Hasłem przewodnim tegorocznych obchodów jest "Radio i pokój". - Niezależne media, zapewniające rzetelne, oparte na faktach serwisy informacyjne, są podstawą trwałej demokracji i dobrych rządów, ale jakość i wartość przekazu radiowego zależy przede wszystkim od tworzących go ludzi, od ich profesjonalizmu, rzetelności i dokładności w wykonywaniu tak ważnego społecznie zawodu, dlatego obchody 13 lutego dedykowane są przede wszystkim im - czytamy na stronie internetowej polskiego oddziału UNESCO.
W Światowym Dniu Radia 2023 UNESCO podkreśla, że niezależne radio jest filarem zapobiegania konfliktom i budowania pokoju, toteż wsparcie dla niego musi być postrzegane jako integralna część budowania kultury pokoju i podstawa stabilności rozwojowej.
Na Światowy Dzień Radia anteny publicznego nadawcy przygotują specjalne ramówki.
W poniedziałek 13 lutego Jedynka zaprasza m.in. w godz. 9.00-12.00 na "Cztery pory roku", w których przypomnimy początki Polskiego Radia, jak i tego międzynarodowego. Po godz. 15.00 w "Ekspresie Jedynki" wyemitujemy materiał o polskich pisarzach i muzykach, którzy działali w Radiu Wolna Europa, a których twórczość była zakazana w PRL-u. Byli nimi m.in. Gustaw Herling-Grudziński, Włodzimierz Odojewski, Jacek Kaczmarski, Roman Palester.
Po godz. 19.00 zapraszamy na audycję "Jedynka Dzieciom", a w niej radio od kuchni, czyli: Studio im. W. Szpilmana, Polskie Radio Dzieciom, Polskie Radio Kierowców oraz archiwa. Specjalnego materiału nie zabraknie również w programie "Polska i świat" po godz. 22.00.
W Dwójce o g. 12.45 "Zapiski ze współczesności". Z okazji Światowego Dnia Radia w audycji przypomnimy głosy z radiowego archiwum. W poniedziałek będą to kompozytorzy, we wtorek spikerzy, w środę satyrycy, we czwartek ludzie teatru (reżyserzy i aktorzy), w piątek reportażyści.
W Trójce w porannej audycji "Pora na Trójkę" od godz.6.00 porozmawiamy o historii radia, która sięga początków XX wieku. Zapytamy też redaktorów Trójki o ich największe radiowe wpadki. Gość audycji z Muzeum Techniki opowie słuchaczom, jak działa radio i w jaki sposób samodzielnie zbudować odbiornik radiowy.
Z kolei w audycji "Zapraszamy do Trójki" od godz. 15.00 opowiemy, jak radio funkcjonuje „od środka”. Bo radio, to nie tylko głosy znane w eterze, ale praca wielu techników i realizatorów. Opowiemy, w jaki sposób powstawał dźwięk, jak brzmiał, był rejestrowany, przesyłany i odbierany.
W Czwórce od godz. 19.00 w "Wieczorze rezydentów" usłyszymy zagranicznych artystów, którzy oprócz wydawania płyt i koncertowania mieli okazję prowadzić lub nadal prowadzą własne audycje w stacjach radiowych.
Będą to przede wszystkim muzycy skupieni wokół brytyjskich rozgłośni: Iggy Pop (audycja "Iggy Confidential" w BBC Radio 6 ), Jarvis Cocker ("Sunday Service" w BBC Radio 6 ), James Blake ("Radio 1’s Residency" w BBC Radio 1), Flying Lotus ("Radio 1’s Residency" w BBC Radio 1) czy Dave Rountree ("Dave Rountree" on XFM w Radio X).
Iggy Pop - żywa legenda sceny punkowej i prekursor nowej fali - w swoim programie niejednokrotnie zapowiadał i prezentował utwory polskich artystów. W tym zaszczytnym gronie znaleźli się: zespół Hańba! i Trupa Trupa, bracia Kacperczyk i ich utwór "Iggy", który poświęcony jest właśnie autorowi audycji.
W poniedziałkowy wieczór w Czwórce usłyszycie też więcej ciekawostek związanych z radiem i artystami udzielającymi się w rozgłośniach.
W Polskim Radiu Dzieciom o Światowym Dniu Radia porozmawiamy w "Poranku PRD" (godz. 7.00-10.00), gdzie słuchacze będą mogli się bawić podstawowym atrybutem radia, jakim jest dźwięk. Z kolei w "Popołudniku PRD" (godz. 15.00-18.00) opowiemy o historii radia jako odbiornika, ale też o historii Polskiego Radia.
Zapraszamy do spędzenia Światowego Dnia Radia z Polskim Radiem!
Czytaj także:
DS/uk/id