Czapski

Józef Czapski - nieznane nagrania giganta polskiej kultury

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2013 10:19
W 20. rocznicę śmierci znakomitego malarza i pisarza, świadka Katynia, współtwórcy paryskiej "Kultury" uruchomiony został specjalny serwis Polskiego Radia, w którym wysłuchamy m.in. niepublikowanych dotąd rozmów z Józefem Czapskim o wielkich postaciach XX wieku.
Józef Czapski, Autoportret w lustrach, 1937 (fragm.)
Józef Czapski, "Autoportret w lustrach", 1937 (fragm.)Foto: dzięki uprzejmości Zeszytów Literackich/zeszytyliterackie.pl

W serwisie prezentujemy nagrane w latach 80. w Maisons Laffitte przez Andrzeja Mietkowskiego - współpracownika RWE, BBC i paryskiej "Kultury", szefa Portalu polskieradio.pl - wypowiedzi malarza na temat wybitnych ludzi, z którymi los go zetknął. Te publikowane po raz pierwszy opowieści o takich postaciach, jak Anders, de Gaulle, Achmatowa, Camus, czy Malraux, składają się na szczególny, przejmujący alfabet wspomnień.
Na stronie poświęconej Czapskiemu znajdziemy również wiele archiwalnych nagrań Radia Wolna Europa, w których autor "Na nieludzkiej ziemi" mówi o swoim długim, barwnym i bogatym życiu: wspomina dzieciństwo na Kresach, udział w wojnie polsko-bolszewickiej, pobyt z grupą kapistów w międzywojennym Paryżu, a przede wszystkim - czas II wojny, niewolę w obozie w Starobielsku, poszukiwania zaginionych polskich oficerów.
Dzięki dziesiątkom archiwalnych nagrań i fotografii zgromadzonych w serwisie poznamy fascynujący portret Czapskiego-malarza, pisarza, współtwórcę paryskiej "Kultury", świadka Katynia. Niezwykłego artystę i człowieka.      


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak