Eurodeputowany Jacek Saryusz-Wolski współautor projektu rezolucji w tej sprawie, mówi, że sytuacja jest bardzo zróżnicowana: na południu, stabilne jest Maroko, niestabilne są Tunezja, Libia, Egipt, w Syrii toczy się wojna domowa.
Poseł podkreśla, że kraje sąsiednie, chcące stowarzyszać się z Unią Europejską, muszą spełniać europejskie standardy: to demokracja parlamentarna, prawa człowieka, państwo prawa, gospodarka rynkowa.
Najważniejsze jest obecnie Partnerstwo Wschodnie – zauważa europoseł Paweł Kowal. Wymienia cele listopadowego szczytu w Wilnie (28-29 listopada), które dobrze byłoby osiągnąć: podpisanie umowy stowarzyszeniowej z Ukrainą, parafowanie takich umów z Mołdawią i z Gruzją, wiarygodna obietnica zniesienia wiz dla Mołdawii w przyszłym roku – powiedział.
Ukraina dostała bardzo atrakcyjną ofertę – zauważa Jacek Saryusz-Wolski. Dodaje, że wiele zyska również Unia Europejska. – Demokracja i stabilność na wschodniej granicy to oznacza również bezpieczeństwo Unii Europejskiej – mówi poseł.
Na razie jednak Parlament Europejski uznał, że warunki ze strony Ukrainy nie są jeszcze spełnione, przedłużono misję PE Aleksandra Kwaśniewskiego i Pata Coxa w Kijowie. Europoseł Marek Siwiec podkreśla, że jeśli nie dojdzie do uwolnienia Julii Tymoszenko, będzie poważny problem z podpisaniem umowy stowarzyszeniowej.
Posłuchaj audycji "Aktualności Parlamentu Europejskiego"
polskieradio.pl, agkm