Teatr Polskiego Radia

Każdy żyje jak umie, czyli Skąd się wzięli "Sami swoi"

Ostatnia aktualizacja: 13.06.2011 13:45
Zapraszamy na czwarty odcinek powieści radiowej Andrzeja Mularczyka. W obsadzie znakomici polscy aktorzy. Reżyseruje Janusz Kukuła.

Autor:
Andrzej Mularczyk

Reżyser i adaptator:
Janusz Kukuła

Realizator:
Andrzej Brzoska

Opracowanie muzyczne:
Marian Szałkowski

Obsada:

Krzysztof Gosztyła (Narrator), Izabela Bukowska (Matka), Łukasz Lewandowski (Młody Jan), Marian Opania (Jan), Kazimierz Kaczor (Ksiądz Środa), Przemysław Wyszyński (Józio Rzechotka)

/ 

Historia pierwowzorów słynnych postaci Kargula i Pawlaka, znanych z filmu „Sami swoi”. Pełna humoru i zadumy opowieść o losach ludzi zamieszkujących kresy dawnej Rzeczpospolitej od odzyskania przez Polskę niepodległości aż do wielkiej wędrówki ludów po II wojnie światowej. Serial kończy się sceną, która rozpoczyna film „Sami swoi”.

W nagraniu udział wzięło 76 znakomitych aktorów. Narratorem jest Krzysztof Gosztyła, a główne role kreują: Marian Opania i Łukasz Lewandowski (Jan, pierwowzór postaci Pawlaka) i Sławomir Pacek (pierwowzór Kargula).

Kompozycja serialu jest szufladkowa – stary Pawlak snuje opowieść o swoim burzliwym życiu, pełnym przywiązania do polskiej ziemi, namiętności i przygód w Argentynie.

Odc. 4 

Jan przypomina historię swojego najstarszego brata, Szczepana, który musiał uciekać ze swojej wsi po tym, jak kosą uciął palec staremu Denderysowi za to, że ten miedzę zaorał na trzy palce, pomniejszając ojcowiznę. A ziemia to świętość i kto jej broni, ten nie może bać się grzechu, ani sądu, bo sąd sądem, a sprawiedliwość musi być po ich stronie. Pełen temperamentu Jan opowiada również, jak przerwał pogrzeb starego Denderysa, bo w orkiestrze grano na trąbie, którą wygnany Szczepan przysłał dla orkiestry z rodzinnej wsi. A przecież „nie będzie ten bambaryła, co im miedzę na trzy palce odkroił, przy ich trąbie do królestwa wkraczał, bo mu się ono nie należy!”