Polskie Radio

System przeciwdziałania terroryzmowi. Dyrektywa przyjęta

Jedynka
Tomasz Jaremczak 12.02.2015
Założenia przegłosowane przez europosłów jeszcze dzisiaj zostaną przedstawione Radzie Europejskiej
Założenia przegłosowane przez europosłów jeszcze dzisiaj zostaną przedstawione Radzie Europejskiej , foto: PAP/EPA/PATRICK SEEGER

Europosłowie opowiedzieli się za wzmocnieniem kontroli granic strefy Schengen oraz większą współpracą pomiędzy krajami członkowskimi UE.

Wspólnota jest zgodna, że główne zagrożenia dla bezpieczeństwa znajdują się poza jej granicami. Na razie jednak obowiązek walki z terroryzmem spoczywa nie na UE, ale na każdym państwie z osobna. - W związku z tym państwa członkowskie powinny radykalnie wzmocnić swoje współdziałanie. Nie może być tak, że informacje tajne, każda ze służb danego państwa przechowuje dla siebie - mówi europoseł SLD Bogusław Liberadzki.

Konieczne jest więc opracowanie zasad współpracy, również w kwestii, która wywoływała opór posłów, czyli ustanowienia systemu przekazywania danych o pasażerach linii lotniczych. Pomysł został ostatecznie zaakceptowany. – To bardzo ważny dokument , który pozwala szybciej reagować na zagrożenia terrorystyczne nie tylko w ruchu lotniczym. Jest polityczne zobowiązanie do sfinalizowania tej dyrektywy do końca tego roku – tłumaczy europoseł PO Bogdan Zdrojewski. Podczas debaty nt. poprawy bezpieczeństwa pojawiły się także propozycja ponownych kontroli w ramach strefy Schengen. - Były takie pomysły, aby Schengen zawiesić - dodaje Zdrojewski.

Jak jednak zauważa europoseł PiS Zdzisław Krasnodębski, miałoby to też najprawdopodobniej ograniczyć emigrację. - Takie próby pojawiają się. Jeśli nic dramatycznego się nie zdarzy to ten postulat nie znajdzie poparcia w instytucjach europejskich - uspokaja Krasnodębski.

W zamian mówi się o wzmocnieniu granic całej UE oraz o inwestycjach w szkolenia służb.

polskieradio.pl, tj