Autor:
Geo Xingjian
Autor przekładu:
Tomasz Łubieński
Reżyseria:
Andrzej Zakrzewski
Realizacja:
Andrzej Brzoska
Opracowanie muzyczne:
Marian Szałkowski
Inni współtwórcy:
Iwona Malinowska - adaptacja
Obsada:
Agnieszka Kotlarska - Dziewczyna
Jacek Braciak - Chłopiec
Wojciech Wysocki - Męźczyzna
Ryszard Nawrocki - Narrator
Po raz 50. obchodzimy Międzynarodowy Dzień Teatru i z tej okazji Zagadki Literackie - "Teatr lustrem swoich czasów". Od Szekspira śledząc dorobek dramaturgiczny, zauważamy, że teatr w każdych czasach towarzyszy wydarzeniom politycznym, przemianom obyczajowym i kulturowym. Pytania konkursowe dotyczyć będą dramaturgi światowej - pozycjom stale obecnym na scenach. Gościem programu będzie historyk teatru - dr Paweł Goźliński.
W 2000 roku chiński Gao Xinijan otrzymał literacką Nagrodę Nobla. Jest twórcą bardzo wszechstronnym: powieściopisarz, malarz, muzyk, poeta, dramaturg, grafik, reżyser, teoretyk teatru, tłumacz, krytyk literacki. Nagrodę Nobla otrzymał "za dzieła o uniwersalnej wartości i językowym geniuszu, które otworzyły nowe ścieżki dla chińskiej powieści i dramatu". Kiedy w 1986 roku zabroniono w Chinach wystawiać jego utwory, wyjechał do Francji, gdzie po masakrze na placu Tian annen uzyskał status uchodźcy. Czas i miejsce akcji sztuki "Ucieczka": Pekin, noc po masakrze na Placu Niebiańskiego Spokoju. Para dwudziestolatków, uciekając przed nadjeżdżającymi czołgami, znajduje schronienie w opuszczonym składzie. Są przerażeni, dokoła słychać strzelaninę, w pewnym momencie do składziku wchodzi pisarz, który opuścił swój dom w obawie przed represjami. Ta sytuacja zagrożenia i paniki sprawia, że troje, zdawałoby się normalnych ludzi, nie zachowuje się względem siebie normalnie...
Premiera teatralna "Ucieczki" w Polsce odbyła się w listopadzie 2000 roku w Teatrze Polskim w Poznaniu w przekładzie i reżyserii Edwarda Wojtaszka.