Polskie Radio

Literacki, muzyczny i radiowy program Festiwalu Kultury Żydowskiej "Warszawa Singera"

Ostatnia aktualizacja: 26.08.2024 10:00
Koncerty, spektakle teatralne, pokazy filmowe, wystawy, spacery, warsztaty, a także cykl Żydowski Salon Literacki, znalazły się w programie 21. Festiwalu Kultury Żydowskiej "Warszawa Singera" (24 sierpnia - 1 września). Program 1 jest patronem medialnym wydarzenia.
21. Festiwal Kultury Żydowskiej Warszawa Singera odbędzie się w dniach 24 sierpnia - 1 września
21. Festiwal Kultury Żydowskiej "Warszawa Singera" odbędzie się w dniach 24 sierpnia - 1 wrześniaFoto: mat. promocyjne

Festiwal "Warszawa Singera" jest miejscem spotkania wszystkich tych, dla których świat jidysz to ważny element polsko-żydowskiego dziedzictwa.

Z jednej strony odwołuje się do szeroko rozumianej tradycji żydowskiej, wzbogacanej wpływami wszystkich miejsc, narodów i społeczności, w których na przestrzeni wieków mieszkali Żydzi, a z drugiej - do kultury bardzo współczesnej, powstającej na gruncie toczącego się nieustannie żywego dialogu w sztuce, literaturze czy muzyce.

W tym roku sceny festiwalowe będą znów wypełnione zarówno dużymi, jak i kameralnymi koncertami i recitalami. Nie zabraknie spektakli teatralnych, a także małych form teatralnych dla dorosłych i dla dzieci. Wśród stałych punktów programu znajdą się spotkania wokół literatury, muzyki i historii, pokazy filmów, wykłady, warsztaty, wystawy czy spacery miejskie. 

Publiczność w Studiu Muzycznym im. Agnieszki Osieckiej będzie mogła zobaczyć, jak powstaje słuchowisko na żywo. Słuchowisko "Szosza" na podstawie powieści Isaaka Bashewisa Singera będzie transmitowane na antenie radiowej Trójki. Po słuchowisku odbędzie się spotkanie z wnuczką pisarza Meirav Hen.


Czytaj także:


Poza tym w audycji:

Recenzja Ewy Heine spektaklu "Byłam żoną Boba Marleya", z zadziwiającą kreacją Katarzyny Chlebny (Rita Marley). Przedstawienie można było zobaczyć w ramach festiwalu Królewskie Arkady Sztuki 2024. 

Opowieść w rytmie reggae przybliża sylwetkę żony największej gwiazdy muzyki rodem z Jamajki. Mimo historycznych odniesień istotą monodramu jest próba stworzenia uniwersalnego portretu współczesnej kobiety, która walczy o siebie i dąży do wyzwolenia spod męskiej dominacji.

***

Na audycję "Kulturalna Jedynka" w niedzielę (25.08) po godz. 23.00 zaprosiła Magda Mikołajczuk.

Jedynka/IAR/kk