Polskie Radio

Parlament Europejski po wyborach. Nowe nazwiska i zadania

Jedynka
Tomasz Jaremczak 20.06.2014
Obrady Parlamentu Europejskiego
Obrady Parlamentu Europejskiego, foto: Central Audiovisual Library of the European Commission

Ze swoimi obowiązkami zapoznają się deputowani nowej kadencji Parlamentu Europejskiego. Oficjalnie funkcje obejmą 1 lipca wraz otrzymaniem kart do głosowania.

Siedziba Parlamentu Europejskiego w Brukseli to ogromny gmach i potężny labirynt korytarzy. - Bez słynnej sieci Ariadny na początku trudno się znaleźć  - mówi europoseł Bolesław Piecha. Jak tłumaczy, trzeba będzie się zmierzyć z topografią, procedurą i językiem.

Konieczne będzie też załatwienie wszystkich formalności.  - To nie jest  trudne. Trzeba tylko złożyć 48 podpisów i 52 zapewnienia - tłumaczy Janusz Korwin-Mikke, który widzi  dla siebie miejsce w parlamentarnych komisjach spraw zagranicznych i gospodarki.

Europoseł  Krzysztof Hetman zgłosił się do komisji regionalnej. - Moim konikiem są fundusze strukturalne i polityka spójności - mówi. Natomiast Marek Plura chciałby zasiadać w komisji pracy i polityki społecznej. - Ważna jest dla mnie też komisja transportu i turystyki - dodaje.

Z kolei Krystyna Łybacka ma zamiar działać w tej dziedzinie, która od lat jest jej najbliższa. - Jestem w komisji kultury i edukacji - mówi. Zapewnia też, że wiele mogłaby osiągnąć w komisji przemysłu, badań i energii.

Z 751 deputowanych do Parlamentu Europejskiego, aż 371 nigdy wcześniej  nie sprawowało europejskiego mandatu poselskiego.

polskieradio.pl, tj