Posłanka do Parlamentu Europejskiego Lidia Geringer de Oedenberg jest przekonana, że w nowej kadencji pojawi się więcej eurosceptyków.
- Front Narodowy we Francji i np. Partia Prawdziwych Finów sugerują, że ekstremalna prawica, populiści i nacjonaliści będą w większej grupie niż do tej pory - powiedziała Lidia Geringer de Oedenberg. Jej zdaniem eurosceptycy mogą stać się nawet trzecią największą grupą w Parlamencie Europejskim.
W Parlamencie Europejskim obecnej kadencji jest siedem frakcji:
- Europejska Partia Ludowa (Chrześcijańscy Demokraci) (EPP) – najliczniejsza, składa się z polityków o poglądach: umiarkowanie konserwatywnych, chadeckich i konserwatywno-liberalnych.
- Postępowy Sojusz Socjalistów i Demokratów (S&D) – druga co do wielkości grupa w PE. Skupia deputowanych o poglądach: socjalistycznych i socjaldemokratycznych.
- Porozumienie Liberałów i Demokratów na rzecz Europy (ALDE) – trzecia co do wielkości grupa w PE. Reprezentuje deputowanych o orientacji: liberalnej i demokratycznej.
- Zieloni - Wolny Sojusz Europejski (Greens/EFA). Zasiadają w niej deputowani o poglądach: ekologicznych, pacyfistycznych i regionalistycznych.
- Europejscy Konserwatyści i Reformatorzy (ECR) zrzeszają deputowanych o poglądach: konserwatywnych, konserwatywno-liberalnych, narodowo-konserwatywnych, katolicko-narodowych i część o orientacji eurosceptycznej.
- Zjednoczona Lewica Europejska - Nordycka Zielona Lewica (GUE/NGL) gromadzi deputowanych o poglądach komunistycznych i socjalistycznych.
- Europa Wolności i Demokracji (EFD). Jej deputowani to głównie konserwatyści, konserwatywni liberałowie, narodowi konserwatyści, narodowi katolicy i eurosceptycy.
polskieradio.pl, tj