Polskie Radio

Morskie Centrum Nauki. Jedynka nadawała prosto ze Szczecina

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2025 09:00
Co można robić fajnego w czasie zimowych ferii? Jak wygląda prawdziwy wilk morski? Co oznaczają takie nazwy jak: szekla, rumpel, forsztag albo forpik? Czy Zęzą to nazwa słynnego baru dla marynarzy czy może coś więcej? Przekonaliśmy się o tym w audycji "Jedyne takie miejsce". Jedynka nadawała z Morskiego Centrum Nauki im. prof. Jerzego Stelmacha w Szczecinie. Do słuchania zaprosił Roman Czejarek.
Program 1 Polskiego Radia zaprasza na wyprawę do Morskiego Centrum Nauki i Szczecina
Program 1 Polskiego Radia zaprasza na wyprawę do Morskiego Centrum Nauki i SzczecinaFoto: Dariusz Gorajski/shutterstock

Zachodniopomorskie zaczyna właśnie ferie. Największą i najnowszą atrakcją tego regionu jest Morskie Centrum Nauki - Turystyczne Odkrycie Roku 2024! To my też zajrzeliśmy do środka. Naszymi gośćmi byli: Witold Jabłoński (dyrektor MCN), Ilona Guzior (specjalistka ds. wystaw), Olga Sierawska (immunolog, edukatorka w pracowni biologiczno-chemicznej), kapitan Zbigniew Kublicki (przez długie lata marynarz, dziś edukator w MCN), dr Karolina Bloom (kierownik planetarium), Ola Czerwony (przewodniczka po MCN) oraz Przemysław Kowalewski (kierownik działu rozwoju MCN).

Mówiliśmy o sekretach morza i przesądach marynarzy. O tym, co w morzu żyje i o tym jak z morza człowiek powinien mądrze korzystać. I zadaliśmy słynne pytanie - dlaczego przeciętny Polak jest przekonany, że Szczecin leży nad morzem?

Morskie Centrum Nauki, czyli...

Morskie Centrum Nauki im. prof. Jerzego Stelmacha (MCN) jest nowoczesną instytucją edukacyjną umożliwiającą dzieciom i dorosłym odkrywanie sekretów nauki i techniki.

Motywem przewodnim centrum jest morze - temat pozwalający na atrakcyjną prezentację zagadnień z zakresu m.in. fizyki, matematyki, astronomii, geografii, medycyny, techniki, ekologii, socjologii, historii czy kultury. Pokazywanie różnorodnych zjawisk na przykładach związanych z żeglugą, falami, wiatrem, rybołówstwem czy życiem portu sprawia, że jest to placówka unikatowa nie tylko w Europie, ale i na świecie.

Ostatnio w audycji:

"Dziewczynka ze słonecznikami", kamienie hańbiące oraz czarownice. To jedne z największych sekretów Zielonej Góry, do której wybrał się Roman Czejarek. "Jedyne takie miejsce" odwiedziło Muzeum Ziemi Lubuskiej. Co warto tam zobaczyć?

Prawdopodobnie największym skarbem muzeum jest obraz "Dziewczynka ze słonecznikami". Dla zwiedzających nie jest jednak dostępne przez cały rok. Dlaczego? - Jest to dzieło Olgi Boznańskiej, które powstało w roku 1891. Zostało wykonane przy pomocy pasteli, tj. techniki, która jest wrażliwa na światło dzienne czy nawet na światło elektryczne. W związku z tym konserwatorzy uznali, że można je prezentować w skali roku tylko przez 3 miesiące. Teraz Olga odpoczywa, ale myślę, że 15 kwietnia "Dziewczynka ze słonecznikami" pojawi się w naszych murach. Można powiedzieć wprost, że to jest nasza Mona Lisa - wyjaśniał szef Muzeum Ziemi Lubuskiej.

Zobacz także:

***

Na "Jedyne takie miejsce" w sobotę (1.02) w godz. 9.00-12.00 zaprosił Roman Czejarek.

DS