Polskie Radio

Rozmowa z Ewą Kierzkowską

Ostatnia aktualizacja: 10.08.2011 12:15

Przemysław Szubartowicz: Pani marszałek, Polska Jest Najważniejsza domaga się zwołania Rady Gabinetowej w sprawie sytuacji finansowej w Polsce. Czy PSL poparłby taki wniosek?

Ewa Kierzkowska: Dajmy szansę i możliwość, aby ta ustawa, którą przygotował pan wicepremier Pawlak, polski sejm wreszcie po 2 latach zwracania uwagi na ten niezwykle ważny problem dojrzał do tego, żeby zająć się spreadami, została uchwalona. Ja mam satysfakcję podpisać tę ustawę w piątek i skierować ją do pana prezydenta tak, aby bez zbędnej zwłoki pan prezydent ją podpisał, co wczoraj się wydarzyło. Zatem to kilkanaście godzin od tego momentu, kiedy ta ustawa została podpisana. Dajmy szansę na jej zafunkcjonowanie.

P.Sz.: No tak, frank bardzo wysoki, słyszymy, że benzyna ma kosztować 6 złotych. Może stąd zaniepokojenie. Nie sądzi pani, że można byłoby wykonać jakiś ruch ze strony rządowej, żeby uspokoić nastroje?

E.K.: Ruch ze strony rządowej mnie się wydaje może być następujący: pan minister finansów, pan Jan Vincent Rostowski ma w swojej kompetencji taki instrument i może podjąć decyzję o obniżeniu akcyzy na benzynę na 3 miesiące i warto by było, żeby skorzystał z tego uprawnienia. To też byłby dobry gest i dobry sygnał. I będziemy doradzać panu ministrowi, nie wiemy, czy będzie chciał nas posłuchać.

P.Sz.: Czyli rozumiem, że stanowisko Polskiego Stronnictwa Ludowego – obniżyć akcyzę.

E.K.: Tak jest.

P.Sz.: Pani marszałek, jeśli chodzi o kwestie finansowe, to pewnie pan minister odpowie na taki apel czy też Platforma Obywatelska, a ja zmienię temat. Bartosz Arłukowicz ma reprezentować premiera na pogrzebie Andrzeja Leppera. Pogrzeb byłego wicemarszałka sejmu i byłego wicepremiera odbędzie się w czwartek, czyli jutro. Ale jest pytanie, kto będzie reprezentował sejm.

E.K.: Nie wiem, to decyzja pana marszałka, kogo wydeleguje i kogo poprosi z prezydium sejmu o udział w uroczystościach pogrzebowych pana Andrzeja Leppera. Ja nie będę mogła wziąć udziału w tym dniu jutrzejszym, w pożegnaniu pana Leppera, mam wcześniej podjęte zobowiązania.

P.Sz.: Pani marszałek, wokół śmierci Andrzeja Leppera toczą się polityczne spekulacje, np. Mariusz Błaszczak dzisiaj w Sygnałach Dnia mówił: to sprawa tajemnicza, powinna być wyjaśniona, wypadki za rządów Tuska, dyrektor jego kancelarii też popełnił samobójstwo. Prawo i Sprawiedliwość bardzo aktywnie po tej śmierci się wypowiada. Jak pani sądzi, dlaczego?

E.K.: Chciałabym powiedzieć, że wszystko powinno mieć swoje granice, obłuda również. I warto byłoby napomnieć tych wszystkich, którzy wykorzystują dramat i nieszczęście, które się wydarzyło w ubiegłym tygodniu, do takiego rozgrywania politycznego. To jest nieetyczne i niemoralne. Okazanie szacunku tym, którzy pozostali – rodzinie i bliskim – którzy przeżywają dramat w bólu, rozpaczy i w smutku, wskazywałby na to, że należałoby pozostawić tę sprawę do wyjaśnienia tym instytucjom, które mają do tego instrumenty i mają do tego kompetencje. Policja i prokuratura to są te dwa organy, które powinny zająć się wyjaśnieniem tych wydarzeń, które miały miejsce w ubiegłym tygodniu. Jeszcze raz powiem – szacunek dla tych, którzy zostali, ale również i dla tego, który odszedł, wymaga, abyśmy my, politycy, nie epatowali tego tematu zanadto.

P.Sz.: Pani marszałek, kampania wyborcza, sztab Platformy Obywatelskiej uczy swoich posłów czy też instruuje, żeby nie chwalili się, bo ludzie tego nie lubią. Z kolei SLD chce krytykować i wytykać bierność rządu i prezentować lidera jako męża stanu. A PSL? Co z kampanią Polskiego Stronnictwa Ludowego?

E.K.: Polskie Stronnictwo Ludowe będzie, jak zwykle, prowadziło kampanię merytoryczną, kompetentną, bardzo bezpośrednią, spokojną, rozsądną i wyważoną.

P.Sz.: A jakie tematy będą dominować? Co jest istotne?

E.K.: Zaproponujemy, niebawem przedstawimy swój program, w tej chwili jest już w takim finałowym etapie drobnych korekt redakcyjnych, i zaprosimy wszystkich państwa, żeby opowiedzieć o naszej i przedstawić naszą ofertę dla wszystkich Polek i Polaków. Nauczeni doświadczeniem, ponieważ zdarzało się tak, że te atrakcyjne momenty w naszym programie często później zyskiwały innych autorów, jak i również nasze hasła wyborcze, zatem nauczeni tym doświadczeniem zaprosimy państwa i wtedy przedstawimy ten program. Niewątpliwie człowiek jest najważniejszy i to wszystko, co w naszym programie jest zawarte, będzie dotyczyło bezpieczeństwa szeroko pojętego każdego obywatela Polski.

P.Sz.: PSL jeszcze przed rozpoczęciem kampanii. Ewa Kierzkowska, dziękuję bardzo.

E.K.: Dziękuję uprzejmie.

(J.M.)