Poza tym w audycji:
- Przed handlowym weekendem, czyli bardzo intensywnym czasem zakupów prezentowych, chcemy porozmawiać o kupowaniu zabawek w różnych miejscach, bazarach, chińskich platformach, itp. Na co zwrócić uwagę, jeśli chodzi o bezpieczeństwo dzieci? Niższą jakość zabawek nie zawsze widać gołym okiem - może objawić się na przykład składem obejmującym zakazane substancje lub ich wyższą zawartość.
Szczególnie niebezpieczne dla zdrowia dzieci są slime'y, czyli te charakterystyczne ciągnące się, lepkie gluty. Okazuje się, że aż cztery na pięć tego typu zabawek zakupionych przez kontrolerów Inspekcji Handlowej było toksycznych. W badaniu w laboratorium wykazano przekroczoną zawartość boru - w jednym modelu aż sześciokrotnie. Nadmiar tej substancji może wywołać nudności i wymioty, skurcze mięśni, pobudzenie, a w skrajnych przypadkach zaburzenia układu nerwowego. Przypomnimy też o konsekwencji zakupów z odroczoną płatnością.
- Pijany kierowca. Jak powinno wyglądać zatrzymanie obywatelskie? Czy zatrzymanie obywatelskie jest obowiązkiem? Czy podczas zatrzymania obywatelskiego można użyć siły? Kiedy możemy zostać ukarani za źle przeprowadzone zatrzymanie obywatelskie? W programie przykładowe sytuacje wymagające zatrzymania obywatelskiego.
Niewątpliwie zatrzymanie obywatelskie najczęściej ma miejsce w stosunku do kierowców, którzy prowadzą pojazd pod wpływem alkoholu. Osoba nietrzeźwa stwarza poważne zagrożenie nie tylko w ruchu drogowym, ale także w sytuacji, kiedy prowadzi pojazdy wodne. Ujęcie obywatelskie ma również zastosowanie w przypadku kradzieży. Właściciel domu czy przedsiębiorstwa może dokonać zatrzymania złodzieja na "gorącym uczynku" np. poprzez uniemożliwienie mu drogi ucieczki. To samo dotyczy sprzedawców w sklepach.
- Konkursy: "Kto to, co to" i "Od małego dla dużego".
- Lektura: od 9 do 20 grudnia Anna Kańtoch "Czeluść". Wydawnictwo Powergraph, czyta Maria Seweryn.
Zobacz także:
***
Na "Cztery pory roku" w piątek (13.12) w godz. 9.00-12.00 zaprasza Sława Bieńczycka.
DS