Polskie Radio

"Teatr! To lubię". Premiery teatralne, o których warto wiedzieć

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2024 13:00
W audycji" Teatr! To lubię" opowiedzieliśmy o spektaklach "Balladyna. Kryminalne zagadki stolicy" w warszawskim Teatrze Rampa, "Panna Julie" w Teatrze Polskim im. Arnolda Szyfmana w Warszawie oraz o dwóch krakowskich spektaklach - "Serce ze szkła. Musical zen" w Teatrze im. Juliusza Słowackiego oraz "Wyrwa" w Łaźni Nowej.
Zapraszamy do wysłuchania audycji Teatr To lubię
Zapraszamy do wysłuchania audycji "Teatr! To lubię"Foto: aerogondo2/Shutterstock

"Balladyna" w konwencji true crime? Warszawski Teatr Rampa zaprasza na autorską, współczesną interpretację dramatu Juliusza Słowackiego w reżyserii Joanny Zdrady pt. "Balladyna. Kryminalne zagadki stolicy".

"Balladyna. Kryminalne zagadki stolicy" to muzyczny kryminał osadzony w Warszawie lat 90., kiedy disco polo miesza się z techno, kwitnie kapitalizm, a wraz z nim przestępczy półświatek, któremu przewodzi ona, królowa życia i zbrodni - Balladyna.


Więcej o tym wydarzeniu opowiedziała dyrektorka sceny, reżyserka przedstawienia Joanna Zdrada.

"Panna Julie" w Teatrze Polskim im. Arnolda Szyfmana w Warszawie. To jeden z najsłynniejszych dramatów Augusta Strindberga.

Napisany pod koniec XIX wieku, był manifestem naturalizmu i w jego duchu pokazywał człowieka jako skomplikowaną istotę, na którą wpływ ma umysłowość, duchowość, ale w równym stopniu też cielesność. Strindberga interesował człowiek z krwi i kości, ulegający słabościom i popędom, uwikłany w skomplikowane relacje z bliskimi.

Więcej opowiedziała reżyserka Anna Skuratowicz.



"Serce ze szkła. Musical zen" na motywach "Królowej Śniegu" Hansa Christiana Andersena i "Naku*wiam zen" Marii Peszek to spektakl muzyczny, w którym baśniowa rzeczywistość Andersena zderza się z konkretem realnych biografii dwojga uznanych artystów, ojca i córki - Jana Peszka i Marii Peszek.

Do zobaczenia w krakowskim Teatrze im. Juliusza Słowackiego.

Nagle ogłoszony lockdown zatrzymuje Dziewczynę w mieście, w którym kiedyś mieszkała. Hotele nie przyjmują gości, pociągi nie kursują, władze odgradzają miasto od reszty kraju. Dziewczyna trafia do mieszkania Chłopaka, który szykował się na ten dzień od dawna.

Nieplanowane odwiedziny przeradzają się w rok wspólnego życia. Zamknięcie, nuda i absurd
sytuacji, w jakiej się znaleźli, prowadzi bohaterów w podróż po fantazjach, jak by to było nie być teraz tutaj i nie być teraz sobą, a na przykład ptakiem, drzewem, nienazwanym organizmem żyjącym w wyrwie pomiędzy betonowymi płytami.

Premiera "Wyrwy" w Teatrze Łaźnia Nowa już 20 września.



Poza tym w audycji:

10-lecie Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego - kulminacja obchodów.

***

Na audycję "Teatr! To lubię" w sobotę (21.09) po godz. 22.00 zaprosiła Martyna Podolska.

kk