką.
15.10 – 15.45 - "W otwarte karty" - zaprasza Małgorzata Raczyńska-Weinsberg
Gość: Tomasz Chróstny - Prezes UOKIK.
17.10 – Reportaż w Jedynce / PREMIERA - "Klamra” tytuł roboczy" – Urszula Żółtowska-Tomaszewska i Dorota Boniecka-Górny
W sobotę miało miejsce Narodowe Czytanie. W tym roku czytano „Ballady i romanse” Adama Mickiewicza. Z tej okazji przedstawiamy sylwetkę Joanny Żółkowskiej, która w prawdzie nie uczestniczyła w tym wydarzeniu, ale swoją karierę aktorską zaczęła właśnie od roli w spektaklu z epoki romantyzmu. Zagrała Zosię w „Dziadach” Adama Mickiewicza w reżyserii Konrada Swinarskiego, w Teatrze Starym w Krakowie. Zaś na swój jubileusz 50-lecia pracy aktorskiej wybrała sztukę francuskiego autora, poświęconą Chopinowi. Będzie to też okazja do przypomnienia jej znakomitych ról w teatrze, filmie i teatrze telewizji. Ale to też okazja do opowieści o nie tylko znakomitej aktorce, ale też niezwykle ciekawej kobiecie. A mało kto wie, że też pisarce…
19.00 – 20.00 - "Słuchowisko w Jedynce" / Teatr Polskiego Radia - Adam Mickiewicz - Pan Tadeusz „Ostatni zajazd na Litwie”
Adapt. i reż. W. Modestowicz
Real. akust. A. Brzoska
Opr. muz. R. Baszun
Adaptacja i reżyseria: Waldemar Modestowicz
Realizacja akustyczna: Andrzej Brzoska
Opracowanie muzyczne: Renata Baszun
Obsada: Włodzimierz Press, Jarosław Gajewski, Andrzej Mastalerz, Krzysztof Wakuliński, Leon Charewicz, Łukasz Borkowski, Piotr Bajtlik.
Któż z nas nie czytał kiedyś „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza, w szkole jako lektury? To arcydzieło polskiej literatury, świadectwo geniuszu jego autora. Ten poemat jest jak krynica polskiej mowy, pełen skarbów ponadczasowych, pięknych i niezwykłych, a świat, który ożywił Mickiewicz wciąż trwa i zachwyca kolejne pokolenia. Uderza prostota i prawda dialogów, rozmów, tych wszystkich wyznań, kłótni, wzruszeń, dyplomacji, powrotów i rozstań, pretensji i gróźb. Każdy z bohaterów mówi własnym językiem, indywidualnych, odmiennym, żywym i prawdziwym. Kiedy po latach, w dojrzałym wieku, przeczyta się tę Księgę na nowo, więcej można z niej pojąć i zrozumieć, głębiej można ogarnąć jej bogactwo i dziedzictwo. Niektóre sceny, niektóre słowa i obrazy wracają natychmiast i przywołują pierwsze wzruszenia młodzieńczej lektury, zawrotne tempo tej opowieści, jej sensacyjne wątki, romansowe i pełne przygód, słowa, które znaczą, błyszczą się i dźwięczą. Wracają z pamięci ilustracje Michała Androlliego, ciekawe, pełne melancholii i zadumy, dla mnie nierozerwalnie związane z Poematem Mickiewicza. Nie starczyłoby całego dnia, żeby przeczytać na głosy wszystkich dwanaście ksiąg „Pana Tadeusza” – dlatego wybrałem jego najistotniejszą część, pestkę tego utworu, czyli wybór z dwóch ksiąg: Zajazdu i Bitwy. Będzie to zatem prawie dosłownie „Ostatni zajazd na Litwie”, powiedziany na głosy wspaniałych aktorów, z okazji Roku Polskiego Romantyzmu i festiwalu Dwa Teatry w Zamościu. Zapraszam!
21.00 - 23.00 - "Przy muzyce o sporcie" - zaprasza Rafał Bała
Mistrzostwa Świata w siatkówce mężczyzn – od godz. 21 mecz Polska – Tunezja;
- Siatkarskie studio i transmisja 1/8 finału MŚ: Polska - Tunezja;
- Koszykarskie Mistrzostwa Europy z udziałem Polaków;
- Tenisowy US Open;
- Piłkarska Ekstraklasa: Zagłębie - Jagiellonia, Korona - Pogoń, Lech - Widzew;
- Żużlowe półfinały.
23.00 – 00.00 - "Kulturalna Jedynka" - zaprasza Joanna Sławińska
- Dzień po sobotnim Narodowym Czytaniu 2022, opowiemy w naszej niedzielnej audycji o teatralnych inscenizacjach zbioru poezji Mickiewicza. W Roku Romantyzmu są premiery m.in. w Teatrze Wierszalin, Teatrze Maska w Rzeszowie i Teatrze im. Mickiewicza w Częstochowie. Spektakle teatralne powstały w ramach programu dotacyjnego MKiDzN "Ballady i romanse" (materiał Doroty Kołodziejczyk).
- Trzy minuty o teatrze (aut. Ewa Heine): „Ryszard po Ryszardzie” monodram Ludii Danylczuk (Ukraina), prezentacja w Instytucie Teatralnym.
- Na co zwrócić uwagę w programie 47. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni (12-17.09). Impreza pod patronatem pr.1 PR.
00.00 – 01.00 – "Nocna strefa" – prowadzą Jacek Hawryluk i Bartek Chaciński
00.00 – 01.00 – Nocna strefa – prowadzi Kuba Borysiak
01.00 – 07.00 – Fantazja polska – opracowanie Małgorzaty Gąsiorowskiej
Tadeusz Baird Colas Breugnon – suita w dawnym stylu na orkiestrę smyczkową z fletem, wyk. Łukasz Długosz- flet, Orkiestra Kameralna Polskiego Radia „Amadeus”, dyr. Agnieszka Duczmal; Paweł Mykietyn II Kwartet smyczkowy, wyk. Royal String Quartet; Karol Szymanowski III Symfonia „Pieśń o nocy” na tenor (lub sopran) solo, chór mieszany i orkiestrę do słów Mewlany Dżalaluddina Rumiego, w tłumaczeniu Tadeusza Micińskiego op.27, wyk. Rafał Bartmiński – tenor, Polski Narodowy Chór Młodzieżowy, Chór Narodowego Forum Muzyki, Orkiestra Symfoniczna Narodowego Forum Muzyki, dyr. Benjamin Schwartz; Grażyna Bacewicz Witraż na skrzypce i fortepian, wyk. Aleksandra Szwejkowska-Belica – skrzypce, Michał Rot – fortepian; Andrzej Kwieciński Concerto Re maggiore na klawesyn i wielką orkiestrę symfoniczną, wyk. Gośka Isphoring – klawesyn, Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia, dyr. Alexander Humala; Tadeusz Baird Cztery sonety miłosne do słów Williama Szekspira w tłumaczeniu Macieja Słomczyńskiego w wersji na baryton i orkiestrę smyczkową, wyk. Tomasz Konieczny – bas-baryton, Orkiestra Kameralna Miasta Tychy AUKSO, dyr. Marek Moś; Kazimierz Serocki Sonata fortepianowa, wyk. Adam Kośmieja; Tadeusz Baird Psychodrama na orkiestrę, wyk. Orkiestra Polskiego Radia w Warszawie, dyr. Liliana Krych; Paweł Szymański Dwie etiudy na fortepian, wyk. Maciej Grzybowski; Ewa Trębacz Aletheia na orkiestrę smyczkową, wyk. Tarnowska Orkiestra Kameralna, dyr. Tomasz Tokarczyk; Zygmunt Krauze Gwiazda – opera do libretta Helmuta Kajzara w adaptacji elektroakustycznej Cezarego Duchnowskiego (fragmenty), wyk. Agata Zubel – głos, Cezary Duchnowski – warstwa elektroakustyczna; Roman Statkowski IV Kwartet smyczkowy, wyk. Lutosławski Quartet; Anna Maria Huszcza SaHarBAD na saksofon altowy i harfę, wyk. Paweł Gusnar- saksofon, Zuzanna Elster- harfa; Mieczysław Karłowicz Koncert na skrzypce i orkiestrę op.8, wyk. Sławomira Wilga – skrzypce, Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia, dyr. Bassem Akiki; Ludomir Michał Rogowski Trzy poematy Yuan Tseu-Ts`ai na głos średni i fortepian, wyk.Urszula Kryger – mezzosopran, Katarzyna Jankowska- fortepian; Zbigniew Bargielski L`espacce attrapé na orkiestrę, wyk. Orkiestra „Sinfonia Varsovia”, dyr. Szymon Bywalec; Ewa Fabiańska-Jelińska Cztery portrety na altówkę, wiolonczelę i fortepian, wyk. Lech Bałaban – altówka, Agnieszka Bałaban – wiolonczela, Krzysztof Sowiński - fortepian; Wojciech Kilar Kwintet na instrumenty dęte, wyk. Kwintet Dęty Orkiestry Polskiego Radia w Warszawie; Eugeniusz Knapik Wyspy na kameralną orkiestrę smyczkową, wyk. Orkiestra Kameralna Miasta Tychy AUKSO, dyr. Marek Moś; Aleksander Lasoń VII kwartet smyczkowy, wyk. Kwartet Śląski; Krzysztof Meyer Musique scintillante na 14 instrumentów op.108, wyk. Orkiestra Kameralna Miasta Tychy AUKSO, dyr. Marek Moś; Zygmunt Krauze Sześć melodii ludowych na fortepian, wyk. Iwona Mironiuk
07.00 – 10.00 – Poranek Dwójki – prowadzi Magdalena Łoś
08.00 – 09.00 – Nabożeństwo Kościoła Prawosławnego
10.00 – 11.00 – Cafe "Muza”: Ewa Vesin– prowadzi Paweł Siwek
Śpiewaczka, pedagog i menedżerka kultury. Pomysłodawczyni i dyrektor artystyczny Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Antoniny Campi z Miklaszewiczów odbywającego się w Centrum Spotkania Kultur w Lublinie. Znana przede wszystkim z kreacji Halki, Toski czy Turandot na wielu scenach Polski i świata, choć jej operowy dorobek jest o wiele bogatszy. Dość wspomnieć, że wśród ostatnich angaży jest jej debiut jako Renata w „Ognistym aniele” Prokofiewa w Teatro dell’Opera di Roma czy w tytułowej roli Aidy Verdiego w Praskim Teatrze Narodowym. Współpracowała z wieloma wybitnymi dyrygentami i reżyserami, była również gościem licznych festiwali muzycznych.
W audycji "Cafe Muza” podsumujemy kierowany przez nią konkurs (który odbywa się pod patronatem Programu 2 Polskiego Radia), opowiemy o drodze artystycznej Ewy Vesin i z przyjemnością odpowiemy na Państwa pytania.
11.00 – 12.30 – Muzyka w kadrze – prowadzi Mariusz Gradowski
12.30 – 13.00 – Droga przez mąkę – prowadzi Łukasz Modelski
Drobne ptactwo, wielość gatunków ryb, podroby, zimne mięsa, różne typy rosołu i barszczu. W sentymentalną podróż w stronę dań, które odchodzą w przeszłość wybierzemy się w najbliższej „Drodze przez mąkę” w towarzystwie Zbigniewa Kmiecia.
13.00 – 15.00 – Niedzielnik muzyczny – prowadzi Piotr Matwiejczuk
Joseph Canteloube Pieśni z Owerni (wybór), wyk. Véronique Gens – sopran, Orchestre National de Lille Région Nord, dyr. Serge Baudo; Opera without Words – fragmenty płyty, wyk. Jean-Yves Thibaudet – fortepian; Vagues et ombres – fragmenty płyty zespołu Collectif9; Barricades – fragmenty płyty, wyk. Jean Rondeau – klawesyn, Thomas Dunford – lutnia; Dietrich Steffkins Divisions, wyk. Dietmar Berger – viola da gamba; Jean-Philippe Rameau Les Indes Galantes – suites des airs à jouer, wyk. Le Concert des Nations, dyr. Jordi Savall.
14.45 – 15.00 – Jest taki obraz – audycja Michała Montowskiego z udziałem dr Grażyny Bastek (powt.)
„Parasolki” – to olejny obraz Auguste’a Renoira, francuskiego malarza impresjonisty. Powstawał w latach 1881-1886, bo malarz powziął pomysł i zaczął pracę przed podróżą do Włoch, a zakończył go po powrocie. Jest to ostatni większego formatu (180x115cm) obraz Renoira, ukazujący współczesny temat. Scena na paryskiej ulicy ukazuje przechodniów z parasolami, wśród których jest elegancka mieszczanka - oczywiście z parasolką.
15.00 – 16.00 – Muzyczny labirynt Pawła Szamburskiego
16.00 – 17.00 – Lato polskiego romantyzmu – prowadzi Róża Światczyńska/Andrzej Sułek
17.00 – 19.00 – Party-tur – prowadzi Adam Sztaba
19.00 – 20.00 – Słuchowisko na lato: Stanisław Grochowiak "Partita na instrument drewniany”, prod. 1996, czas 55’11’’, adaptacja i reżyseria: Andrzej Zakrzewski, realizacja: Brzoska Andrzej
Obsada: Franciszek Pieczka, Marian Kociniak, Artur Barciś, Tadeusz grabowski, Stanisław Brudny, Witold Pyrkosz, Marek Bargiełowski, Lech Ordon, Krystyna Kozanecka, Piotr Grabowski, Marek Frąckowiak
20.00 – 22.00 – Letnia promenada – prowadzi Magdalena Łoś
Transmisja koncertu Orkiestry XVIII wieku z Festiwalu Muzyki dawnej w Utrechcie (od 20:00)
Michael Schmidt-Casdorff – flet, Christian Rieger – klawesyn, Andreas Staier – fortepian
Carl Philipp Emanuel Bach Sinfonia C-dur Wq. 182/3; Koncert fletowy a-moll Wq. 166; Sinfonia B-dur Wq. 182/2; Koncert na klawesyn i fortepian Es-dur Wq. 47
22.00 – 00.00 – Wieczór płytowy – prowadzą Przemysław Psikuta i Piotr Metz
"Informacje po ukraińsku w Trójce" od poniedziałku do czwartku o godz. 10.30, 14.30 oraz 18.30, w piątek o godz. 10.30, 14.30 i 18.00, a w weekendy o godz. 11.00, 15.00 i 18.00.
00.00 – 02.00 Gdzie Grabek Mówi Dobranoc – Michał Grabkowski
02.00 - 04.00 N3 – Małgorzata Jakubowska
04.00 - 06.00 Ranny Wzmacniacz - Grzegorz Hoffmann
06.00 - 08.00 Muzyczne Rozmowy – Agnieszka Trzeciakiewicz
Jak opisać pierwsze wywózki Polaków do obozów niemieckich od początku wojny? Dramat Sztutowa, Piaśnicy, cywilnej ludności Warszawy i Krakowa. Jacaszek, Budzyński, Budkiewicz, Dałkowska. Piosenki jak pamiętniki tamtych dni.
08.00 - 09.00 Bed & Breakfast – Piotr Firan, Raf Uzar
09.00 - 10.00 Zagadkowa Niedziela - Katarzyna Stoparczyk
Zagadki i ciekawostki dla dzieci. Polecenia książkowe. O ciekawych roślinach i zwierzętach opowie Wojciech Mikołuszko.
10.00 – 11.00 Czy Już Państwo Słyszeli? – Justyna Grabarz
11.00 - 12.00 Leniwe Przedpołudnie - Anna Popek
12.00 - 14.00 Ona, On i Pewien Bardzo Wyjątkowy Gość - Łukasz Sobolewski i Katarzyna Ciepielewska
Gość: Magdalena Wolińska-Riedi
14.00 – 15.00 Trójka literacka – Tomasz Zapert
Dlaczego obóz dla polskich dzieci, funkcjonujący w okupowanej przez Niemców Łodzi, był przez dekady zapomniany Skąd rekrutowano młodocianych więźniów? W jaki sposób wyselekcjonowano obozową załogę? Czemu znaczna część oprawców uniknęła odpowiedzialności karnej? Gość: Błażej Torański, autor książek "Mały Oświęcim" oraz "Kat polskich dzieci".
15.00 - 17.00 Po Drodze z Trójką - Witold Lazar
17.00 – 19.00 Trzy Strony Dźwięku – Tomasz Miara
19.00 – 20.00 Koncert w Trójce – Zofia Sylwin
Zapraszamy do wysłuchania retransmisji koncertu, jaki w listopadzie 2019 roku w Studiu im. Agnieszki Osieckiej dał Limboski. Artysta zaprezentował utwory z płyty "Ucieczka Saula”.
"Saul to bohater mojego opowiadania, który pewnego dnia zostawia dom i rodzinę, wsiada na małą łódź i opuszcza swoją wioskę. Płynąc w dół rzeki, obserwuje przesuwający się powoli krajobraz i wspomina różne wydarzenia ze swojego życia, z którego właśnie uciekł – rzeka kołysze jego łódź i powoli unosi go ku przeznaczeniu. To bardzo symboliczna opowieść o dojrzewaniu, a jej ścieżką dźwiękową jest ta płyta. Każda piosenka to małe wspomnienie Saula" – opowiadał w wywiadzie Limboski.
20.00 – 21.00 Scena Teatralna Trójki – Barbara Marcinik
Premiera słuchowiska Romualda Wiczy – Pokojskiego pod tytułem „Ballady i Romanse czyli kresów kres”.
W słuchowisku obok poezji Adama Mickiewicza usłyszymy fragmenty wykładu profesora Tomasa Venclovy oraz czytania Romantyczności w różnych językach.
Obsada: Olga Sarzyńska i Marcin Hycnar
Muzyka: Piotr Salaber
Reżyseria dźwięku: Andrzej Brzoska
21.00 - Trzecia Strona Medalu (wydanie specjalne trwające do zakończenia meczu) – Krzysztof Łoniewski i Dariusz Urbanowicz
MŚ siatkarzy (mecz Polska – Tunezja w 1/8 finału). Inne tematy: US Open – relacja z USA, gość w studiu pięściarka Laura Grzyb, ME w koszykówce, Liga Mistrzów w hokeju na lodzie (relacje z meczu Cracovii), przegląd lig zagranicznych…
23.00 – 02.00 Dym Na Wodzie – Leszek Adamczyk
07.06 - "Społeczeństwo obywatelskie: reaktywacja" - zaprasza Maciej Woźniakiewicz
Bohaterką audycji będzie postać generała profesora - Elżbiety Zawackiej, którą historycy zaliczają do największych polskich bohaterów II wojny światowej. Jedna z 316 Cichociemnych zrzuconych podczas okupacji na teren Polski.
22.06 - "Poczytnik" - zapraszają Krzysztof Masłoń, Tomasz Zapert
"Na tropach Smętka" – bestseller Melchiora Wańkowicza – to relacja z wyprawy, jaką pisarz odbył w 1935 roku do ówczesnych Prus Wschodnich, czyli między innymi na tereny dzisiejszej Warmii i Mazur. Obok "Ziela na kraterze" i "Bitwy o Monte Cassino" to jedna z najlepszych książek mistrza polskiego reportażu.
09.00-11.00 – "Tędy po trendy” – Mateusz Kulik
W audycji m.in. o tym, że muzyka to nie tylko zabawa i świetne koncerty, ale również wspólnota, w której można działać społecznie.
11.00-12.00 – "Co Was kręci” – Hanna Dołęgowska
Spotkanie z Natalią Niedźwiedź - pierwszy raz w historii polskiego freeride’u na prestiżowych zawodach Crankworx w Innsbrucku wystartowała reprezentantka naszego kraju. Jak podsumuje swój występ? W audycji również o F1 GP Holandi , Alter Sports Festiwalu w Rybniku i pokazie dirt – jumpingu.
12.00-13.00 – "Strefa gamingu” – Łukasz Chmiel
Podsumowanie targów Gamescom. Gracze tłumnie stawili w Kolonii, podobnie jak wystawcy. Zainteresowanie było ogromne, ponieważ jest to jedna z pierwszych, wielkich imprez, które odbyły się w formie stacjonarnej po pandemii. Można było także odbyć tzw. wirtualną wycieczkę po hali. Były zaskoczenia, były rozczarowania, były powody do radości.
13.00-14.00 – "Świat 3.0 ” – Marta Zinkiewicz
Czy w Polsce pojawią się choroby tropikalne? Niestety zmiany klimatu, sprzyjają rozwojowi chorób przenoszonych m.in. przez komary i kleszcze, a ich zasięg występowania rozszerza się coraz bardziej na kraje Europy Północnej, powodując pojawianie się jednostek chorobowych, które dotychczas były kojarzone z obszarami tropikalnymi. To jednak niejedyne konsekwencje zdrowotne postępujących zmian klimatu…
14.00-15.00 – "Hrapkowidz” – Błażej Hrapkowicz
Porozmawiamy z twórcami filmu „Iluzja”, który wejdzie do kin 9.09. Debiut fabularny Marty Minorowicz to opowieść o sile ludzkiego ducha, radzeniu sobie z trudnościami i odkrywaniu siebie na nowo. Główne role w filmie zagrali Agata Buzek oraz Marcin Czarnik.
17.00-19.00 – "Funkadelia” – Marcin Hubert "Harper”
Po 17 u Harpera w FUNKADELII: słynny Brytyjczyk Norman Cook i jego mniej oczywiste, za to wyborne około-triphopowe produkcje pod szyldem Fried Funk Food, a także euforyczny breakbeatowo-house’owy rave na finał wakacji i sezonu festiwalowego (m.in. Borai i Denham Audio w remiksach, Eris Drew, Future Flex, Lay-Far, Chrissy, etc).
10:00-11:00 "Dźwięk Dobry" – Dźwięki dawnych i współczesnych latarni morskich.
13:00-14:00 "Zwierzyniec” - Pan Paweł Sroka, kierownik działu zwierząt drapieżnych z wrocławskiego ZOO, opowie nam o niedźwiedzich brunatnych, bo właśnie teraz mają najintensywniejszy okres w ciągu roku. Przygotowują się do zimy. Zatem też skończyły się wakacje i ciężka praca przed nimi.
15:00-16:00 "Gwiazdozbiór” - Czym jest Eurowizja? Jakie dziedziny sztuki mają swoje eurowizyjne odsłony? Którzy Polacy zapisali się na eurowizyjnych kartach? O tym wszystkim w pierwszym wydaniu Gwiazdozbioru. Ponadto porozmawiamy z Patrycja Lipińską, która na Dziecięcej Liście Przebojów od dłuższego czasu gości na pierwszym miejscu oraz zastanowimy się nad rozpoczynającym się właśnie wyborem polskiego reprezentanta na Konkurs Piosenki Eurowizji dla Dzieci 2022.
21:00-22:00 "Kulturalna strefa” – z Iwoną Haberny porozmawiamy o grze karcianej "Świteź" na podstawie "Ballad i romansów" Adama Mickiewicza. Głównym celem tego projektu była popularyzacja i zainteresowanie utworami Adama Mickiewicza osób, które na co dzień niechętnie sięgają po klasykę, za to lubią literaturę fantastyczną i gry. Przełożenie utworu literackiego na inne medium, okazało się także szansą na postawienie nowych pytań, interesujących również dla wytrawnych czytelników. Czy wszystkie utwory cyklu można „zgrywalizować”? Okazuje się, że nie. O ile Pani Twardowska czy Lilie to pełne zwrotów i zawirowań opowieści, dostarczające graczom ekscytujących wrażeń, o tyle dzieła o charakterze bardziej lirycznym, z programową romantycznością na czele, grywalizacji się nie poddają. Natomiast wszystkie omówione zostały na platformie wiedzy.
.
09:00 Weekendowe potpourri PREMIERA
W niedzielnym wydaniu Weekendowego potpourri – kanonicznie jedna z najwspanialszych sonat fortepianowych Mozarta, Sonata B-dur KV 333 (Maria João Pires) i III Symfonia F-dur Brahmsa zrecenzowana przez Klarę Schumann lakonicznie: ”Wszystkie części wydają się jednym organizmem, jednym biciem serca, każda z nich jest klejnotem” w świetnym nagraniu pod Simonem Rattlem, a także przecierający sobie dopiero drogę na estrady koncertowe Koncert podwójny G-dur na fortepian i skrzypce Hummla, nagranie WDR Sinfonieorcheseter pod batutą Reinharda Goebla. Zaprasza Małgorzata Pęcińska.
18:00 Pierwszy po Chopinie PREMIERA
"Szymanowski w Ameryce". O pobycie Pierwszego Po Chopinie w Nowym Yorku opowie Dr Danuta Gwizdalanaka. Zapraszamy!
22:00 Muzycy o Chopinie PREMIERA
Bohaterką audycji po raz drugi będzie znakomita kubańska pianistka Juana Zayas. Artystkę usłyszymy w repertuarze chopinowskim i nie tylko. Zaprasza Marek Bracha.
Zapraszamy!