Teatr Polskiego Radia

Wiosna

Ostatnia aktualizacja: 19.03.2011 12:00
Zapraszamy na słuchowisko według opowiadania Bruno Schulza ze zbioru "Sanatorium pod klepsydrą". Adaptacja radiowa Bogumiły Prządki. Reżyseria Jana Warenyci. Nagranie z 2002 r.
Emisja: 
2011-03-19 18:00   Program 2

Autor: 
Bruno Schulz

Reżyseria: 
Jan Warenycia
Realizacja: 
Maria Olszewska
Opracowanie muzyczne: 
Małgorzata Małaszko
Inni współtwórcy: 
Bogumiła Prządka - adaptacja

Obsada: 
Mariusz Benoit - Narrator
Mariusz Benoit - Józef N.
Grzegorz Wons - Rudolf
Krzysztof Kumor - Pan de V.
Andrzej Ferenc - Oficer
Patrycja Szczepanowska - Bianka
Gustaw Lutkiewicz - Majordomus


"Będzie to historia pewnej wiosny, która jako jedyna nie sprzeniewierzyła się sobie, tylko miała odwagę wytrwać, pozostać wierną, dotrzymać wszystkiego. Po tylu nieudałych próbach, wzlotach, inkantatach chciała się wreszcie naprawdę ukonstytuować, wybuchnąć na świat wiosną generalną i już ostateczną."

Erotyzm w opowiadaniach Schulza nie jest wyeksponowany w sposób bezpośredni, jak to ma miejsce w rysunkach i grafikach. Opiera się raczej na pewnej aurze, nagromadzeniu symboli czy mniej lub bardziej ukrytych znaczeń. Ważnymi motywami są inicjacja oraz płodność pokazana przez następstwo pór roku jak właśnie w opowiadaniu "Wiosna". Wiosna to także rewolucja, wywracanie istniejącego porządku, atak na świętości (warto przypomnieć, że Schulz wychowywał się w świecie jak się wówczas wydawało trwałej C.K. Monarchii, której gwarantem był panujący przez kilkadziesiąt lat cesarz Franciszek Józef I). Młody bohater, inspirowany fantastycznymi historiami królewskich dynastii, marzeniami o przewrocie i istnieniem bocznych odnóg czasu, chce dotrzeć do tajemnicy bytu. Poszukuje Księgi, "matki wszystkich ksiąg", rzekomo zawierającej odpowiedzi na podstawowe pytania. Ważną rolę odgrywa markownik ze znaczkami pocztowymi, których egzotyka ujawnia typową w czasach Schulza fascynację dalekimi lądami.