Sytuacja na wschodzie - śledzimy sytuację na Ukrainie; informacje po ukraińsku pojawiają się na bieżąco w "Aktualnościach Jedynki" oraz w pasmach publicystycznych: "Sygnały dnia", "W samo południe", "Ekspres Jedynki" oraz "Polska i świat". We współpracy z Polskim Radiem dla Zagranicy Wiadomości po ukraińsku - przez cały tydzień po 10.00 i po 17.00.
09.00-12.00 - "Jedyne Takie Miejsce" - zaprasza Sława Bieńczycka
Audycja z Żelazowej Woli na dwa dni przed rocznicą śmierci Fryderyka Chopina. O rodzinnym domu wielkiego kompozytora, jego dzieciństwie tam spędzonym, pamiątkach po nim, koncertach, wystawach stałych i czasowych, parku otaczającym dom, a także o działalności edukacyjnej tej placówki opowiedzą m.in. Anna Tarnawska – kierownik Domu Urodzenia Fryderyka Chopina oraz przewodnik Andrzej Fortuna.
15.00-16.00 - "Gdzie jest Pan Cogito" - zaprasza Małgorzata Raczyńska-Weinsberg
Na młodych ludzi w internecie czeka wiele zagrożeń. To najważniejsze dotyczy oczywiście dostępu do pornografii, choć nie tylko ta sprawa budzi emocje. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zaprezentowało projekt ustawy, która ma zapewnić dzieciom bezpieczeństwo w internecie poprzez blokadę stron z nieodpowiednimi treściami. Czy to rozwiąże problem? O tym porozmawiają: dr Aleksandra Piotrowska - psycholog dziecięcy, Uniwersytet Warszawski, Minister Janusz Cieszyński - sekretarz stanu w KPRM odpowiedzialny za cyfryzację, Tomasz Izydoryczk - specjalista ds. IT i ochrony danych, wykładowca Wyższej Szkoły Bankowej w Poznaniu i w Warszawie.
18.00-19.00 - "Z muzyką po Kresach" - zaprasza Aleksandra Tykarska
* Trzy odległe od siebie ośrodki, położone dziś w granicach różnych państw ‒ Litwy, Ukrainy i Słowacji ‒ odegrały ważną rolę w dziejach Rzeczypospolitej i całej Europy. Zjeżdżali do nich uczniowie chętni do zdobycia dobrego wykształcenia, a także wykładowcy z różnych krajów europejskich. Dzięki temu tak miasta, jak i ich szkoły porównywane były do kolebki oświaty ‒ Aten lub do szacownych uczelni o wielowiekowej tradycji, stąd też przyjęło się nazywać Kroże – "Atenami Żmudzkimi”, Krzemieniec – "Atenami Wołyńskimi”, a Podoliniec – "Spiskim Oxfordem”. O książce dr. Jana Skłodowskiego "Zapomniane uczelnie Rzeczypospolitej. Kroże ‒ Krzemieniec ‒ Podoliniec”.
* Muzyka zasilana naturą. SAD Cichej i Sw@dyTen album Karolina Cicha i Sw@da stworzyli wieloma językami: językiem natury i mową wielokulturowego Podlasia, językiem emocji, tradycji i współczesnym żargonem samplowanych dźwięków. Efektem spotkania czołowej polskiej artystki folkowej i producenta muzycznego jest płyta niosąca oczyszczenie. Metafizyczna, alternatywna i elektroniczna, dla fanów Cichej – zaskakująca. Premiera 14 października. Rozmowa z Karoliną Cichą i Wiktorem Szczygłem "Swadą”.
* Październikowe przygotowania na Cmentarzu na Rossie. Korespondencja Kamila Zalewskiego.
20.00-21.00 - "Jeden na godzinę" - zaprasza Kamil Wicik
Bohaterem będzie Dave Matthews, słynny amerykański wokalista, gitarzysta, autor tekstów, kompozytor, lider zespołu Dave Matthews Band. W audycji różne oblicza tego wybitnego artysty, związane również z gościnnymi występami, między innymi u Carlosa Santany.
22.00-22.35 - "Gwiazdy, skecze, piosenki" / Z archiwum kabaretowego PR - zaprasza Małgorzata Raducha
Przypomnimy najlepsze fragmenty Podwieczorku przy mikrofonie z 1965 roku: Piosenki w wyk. Reny Rolskiej, Mieczysława Wojnickiego i Haliny Kunickiej oraz skecze w wyk. Janiny Jaroszyńskiej jako królowej balu sylwestrowego oraz duetu: Zenon Wiktorczyk i Hanka Bielicka w rolach petenta i telefonistki.
10.00 – 12.00 – "Upiór w eterze – Waldemar Malicki Show" – Waldemar Malicki
12.00 – 13.00 – "Mazurek słucha": Andrzej Dąbrowski cz. 2 – Robert Mazurek
13.00 – 15.00 – "Duża czarna" – Przemysław Psikuta
*150 Ralph Vaughan Williams
15.00 – 17.00 – "Dwie do setki" – Jakub Kukla
Andrzej Waligórski urodził się w Nowym Targu. Dzieciństwo i młodość spędził na Kresach, a dorosłe życie związał z Wrocławiem. Był radiowcem, poetą, satyrykiem i tekściarzem. Dowcipny i liryczny, choć do tej drugiej cechy sam nigdy by się nie przyznał. W sobotniej audycji "Dwie do setki" przypomnimy poświęconą mu audycję.
17.00 – 21.00 – Transmisja przesłuchań II etapu 16. Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. H. Wieniawskiego – Jacek Hawryluk (komentarze: Marcin Majchrowski i Andrzej Sułek)
21.00 – 23.00 – "Opera pod gwiazdami" – Przemysław Psikuta
Prom 7, Royal Albert Hall, 19.07.2022;
Henry Purcell – Dydona i Eneasz Z.626; obsada: Alice Coote – mezzosopran (Dydona), James Newby – baryton (Eneasz), Gemma Summerfield – sopran (Belinda), Madeleine Shaw – mezzosopran (Czarownica), Nicky Spence – tenor (Marynarz), Tim Mead – kontratenor (Demon);
La Nuova Musica Choir, La Nuova Musica, dyr. David Bates.
23.00 – 00.00 – "Rachunek myśli: Uprzedzenia" - Michał Nowak
Uprzedzenia nie mają dobrej prasy. Zazwyczaj myślimy o nich jako o wynikającej z ignorancji niesprawiedliwej generalizacji. Tymczasem trudno wyobrazić sobie człowieka całkowicie pozbawionego uprzedzeń. Nie poddane krytyce przekonania i generalizacje ułatwiają nam bowiem codzienną krzątaninę. Kiedy zatem stereotypy stają się czymś niepożądanym? W jaki sposób się ich wyzbywać? Zastanowimy się nad tym w najbliższym "Rachunku myśli”. Gościem audycji będzie prof. Lech Nijakowski – socjolog z Uniwersytetu Warszawskiego.
"Informacje po ukraińsku w Trójce" od poniedziałku do czwartku o godz. 10.30, 14.30 oraz 18.30, w piątek o godz. 10.30, 14.30 i 18.00, a w weekendy o godz. 11.00, 15.00 i 18.00.
00.00 - 02.00 – "AnagrammarganA" – Michał Margański
02.00 - 04.00– "Apteka Nocna" – Jędrzej Kodymowski
04.00 – 06.00– "Trójka Budzi: Jazz & Bass" – Michał Grabkowski
06.00 - 09.00 – "Bed & Breakfast" – Piotr Firan i Raf Uzar
17 lat temu w Emilicinie w województwie lubelskim stanął pomnik UFO. Nieprzypadkowo, bo właśnie w tej miejscowości, jeden z mieszkańców miał odbyć bliskie spotkanie z istotami pozaziemskimi. Przypomnimy tę historię i porozmawiamy o podejściu Amerykanów do UFO. Albowiem ponad połowa z nich uważa, że istoty pozaziemskie istnieją.
NASA z powodzeniem zakłóciła orbitę asteroidy w zeszłym miesiącu. Podczas misji, testowano strategię obrony przed potencjalną asteroidą zmierzającą w kierunku Ziemi. Przygotowanie: Jan Pachlowski
Swoje święto obchodzą dziś koty. 15 października obchodzimy Międzynarodowy Dzień Kota (ang. World Cat Day). Z behawiorystką i autorką audycji „Sekretne życie kotów” – Jagną Kudłą -porozmawiamy o prawdziwości twierdzenia, że "koty chodzą własnymi ścieżkami" i że doskonale rozumieją nasze polecenia, choć czasami nie słuchają. Wykonują bowiem jedynie polecenia, na które mają ochotę. Przy okazji przypomnimy też kultowe postaci kotów w filmie i literaturze. (Kot Behemot, Kot w butach etc.).
Mija 51 lat od nagrania kultowego utworu "Imagine". Tekst opowiada o utopijnej wizji świata bez wojen, pieniędzy czy religii. O tekstach utworów, które powstawały, gdy na świecie panowały wojny lub kataklizmy opowie Michał Kirmuć.
38. urodziny świętuje dziś brytyjska wokalistka - Jessie Ware. Artystka wydała nowy singiel zapowiadający nadchodzący album. Przypomnimy też występ Jessie w Studiu im. Agnieszki Osieckiej. W
9.00 – 10.00 – "Śniadanie w Trójce" – Beata Michniewicz
Goście: Ryszard Czarnecki (Prawo i Sprawiedliwość), Marcin Kierwiński (Koalicja Obywatelska - Platforma Obywatelska), Marek Sawicki (Polskie Stronnictwo Ludowe), Prof. Andrzej Zybertowicz (Kancelaria Prezydenta).
10:00 - 12:00 – "Lista Przebojów Trójki po Godzinach" – Tomasz Miara
10:15 Cykl Tomasza Żądy: „naSŁUCH”
12:00 - 13:00 – "W antrakcie" - Malwina Kiepiel i Magda Kuydowicz
Recenzja spektaklu "Kto chce być Żydem" w reżyserii Jacka Braciaka w Teatrze Powszechnym w Łodzi. To przedstawienie mówiące o wykluczeniu, o tożsamości, rodzinie i środowisku. Porównanie spektaklu z inscenizacją warszawską w reżyserii Wojciecha Malajkata w Teatrze Współczesnym.
W Wędrówkach teatralnych Malwiny będzie mowa o recepcie na udane przedstawienie na podstawie "Olimpu” Wojciecha Kościelniaka na scenie warszawskiej Akademii Teatralnej.
O aukcji na rzecz Teatru Słowackiego w Krakowie będziemy rozmawiać z Lucyna Marchewczyk.
Gościem specjalnym będzie łódzka aktorka Magdalena Zajko, która na Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej została nagrodzona za role w spektaklu "Słabi”.
Antyporadnik – czyli co dzieje się w teatrze, a dziać się nie powinno. W sposób dowcipny zwracamy uwagę na trudne czy też kłopotliwe sytuacje.
13.00 – 15.00 – "Świat Do Trzeciej" - Rafał Tomański
W audycji m.in.: Bieżąca sytuacja na Ukrainie, w Rosji i Białorusi; Protesty w Iranie; XX Kongres KPCh; Bieżąca sytuacja polityczna w Korei Południowej, zagrożenie ze strony północy, perspektywy na współpracę z Chinami, które zaczynają XX Kongres Partii; Wybory parlamentarne w Szwecji.
15:00 – 17.00 – "Trójka LatteMmm..." - Dariusz Urbanowicz
Goście programu – Krzysztof Wiłkomirski, mistrz świata weteranów w judo, wcześniej olimpijczyk o judo, jako dyscyplinie oficjalnej uznanej przez WHO jako sport zalecany dla dzieci. Zofia Pilarczyk – trenerka pływania o nauce pływania przez dzieci i dorosłych; bieganie, jogging, chodzenie – jako najprostsze aktywności sportowe; Piotr „Gdziebądź” Jurkowski – o stukilometrowym trekkingu przez Szwecję; zawodnicy, którzy zaczęli uprawiać rugby w wieku dorosłym i grają w ekstraklasowym klubie; hokej jako sport, który warto zacząć przed ósmym rokiem życia; Michał Szypliński o tym, jak się przygotować do sezonu narciarskiego.
17.00 – 19.00 Trójka LatteMmm… - Mateusz Tomaszuk
19.00 – 22.00 Departament Rytmu – Radosław Okrasko
22:00 – 00.00 Departament Rytmu – Tomasz Miara
08.06 - "Polki" - zaprasza Magdalena Merta i Małgorzata Żaryn
Błogosławiona Alicja Kotowska została beatyfikowana przez papieża Jana Pawła II wraz z grupą 108 osób – męczenników polskich, które były ofiarami II wojny światowej. Jej postać przypomni ksiądz infułat Daniel Nowak, proboszcz w parafii Chrystusa Króla i Błogosławionej Alicji Kotowskiej.
19.06 - "Dziedzictwo współczesności" - zaprasza Magdalena Drohomirecka
Nowoczesność to jedno z kluczowych pojęć w niemieckiej koncepcji świata, które miało usprawiedliwiać nawet największe zbrodnie. Pisze o tym w książce "III Rzesza Niemiecka. Nowoczesność i nienawiść" prof. Grzegorz Kucharczyk, który będzie gościem Polskiego Radia 24.
10.00-11.00 – "Światła wielkiego miasta” – Martyna Matwiejuk
Miasto, w którym na każdym rogu wydaje się, że czas się zatrzymał. Kamienice pełne sekretnych korytarzy i przejść, najlepsza kawa z gęstą śmietaną - tak zapamiętała to miejsce autorka audycji, a porozmawia o nim z Katarzyną Łozą, Polką mieszkająca we Lwowie (również podczas wojny), autorką książki "Ukraina. Soroczka i kiszone arbuzy".
11.00-13.00 – "Pasjonauci” – Adam Smolarek
Justyna Pelc jest finalistką konkursu Nieprzeciętni 2021, zdobywczynią Studenckiego Nobla i w ogóle – dziewczyną nie z tej Ziemi. Jeszcze jako studentka Politechniki Wrocławskiej, Justyna związała się z grupą Innspace, zajmującą się inżynierią kosmiczną oraz projektującą bazy marsjańskie i samoloty suborbitalne. Była też członkinią Rady Studenckiej przy Polskiej Agencji Kosmicznej. Czy naszą przyszłością jest kolonizowanie innych planet? O to też zapytamy Justynę. Po 13.00 do studia zajrzy Maciej Czaplicki, grafik, rysownik, współautor komiksu „Polskie Radio. Wrzesień 1939” i innych komiksów historycznych.
13.00-14.00 – "In English, please...” – Adrianna Janiszewska
Rok akademicki się rozkręca, a koła naukowe i organizacje studenckie wznawiają swoją działalność po wakacyjnej przerwie. Cheerful Hamlets, grupa teatralna działająca na UW, ogłasza casting do zespołu. Pierwsza możliwość sprawdzenia się na scenie w języku Szekspira już w listopadzie, w „Makbecie”. O działalności zespołu opowiedzą Weronika Rutkowska i Helena Żegnałek. Zajrzymy też na Tajwan, żeby dowiedzieć się, czy tamtejsi studenci jedzą "zupki instant”.
15.00-16.00 – "Zaklinacze czasu” – Jakub Jamrozek
Burzliwe dzieje ORP „Orzeł”, w tym brawurowa ucieczka z tallińskiego portu, zaginięcie do dziś nieodnalezionego wraku, to część świetnej historii polskiej marynarki wojennej. Opowie o niej Aleksander Gosk z Muzeum Marynarki Wojennej z Gdyni. W audycji również konkurs z okazji Dnia Papieskiego, w którym do wygrania nagrody związane z Janem Pawłem II.
16.00-17.00 – "Muzyczne Biuro Podróży” – Patryk Grabowski
Naszą najbliższą podróż rozpoczniemy w słonecznej Kalifornii, gdzie posłuchamy fragmentów najnowszej płyty Alexa Izenberga. Potem będzie zmiana nastrojów i zabrzmią dźwięki tureckiego rocka psychodelicznego w nowym singlu Deryi Yıldırım i Grup Şimşek. Tradycyjnie na naszej playliście nie zabraknie muzyki francuskiej.
17.00-18.00 – "Nie na-żarty” – Mateusz Kulik
Elotes to grillowane kolby kukurydzy w marynacie z majonezu i kolendry, posypane serem, które jada się na ulicach Meksyku. Są łatwe w przygotowaniu i niezwykle smaczne.
18.00-19.00 – "Plantacja dźwięku” – Małgorzata Jakubowska
Gośćmi audycji będą muzycy z zespołu Catz 'n Dogz, którzy właśnie rozpoczęli trasę koncertową "Punkt".
09:00-10:00 - "Opowieści ludów świata” - Mauretania i plemiona pustyni.
10:00-11:00 - "Rodzinny W-f” – Zostań mistrzem świata! Tajemnice treningu, cechy charakteru przyszłych mistrzów. Gość: Hubert Olborski - mistrz Polski w kulturystyce.
12:00-13:00 - "Bajkowy ogród” - Gościmy na terenie Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Wrocławskiego. Naszym gościem jest mgr.inż. Wojciech Basiński, biolog. Oprowadzi nas po jesiennym bajkowym ogrodzie botanicznym, opisze rośliny, jakie można tam podziwiać. Między innymi rośliny jesieni oraz te rośliny, które są zagrożone.
13:00-14:00 - "Bajkolotem tam i z powrotem”- Kulfon i Monika planują zwiedzić porty lotnicze. Opowiedzą o najciekawszych i najtrudniejszych do lądowania i startowania lotnisk. Zastanowią się nad tym, dlaczego w wieży kontroli lotów siedzą kontrolerzy, a nie księżniczki, do czego pilotowi może się przydać czapka pilotka i czy świetliki mogą oświetlać drogę podczas podróży bajkolotem.
15:00-16:00 - "Dawno, dawno temu” – Historia listów. Porozmawiamy o tym, czym jest list oraz jak zmieniały się listy, a także narzędzia i materiały piśmiennicze na przestrzeni wieków. Gość: prof. Katarzyna Sicińska z Uniwersytetu Łódzkiego.
18:00-19:00 - "Akademia muzyczna” – „Chór Polskiego Radia dzieciom” to innowacyjny projekt zakładający realizację trzech audycji edukacyjnych dla dzieci, na które program złożyły się utwory polskich kompozytorów m.in. W. Lutosławskiego, J. Świdra, I. Pfeiffera. Teksty utworów stanowią bajki polskich poetów m.in. J. Brzechwy, J. Tuwima, W. Chotomskiej, M. Konopnickiej i innych. Wykonawcami wszystkich audycji są Artyści Chóru Polskiego Radia oraz zaproszeni goście. Gość: Maria Piotrowska-Bogalecka - dyrektor artystyczny Chóru Polskiego Radia.
.
08:00 - "Weekendowe potpourri" - Małgorzata Pęcińska [PREMIERA]
W sobotnim wydaniu Weekendowego potpourri – Concerto a cinque d-moll Albinoniego z jednym z najpiękniejszych barokowych Adagiów, Koncert fortepianowy C-dur KV 246 Mozarta (Murray Perahia), miniatury fortepianowe Brahmsa z op. 117 (Radu Lupu), urokliwa w zmiennych nastrojach, pastelowa suita Gabriela Fauré - Masques et Bergamasques, a także błyskotliwe symfonicznie, przeniknięte żywiołem wszechogarniającego rytmu Tańce symfoniczne Edwarda Griega.
14:00 - "Metafizyka Chopinowska" - Doktor Kamili Stępień-Kutery [PREMIERA]
Kontynuując minicykl poświęcony gatunkowi nokturnu w epoce pochopinowskiej, porozmawiamy o Jeanie Sibeliusie, romantycznym kompozytorze XX-wiecznym, Edvardzie Griegu, ikonie muzyki norweskiej, i Piotrze Czajkowskim, twórcy nieśmiertelnych przebojów muzyki klasycznej.
22:00 - Audycja specjalna Jakuba Puchalskiego [PREMIERA]
XVI Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy im. Henryka Wieniawskiego – audycja specjalna Jakuba Puchalskiego. Kolejne odcinki kontrapunktują tegoroczny turniej, przedstawiając najchwalebniejsze momenty jego historii oraz wybitne interpretacje utworów obowiązujących w kolejnych etapach Konkursu – w nagraniach klasycznych i intrygujących, a gdy tylko możliwe, podpisanych przez jego najznakomitszych laureatów. Zapraszamy codziennie, od 7 do 21 października, o 22.00.
Zapraszamy!