Autor: Jean-Luc Legarce
Autor przekładu: Edward Wojtaszek
Reżyseria: Edward Wojtaszek
Realizacja: Andrzej Brzoska
Autor muzyki: Tomasz Bajerski
Obsada: Magdalena Kuta (Pani)
Słuchowisko „Zasady savoir-vivre'u w społeczeństwie nowoczesnym” to radiowa adaptacja monodramu Jean-Luc Lagarce’a w brawurowym wykonaniu Magdaleny Kuty. Słuchowisko stawia pytania o istotę savoir-vivre’u w nowoczesnym społeczeństwie i docieka w jakim stopniu nasze codzienne i niecodzienne zachowania zależą od ogólnie akceptowanych, czy wręcz wymuszanych na nas przez kulturę zasad, kodeksów i praw. Bohaterka monodramu, Pani – czuwa i pilnuje, by w żadnym wypadku, w ani jednej chwili naszego życia nie pozostawić miejsca na improwizację – ta stanowi bowiem groźną okazję dojścia do głosu emocjom, które przecież dokładnie i nieodwołalnie rujnują nasze życie. Do dobrego tonu, do obowiązku każdego człowieka należy umieć zachować dystans, nie dać się ponieść emocji, nie uzewnętrzniać gniewu, bólu, szczęścia. Od dziecka uczeni jesteśmy jak żyć, by nie absorbować sobą innych.
Jean Luc Lagarce – francuski pisarz, dramatopisarz i reżyser. Autor kilkunastu tłumaczonych i granych w całej Europie sztuk.
Edward Wojtaszek- reżyser, tłumacz, wykładowca Akademii Teatralnej w Warszawie, absolwent Institut d’Etudes Théâtrales na Université Paris III Sorbonne Nouvelle oraz Wydziału Reżyserii Warszawskiej Akademii Teatralnej. Założyciel działającej w latach osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych PRACOWNI “TEATR”, tłumacz dramatu francuskiego – Copi, Gao Xingjian, Jean Luc Lagarce oraz Fredéric Sabrou.
Magdalena Kuta – aktorka teatralna i filmowa. Obecnie związana z Teatrem Rozmaitości w Warszawie – znana z ról w “Bziku Tropikalnym” , “Uroczystości” w reż. G. Jarzyny, , oraz “Bachantkach” w reż. K. Warlikowskiego, współpracowała również z Pracownią “TEATR” Edwarda Wojtaszka.