Polskie Radio

Karol. Najbardziej pechowe imię brytyjskich władców

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2023 05:55
Obecny brytyjski król jest trzecim, który nosi imię Karol. Rządy jego poprzedników wiążą się z bardzo niespokojnym okresem w dziejach Wysp Brytyjskich. Karol I doprowadził do wybuchu wojny domowej, za co został skrócony o głowę, natomiast za czasów Karola II wybuchła zaraza i pożar, który strawił większość Londynu. Czy Karol III odczaruje najbardziej pechowe imię na brytyjskim tronie?
Królowie Karol I i Karol II
Królowie Karol I i Karol IIFoto: Polskie Radio na podstawie wikimedia commons/dp

Monarcha wstępujący na brytyjski tron ma prawo zmienić swoje imię. Tak uczynił np. ojciec Elżbiety II, Albert, który władał jako Jerzy VI. Obecny brytyjski władca, Karol III, postanowił jednak nie skorzystać z tego przywileju, choć rządy jego poprzedników o tym imieniu raczej nie kojarzą się Brytyjczykom pozytywnie.


Posłuchaj
07:36 TROJKA Trojka do trzeciej 2022_09_19 14-44-51.mp3 O poprzednikach Karola III opowiada dr Anna Kalinowska z Instytutu Historycznego Polskiej Akademii Nauk. Audycja "Trójka do trzeciej" prowadzona przez Rafała Tomańskiego (PR, 19.09.2022)

 

- Karol I i II byli jednymi z najbardziej kontrowersyjnych władców w historii Anglii. Ich rządy to czasy niepokojów i licznych konfliktów wewnętrznych w monarchii Stuartów - mówiła w audycji Polskiego Radia dr Anna Kalinowska z Instytutu Historycznego Polskiej Akademii Nauk.

Król Karol I

Karol I urodził się w 1600 roku jako syn króla Szkocji Jakuba VI, który trzy lata później wstąpił również na tron angielski jako Jakub I. Karol był dzieckiem nieśmiałym, jąkającym się i chorowitym. Nie wiązano z nim większych nadziei, ale śmierć jego starszego brata Henryka sprawiła, że stał się naturalnym kandydatem do objęcia władzy.

To nastąpiło w chwili śmierci Jakuba, 27 marca 1625 roku. Karol był człowiekiem pobożnym, rodzinnym, miłującym piękno i porządek. Jednocześnie przekonanie o własnej nieomylności i boskim pochodzeniu jego władzy sprawiały, że nie uznawał kompromisów i nie liczył się z opiniami swoich krytyków. Jego zdaniem ci, którzy się z nim nie zgadzali albo się mylili albo byli nikczemnikami.

Reformy, które przy pomocy biskupa Canterbury Williama Lauda próbował wprowadzić w sferze religijnej, spotkały się z dużym niezadowoleniem radykalnych purytanów i szkockich prezbiterianów, a podziały religijne jeszcze bardziej spolaryzowały społeczeństwo. Sytuacji nie poprawiał też fakt, że żona króla - Henrietta Maria - wyznawała katolicyzm, który w Anglii darzony był szczególną niechęcią.

Karol wprowadził cenzurę prasy i kary cielesne. Wplątał również Anglię w krótkotrwałe wojny z Hiszpanią i Francją, podczas których wojska, dowodzone przez królewskiego faworyta księcia Buckingham George’a Villersa, ponosiły kompromitujące porażki.

Stuart nie liczył się również z angielskim Parlamentem (złożonym z wyższej Izby Lordów i niższej Izby Gmin) i wprowadzał bez jego zgody nowe lub wyższe podatki, z których utrzymywał dwór. W 1629 roku rozwiązał nieprzychylne mu zgromadzenie i przez 11 lat rządził absolutystycznie bez jego pomocy. Okres ten nazywany jest 11-letnią tyranią. Karol zwołał Parlament ponownie dopiero w 1640 roku, gdy potrzebował dodatkowych pieniędzy na wojnę ze swoimi szkockimi poddanymi, którzy wkroczyli na terytorium Anglii.

Wojna domowa i dekapitacja króla

Parlament wbrew przewidywaniom Karola, stanął przeciwko niemu i zmusił monarchę do ograniczenia królewskich przywilejów. Co więcej, ku uciesze społeczeństwa, skazał kolejnego znienawidzonego faworyta (Buckingham został zamordowany przez nożownika) - lorda Strafforda - na śmierć przez powieszenie.

Gdy udało się przekonać Szkotów do wycofania swoich oddziałów, sytuacja wewnątrz Anglii stawała się coraz bardziej napięta. Zaostrzał ją sam monarcha, który nieudolnie próbował aresztować nieprzychylnych mu członków Parlamentu. Na początku stycznia 1642 roku Karol w obawie o własne życie opuścił Londyn i wezwał szlachtę do buntu przeciwko Parlamentowi. Rozpoczęła się krwawa wojna domowa, która objęła terytorium całej Anglii i Walii. W tak gorącym konflikcie nie było miejsca na neutralność, więc wielu ludzi, którzy nie chcieli opowiadać się po żadnej ze stron, zostało do tego zmuszonych siłą.

Początkowo rojaliści kontrolowali większość angielskiej prowincji i Walię, a ich wojskiem dowodzili bardziej doświadczeni oficerowie. Zwolennicy Parlamentu kontrolowali natomiast flotę, a przede wszystkim bogaty Londyn, dzięki czemu mieli pieniądze na prowadzenie działań zbrojnych.

Porażki królewskiej armii pod Marston Moor w 1644 roku i pod Naseby rok później przesądziły o zwycięstwie Parlamentu. Karol początkowo szukał schronienia w Szkocji, ale ostatecznie został wydany w ręce Anglików. Mimo oczywistej porażki i przebywania w niewoli, monarcha nie zamierzał iść na jakiekolwiek ustępstwa i dążył do kontynuowania wewnętrznego konfliktu.

W styczniu 1649 roku rozpoczął się proces króla oskarżonego o wydanie wojny własnemu narodowi. Uparty Karol odmówił składania zeznań i nie przyznał się do zarzucanych mu czynów, wobec czego sąd skazał go na karę śmierci. Katowski topór oddzielił królewską głowę od ciała 30 stycznia 1649 roku.

- Anglicy już wcześniej rozstawali się z władcami, jednak z żadnym w sposób tak spektakularny jak z Karolem I - oceniała w audycji Polskiego Radia dr Anna Kalinowska. - Egzekucja, która odbyła się 30 stycznia 1649 roku, była jedynym tego typu wydarzeniem w Wielkiej Brytanii. Co ciekawe, proces Karola I odbywał się w Westminster Hall, dokładnie tym samym miejscu, w którym poddani oddawali ostatni hołd Elżbiecie II.

Republika między Karolami

Cztery miesiące po tych wydarzeniach angielski Parlament zlikwidował monarchię i ogłosił Anglię republiką. Choć Karol I popełniał wiele błędów, w społeczeństwie angielskim istniało silne poparcie dla instytucji królewskiej, a dekapitacja monarchy wywołała szok i niesmak wśród większości poddanych.

W kolejnych latach w Anglii, Szkocji i Irlandii do głosu dochodzili rojaliści, ale ich bunty były krwawo tłumione przez armię Olivera Cromwella, jednego z głównych przywódców wojsk wiernych Parlamentowi w wojnie z królem. Jego pozycja stale rosła, a gdy Wyspy pogrążały się w coraz większym chaosie w 1653 roku dokonał zamachu stanu i ogłosił się Lordem Protektorem z niemal nieograniczoną władzą.

Po śmierci Olivera Cromwella w 1658 roku władzę przejął jego syn Richard, który nie cieszył się takim autorytetem jak ojciec i szybko został zmuszony do zrzeczenia się stanowiska Lorda Protektora. Kraj pogrążony był w kryzysie spowodowanym długami i walką o władzę. Zdecydowano wówczas, że porządek może zapewnić tylko powrót Stuartów na angielski tron.

Powrót króla

W 1660 roku przywrócono monarchię, a na króla obrano Karola II, syna Karola I, który od lat przebywał na emigracji i nie czynił większych starań o objęcie tronu. Władca, nim przybył do swojego kraju, wydał "Deklarację z Bredy", w której ogłosił amnestię dla tych, którzy walczyli przeciwko jego ojcu.

- Z tej amnestii zwolnieni byli wyłącznie królobójcy, czyli te osoby, które podpisały się pod wyrokiem śmierci Karola I. Wobec niektórych karę zastosowano już po ich śmierci, a wśród nich był Oliver Cromwell - mówiła w audycji z 2022 roku dr Anna Kalinowska.

W 12. rocznicę śmierci Karola I, 30 stycznia 1661 roku, ciało Lorda Protektora zostało wyciągnięte z trumny i powieszone w miejscu publicznym, a następnie zakopane w nieznanym do dziś miejscu.

- Rządy Karola II miały przynieść uspokojenie po 20 latach różnego rodzaju zawirowań wewnętrznych i krwawych wojen domowych. I rzeczywiście, początki jego panowania były bardzo obiecujące, niestety później powróciły napięcia polityczne i religijne - wyjaśniała dr Anna Kalinowska.

Rządy Karola II

Karol II był człowiekiem leniwym, rozrzutnym i podatnym na manipulacje osób ze swojego otoczenia. W rządzeniu krajem interesowało go tylko zdobywanie środków na utrzymanie dworu oraz unikanie kłopotów, które musiałby rozwiązywać. Kierował się pragmatyzmem i nie widział przeszkód w porozumiewaniu się z wrogami, aby uniknąć sporów.

Dużym problemem, przed którym stał Karol II były waśnie religijne, które w każdym z trzech królestw - Anglii, Szkocji i Irlandii – wyglądały inaczej. Wyspy zamieszkiwali m.in. anglikanie, katolicy, purytanie, prezbiterianie czy kwakrzy, którzy toczyli również wewnętrze spory. Dla monarchy, który był na bakier z religią i nie lubił angażować się w żadne konflikty, uspokojenie sytuacji na tym polu stanowiło ogromną bolączkę. Równocześnie Karol odnosił się z pewną sympatią do katolików, licznych w Irlandii, ale nietolerowanych w Anglii, a na łożu śmierci przyjął wyznanie rzymskokatolickie.

Szczególnie gorący spór za czasów Karola II wywołała kwestia sukcesji, ponieważ małżeństwo króla z portugalską księżniczką (katoliczką) Katarzyną Bragancą nie dało potomka. W tej sytuacji głównym kandydatem do objęcia władzy stawał się brat Karola – Jakub, który przeszedł na katolicyzm. Zwolennicy i przeciwnicy tego pomysłu stworzyli w Parlamencie dwie partie - wigów i torysów - które funkcjonują do dziś.

Z rządami Karola II wiążą się również dwa tragiczne wydarzenia, na które monarcha nie miał wpływu. W 1665 roku wybuchła epidemia dżumy, a w następnym roku Londyn strawił tzw. Wielki Pożar, który objął większą część miasta.

Za czasów Karola II doszło również do umocnienia władzy monarszej. Rządy Stuarta to także wzmocnienie pozycji Anglii na arenie międzynarodowej i wzmożenie akcji kolonizacyjnej. Na cześć ojca Karola II jedna z kolonii w Ameryce Północnej nazwana została Karoliną. Dzięki małżeństwu Karola II z Katarzyną, Anglia otrzymała miasto Bombaj, które portugalska księżniczka wniosła w posagu.

- Pewne podziały i rozwiązania ustrojowe, które powstały za jego rządów bądź niedługo później, były konsekwencją tego, co się działo w czasach Karola I, ale przede wszystkim Karola II, w dużej mierze ukształtowały kraj, który stał się potężny - podsumowała dr Anna Kalinowska.

Karol II Stuart zmarł 6 lutego 1685 roku.

th

Przy pisaniu tego artykułu korzystałem z pracy:

J. Miller, Stuartowie. Królowie Anglii i Szkocji, tłum. Magdalena Rabsztyn, Warszawa 2008.

Czytaj także

Elżbieta II. Kobieta, która wzięła ślub z monarchią

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2024 05:36
"Z Bożej łaski Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej oraz innych Jej Królestw i Terytoriów królowa, Głowa Wspólnoty Narodów, Obrończyni Wiary" – oto pełny tytuł królowej Elżbiety II. Kobiety, która stała na czele Królestwa Brytyjskiego do 2022 roku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Windsorowie – "Royal baby" z niemieckimi korzeniami

Ostatnia aktualizacja: 20.10.2014 07:00
W żyłach najsłynniejszej rodziny królewskiej płynie nie tylko błękitna, ale i niemiecka krew. Windsorów i Mountbattenów wiele łączy z naszymi zachodnimi sąsiadami.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ceremoniał koronacyjny brytyjskich władców. Kilkaset lat tradycji

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2023 05:58
Władca Wielkiej Brytanii jest jedynym europejskim monarchą, którego koronacja przebiega w tak uroczysty sposób. Choć król już nie sprawuje realnej władzy w państwie (król włada - rząd rządzi), ceremoniał koronacyjny brytyjskich monarchów istnieje w niemal niezmienionej, wyjątkowo uroczystej formie od setek lat. Podobnie będzie wyglądać 6 maja 2023 roku, gdy koronę na głowę włoży Karol III. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Karol III. Kim jest nowy król Wielkiej Brytanii?

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2023 07:01
6 maja 2023 odbędzie się koronacja Karola III na króla Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej. Siedemdziesięcioczteroletni władca jest najstarszym monarchą, jaki wstąpił na brytyjski lub angielski tron. Ale biografia Karola pokazuje, że korona była dla niego raczej brzemieniem niż celem. 
rozwiń zwiń