- W powstaniu warszawskim 1944 wzięło udział około 12 tys. kobiet i dziewcząt.
- Dziś żyje jeszcze około 250 z nich.
- Niemal wszystkie do dziś mieszkają w Warszawie.
Wiele postaci z powstania warszawskiego 1944 na trwałe zapisało się w historii. Są wśród nich także kobiety - sanitariuszki, łączniczki, te, które walczyły na pierwszej linii frontu.
We wtorkowej audycji "Klub Trójki" przypomnimy jednak harcerki powstania warszawskiego, o których zapomniała historia.
O harcerkach z warszawskiego Liceum im. J. Słowackiego opowiadała w "Klubie Trójki" varsavianistka i autorka książki "Dziewczyny ze Słowaka" Maria Paszyńska.
Pisarka przypomniała m.in. postać drobnej Natalii, która została "królową kanałów". Opowiedziała o Ewce - szybowniczce i spadochroniarce, która ryzykowała życie w zasadzce na esesmana Alfreda Milkego. Przypomniała Halinę, która podrzucała policjantom zakazane druki "N", oraz Wandę, która przeprowadzała ewakuację Szpitala Ujazdowskiego.
Wszystkie te harcerki, zamiast cieszyć się życiem i chodzić do szkoły, narażały życie dla wolnej Polski. To historie, które bardzo długo czekały na opowiedzenie.
Czytaj także
Kolejną gościnią "Klubu Trójki" była przedstawicielka młodego pokolenia harcerek - drużynowa Inga Suchner, która opowiadała m.in. o tym jak wygląda współczesne harcerstwo.
***
Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Paulina Wilk
Gościnie: Maria Paszyńska i Inga Suchner
Data emisji: 30.07.2024
Godzina emisji: 20.07
dm