Celem pomocy publicznej jest zapewnienie płynności producentom pszenicy, którzy ponieśli straty w związku z masowym napływem zboża z Ukrainy. Krajowe wsparcie nie może przekroczyć 250 tysięcy euro na beneficjenta i musi być przekazane do końca tego roku.
"Program jest niezbędny, odpowiedni i proporcjonalny, by zaradzić poważnym zakłóceniom gospodarczym" - poinformowała Komisja.
Ukraińskie produkty nie wjadą
Wcześniej we wtorek Komisja Europejska poinformowała o przyjęciu tymczasowych środków zapobiegawczych dotyczących przywozu z Ukrainy pszenicy, kukurydzy, rzepaku i słonecznika. Regulacje te zakazują w okresie od 2 maja do 5 czerwca br. (z możliwością przedłużenia) swobodnego obrotu nasionami wymienionych roślin pochodzącymi z Ukrainy w pięciu państw członkowskich UE: Bułgarii, Polsce i Rumunii oraz na Węgrzech i Słowacji.
Produkty te nadal mogą znajdować się w tranzycie przez te pięć państw członkowskich w ramach wspólnej celnej procedury tranzytowej lub trafiać do kraju lub terytorium poza UE. Pochodzące z Ukrainy pszenica, kukurydza, rzepak i słonecznik mogą również być dopuszczane do swobodnego obrotu we wszystkich państwach członkowskich UE innych niż wymieniona wcześniej piątka.
Czytaj także:
IAR/łs