Polskie Radio

Nowa europejska strategia bezpieczeństwa

Jedynka
Tomasz Jaremczak 30.04.2015

Przeciwdziałanie radykalizacji i propagandzie terrorystycznej oraz walka z napływem bojowników podstawowymi celami programu europejskiej strategii bezpieczeństwa na lata 2015-20. Dokument przedstawiła Komisja Europejska.

Sprawy bezpieczeństwa należą do kompetencji krajów członkowskich UE. Jednak terroryzm i cyberprzestępczość nie znają granic. Dlatego, jak zauważa europoseł PO Michał Boni, ważna jest wymiana informacji. - Ponadgraniczna wymiana informacji i wspólne operacje muszą mieć nowy wymiar i charakter - podkreśla europoseł PO Michał Boni.

W tym celu konieczna jest współpraca. - Dzisiaj państwa informują siebie o skazanych osobach, ale obywatelach państw UE. A w UE skazywani są też przecież obywatele państw trzecich. Poszerzenie informacji skomplikowałoby grupom przestępczym życie - dodaje europoseł SLD Janusz Zemke.

Nie będą jednak tworzone nowe instytucje, a zwiększą się kompetencje obecnie istniejących - Europolu i Europejskiej Jednostki Współpracy Sądowej.  W kwestie bezpieczeństwa wpisuje się również problem migracji do UE. - Zwiększenie wydatków finansowych na pomoc dla uchodźców, uwspólnienie polityki azylowej i założenie, że organy policyjne poszczególnych państw będą ze sobą skuteczniej współpracować ws. zwalczania przemytu - tłumaczy europoseł PiS Kazimierz Ujazdowski.

Na fundusz poprawy bezpieczeństwa wewnętrznego UE planuje przeznaczyć w najbliższych latach 3,8 mld euro.

***

Przygotowała: Katarzyna Pilarska

Data emisji: 30.04.2015

Godzina emisji: 8.52

Materiał wyemitowano w audycji "Sygnały dnia"

tj