Polskie Radio

Parlament Europejski 2014. Najważniejsze wyzwania

Jedynka
Tomasz Jaremczak 02.01.2014
Parlament Europejski
Parlament Europejski, foto: European Parliament Audiovisual Unit

Najważniejsze będzie dokończenie już rozpoczętych prac - mówią o wyzwaniach na 2014 roku polscy europosłowie.

Wiele spraw Parlament Europejskie ma już za sobą, w tym prace nad wieloletnią perspektywą budżetową na lata 2014-20. Teraz trzeba się zająć realizacją budżetu.

 

- Mamy budżet zatwierdzony od sześciu tygodni. Przepisy wykonawcze będą powstawać do czerwca przyszłego roku. Największym problemem jest, żeby sprawnie ten proces przeszedł - przekonuje europoseł Bogusław Liberadzki.

 

Do końca kadencji PE ważne będą też prace nad pakietami legislacyjnymi zainicjowanymi przez Radę i Komisję Europejską. - Najważniejszy jest ciąg dalszy unii bankowej, wali z kryzysem i bezrobociem. Cały obszar dotyczący spraw finansowych i ekonomicznych - podkreśla z kolei europoseł Jacek Saryusz-Wolski.

 

Eurodeputowany Janusz Wojciechowski dodaje do tego ochronę zwierząt. - W Rumunii jest problem co najmniej 600 tys. bezdomnych psów, które są zagrożone brutalną eliminacją. Chciałbym żeby w tej sprawie udało się doprowadzić do humanitarnego rozwiązania - powiedział.

 

Posłów czekają też prace nad przepisami dotyczącymi gazu łupkowego i reformą systemu ochrony danych osobowych.

 

Natomiast w maju, w 28 państwach członkowskich Unii Europejskiej, odbędą się wybory do Parlamentu Europejskiego. W parlamencie nowej kadencji zasiądzie 751 eurodeputowanych.

 

polskieradio.pl, tj