Jej projekt przewiduje, że opakowania papierosów mają być czarno-białe i w większości pokryte ostrzeżeniami zdrowotnymi.
- Przede wszystkim Komisja Europejska chciałaby pójść w kierunku zawierania dużych obrazków, które zniechęcają do palenia – wyjaśnia europoseł Adam Bielan.
Komisja Europejska proponuje by 75 proc. powierzchni z jednej i z drugiej strony każdej paczki papierosów było poświęcone obrazkom i komunikatom zniechęcającym do palenia. Oznacza to, że znajdą się niej zdjęcia chorych organów wewnętrznych oraz komunikaty pt. Palenie zabija. Wszystko po to, by zniechęcić do sięgania po papierosy.
- 700 tys. Ludzi umiera rocznie z powodu palenia papierosów. To jest 80 osób co godzinę, a 2 tys. dziennie. Kwestie zdrowotne są niezaprzeczlne – mówi eurposłanka Małgorzata Handzlik.
Jednak europoseł Wojciech Olejniczak zwraca uwagę, że dyrektywa może spowodować znaczne straty polskich producentów tytoniu. – W Polsce tytoń jest produkowany z dodatkami smakowymi. Problem polega na tym, że próbuje się wyeliminować akurat ten tytoń. Na rynek wejdzie tytoń produkowany gdzie indziej w świecie – powiedział Olejniczak.
Polska jest drugim producentem tytoniu w UE. Rocznie produkujemy ponad 30 tys. ton tytoniu. 70 proc. trafia na eksport. Dlatego polscy europosłowie będą zabiegać, by UE wsparła plantatorów tytoniu.
polskieradio.pl, tj