Polskie Radio

Sportowe emocje i muzyczne uniesienia. Czwartek z Polskim Radiem

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2022 21:00
W Jedynce i Trójce wieczorem Mistrzostwa Świata w siatkówce - ćwierćfinał mężczyzn - mecz Polska-USA a w Dwójce Dni Muzyki Ukraińskiej - transmisja z Sali Koncertowej Filharmonii Narodowej. W Jedynce o sezonie na grzyby - jak przygotować się do ich zbierania i o czym pamiętać przed wyruszeniem na grzybobranie. W Czwórce o wystawie "Konopnicka ilustrowana", która jest częścią Festiwalu Tradycji Literackich. W Polskim Radiu Dzieciom o tym, jakie zawody będą wykonywać nasze dzieci w przyszłości a w Polskim Radiu Chopin o związkach twórczości patrona anteny z polską muzyką ludową. Zapraszamy!
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/Jaromir Chalabala
logo

Sytuacja na wschodzie - śledzimy sytuację na Ukrainie; informacje po ukraińsku pojawiają się na bieżąco w "Aktualnościach Jedynki" oraz w pasmach publicystycznych: "Sygnały dnia", "W samo południe", "Ekspres Jedynki" oraz "Polska i świat". We współpracy z Polskim Radiem dla Zagranicy Wiadomości po ukraińsku - przez cały tydzień po 10.00 i po 17.00.

01.00 – 03.00 - "Muzyka nocą" - zaprasza Zbigniew Krajewski

Pierwsze wrażenia? Ależ wszyscy się zmienili w te wakacje! Wypięknieli i wydorośleli: i koleżanki i koledzy. Powrót do lekcji, podręczników i pierwszy zawrót głowy… Śpiewa o tym Urszula Sipińska w „Miłości szkolnych lat”, Donny Osmond w „Puppy Love” czy Paul Anka w „Dianie” i jakże poetycko Czesław Niemen. Jego „Wspomnienie” i naszych słuchaczy, bo nocą przeżyjemy to jeszcze raz wracając do czasów wspaniałej beztroski co doceniamy dopiero teraz. Do Państwa opowieści dodamy piosenki przy których najłatwiej i najmilej się rozmarzyć. Recitale też znakomite: przed godziną drugą Kayah, a przed trzecią – George Michael. Po pierwszej: muzyka, telefon i My. Audycja z SMS-owym i telefonicznym udziałem słuchaczy oraz rozmowami na Facebooku.

03.00 – 05.00 - "Tak to bywało" - zaprasza Adam Rozlach

W Słodkim Radiu Retro” Mieczysław Fogg śpiewa piosenki z lat 30, ale i 60-tych. ”Listy z podróży” Edwarda A. Odyńca, przeczyta Piotr Adamczyk, a „Na historycznej wokandzie” dziś znajdziemy hasło „Wydarzenia 1956”. Oceniać je będzie dr Zenobiusz Kozik oraz red. Zygmunt Szeliga. Główną pozycją drugiej godziny będzie audycja poświęcona poecie, prozaikowi, tłumaczowi Aleksandrowi Wattowi – w 50.tą rocznicę jego śmierci. Anna Lisiecka z Dorotą Gacek przygotowały audycję „Strefa Kultury” z udziałem prof. prof. Piotra Śliwińskiego, Adama Poprawy i Krzysztofa Rutkowskiego.

06.00 – 09.00 - "Sygnały dnia" - zapraszają Daniel Wydrych i Krzysztof Świątek

Goście: o godz. 7.15 Artur Soboń (studio Karpacz) / o godz. 8.15 Marek Sawicki.

- po meczu Iga Świątek – Jessica Pegula w 1/4 finału US Open - relacja;
- Nowy pomysł rządu na zaspokojenie potrzeb mieszkaniowych Polaków - czym są kooperatywy mieszkaniowe? Projekt przepisów o tej nowej instytucji prawnej przyjęła we wtorek Rada Ministrów;
- wizyta prezydenta Andrzeja Dudy w Afryce - w czwartek prezydent odwiedzi Senegal - relacja W. Cegielski;
- bez przedawnienia - felieton prof. Wiesława Jana Wysockiego - D. Truszczak/D. Sałajczyk.

09.00 – 12.00 - "Cztery Pory Roku" - zaprasza Maciej Kurzajewski

Wrzesień, a więc sezon na grzyby trwa! Jak przygotować się do ich zbierania, o czym pamiętać przed wyruszeniem na grzybobranie, jak rozpoznawać grzyby jadalne od trujących, jak bezpiecznie kupować grzyby – te na targu czy od przydrożnych sprzedawców, wreszcie czy można zasięgnąć informacji w lokalnych stacjach Sanepidu na temat zebranych bądź kupionych grzybów. O tym wszystkim dr nauk biologicznych, mykolog, Rzecznik Polskiego Towarzystwa Mykologicznego, wykładowca Uniwersytetu Warszawskiego Marta Wrzosek.

W audycji porozmawiamy też na temat, o którym wraz z początkiem roku szkolnego rodzice dyskutują ze swoimi dziećmi – czyli kieszonkowe! W jakiej wysokości? Tygodniowo czy miesięcznie? Na co? Plus czy etyczne i wychowawcze jest „płacenie” np. za stopnie bądź za pomoc w domowych obowiązkach? - gość psycholog Beata Rajba plus materiał reporterski.

Po wakacyjnej przerwie powraca cykl Agnieszki Ciecierskiej o oswajaniu choroby nowotworowej, a będzie w nim mowa o tym, jak ważne dla pacjenta jest spotkanie i rozmowa z psychoonkologiem. Poza tym konkursy „ Kto to? Co to?” oraz „Od małego dla dużego” i kolejny odcinek słuchowiska „Król zamczyska” Seweryna Goszczyńskiego.

19.30 – 20.00 - "Eureka" - zaprasza Katarzyna Jankowska

* W służbie nauki i edukacji. Prof. Karolina Lanckorońska i jej droga badawcza / patronat PR/

Wspomnienia, opracowania i dokumenty pokazują postać niezwykłą, donatorkę kolekcji dzieł sztuki dla Wawelu i Zamku Królewskiego w Warszawie. Wkład do badań historycznych i inicjatywy naukowe w powojennym Rzymie, utworzenie Polskiego Instytutu Historycznego, szeroka działalność edukacyjna będą przedmiotem rozmowy z dr Arturem Badachem z Zamku Królewskiego w Warszawie.

* Marsowy chłopiec. Bolesław Krzywousty w zwierciadle historii i perspektywie uczonego

Z narracji epoki, kronik Galla Anonima wiemy, że średniowieczny władca był wojowniczy i ambitny, jego charakter odzwierciedla cytat: " wiekiem chłopiec, lecz zacnością strzec". Walczył o miejsce w polityce międzynarodowej, odnosił sukcesy, budował sojusze. Biografię Bolesława, syna Władysława I Hermana, Piasta z historycznych zapisów odtworzył prof. Stanisław Rosik z Uniwersytetu Wrocławskiego.

21.00 – 23.30 - "Sport w Jedynce" - zaprasza Filip Jastrzębski

Mistrzostwa Świata w siatkówce mężczyzn - mecz POLSKA – USA (Gliwice)

LITERATURA W JEDYNCE:

10.35 - od 1 września, w ramach Roku Polskiego Romantyzmu, "Król zamczyska" Seweryna Goszczyńskiego - fragmenty słuchowiska wg romantycznej powieści grozy z 1842 roku.

21.45 - "Nędznicy" Victora Hugo w interpretacji Mariusza Benoit (nagranie z roku 2001).

23.50 - Juliusz Słowacki "Listy do matki" w interpretacji Krzysztofa Kolbergera i Zbigniewa Zapasiewicza.


logo

 

00.00– 01.00 – Nocna strefa – prowadzą Janusz Jabłoński i Tomasz Gregorczyk 

00.55 – 01.00 – Przypadki słowa: Teresa Ferenc „Wiersze”, aud. Iwony Smolki

01.00 – 02.00 – Fantazja polska (powtórzenie) – prowadzi Karol Furtak

Feliks Dobrzyński, Duo na klarnet i fortepian op. 47, Roman Widaszek – klarnet, Joanna Domańska – fortepian; Jan Maklakiewicz, Grunwald, Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej im. F. Nowowiejskiego, dyr. Janusz Przybylski; Maria Szymanowska – Fantazja z dedykacją dla generałowej Zajączkowej, Anna Ciborowska – fortepian

02.00 – 06.00 – Muzyczna noc Euroradia – prowadzi Michał Dębski

06.00 – 07.00 – Fantazja polska – prowadzi Karol Furtak

Grażyna Bacewicz – Kwartet na cztery wiolonczele, Arkadiusz Dobrowolski, Szymon Krzemień, Barbara Piotrowska, Konrad Bukowian; Józef Wieniawski – Koncert fortepianowy g-moll op. 20, Beata Bilińska, Polska Orkiestra Radiowa, dyr. Łukasz Borowicz

07.00 – 10.00 – Poranek Dwójki – prowadzi Paweł Siwek

Jerzy Skolimowski, Małgorzata Szumowska, Lech Majewski, Xawery Żuławski, Leszek Dawid - filmy m.in. tych reżyserów zostaną pokazane na 47. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych. W sekcji konkursowej swoje obrazy zaprezentuje także sześcioro debiutantów. Poza projekcjami  przewidziano debaty. Co zmieniają koprodukcje? Co daje udział w zagranicznych festiwalach? To przykłady tematów spotkań, w których wezmą udział zaproszeni artyści i osoby odpowiadające za produkcję filmową. O szczegółach 'święta polskiego kina" porozmawiamy z dyrektorem artystycznym FPFF w Gdyni - Tomaszem Kolankiewiczem. Początek spotkania o godz. 9.30. 

Ponadto w audycji:

- podwyżki cen biletów w krakowskich teatrach. Jak teatry sobie radzą w kryzysie i czy obawiają się odpływu widzów.

- wrocławska premiera spektaklu "Sen nocy letniej" w reżyserii Magdaleny Piekorz 

- wystawa „Jak w rodzinie. O działkowcach i działkach” w Centrum im. Ludwika Zamenhofa w Białymstoku.

10.00 – 13.00 – Podróżnik muzyczny – prowadzi Andrzej Sułek

10.00 – 11.00 – La Passione: muzyka w emocjach – emocje w muzyce

11.10 – 12.00 – Józef Haydn Msza B-dur „Theresienmesse” Hob. XXII:12, wyk. Handel and Haydn Society, Mary Bevan – sopran, Catherine Wyn-Rogers – mezzosopran, Jeremy Budd – tenor, Sumner Thompson – baryton, dyr. Harry Christophers

12.05 – 12.45 – Płyta na lato – SONY

„Mozart Minore” – Koncerty fortepianowe Mozarta, wyk. See Siang Wong – fortepian, Southwest German Philharmonic, dyr. Philipp von Steinaecker

12.45 – 13.00 – Zapiski ze współczesności: Paweł Huelle (w 65. rocznicę urodzin), aut. Małgorzata Małaszko

13.00 – 15.00 – Koncerty w porze lunchu  – prowadzi Karol Furtak

Yuja Wang i Orkiestra Filharmonii w Oslo pod batutą Klausa Mäkelä na Festiwalu BBC Proms (Londyn, Royal Albert Hall, 12.08.2022) 

Jean Sibelius, Poemat symfoniczny “Tapiola” op. 112; Ferenc Liszt, I Koncert fortepianowy Es-dur; Ryszard Strauss, Poemat symfoniczny „Życie bohatera” op. 40. 

16.00 – 18.00 – Wybieram Dwójkę – prowadzi Jakub Kukla

17.30 – 18.00 – O wszystkim z kulturą – prowadzi Michał Szułdrzyński

18.00 – 19.00 – Teraz jazz – prowadzi Andrzej Zieliński

19.00 – 22.00 – Letnia promenada – prowadzi Joanna Grotkowska

Dni Muzyki Ukraińskiej – transmisja z Sali Koncertowej Filharmonii Narodowej

Koncert oratoryjny. Oleksandr Szymko Uwertura „Triumf” (polskie prawykonanie), Zoltan Almaszi Oddziaływania (polskie prawykonanie) na wiolonczelę i orkiestrę symfoniczną, Bohdana Frolak Duszo sprawiedliwa (polskie prawykonanie) na solistów, chór i orkiestrę symfoniczną, do wierszy Tarasa Szewczenki, wyk: Bartosz Koziak – wiolonczela, Tamara Kalinkina – sopran, Natalka Polovynka – mezzosopran, Hubert Zapiór – baryton, Chór i Orkiestra Filharmonii Narodowej, dyr. Roman Rewakowicz

21.30 – 22.00 – Rozmowy na lato: Bohdan Korzeniewski – aut. Tomasz Mościcki

22.00 – 00.00 – Nocna strefa – prowadzą Jacek Hawryluk i Bartek Chaciński

LITERARURA W DWÓJCE:

11.00-11.10 - "To się czyta latem" / Stanisław Rembek "Wyrok na Franciszka Kłosa", czyta Sławomir Orzechowski, opracowanie Elżbieta Łukomska.

15.00-15.15 - "Literacka sjesta" / Leopold Tyrmand "Zły", czyta Marek Kondrat. 

logo

"Informacje po ukraińsku w Trójce" od poniedziałku do czwartku o godz. 10.30, 14.30 oraz 18.30, w piątek o godz. 10.30, 14.30 i 18.00, a w weekendy o godz. 11.00, 15.00 i 18.00.  

00.00 – 02.00 Trójka pod Księżycem – Michalina Szymborska 

Jak popularyzować historię wśród młodzieży?

Goście: Red. Mateusz Kosiński - Tygodnik Solidarność oraz dr Krzysztof Jabłonka - historyk i dyplomata. Przez kilkadziesiąt lat pracował jako nauczyciel historii. W latach 1997-2000 piastował stanowisko konsula RP w Moskwie, Charkowie i Grodnie. 

02.00 – 04.00 Od Punka Do Franka – Radosław Okrasko

04.00 – 06.00 Trójka Budzi – Michał Grabkowski

​​​​06.00 – 8.45 Pora na Trójkę – Karol Gnat 

​​​​8 września to Dzień Dobrych Wiadomości. O najlepszą wiadomość i najbardziej optymistyczne wydarzenie 2022 roku pyta Michał Kowarski.

Jacy są Polacy? Dlaczego i na co najczęściej narzekamy? Czy narzekanie potrafi być konstruktywne i przydatne? Co zrobić żeby mniej narzekać? 

8 września to również Dzień Marzyciela. Czy i dlaczego warto marzyć? Czy marzenia przydają się w życiu? Czyje marzenia - swoje czy innych - wolimy spełniać? 

8.45 – 9.00 Salon Polityczny Trójki – Beata Michniewicz 

Gość: Łukasz Schreiber, Minister w KPRM

9.00 – 12.00 Trójka Przed południem - Piotr Firan

12.00 – 15.00 Trójka do Trzeciej  – Katarzyna Cygler / wyd. Rafał Wodziński

Festiwal Łódź Czterech Kultur - Bliscy. Na repertuar tegorocznej edycji FŁCK 2022 złożyły się m. in. wernisaże, wystawy i koncerty. Gość: Justyna Tomaszewska – rzecznik wydarzenia.

"Orlęta. Grodno 39’" to nowy film obrazujący wojnę z Armią Czerwoną, z perspektywy dwunastoletniego chłopca. Grodno, wschodnie pogranicze przedwojennej Polski. 1 września 1939 roku niemieckie samoloty bombardują miasto, jedna z bomb trafia w szkołę Leosia, Eweliny i Tadka. Dosłownie i symbolicznie kończy się świat beztroskiego dzieciństwa, zabawy, pierwszych zauroczeń.

Goście: Almira Nawrot - aktorka dziecięca wcielająca się w role Eweliny.

            Feliks Matecki - aktor dziecięcy wcielający się w rolę Leona

Krzysztof Krawczyk, to wielka postać polskiej popkultury. Dzisiaj obchodzimy 76. rocznicę urodzin wokalisty, gitarzysty i kompozytora. Skąd wynika nagłe zainteresowanie młodzieży jego muzyką? Jak to się stało, że wokalista nagrał utwory z Edytą Bartosiewicz, czy Goranem Bregoviciem?

W 2020 roku powstał film biograficzny poświęcony ikonie polskiej muzyki rozrywkowej, Krzysztofowi Krawczykowi. Uwielbiany w całym kraju przez wszystkie pokolenia, zaskarbił sobie serca milionów fanów. Autorami filmu byli Michał Bandurski i Krystian Kuczkowski. Jakie były kulisy powstania filmu?

Gość: Krystian Kuczkowski - współautor filmu.

15.00 – 19.00 Zapraszamy do Trójki – Piotr Łodej

 #bezprzedawnienia

Niemcy nie chcą wypłacać Polsce reparacji. Jednocześnie światło dzienne ujrzały dokumenty, o reparacjach dla byłych żołnierzy Armii Czerwonej, którzy w czasie wojny przebywali w niewoli niemieckiej. Z czego wynika tak niespójna i nielogiczna polityka Niemiec? 

18.10 Trójkowy Komentarz Dnia - Dariusz Wieczorkowski

Gość:  Tomasz Siemoniak, Koalicja Obywatelska (Platforma Obywatelska) (do potwierdzenia)

19.00 – 21.00 W Tonacji Trójki – Grzegorz Hoffmann

21:00 - 23:00 Specjalna Audycja Sportowa - Ćwierćfinał MŚ Siatkarzy – Polska – USA

 - Krzysztof Łoniewski (w studiu) oraz Dariusz Urbanowicz (wysłannik na MŚ)

23.00 – 00.00 Białe Szumy – Justyna Grabarz

logo

23.35 - "Weekend kulturalny" - zaprasza Maja Kluczyńska

Trzy wystawy upamiętniające 83. rocznicę  wybuchu II wojny światowej "POŻOGA", "WOJNA" i "ORLĘTA.GRODNO’39" zaprezentowano w Kordegardzie oraz na dziedzińcu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Zaplanowano też wydarzenie towarzyszące – plenerową ekspozycję zdjęć z filmu Krzysztofa Łukaszewicza "Orlęta. Grodno’39". W ramach wystawy stacjonarnej "POŻOGA" prezentowane są prace Jonasza Sterna, Aliny Szapocznikow i Władysława Hasiora. Natomiast "WOJNA" przedstawia obrazy zatrzymane na archiwalnych fotografiach z komentarzami faktograficznymi. Wystawy prezentowane są w dwóch odsłonach: od 1 września – dotycząca napaści i okupacji niemieckiej, od 17 września – poświęcona agresji sowieckiej. Gościem Polskiego Radia 24 będzie Agnieszka Bebłowska-Bednarkiewicz, autorka i kuratorka wystaw.​

logo

07.00-09.00 – „Pierwsze słyszę” – Kamil Jasieński

Zapraszamy na drugi odcinek cyklu materiałów dźwiękowych powstałych przy współpracy z Narodowym Centrum Kultury w ramach kampanii: „Ojczysty, dodaj do ulubionych”. Tym razem sprawdzimy, dlaczego niektóre pierogi są leniwe?

10.00-12.00 - „Stacja Kultura” - Kasia Dydo

Gościem audycji będzie Maria Marszałek, kuratorka wrocławskiej wystawy „Konopnicka ilustrowana”. Ekspozycja jest częścią szóstej edycji Festiwalu Tradycji Literackich. Autorka „Roty” patronuje jej wraz z Adamem Asnykiem i Tadeuszem Gajcym. Misją festiwalu jest przypominanie o twórczości autorów uznanych za klasyków i, co często idzie w parze, czytanych głównie przez uczniów pod przymusem oraz polonistów.

15.00-17.00 – „Czat Czwórki” – Piotr Firan

Poznańscy studenci poprawią Tłumacza Google? Artur Nowakowski, Gabriela Pałka oraz Mikołaj Pokrywka i Kamil Guttmann zajęli pierwsze miejsca w zwyciężyli w konkursie tłumaczenia maszynowego. Dzięki programowi wykorzystującemu sztuczną inteligencję zwyciężyli w dwóch kategoriach tłumaczenia: ukraińsko-czeskim i czesko-ukraińskim, zostawiając w tyle m.in. translatory firm Google i Microsoft.

17.00-19.00 - „TOP” – Jan Olejniczak

Teleskop z puszek. Nie trzeba być doświadczonym konstruktorem, by tworzyć łaziki marsjańskie - polscy studenci od lat pokazują, że robią to najlepiej. A co z obserwacją kosmosu? Czy potrzeba do niej drogiego, profesjonalnego sprzętu? Dowiemy się, czy teleskop zbudowany z puszek pozwoli nam na obserwację nieba?

22.00-00.00 – „Tłusty Czwartek” – Miętha 

Nowa, świeża muzyka i beaty na styku hip-hopu, soulu, elektroniki oraz brzmień R&B. Usłyszymy dokonania takich wykonawców, jak m.in. Jordan Rakei, Kenny Beats, czy Jack Garrat.


logo


07:00-10:00 „Poranek w PRD” – Dzień Marzyciela może być doskonałym czasem na refleksję na temat własnych marzeń. Marzenie jest piękną zdolnością każdego człowieka. Czemu więc tak często ludzie boją się marzyć, a jeszcze bardziej realizować swoje marzenia, pasje? Podstawą jest to aby nie bać się własnych pragnień, bo marzenia są tym co trzyma w nadziei, a spełnianie marzeń tym co uszczęśliwia. W Poranku porozmawiamy też o największych literackich i filmowych marzycielach.

10:00-11:00 „Muzyczne podróże” - Muzyka z filmu „Marzyciel”.

15:00-18:00 „Popołudnik w PRD” – Co kryje nasze ciało? Będziemy zaglądać w głąb ludzkiego organizmu.

21:00-23:00 „Strefa rodzica”

* Sezon adaptacji - jak wspierać dzieci w nowym środowisku. Gość: Marta Chrościcka - psycholożka, diagnostka kliniczna i psychoterapeutka. Pracuje z dziećmi, nastolatkami oraz z całymi rodzinami.

* Jakie zawody będą wykonywać nasze dzieci w przyszłości. Już w 2007 roku postawiono tezę, że ponad 60% zawodów, które będą wykonywały nasze dzieci jeszcze nie istnieje. Międzynarodowe badania prowadzone w obszarze rozwoju zawodowego wykazały, ze kompetencje przyszłości takie jak samoświadomość, pamięć, zdolność do adaptacji, kreatywność, rozwiązywanie problemów, praca w grupie oraz krytyczne myślenie są determinantami odnoszenia sukcesu w przyszłości. Jak można wspierać dziecko w kształtowaniu w/w umiejętności, co jest ważne, co na zwracać uwagę i co to da w przyszłości. Gość: Anna Osiecka, pedagożka, praktyk, dyrektor w KIDS&Co.

..

11:00 Polacy w Konkursach Chopinowskich

Audycja nieodżałowanego Stanisława Dybowskiego poświęcona sylwetce i pianistyce Rafała Blechacza – zwycięzcy XV Konkursu Chopinowskiego (2005). W wykonaniu artysty usłyszymy II Koncert f-moll op. 21 patrona naszej anteny z towarzyszeniem Royal Concertgebouw Orchestra pod dyrekcją Jerzego Semkowa, Wariacje b-moll op. 3 Karola Szymanowskiego oraz La Leggierezza i Gnomenreigen Franciszka Liszta.

13:00 Krąg pieśni Chopina

Po audycjach przepełnionych po brzegi wykonaniami pieśni Fryderyka Chopina, wrócimy do ich początków i poszukamy odpowiedzi na fundamentalne pytania: dlaczego Chopin pisał pieśni? Czy planował je wydać? Jakie znaczenie miał dla niego ten gatunek? W tej podróży towarzyszyć nam będą interpretacje Joanny Kozłowskiej i Waldemara Malickiego. Zaprasza Marta Jankowska.

20:00 Chopin na ludowo

W swojej kolejnej audycji poświęconej licznym związkom twórczości Fryderyka Chopina z polską muzyką ludową, Kuba Borysiak skupi się na mazurkach. Usłyszymy chopinowskie miniatury pod palcami Janusza Olejniczaka oraz melodie tradycyjne w wykonaniach takich zespołów, jak Kapela Maliszów​, Janusz Prusinowski Kompania czy Kapela Ze Wsi Warszawa​. 

Zapraszamy!

Zobacz więcej na temat: W POLSKIM RADIU