Polskie Radio

Unia bankowa? Bruksela zdecyduje o Twoich pieniądzach

Jedynka
Tomasz Jaremczak 18.07.2013
Unia bankowa? Bruksela zdecyduje o Twoich pieniądzach
foto: Glow Images/East News

Pomysł stworzenia europejskiego systemu likwidacji banków, które mają problemy finansowe, dzieli europosłów. Wywołuje też opory niektórych krajów, członków UE, w tym Niemiec.

Ten projekt, to kolejny element powstającej unii bankowej. - Trzeba przerwać zamknięty krąg zależności pomiędzy suwerenami a bankami - powiedział europoseł Jacek Saryusz-Wolski. Jego zdaniem sytuacja w której państwo poczuwa się do odpowiedzialności za banki, ratuje je, a samo wpada w kłopoty finansowe, dokładnie ilustruje sytuację Irlandii oraz pośrednio Grecji i Hiszpanii. W przyszłości to banki, a nie podatnicy mają odczuć ciężar poniesionych strat.

Projekt krytykuje  europoseł Ryszard Czarnecki. - Baju, baju, będziesz w euro-raju. To jest rzecz wzięta z socjalizmu. Więcej decyzji do Brukseli, kosztem państw narodowych -  powiedział Czarnecki.

W skład rady  ds. likwidacji mają wejść przedstawiciele Europejskiego Banku Centralnego, krajowych nadzorów finansowych oraz Komisji Europejskiej. KE zostawiła sobie ostatnie słowo ws. likwidacji banków. - Jeżeli mamy jeden system finansowy i bankowy od Portugalii, aż po Bug, to władza musi być europejska - odpowiedział Czarneckiemu Saryusz-Wolski.

Natomiast zdaniem europosła Janusza Olejniczaka, projekt daje gwarancje stabilności. - Im więcej wspólnotowych przepisów, tym mniej miejsca na spekulacje i działań wbrew interesowi obywateli -  powiedział Olejniczak.

Mimo, że Polska nie zadeklarowała jeszcze przystąpienia do unii bankowej, to premier Donald Tusk domaga się, by nasz kraj miał równe prawa przy podejmowaniu decyzji ws. likwidacji banków. Tym bardziej, że w Polsce większość sektora bankowego, to filie banków zagranicznych.

polskieradio.pl, tj