Warszawa poczyta do niedzieli!

Trójka
Agnieszka Szałowska 08.09.2012
Narodowe czytanie >>Pana Tadeusza<<, w Ogrodzie Saskim w Warszawie. W projekcie zorganizowanym z okazji dwusetnej rocznicy wydarzeń opisanych w dziele Adama Mickiewicza, bierze udział ponad 50 polskich miast. Warszawa, 08.09.2012.
"Narodowe czytanie >>Pana Tadeusza<<", w Ogrodzie Saskim w Warszawie. W projekcie zorganizowanym z okazji dwusetnej rocznicy wydarzeń opisanych w dziele Adama Mickiewicza, bierze udział ponad 50 polskich miast. Warszawa, 08.09.2012., foto: fot. PAP/Jacek Turczyk

- Nie sądziliśmy, że to się tak rozwinie. Na początku myśleliśmy o dużych polskich miastach, a okazało się, że coraz więcej i więcej miast deklarowało udział w "Narodowym czytaniu" na wiele sposobów - mówi Kazimierz Monkiewicz z Narodowego Centrum Kultury

"Pana Tadeusza" czyta się dziś także za granicą i ... na antenie Trójki! Beacie Michniewicz odało się bowiem namówić polityków zebranych w studiu do przeczytania kilku fragmentów - słuchaj i czytaj tu >>

Kazimierz Monkiewicz z Narodowego Centrum Kultury jest zachwycony potrzebą dbałości o narodowe wartości, jaka uwidoczniła się przy okazji Czytania.

- Od miesiąca marzyliśmy o tym dniu. Gdy Pan Prezydent Bronisław Komorowski poprosił Narodowe Centrum Kultury o zorganizowanie warszawskiej odsłony "Narodowego Czytania Pana Tadeusza" pomyśleliśmy, że właśnie Ogród Saski, staw i Świątynia Westy mogą być pięknym tłem dla aktorów i pianistów - mówi w rozmowie z dziennikarką Trójki Ewą Dudzińską.

"Pana Tadeusza" czytają dziś także wolontariusze w szpitalach i domach opieki, a w Ogrodzie Saskim Czytanie przeciągnie się na kolejny dzień - dopiero po północy ostatnią księgę przeczyta dyrektor Teatru Polskiego Andrzej Seweyn.

Na żywo relację z Narodowego czytania w Warszawie można oglądać TU >>

Co o "Panu |Tadeuszu" mówią warszawiacy? Który fragment "Pana Tadeusza" jest ulubiony Kazimierza Monkiewicza? Dowiesz się słuchając relacji Ewy Dudzińskiej.

Archiwalne nagrania