Europejski Kongres Kultury jest jednym z najważniejszych wydarzeń Polskiej Prezydencji w Radzie UE. Ideą i hasłem przewodnim Kongresu, tak jaki i całego krajowego programu kulturalnego, jest Art for Social Change – kultura dla zmiany społecznej – pojęcie, którym określane są działania artystyczne podnoszące świadomość społeczną i artystyczną uczestników. Dziennikarze Polskiego Radia będą relacjonować Słuchaczom przebieg Kongresu, a także jako Host Broadcaster (tzw. narodowy nadawca) przygotowywać dźwięki i materiały z tego szczególnego wydarzenia.
Wydarzenia Europejskiego Kongresu Kultury śledzi reporterka portalu polskieradio.pl - Ula Schwarzenberg-Czerny, która na bieżąco będzie relacjonowała wszystko, co będzie działo się we Wrocławiu.
Zdjęcia, wywiady i relacje znajdziecie w dziele Kultura w zakładce Europejski Kongres Kultury.
Na Kongresie nie mogło zabraknąć również reporterów Informacyjnej Agencji Radiowej: Doroty Piotrowskiej, Joanny Sławińskiej i Kamila Szwarbuły, którzy będą przygotowywać materiały dla Polskiego Radia. Spośród 100 interdyscyplinarnych spotkań i projektów przygotowanych na Kongres dziennikarze IAR wybiorą większość ważniejszych wydarzeń: wysłuchają wykładu inauguracyjnego profesora Zygmunta Baumana o nowych strategiach dla kultury europejskiej, będą brali udział w panelach dyskusyjnych dotyczących przemian we współczesnej kulturze a także zrelacjonują koncerty Krzysztofa Pendereckiego z Jonnym Greenwoodem i Aphex Twinem.
Poza tym reporterzy będą się koncentrować na rozmaitych dziedzinach kultury. Joanna Sławińska będzie odwiedzać sale kinowe, gdzie zwróci uwagę słuchaczy na filmy prezentowane w ramach przeglądu "Funny Games EU", pokazującego najciekawsze europejskie produkcje ostatniej dekady. Zajrzy też na "Kongres w Komórce", gdzie prezentowane będą filmy dokumentalne nakręcone telefonami komórkowymi. Reporterka znajdzie też czas na odwiedzanie sal teatralnych. Priorytetem na pewno będzie prapremiera spektaklu Krystiana Lupy i Doroty Masłowskiej "Poczekalnia.O".
Spektaklami zajmie się też Dorota Piotrowska. Wybierze się na pewno na występ Groupe F – jednego z najsłynniejszych teatrów pirotechnicznych na świecie. Sprawdzi też jak będzie wyglądać tworzenie przez artystów fikcyjnej strony internetowej obsługującej loterię Zielonej Karty Unii Europejskiej. Sporo czasu spędzi na relacjonowaniu wystaw i instalacji. Zobaczy projekt "10x10" kuratorów młodego pokolenia, wybranych przez uznanych kuratorów z Polski i zagranicy. Odwiedzi też przestrzeń zaprojektowaną przez grupę Kompott. Młodzi artyści przygotowali projekt Fikka – będą to meble zachęcające użytkowników do rozmowy i postawy prospołecznej.
Kamil Szwarbuła zajrzy na wszystkie imprezy muzyczne. Zobaczy, jak układa się współpraca Krzysztofa Pendereckiego z Jonnym Greenwoodem (Radiohead) oraz Aphex Twin. Sprawdzi jakie wydarzenia muzyczne zaplanował i jakich artystów zaprosił Artur Rojek w ramach cyklu koncertów "Scary Monsters and Super Creeps". Obejrzy też instalację Briana Eno dla Wrocławskiej Fontanny Multimedialnej. Zajrzy do Emergency Room, gdzie artyści dostaną przestrzeń do codziennego komentowania bieżących wydarzeń. Spotka się z twórcami specjalnego, białoruskiego Radia Ryba, którzy wraz z dziennikarzami Polskiego Radia dla Zagranicy przygotują specjalne audycje o EKK w języku białoruskim. Skosztuje też słodkości przygotowane w ramach projektu "Osłódź sobie kulturę".
Na antenie Programu 3 Polskiego Radia o Europejskim Kongresie Kultury opowiadać będą: Barbara Marcinik, Agnieszka Obszańska, Agnieszka Szydłowska, Michał Nogaś i Jerzy Sosnowski – prosto ze studia przy Hali Stulecia we Wrocławiu, z terenu kompleksu kongresowego. Gośćmi Trójki będą wybitni intelektualiści, artyści, muzycy – wśród nich, między innymi, prof. Zygmunt Bauman, którego wykład zainauguruje całe wydarzenie, a także reżyser Krystian Lupa.
O Kongresie będzie można wysłuchać już 7 i 8 września w "Klubie Trójki" Jerzego Sosnowskiego, a także 8 września w "Programie Alternatywnym" i 9 września w "Fest Programie", na które zaprasza Agnieszka Szydłowska. 9 września "Trójkę pod Księżycem" poprowadzi Barbara Marcinik, 10 września "Radiowy Dom Kultury" Agnieszki Szydłowskiej, Agnieszki Obszańskiej i Michała Nogasia, a 11 września "Magazyn Bardzo Kulturalny" Barbary Marcinik. O najważniejszych wydarzeniach EKK Michał Nogaś będzie informował słuchaczy w serwisach i audycjach informacyjnych we wszystkie dni trwania Kongresu.
Więcej informacji o całym wydarzeniu, nazwiska wyjątkowych gości i transmisje niektórych sesji i paneli można znaleźć na stronach internetowych trojka.polskieradio.pl, kultura.polskieradio.pl, culturecongress.eu, a także wysłuchać w serwisach na antenach Polskiego Radia .