Polskie Radio

Daleka droga do unii energetycznej?

Jedynka
Tomasz Jaremczak 26.02.2015
Główne istniejące i planowane rurociągi gazowe z Rosji do Europy
Główne istniejące i planowane rurociągi gazowe z Rosji do Europy, foto: Samuel Bailey/Wikipedia

W założeniu ma poprawić bezpieczeństwo energetyczne UE i zmniejszyć zależność od dostaw gazu z Rosji. Komisja Europejska opublikował pakiet dokumentów, które konkretyzują plany utworzenia unii energetycznej.

Z ideą wystąpił były premier RP, a obecny szef Rady Europejskiej Donald Tusk. - Solidarność gazowa, wspólne zakupy energii i rehabilitacja węgla - przypomina założenia unii energetycznej europoseł PiS Marek Grubarczyk.

Na wzrost znaczenia węgla na wspólnotowym rynku nie należy jednak liczyć. Komisja Europejska zaostrza bowiem przepisy dotyczące emisji dwutlenku węgla. Europoseł SLD Bogusław Liberadzki zwraca uwagę, że nie udało się również ustalić wspólnych zasad zakupów gazu. - Jedna cena dla całej UE nie jest na razie możliwa do osiągnięcia - mówi.

Komisja Europejska stawia natomiast na przejrzystość umów. - Ciągle podnoszone jest, że Polska płaci więcej za gaz niż inni - tłumaczy europoseł PO Adam Szejnfeld. Teraz państwa negocjujące umowy będą informowały KE o ich przebiegu na bieżąco. Będą mogły również skorzystać ze wsparcia unijnych komisarzy. - Będzie to wzmacniało pozycję negocjacyjną wobec dostawców - zapewania Szejnfeld.

Konieczne jest również poszukiwanie nowych źródeł zaopatrzenia i utworzenie wspólnej infrastruktury przesyłowej.

Stworzenie unii energetycznej i wdrożenie jej założeń zaplanowano na pięć lat.

***

Przygotowała: Katarzyna Pilarska

Data emisji: 26.02.2015

Godzina emisji: 8.51

Materiał wyemitowano w audycji "Sygnały dnia".

tj