Polskie Radio

Czy gryzonie przeżyją człowieka? Dzień Szczura

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2013 12:05
Dziś Międzynarodowy Dzień Szczura – zwierzęcia, które zasługuje na uznanie i podziw, a cierpi z powodu ludzkiej niewiedzy i uprzedzeń. O szczurach i ich znaczeniu dla medycyny i weterynarii mówił w studiu PR24, prof. Tadeusz Kaleta z Wydz. Nauki o Zwierzętach SGGW .
Audio
  • Prof. Tadeusz Kaleta z SGGW o zasługach szczurów dla medycyny i weterynarii.
Czy gryzonie przeżyją człowieka? Dzień Szczura
Foto: flickr/kevin.madden

Szczury niechlubnie zapisały się na kartach europejskiej historii -przypisuje się im przenoszenie dżumy i innych śmiertelnych chorób. Natomiast w Azji gryzonie postrzegane są jako zwierzęta, które przynoszą szczęście.

- Szczury są świetnie przygotowane do życia w miastach. Przybyły do Europy wraz z człowiekiem. Faktycznie, są wszystkożerne i przenoszą liczne choroby, jednak jest to  zwierze o niezwykłej inteligencji. Nie ma dla nich żadnych przeszkód, na przykład: młody szczur potrafi schodzić po siatce głową do dołu.  Dzięki zdolności łatwego poruszania się i sile swojego uzębienia potrafią penetrować całe środowisko.  Człowiek jest  jego największym wrogiem - poprzez  badania przeprowadzane na szczurach, medycyna zrobiła duży krok do przodu - mówił Tadeusz Kaleta.

Dzięki doskonale wykształconym zmysłom szczury wykorzystywane są do oczyszczania  pól minowych.

-  Belgijska organizacja APOPO szkoli szczury, tak aby wskazywały miejsce min. W Afryce gryzonie od dawna pomagały saperom  - komentował Tadeusz Kaleta.

Ciekawy jest fakt, że pod względem anatomicznym szczura i człowieka wiele łączy. Z tymi gryzoniami dzielimy aż 90 proc. genów.

PR24/PJ