Celem dyrektywy jest wzmocnienie kapitału ponad 8 tys. europejskich banków oraz zapobieganie w przyszłości kryzysom finansowym.
- Wracamy do tego, żeby kategorycznie żądać wymogu 8 procent pokrycia kapitałowego. Pożyczasz 100 złotych, a 8 złotych musisz mieć w pełen sposób zagwarantowane w banku – tłumaczy europoseł Bogusław Liberadzki.
Dyrektywa zakłada też m.in. ograniczenie premii dla bankowców. - Nie będzie już takich sytuacji, że za spowodowanie milionowych strat w banku, odchodzący prezes będzie dostawał jeszcze milionowe odprawy – powiedział europoseł Jacek Włosowicz.
Udało się też wynegocjować zasady ważne dla Polski dotyczące uelastycznienia zasady maksymalnej harmonizacji. - To nie są tylko regulacje ogólne dla całej Europy, tylko pozostawiamy instytucjom krajowym możliwość do tego, żeby regulowały również samodzielnie. Rynki są różne i to co na jednym jest bezpieczne, na innym może się okazać niebezpieczne – powiedział europoseł Stanisław Nitras. Oznacza to, że poszczególne państwa będą mogły wprowadzać dodatkowe regulacje dotyczące np. kredytów hipotecznych.
Aby nowe zasady weszły w życie od stycznia 2014 roku muszą być jeszcze zaakceptowane przez Radę UE.
poslkieradio.pl, tj