W poniedziałek w Belwederze przez prawie trzy godziny najważniejsi politycy w kraju rozmawiali o polskich celach na spotkanie w stolicy Stanów Zjednoczonych. To była bardzo dobra rozmowa przed szczytem NATO w Waszyngtonie - tak zgodnie oceniają posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego uczestniczący w nim przedstawiciele rządowej koalicji.
Szef klubu Koalicji Obywatelskiej Zbigniew Konwiński mówi, że to naturalne, iż przed ważnymi międzynarodowymi spotkaniami dotyczącymi bezpieczeństwa prezydent zwołuje RBN.
Wicemarszałek Sejmu z Lewicy Włodzimierz Czarzasty określił spotkanie w Belwederze mianem "słodko-kwaśnego". Do tej pierwszej części zaliczył kwestię stanowiska, jakie na szczycie NATO zaprezentuje polska delegacja na czele z prezydentem Andrzejem Dudą. Jego zdaniem to dobrze, że w sprawie bezpieczeństwa Polski cała klasa polityczna mówi jednym głosem, zwłaszcza w kontekście wojny na Ukrainie.
Przewodniczący klubu Polski 2050 Mirosław Suchoń powiedział, że prezydent w pełni uznaje stanowiska rządu przygotowane na szczyt NATO. Dodał, że w sprawach bezpieczeństwa nie ma żadnych różnic.
Spotkanie przywódców państw NATO rozpocznie się we wtorek wieczorem i potrwa do czwartku. W polskiej delegacji na szczyt będą także wicepremier, szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz i minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski.
Spotkanie liderów trzydziestu dwóch krajów członkowskich rozpocznie się od uroczystości z okazji jubileuszu paktu. Na środę i czwartek zaplanowano obrady. "Oczekuję, że na szczycie szefowie państw i rządów uzgodnią istotny pakiet wsparcia dla Ukrainy" - zapowiedział kilka dni temu sekretarz generalny Sojuszu Jens Stoltenberg. Chodzi zarówno o natychmiastową pomoc wojskową - systemy obrony przeciwlotniczej oraz amunicję - jak i długofalową. Szef NATO ma nadzieję, że wsparcie sojuszników dla Ukrainy w przyszłym roku wyniesie prawie 40 miliardów euro.
Czytaj także:
Także w poniedziałek prezydent Andrzej Duda przyjął w Belwederze prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego. Wcześniej ukraiński przywódca spotkał się z premierem Donaldem Tuskiem.
A już w przyszłym roku wybierzemy nowego prezydenta Polski. Partie wciąż jeszcze zastanawiają się, jakich kandydatów wystawić. W Koalicji Obywatelskiej coraz głośniej mówi się o prawyborach. Takie rozwiązanie popiera m.in. gość audycji - były prezydent Bronisław Komorowski.
***
Na audycję Bez Uników we wtorek (9 lipca) o godz. 8.13 zaprosiła Renata Grochal.
dm